07136476172 - 09172030360 [email protected]

داشتن خواب آرام دغدغه‌ی بسیاری از افراد است، اما همه نمی‌توانند یک خواب آرام داشته باشند. دلایل بسیاری باعث نداشتن خواب آرام می‌شود. می‌توان به برخی از این دلایل مثل استرس و اضطراب، برخی از بیماری‌های خاص، برخی از کودکان استثنائی و … اشاره کرد. راهکارهای مختلفی برای داشتن خواب آرام و رفع بی‌خوابی وجود دارد. در بین این راهکارها می‌توان به استفاده از پتوی وزن دار اشاره کرد. این دسته از پتوها شرایط داشتن یک خواب آرام را فراهم می‌کنند. همچنین آرامش را برای شما به همراه دارد.

پتوهای وزن دار از جدیدترین و محبوب ترین محصولات خواب موجود در بازار هستند. رویکرد منحصر به فرد آنها برای ایجاد گرما و راحتی آنها را از پتوهای سنتی متمایز می کند. برخی از تولیدکنندگان روتختی وزن دار فوایدی برای سلامتی ذکر میکنند. اما در صورت داشتن بیماری زمینه ای باید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. با این وجود، بسیاری از افراد از پتوهای وزن دار لذت می برند. و احساس می کنند که تجربه خواب لذت بخش را افزایش می دهند.

ما در مورد نحوه ساخت پتوهای وزن‌دار و مزایای بالقوه آنها و اینکه آیا برای همه ایمن هستند، بحث خواهیم کرد.

پتو وزن دار و سنگین چیست؟

یک پتو با وزن دار و سنگین یک پتو است که حاوی دانه های شیشه ای، گلوله های پلاستیکی، بلبرینگ یا سایر مواد است که به وزن کلی پتو می افزاید. هدف از فشار اضافی کاهش اضطراب و کمک به تحریک خواب است.

گزینه های وزن دار دارای مدل ها متفاوت است. اکثر پتوهای وزنی بین 15 تا 25 پوند متغیر هستند. در برخی موارد، سایزهای زیر 10 پوند کودک نیز در دسترس است.

پتوهای وزن دار و سنگین چگونه عمل می کنند؟

با استفاده از مواد پرکن سنگین، پتوهای وزنی وزن بیشتری پیدا می کنند. بنابراین این پتوها را از گزینه های سنتی جدا می کند. به عنوان یک نتیجه مستقیم از وزن اضافی، اکثر پتوهای وزنی به طور طبیعی گرمتر و دنج تر هستند. با این حال، برخی از مدل های خنک کننده برای تنفس طراحی شده اند. و آنها را برای استفاده در طول سال مناسب می کند.

نظریه پشت وزن اضافه شده این است که با افزایش ملاتونین (هورمون خواب) به کاهش اضطراب و تشویق خواب کمک می کند. برخی از متخصصان همچنین ادعا هایی درباره پتوهای وزن دار دارند. آنها اادعا میکنند سایر هورمون های طبیعی مانند دوپامین و سروتونین را تحریک کنند. هورمون های دوپامین و سروتونین  مستقیماً با شادی ارتباط دارند. کاهش کورتیزول، یک استروئید طبیعی مرتبط با استرس، یکی دیگر از اثرات ظاهری پتوهای وزنی است.

بسیاری از مشتریان از پتوهای وزن خود بسیار صحبت می کنند، باید توجه داشت که مزایای بالقوه سلامتی آنها هنوز از نظر علمی تأیید نشده است.

این که آیا به دنبال گرمای اضافی یا سایر مزایای احتمالی هستید، اثربخشی یک پتو با وزن زیاد به تفاوت وزن بین آن و کاربر بستگی دارد. دستورالعمل کلی این است که یک پتو وزن دار باید حدود 10 درصد از وزن کاربر باشد. اگر یک پتو وزن دار به اندازه کافی سنگین نباشد، ممکن است برای فرد بی اهمیت به نظر برسد. یک پتو که خیلی سنگین است ممکن است حرکت را محدود کرده و احساس ناراحتی کنید.

مزایای استفاده از پتو وزن دار و سنگین چیست؟

بر اساس ماهیت خود، اکثر پتوهای وزن دار گرما و راحتی بیشتری نسبت به همتایان سنتی خود ارائه می دهند. این فشار اضافی همچنین برای ایجاد آرامش و شادی در عین کاهش استرس در نظر گرفته شده است. با این حال، برخی از پتوهای وزنی بهتر از بقیه عمل می کنند.

گرچه گرمای اضافی می تواند در آب و هوای سرد مفید باشد. اما راحت بودن یک پتو با وزن بیشتر قابل توجه است. از طریق این فشار اضافی است که یک پتو وزن می تواند با شبیه سازی آغوش گرفتن، آرامش را افزایش دهد.

