07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

اگر با یک سردرد صبحگاهی بیدار می شوید، ممکن است به دنبال یافتن دلیل باشید. این امر تا حدودی شگفت آور است متوجه شوید که دشواری تنفس  در طول خواب ممکن است باعث ایجاد این نوع سردرد شود.

 

تعدادی از انواع سردرد وجود دارند که علائم و دلیل آن ها مشخص شده است و اکثر افرادی که آنها را تجربه می کنند علت درد را می دانند. سردرد تنشی شایع تر می باشد . این ممکن است ناشی از تنش عضلانی، به ویژه عضلات در گردن باشد که باعث درد در پشت سر می شود.

 سردرد سینوسی ممکن است در ارتباط با احتقان بینی یا آلرژی باشد. میگرن با تغییرات بینایی، تهوع و استفراغ و عدم توانایی همراه است. سردرد خوشه ای دردناک است و با قرمزی چشم و دیگر علائم رخ می دهد. 

بسیاری از سردردها پس از یک خواب راحت از بین می روند، اما این سوال پیش می آید که چرا سردرد باید اولین چیزی باشد که پس از بیدار شدن از خواب تجربه می کنیم؟

 

علائم آپنه خواب

 

آپنه انسدادی خواب یک بیماری است که در طول خواب شخص را تحت تاثیر قرار می دهد. آپنه انسدادی با وقفه های تنفسی همراه است که حداقل 10 ثانیه طول می کشند و با قطعه های خواب، بیداری یا کاهش سطح اکسیژن خون مرتبط است. سایر علائم آپنه خواب عبارتند از:

 
  • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز
  • خرناس
  • نفس زدن یا خفگی در خواب
  • ادرار کردن در شب ( nocturia )
  • بی خوابی (بیداری شبانه مکرر)
  • خشک شدن دهان در شب
  • سوزش سر دل
  • عرق کردن در طول شب
  • تمرکز و مشکلات حافظه
  • مشکلات رفتاری
 

 

 

چگونه آپنه خواب باعث سردرد صبحگاهی می شود

 

آپنه انسدادی خواب وقتی رخ می دهد که راه های هوایی بالایی بسته می شوند، بیشتر به طور معمول به علت تغییر موقعیت زبان در دهان و در نتیجه مسدود کردن جریان هوا از بینی و دهان به ریه ها است. در نتیجه اکسیژن وارد نشده و دی اکسید کربن نمی تواند خارج شود. سطح دی اکسید کربن خون افزایش می یابد که بیشتر در مورد سندرم hypoventilation چاقی  دیده می شود. 

دی اکسید کربن روی اندازه رگ های خونی در مغز تاثیر می گذارد. اگر تنفس ناکافی رخ دهد، مغز می خواهد دسترسی به اکسیژن و عملکرد آن را حفظ کند. در نتیجه، افزایش میزان دی اکسید کربن باعث بزرگ شدن عروق مغز می شود. این به نوبه خود منجر به افزایش جریان خون می شود. در آخر افزایش فشار داخل جمجمه، که یک فضای محدود است.

 بنابراین، تجمع تدریجی دی اکسید کربن ناشی از تنفس ناکافی در خواب می تواند به سردرد هایی که در هنگام بیدار شدن احساس می شوند، کمک کند.

اغلب سردرد های صبحگاهی به علت آپنه خواب، در اولین ساعات روز از بین می روند، به طوری که تنفس طبیعی ادامه پیدا می کند. هنگامی که بیدار می شوید، راه هوائی به حالت اولیه خود برمی گردد و دی اکسید کربن اضافی به تدریج خارج می شود. سایزعروق خون در مغز و فشار کاهش می یابد. این سردرد بدون استفاده از داروهای ضد درد حل خواهد شد.

سردرد های صبحگاهی به علت آپنه خواب ممکن است به جای درد شدید به عنوان یک درد معمولی احساس و توصیف شوند. آنها معمولا بسیار دردناک نیستند و ممکن است تا حدودی در پیشانی و دو طرفه باشند. 

سردرد در زمان های دیگر روز اتفاق نمی افتد. آنها با تغییرات بینایی، تهوع و استفراغ، ضعف، بی حسی یا سرگیجه همراه نیستند. سردرد موضعی نیز ممکن است با سایر شرایط همراه باشد و اگرهمچنان ادامه یابند، ارزیابی توسط متخصص مغز و اعصاب ممکن است مورد نیاز باشد.

برای اطلاعات بیشتر به واحد اختلالات خواب در مرکز سلامت مغز دانا مراجعه کنید.
Open chat
Powered by