07136476172 - 09172030360 [email protected]

اکثر روابط بلندمدت در مقطعی از  زمانی با مشکلات جدی روبرو می شوند. با این حال، این درگیری ها به معنای پایان رابطه نیست. هنگامی که به روشی سالم و مولد با آن برخورد کنید، کار کردن روی مشکلات می تواند رابطه شما را حتی قوی تر کند. به جای کات کردن ناگهانی رابطه خود، کمی وقت بگذارید و نکات مثبت رابطه را ارزیابی کنید. انجام این کار می تواند شما را از گرفتن تصمیمی که ممکن است پشیمان شوید باز دارد.

در حالی که ممکن است به نظر برسد همه چیز خوب پیش نمی رود، دلایل متعددی می تواند وجود داشته باشد که بتوان آن را حل کرد. بنابراین، قبل از اینکه تصمیم بگیرید رابطه خود را تمام کنید، زمانی را برای بررسی رابطه خود اختصاص دهید.

این مقاله به برخی از دلایلی می پردازد که چرا ممکن است رابطه شما ارزش جنگیدن را داشته باشد. مانند اعتماد، ارزش های اصلی همسو یا همان دیدگاه مشترک برای آینده، حتی اگر احساس می کنید دیگر خیلی دیر شده است.

نشانه هایی که رابطه شما ارزش جنگیدن را دارد و کات کردن راه حل نیست

نشانه هایی وجود دارد که رابطه شما ارزش جنگیدن را دارد. هنگام خواندن آنها، به طور کلی احساس خود را در مورد رابطه‌تان در نظر بگیرید. اگر بیشتر آنها در مورد شما صدق می کند، این احتمال وجود دارد که پایه محکمی برای ساختن رابطه داشته باشید.

9 نشانه که نشان می دهد رابطه شما ارزش تلاش برای نجات دادنش را دارد عبارتند از:

 • شما اعتماد متقابل دارید.
 • شما ارزش های مشابهی دارید.
 • شما چیزهای مشابهی را می خواهید.
 • هر دوی شما متعهد به حل مسائل خود هستید.
 • میتوانید خودتان باشید
 • تفاوت های شما تکمیلی است.
 • شما حاضرید ببخشید
 • سطح مشخصی از احترام بینتان وجود دارد
 • زمان با هم بودن شما عمدتاً خوب است.
 • شما به یکدیگر اعتماد دارید

اعتماد یکی از عناصر کلیدی در روابط سالم است. همچنین با نحوه رفتار شرکا با یکدیگر مشخص می شود. اگر متوجه شدید که در مجموع، شریک زندگی‌تان با شما خوب رفتار می‌کند، قابل اعتماد است و در مواقعی که به او نیاز دارید، حضور دارد، این را یک علامت مثبت در نظر بگیرید.

در یک مطالعه در سال 2019 در مرکز تحقیقاتی پیو در مورد ازدواج و زندگی مشترک در ایالات متحده، نشان داده شد که بزرگسالان متاهل بیشتر از کسانی که با هم زندگی می کنند می گویند که اعتماد زیادی به همسر خود دارند که وفادار باشند، حقیقت را بگویند و به نفع هر دو طرف عمل کنند.

این نشان می دهد که اگر اعتماد به همسرتان همچنان قوی است، دلیل موجهی برای تلاش برای حل کردن مسائل است. اعتماد پایه و اساس هر ازدواج خوب است و شما در حال حاضر این قطعه مهم را دارید.

شروع دوباره با شخص جدید به معنای بازگشت به این سوال است که “آیا می توانم به تواعتماد کنم؟” مرحله ای که نیازی نیست با همسر فعلی خود بگذرانید.

ارزش های اصلی شما همسو می شوند

صرف نظر از اینکه چقدر دوست داریم یک نفر را پیدا کنیم که از هر نظر کامل باشد، به طور واقع بینانه، دو نفر هرگز در مورد همه چیز توافق نخواهند کرد. با این حال، خبر خوب این است که تا زمانی که نقاط مشترکی وجود داشته باشد و بیشتر ارزش‌های اصلی شما، به عنوان مثال، در رابطه با مذهب، امور مالی، سیاست و غیره همسو باشند، تفاوت‌های ظریف لازم نیست که تعیین کننده باشد.