غالباً تولیدکنندگان ادعاهای دیگری در مورد مزایای پتوهای وزن دار برای سلامتی دارند. و به طور خاص آنها را برای مبتلایان به اوتیسم، PTSD، اضطراب و افسردگی توصیه می کنند. با این حال، هنوز تحقیقات کافی برای حمایت از این ادعاها انجام نشده است. اگر از این شرایط رنج می برید، باید با پزشک خود مشورت کنید. تا در مورد گزینه های درمانی خود و اینکه آیا یک پتو وزن دار برای شما مناسب است یا خیر، صحبت کنید.

آیا پتوهای وزن دار ایمن هستند؟

پتوهای وزن دار برای اکثر بزرگسالان بی خطر هستند. کسانی که بیماریهای زمینه ای مانند مشکلات تنفسی یا گردش خون دارند، باید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنند. به عنوان مثال، فشار یک پتو برای کسانی که مبتلا به آسم، فشار خون پایین یا دیابت نوع 2 هستند مشکل ساز است. علاوه بر این، بزرگسالان مبتلا به کلاستروفوبیا ممکن است پتوهای وزن دار را بسیار محدود کننده بدانند. و کسانی که مشکلات حرکتی دارند ممکن است برای حرکت تحت وزن اضافی دچار مشکل شوند.

در حالی که باید با متخصص اطفال فرزند خود مشورت کنید. پتوهای وزنه دار برای اکثر کودکان بالای 3 سال که وزن آنها حداقل 50 پوند است، بی خطر تلقی می شوند. همانطور که در مورد بزرگسالان، متخصصان پیشنهاد می کنند که پتو با وزن کودک باید حدود 10 درصد وزن بدن او باشد. بسیاری از تولیدکنندگان پتوهایی با وزن مخصوص که مخصوص کودکان طراحی شده است می فروشند. یا برچسب برای کودکان ایمن می زنند. صرف نظر از ادعاهای سازنده، هنوز هم بهتر است با پزشک خانواده خود در مورد آنچه برای فرزند شما مناسب است مشورت کنید.

سرانجام، یک پتو وزن دار هرگز نباید آنقدر سنگین باشد که شخص خوابیده نتواند آن را  از روی خود جدا کند. زیرا این مسئله خطرات ایمنی قابل توجهی را در بر دارد.

پتوهای وزن دار در سال های اخیر بسیار محبوب شده اند. اگر کسی را می شناسید که به دلیل اضطراب با خوابیدن دست و پنجه نرم می کند به او این مقاله را پیشنهاد کنید. یکی از این پوشش های سنگین می تواند هدیه ای متفکرانه و کاربردی برای این افراد باشد.

به لطف طراحی غیر متعارف خود، پتوی ابریشمی و برفی بافتنی به طور موثر دو مشکل رایج را حل می کند. گرمای بیش از حد و توزیع ناهموار وزن. این پتو از نخ‌های پنبه‌ای ارگانیک در یک بافت باز و درشت تشکیل شده است. که جریان هوای ثابتی را فراهم می‌کند. به‌جای استفاده از دانه‌ها یا گلوله‌ها، اثر وزنی از طریق نخ‌های لایه‌بندی ایجاد می‌شود. بنابراین پتو در طول شب جابه‌جا نمی‌شود.

قاعده کلی این است که یک پتو وزن دار باید تقریباً 10 درصد وزن بدن شما باشد. از آنجایی که این پتو در وزن های 8، 15، 20 و 25 پوندی موجود است. این بدان معناست که هر فردی که بین 80 تا 250 پوند وزن دارد، احتمالا حداقل یک گزینه راحت پیدا خواهد کرد. پتوی 8 پوندی ممکن است برای کودکانی که حداقل 80 پوند وزن دارند مناسب باشد. اما والدین باید قبل از استفاده از پتوی وزنی با پزشک کودک خود مشورت کنند.

پتوی وزن دار بافتنی ابریشم و برفی دارای یک آزمایش خواب 100 شبه است که برای این نوع محصول نسبتاً طولانی است. اگر وزن نادرستی را برای هدیه گیرنده خود انتخاب کنید، آنها می توانند پتوی خود را با سایز دیگری در طول دوره آزمایشی تعویض کنند.

سوال:

آیا می‌توان از پتوهای وزن دار به عنوان جایگزینی برای داروها و روش‌های درمانی استفاده کرد؟ “مهم است که به خاطر داشته باشید، اگرچه پتوهای وزن دار می‌توانند به خود تنظیمی کمک کنند، اما این دسته از پتوها یک ابزار مکمل هستند. و نباید جایگزین دارو و نظارت پزشکی مناسب شوند.”

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

بهترین راه برای اینکه کودک خود را بخوابانید چیست؟

سر و صدا هنگام خواب بر قلب شما تأثیر می گذارد