07136476172 - 09172030360 [email protected]

همسرم افسردگی داره چیکار کنم: نکاتی برای مقابله با افسردگی در یک رابطه و پارتنر افسرده با هم بشنویم:

اگر در رابطه با فردی هستید که افسردگی دارد، احتمالاً با ترکیبی از احساسات پارتنر افسرده و سوالات زیاد دست و پنجه نرم می کنید. به عنوان مثال، ممکن است این سوالات به ذهن شما بیاید:

 • افسردگی برای همسرم چه حسی دارد؟
 • برای حمایت از او کاری می توانم انجام دهم؟
 • چگونه می توانم از خودم مراقبت کنم؟
 • آیا علائم او بر روابط ما تأثیر می گذارد و اگر چنین است، چگونه می توانیم هر مشکلی را با هم بررسی کنیم؟

همه این سؤالات طبیعی هستند و قابل درک است که شما بخواهید تا جایی که می توانید از عزیزتان حمایت کنید.

در حالی که سؤالات شما معتبر است، همچنین مهم است که درک کنید که تجربه هر فرد با افسردگی منحصر به فرد است. در ادامه از کارهایی صحبت می کنیم که می توانید برای کمک به خود و عزیزتان انجام دهید.

8 راه برای حمایت عاطفی از پارتنر افسرده

درباره افسردگی بیشتر بدانید

شما می توانید با یادگیری همه چیز در مورد افسردگی، از جمله علل، علائم و درمان های آن از پارتنر خود حمایت کنید. از پزشک شریک زندگی خود بخواهید منابعی را که حقایق مربوط به افسردگی را ارائه می دهد به شما معرفی کند، یا خودتان جستجو کنید.

بفهمید افسردگی واقعاً به چه معناست

افسانه های زیادی در مورد افسردگی وجود دارد. برای مثال، افسردگی صرفاً نتیجه تنبلی یا ضعف نیست. درد شریک زندگی شما ممکن است «فقط در سر او نباشد». افسردگی دلیل نمی خواهد. اگر با افسردگی آشنایی ندارید، با یادگیری، افکار، عقاید و انگ از پیش ساخته شده در ذهنتان را به چالش بکشید.

به ویژه مهم است که احساسات و تجربه پارتنر خود را از این بیماری بسیار واقعی و مبتنی بر بیولوژی تأیید کنید. بدانید که مانند هر بیماری دیگری قابل درمان است.

خودکشی همچنین یک خطر بسیار واقعی برای افسردگی است، بنابراین مهم است که محیط اطراف خود را ایمن نگه دارید (مانند حذف هرگونه الکل، مواد مخدر یا اسلحه) و اگر فرد مورد علاقه شما احساس خودکشی می کند، آن را جدی بگیرید.

خودمراقبتی را تمرین کنید

کنار آمدن با افسردگی فرد دیگر می تواند بسیار استرس زا باشد. اشکالی ندارد که برای خودتان وقت بگذارید. مراقبت از خود خودخواهانه نیست.

برای محافظت از ذهن، بدن و روان خود این عادات را داشته باشید:

 • خوردن یک رژیم غذایی سالم
 • ورزش کردن
 • خواب کافی
 • شرکت در سرگرمی ها و فعالیت هایی که از آن لذت می برید
 • دعا کردن یا مراقبه کردن
 • تمرین استراتژی های آرامش بخش
 • گذراندن زمان در طبیعت
 • حفظ ارتباطات اجتماعی

مراقبت از خود ممکن است به معنای دانستن زمان خداحافظی نیز باشد. مطمئناً، این تصمیم باید به دقت سنجیده شود (و در حالت ایده آل، با یک متخصص سلامت روان بحث شود). اما اگر سلامتی یا ایمنی احساسی یا جسمی شما یا فرزندانتان در خطر است، ممکن است لازم باشد که از آنجا دور شوید.

به دنبال درمان باشید

وقتی کسی که به او اهمیت می دهید افسرده است، برای شما اشکالی ندارد که احساس ناامیدی، عصبانیت و ناراحتی کنید. با این حال، بسیار مهم است که اجازه ندهید این احساسات رشد کنند.

درمانگران، مشاوران و گروه های حمایتی فقط برای افراد مبتلا به افسردگی نیستند. جستجوی کمک حرفه ای برای خودتان می تواند به شما کمک کند احساس حمایت کنید، ناامیدی خود را دور کنید و شما را نسبت به نیازهای عاطفیتان آگاه تر کند.

درمان همچنین می تواند به هر سوالی که در مورد مقابله با افسردگی یکی از عزیزانتان دارید پاسخ دهد. حتی اگر مسیر حرفه ای سلامت روان را دنبال نکنید، مهم است که در این زمان سخت به شبکه پشتیبانی خود تکیه کنید.

خواندن این مطلب را از دست ندهید: بهترین روانشناس شیراز برای درمان افسردگی + 7 ویژگی آنها

حمایت از پارتنر افسرده: کنار او باشید

یکی از مهم ترین کارهایی که می توانید برای یک فرد افسرده انجام دهید این است که به سادگی در کنار او باشید و حمایت خود را به صورت شفاهی بیان کنید. آنها را نزدیک نگه دارید یا فقط گوش دهید در حالی که آنها احساسات خود را به اشتراک می گذارند.