آنها در واقع می توانند رابطه شما را با یکدیگر تقویت کنند و آن را جذاب نگه دارند.

نمونه هایی از ارزش های اصلی عبارتند از:

 • صداقت
 • شادی
 • عشق
 • مهربانی
 • سخاوتمندی
 • رحم و شفقت – دلسوزی
 • هدف – آرزو
 • شجاعت
 • مسئولیت
 • خانواده
 • سرگرم کننده بودن
 • تعادل
 • صلح

یک چشم انداز مشترک دارید

راه دیگر برای دانستن اینکه آیا رابطه شما ارزش جنگیدن را دارد یا خیر این است که هر دوی شما دیدگاهی مشترک برای آینده خود داشته باشید. اساساً، این بدان معنی است که شما همان چیزها را در زندگی می خواهید که پارتنرتان میخواهد.

نمونه بارز آن بچه دار شدن است. اگر یکی از شما نمی تواند صبر کند تا بچه دار شود، در حالی که دیگری زندگی بدون بچه را ترجیح می دهد، ممکن است بینش شما مطابقت نداشته باشد. یا اگر یکی از شما بخواهد در تمام طول سال به دور دنیا سفر کند، در حالی که دیگری بخواهد در یک شهر کوچک ساکن شود، تصورات شما با هم هماهنگ نیست.

البته، ضروری است که انعطاف پذیر باشید و راهی خلاقانه برای همزیستی هر دو رویاهای خود با یکدیگر پیدا کنید. در پایان، شما فقط می خواهید بدانید که هر دوی شما بدون پشیمانی یا فداکاری بیش از حد، زندگی خود را به کمال رسانده اید.

شما احساس فداکاری می کنید، حتی زمانی که اوضاع خوب پیش نمی رود

یکی دیگر از ویژگی های بارز یک رابطه سالم این است که با وجود هر گونه استرس بیرونی یا درونی در رابطه باقی بمانید. تعارض در روابط اجتناب ناپذیر است. هنگام انتخاب یک پارتنر برای طولانی مدت، ناگزیر مجموعه خاصی از مشکلات حل نشدنی را انتخاب خواهید کرد.

مهم نیست چقدر چالش بزرگ است، هر دوی شما متعهد هستید که با هم بر آن غلبه کنید. شما یکدیگر را به عنوان یک هم تیمی، یک شریک، یک محرم و منبع حمایت می بینید.

اگر هر دوی شما مایل به صرف زمان و تلاش لازم برای حل هر مشکلی هستید، ممکن است نشانه خوبی باشد که هنوز تفاهم دارید.

شما می توانید خود واقعیتان باشید

بهترین روابط شامل دو فرد مجزا با دو هویت مجزا است. شما باید از بودن خود در یک رابطه سالم مطمئن باشید. در حالی که هر زوجی سطوح راحت بودن و خود-افشایی متفاوتی دارند، هرگز نباید احساس کنید که باید جنبه‌های خاصی از خود را پنهان کنید یا شخصیت خود را تغییر دهید.

شفاف و صادق بودن با یکدیگر نه تنها به شما کمک می کند تا به عنوان یک زوج احساس پیوند داشته باشید بلکه به شما کمک می کند اعتمادتان را تقویت کنید.

وقتی شریک زندگی‌تان شما را همان‌طور که هستید همراه با نقص‌ها و همه چیز می‌پذیرد، این رابطه ای است که ارزش جنگیدن را دارد.

کات کردن با وجود تفاوت؟ شما متفاوت هستید اما مکمل یکدیگر هستید

مشاجره و درگیری بین افراد عاشق طبیعی است. دعوا بر سر چیزهای بی اهمیت و پیش پا افتاده بخشی از هر رابطه است. پس با این اختلافات چه کار کنید؟

گاهی اوقات آنها دلیل جدایی دو نفر می شوند. اما برای برخی دیگر، آنها را مجبور می کند تا راه حل های خلاقانه ای ارائه دهند که نیازهای هر دو نفر را برآورده کند.

