07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

اگر با یک سردرد صبحگاهی بیدار می شوید، ممکن است به دنبال یافتن دلیل باشید. این امر تا حدودی شگفت آور است که متوجه شوید دشواری تنفس در طول خواب ممکن است باعث ایجاد این نوع سردرد شود.

 

تعدادی از انواع سردرد وجود دارند که علائم و دلیل آن ها مشخص شده است و اکثر افرادی که آنها را تجربه می کنند علت درد را می دانند. سردرد تنشی شایع تر می باشد . این ممکن است ناشی از تنش عضلانی، به ویژه عضلات در گردن باشد که باعث درد در پشت سر می شود.

سر درد

 سردرد سینوسی ممکن است در ارتباط با احتقان بینی یا آلرژی باشد. میگرن با تغییرات بینایی، تهوع و استفراغ و عدم توانایی همراه است. سردرد خوشه ای دردناک است و با قرمزی چشم و دیگر علائم رخ می دهد. 

بسیاری از سردردها پس از یک خواب راحت از بین می روند، اما این سوال پیش می آید که چرا سردرد باید اولین چیزی باشد که پس از بیدار شدن از خواب تجربه کنیم؟

 

علائم آپنه خواب

سردرد، به ویژه آنهایی که صبح هنگام بیدار شدن از خواب رخ می دهد، می تواند بدلیل آپنه خواب و سایر اختلالات خواب باشد. هنگامی که از آپنه خواب رنج می برید ، مجرای تنفسی شما در حین خواب تا حدی یا به طور کامل مسدود می شود. به دلیل این بسته شدن مجاری هوایی، میزان اکسیژن موجود در خون که به مغز شما میرسد کاهش می یابد و این امر شما را در معرض بیماری های جدی مانند فشار خون بالا ، حمله قلبی و سکته مغزی و همچنین سردردها قرار می دهد – به ویژه سردردهای صبحگاهی. توجه داشته باشید که بسیاری از افرادی که مشکل آپنه خواب دارند از این مشکل آگاهی ندارند.

آپنه انسدادی خواب یک بیماری است که در طول خواب شخص را تحت تاثیر قرار می دهد. آپنه انسدادی با وقفه های تنفسی همراه است که حداقل 10 ثانیه طول می کشند و با قطعه های خواب، بیداری یا کاهش سطح اکسیژن خون مرتبط است. سایر علائم آپنه خواب عبارتند از:

 
  • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز
  • خرناس
  • نفس زدن یا خفگی در خواب
  • ادرار کردن در شب ( nocturia )
  • بی خوابی (بیداری شبانه مکرر)
  • خشک شدن دهان در شب
  • سوزش سر دل
  • عرق کردن در طول شب
  • تمرکز و مشکلات حافظه
  • مشکلات رفتاری
 

 

 

چگونه آپنه خواب باعث سردرد صبحگاهی می شود

 

آپنه انسدادی خواب وقتی رخ می دهد که راه های هوایی بالایی بسته می شوند، بیشتر به طور معمول به علت تغییر موقعیت زبان در دهان و در نتیجه مسدود کردن جریان هوا از بینی و دهان به ریه ها است. در نتیجه اکسیژن وارد نشده و دی اکسید کربن نمی تواند خارج شود. سطح دی اکسید کربن خون افزایش می یابد که بیشتر در مورد سندرم hypoventilation چاقی  دیده می شود. 

دی اکسید کربن روی اندازه رگ های خونی در مغز تاثیر می گذارد. اگر تنفس ناکافی رخ دهد، مغز می خواهد دسترسی به اکسیژن و عملکرد آن را حفظ کند. در نتیجه، افزایش میزان دی اکسید کربن باعث گشاد شدن عروق مغز می شود. این به نوبه خود منجر به افزایش جریان خون می شود. در نتیجه افزایش فشار داخل جمجمه، که یک فضای محدود است.

 بنابراین، تجمع تدریجی دی اکسید کربن ناشی از تنفس ناکافی در خواب می تواند باعث سردرد هایی که در هنگام بیدار شدن احساس می شوند، باشد.

سردردهای صبحگاهی یکی از علامت های مهم آپنه خواب است. اگر با سردرد از خواب بیدار می شوید، به احتمال زیاد روزتان را تحت تاثیر قرار می دهد، کیفیت زندگی شما را کاهش میدهد. اولین قدم برای بهبود اوضاع زندگی این است که با پزشک متخصص اختلالات خواب صحبت کنید. شما می توانید با گزارشی مختصر از خواب خود به پزشک در مورد راهکار های درمانی موجود آگاه شوید.

ممکن است متخصص خواب برای بررسی خواب شما تست خواب را تجویز کند، که با استفاده از آن تشخیص خواهد داد دقیقا چه اتفاقی در زمان خواب شما می افتد. در طول آزمایش خواب، سنسورهایی که به شما متصل است اطلاعات خواب شما را جمع آوری می کنند، و دکتر خواب از آنها برای تعیین آپنه خواب و بقیه مشکلات خواب شما استفاده می کند.

اغلب سردرد های صبحگاهی به علت آپنه خواب، در اولین ساعات روز از بین می روند، به این دلیل که تنفس طبیعی ادامه پیدا می کند. هنگامی که بیدار می شوید، راه هوائی به حالت اولیه خود برمی گردد و دی اکسید کربن اضافی به تدریج خارج می شود. سایز عروق خون در مغز و فشار کاهش می یابد. معمولا این سردرد بدون استفاده از داروهای ضد درد بهبود خواهد یافت.

سردرد های صبحگاهی به علت آپنه خواب ممکن است به جای درد شدید به عنوان یک درد معمولی احساس و توصیف شوند. آنها معمولا بسیار دردناک نیستند و ممکن است تا حدودی در پیشانی و دو طرفه سر احساس شوند. 

این نوع سردرد در زمان های دیگر روز اتفاق نمی افتد. آنها با تغییرات بینایی، تهوع و استفراغ، ضعف، بی حسی یا سرگیجه همراه نیستند. سردرد موضعی نیز ممکن است با سایر شرایط همراه باشد و اگرهمچنان ادامه یابند، ارزیابی توسط متخصص مغز و اعصاب ممکن است مورد نیاز باشد.

اگر نتایج آزمایش خواب نشان دهد که شما دچار آپنه خواب هستید، درمان این بیماری می تواند به کاهش سردرد شما کمک جدی کند. متخصص خواب می تواند به شما راهنمایی کند که کدام گزینه درمانی برای شما مناسب است. استاندارد طلا برای بیشتر افراد مبتلا به آپنه خواب، CPAP است. کسانی که دارای آپنه خواب خفیف تا متوسط ​​هستند ممکن است به کمک ابزار هایی که در حین خواب در دهان قرار میگیرند درمان شوند. در موارد خفیف حتی شروع یک برنامه رژیم غذایی و ورزش می تواند به کاهش وزن اضافی و احتمالاً بهبود علائم آپنه خواب مانند سردرد کمک کند.

بیاد داشته باشید که آپنه خواب مشکلی جدی  است که میتواند باعث کاهش اکسیژن رسانی به مغز شده و درنتیجه باعث تخریب سلول های مغزی گردد. نشان داده شده افرادی که مبتلا به وقفه های تنفسی حین خواب هستند ریسک ابتلا به آلزایمر در آنها بالا می رود. پس اگر این علائم را در خود یا اطرافیان خود می بینید حتما به متخصص اختلالات خواب مراجعه نمایید.

 
برای اطلاعات بیشتر به واحد اختلالات خواب در مرکز سلامت مغز دانا مراجعه کنید.