به آنها در تعیین قرارها یا انجام برخی از کارهای روزانه که در تلاش برای انجام آنها هستند کمک کنید. به آنها اجازه دهید تا بدانند که شما به هر نحوی که نیاز دارند در کنار آنها هستید تا زمانی که بهبودی خود را طی می کنند.

افسردگی همسرتان را شخصی نگیرید

افسردگی می‌تواند باعث شود افراد به گونه‌ای رفتار کنند که معمولاً وقتی احساس خوبی دارند، رفتار نمی‌کنند. آنها ممکن است عصبانی، تحریک پذیر یا گوشه گیر شوند. آنها ممکن است مانند گذشته علاقه ای به بیرون رفتن یا انجام کارها با شما نداشته باشند. ممکن است همسر یا فرد مهم شما علاقه خود را به رابطه جنسی از دست بدهد.

این چیزها شخصی نیستند و به این معنا نیست که شریک زندگی شما دیگر به شما اهمیت نمی دهد یا به شما اهمیت نمی دهد. آنها علائم بیماری هستند که نیاز به درمان دارند.

کمک کردن در انجام کارها به پارتنر افسرده

درست مانند زمانی که فرد مبتلا به هر بیماری دیگری است، ممکن است به سادگی احساس خوبی نداشته باشد که بتواند پرداخت قبوض یا تمیز کردن خانه را به عهده بگیرد. و درست مانند هر بیماری دیگری، ممکن است مجبور شوید به طور موقت برخی از کارهای روزانه آنها را به عهده بگیرید تا زمانی که آنها احساس خوبی داشته باشند و دوباره آنها را انجام دهند.

پارتنر خود را تشویق کنید تا به دنبال درمان باشد

درمان برای بهبودی از افسردگی بسیار مهم است. شما می توانید با کمک به او در مصرف داروهای خود و به خاطر سپردن قرار ملاقات ها به او کمک کنید.

همچنین می توانید با اطمینان دادن به آنها که کمک خواستن نشانه ضعف یا شرمساری نیست به آنها کمک کنید.

امید دادن به پارتنر افسرده

با یادآوری دلایل ادامه زندگی، هر چه که هستند، به همسرتان امید بدهید. دلی می تواند فرزندانشان، یک حیوان خانگی محبوب هستند که به آنها نیاز دارند یا ایمانشان باشد.

این دلایل، که منحصر به فرد خواهد بود، می تواند به او کمک کند تا درد را برای مدتی از بین ببرند.

عشق خود را نشان دهید

افسردگی می تواند باعث شود که فرد احساس کند باری اضافی بر دوش دیگران است و ارزش عشق و حمایت را ندارد. فعالانه با این افکار مقابله کنید و به همسرتان بگویید که دوستش دارید و این را به او نشان دهید.

بگذارید بدانند که شما درک می کنید که افسردگی بر افکار، احساسات و رفتار آنها تأثیر می گذارد و (هنوز) آنها را دوست دارید. به آنها اطمینان دهید که اینجا هستید تا از آنها در سفرشان برای بهتر شدن حمایت کنید.

حرف آخر

در حالی که غیرممکن نیست که یک دوره خاص از افسردگی به خودی خود از بین برود، کمک گرفتن می تواند باعث شود که سریعتر احساس بهتری داشته باشید. همچنین می تواند به طور بالقوه از بدتر شدن افسردگی یا تأثیر بر سلامت جسمانی جلوگیری کند. از آنجایی که افسردگی قابل درمان است، پزشک می تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه درمانی را پیدا کنید.

بعلاوه، رفع برخی از اشکال افسردگی دشوارتر است. در مواردی از این قبیل، شما نمی توانید منتظر بمانید که از بین برود. درمان ممکن است برای کمک به کاهش نوع یا شدت افسردگی و اضطراب شما ضروری باشد.

علاوه بر این، شما شایسته درمان مناسب وشخصی سازی شده برای افسردگی هستید.

هیچ ضرری ندارد یا شرم آور نیست اگر از کسی بخواهید کمک کند تا دوباره احساس بهتری داشته باشید.

لطفا همیشه به خاطر داشته باشید که میتوانید در حال خود تغییر ایجاد کنید و یک زندگی بدون افسردگی داشته باشید،شاید چند روش را امتحان کرده باشید و جواب نگرفته باشید اما بدانید هنوز راه هایی وجود دارند که منتظر شما هستند تا زندگی خود را نجات دهید و آنطور زندگی کنید که لیاقت دارید و دوست دارید.در این راه درمان های جدید را در نظر بگیرید.

اگر بدنبال بهترین کلینیک برای انجام خدمات نوروتکنولوژی مانند tDCS,TMS, VNS و نوروفیدبک زیر نظر متخصصین روانپزشکی، رونشناسی و علوم اعصاب هستید، شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172 – 09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

مرکز درمان افسردگی در شیراز

درمان افسردگی مقاوم به دارو چیست: راهکارهای درمانی جدید

چیکار کنم افسردگیم خوب بشه : معجزه برای درمان افسردگی

 1. Dean J, Keshavan M. The neurobiology of depression: An integrated viewAsian J Psychiatr. 2017;27:101-111. doi:10.1016/j.ajp.2017.01.025
 2. National Institute of Mental Health. Depression.
به این مقاله امتیاز دهید