اگر بسیار متفاوت هستید اما موفق به مصالحه می شوید، ممکن است در نهایت از یکدیگر یاد بگیرید یا چیزهایی را تجربه کنید که اگر هر دو یکسان بودید، ممکن است نداشته باشید. تا زمانی که بتوانید مصالحه کنید، این می تواند رابطه را جذاب نگه دارد.

کمی وقت بگذارید و از خود بپرسید که آیا تفاوت‌های شما مکمل یکدیگر هستند یا بیشتر از اینکه مفید باشند، ضرر ایجاد می‌کنند.

شما حاضرید ببخشید

بخشش در هر رابطه ای ضروری است. در حالی که مطمئناً می‌تواند به زمان نیاز داشته باشد و به سمت جلو حرکت کند، نکته کلیدی این است که هر دوی شما مایل هستید در نهایت یکدیگر را به خاطر هر اتفاقی که در گذشته رخ داده است ببخشید تا بتوانید قلب خود را به طور کامل به روی آینده خود باز کنید.

شما به هم احترام می گذارید

در روابط صمیمی و سالم، افراد برای یکدیگر احترام قائل هستند. آنها یکدیگر را شرمنده یا تحقیر نمی کنند و حمایت، راحتی و امنیت را ارائه می دهند. این کاملا برعکس «رابطه سمی» است.

راه های مختلفی وجود دارد که زوج ها می توانند نسبت به یکدیگر احترام بگذارند. نمونه هایی از آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گوش دادن فعال
 • توجه به نیازهای یکدیگر
 • همدیگر را ببخشیم
 • ایجاد فضا و وقت گذاشتن در زندگی برای یکدیگر
 • نشان دادن علاقه به چیزهایی که شریک زندگی شما از آنها لذت می برد (حتی اگر آنها را دوست نداشته باشید)
 • به شریک زندگی خود اجازه دهید استقلال خود را داشته باشد
 • حمایت و تشویق یکدیگر
 • ابراز قدردانی
 • تمرین همدلی

هنوز هم اغلب لحظات شاد در رابطه وجود دارد

وقتی در بیشتر لحظاتی که به اشتراک می گذارید هنوز احساس خوبی دارید، نشانه آن است که رابطه شما ارزش نگه داشتن و جنگیدن را دارد. بله، مواقعی پیش می‌آید که بر سر مسائل جزئی مانند کارهای خانه یا مسائل مالی مشاجره‌ پیش می‌آید، اما این دعواها تمام خاطرات خوشی را که هنگام بودن با یکدیگر به اشتراک گذاشته‌اید، خدشه دار نمی‌کنند.

حرف آخر

متخصص سلامت روان می تواند استراتژی هایی را برای مقابله و برقراری ارتباط در زمانی که احساسات شدید ممکن است به شما دیدگاهی نادرست از رفتار پارتنرتان ارائه دهند، فراهم کند.

به یک روانشناس قابل اعتماد مراجعه کنید و تسلیم نشوید.

حتماً به نیازهای خود نیز رسیدگی کنید و ذهنی باز داشته باشید. حفظ سلامت روانی در یک رابطه بسیار مهم است.

اگر ناراحتی عاطفی، اضطراب، افسردگی یا علائم دیگری را در نتیجه رابطه ای که دارید تجربه می کنید، برای دریافت کمک با یک متخصص ارتباط برقرار کنید. ممکن است بخواهید از صحبت با متخصص سلامت روان مرکز سلامت مغز دانا شروع کنید. از کمک گرفتن دریغ نکنید و بدانید سلامت روان شما مهم ترین چیز است. برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات ما، سایت انستیتو سلامت مغز دانا را ببینید یا با کارشناسان تماس بگیرید.

 

بهترین مشاوره روانشناسی در شیراز

چگونه روانپزشک یا روانشناس خوب مناسب خودمان را پیدا کنیم؟

لانگ دیستنس چیست؟ رابطه از راه دور خوبه یا بد؟ + بررسی تاثیر بر سلامت روان

“خیلی وابسته شدم چیکار کنم” : چگونه وابستگی شدید را از بین ببریم

به این مقاله امتیاز دهید