07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

هنگامی که از خبرنامه تلویزیون از دایان ساوایر راز موفقیتش پرسیده شد، وی گفت: “فکر می کنم یک درسی که آموخته ام این است که جایگزینی برای توجه کردن وجود ندارد.”


 چگونه می توانیم توانایی تمرکز و توجه خود را بهبود بخشیم؟

این چند نکته در خصوص تمرکز می تواند به شما کمک کند تمرکز بهتری داشته باشید. چه در یک دفتر شلوغ کار می کنید، در مدرسه تحصیل می کنید، در یک جلسه می نشینید یا سعی می کنید یک پروژه را تمام کنید.

 

قانون عدد 5

 

 


دو نوع آدم وجود دارد – آنهایی که یاد گرفته اند چگونه حتی در هنگام ناامیدی و سرخوردگی به کار خود ادامه دهند و کسانی که آرزو می کنند اینگونه باشند.

از این پس، اگر شما وسط یک کار هستید و وسوسه می شوید که تسلیم شوید، فقط پنج مورد دیگر را انجام دهید. پنج صفحه دیگر را بخوانید. پنج مسئله ریاضی دیگر را تمام کنید. پنج دقیقه دیگر کار کنید.

وقتی بدن دوندگان اعتراض می کند، آن ها با عدم تسلیم شدن درجه بیشتری از اراده خود را به دست می آورند. با ادامه تمرکز هنگامی که مغز شما خسته است، می توانید “ذهن دوم” خود را بدست آورید و این کلید کشش طول توجه شما و ایجاد استقامت ذهنی است.

درست همانطور که ورزشکاران با کار بر روی نقاط ضعف خود، استقامت جسمی ایجاد می کنند، می توانید با کار بر روی نقطه ناامیدی، استقامت ذهنی ایجاد کنید.

 

در هر زمان تنها به یک چیز فکر کنید

 

 

 احساس پراکندگی فکری دارید؟ غلبه بر دغدغه های همیشگی: ذهن خود را به معامله ای تبدیل کنید که نمی تواند آن را رد کند. بله، ذهن رشوه می گیرد. به جای اینکه به ذهن خود بگویید در مورد چیزی نگران نباشد (که باعث می شود ذهن شما در مورد همان چیزی که قرار نیست در مورد آن فکر کنید، فکر کند!)  با پارامترهای زمان شروع و توقف، به ذهن یک کار اختصاصی بدهید. 


به عنوان مثال، “من در مورد چگونگی پرداخت بدهی هایم هنگامی که امشب به خانه می روم فکر می کنم و فرصتی برای پرداخت قبض های خود دارم. در حال حاضر، به مدت سی دقیقه دیگر از ساعت 1 تا 1:30 بعد از ظهر را برای تمرکز کامل بر روی تمرین این ارائه اختصاص می دهم. بنابراین من هنگام ارائه این سمینار با مشتریان VIP خود، میتوانم فصیح و مفصل صحبت کنم. “


هنوز هم نمی توانید نگرانی های دیگر را از سر خود دور کنید؟ آنها را در لیست کارهای خود بنویسید تا آزاد باشید و آنها را فراموش کنید.


هرگونه تعهد نگران کننده را مکتوب کنید، بنابراین نیازی نیست از مغز خود به عنوان تابلوی اعلانات یادآوری استفاده کنید. سپس می توانید توجه غیرقابل انکار خود را به وظیفه اولویت خود اختصاص دهید.

 

 به تعویق انداختن را فراموش کنید

 


احساس می کنید تمرکز ندارید؟ آیا شما وظیفه یا پروژه ای را که قرار است روی آن کار کنید انجام می دهید؟ این یک نوع تعلل است.  “شگفت انگیز است چقدر طول می کشد تا چیزی را که ما روی آن کار نمی کنیم به اتمام برسانیم.”


دفعه دیگر که مسئولیتی را به تعویق انداختید، از خود بپرسید “آیا باید این کار را انجام دهم؟ آیا می خواهم این کار انجام شود؟ آیا بعداً این کار ساده تر خواهد بود؟” این سه سؤال می تواند انگیزه ای برای استفاده ذهنی ایجاد کند. آنها چهره شما را با این واقعیت روبرو می کنند که این کار از بین نمی رود و با تأخیر، فقط به گناه شما افزوده می شود و این وظیفه سنگین، بیشتر ذهن و زمان شما را اشغال می کند.


فوکوس تله فوتو

 

 


ذهن خود را به عنوان یک دوربین و چشمان خود را به عنوان دیافراگم آن تصور کنید. بیشتر اوقات، چشمان ما همه چیز را در نظر می گیرد و مغز ما در کانون توجه قرار دارد. ما در واقع می توانیم به یکباره در مورد بسیاری از موارد فکر کنیم و از این طریق، کاملاً کارآمد عمل کنیم (به عنوان مثال تصور کنید که در هنگام صحبت با یک دوست در بزرگراه شلوغ رانندگی کنید، رادیو را تنظیم کنید، به اتومبیل کنار خود نگاه کنید و …)

اگر بخواهید یک فوکوس تله فوتو داشته باشید، چه می کنید؟ اگر بخواهید برای آزمون امتحان دهید و به نمره 100٪ نیاز دارید چه می کنید؟ دستان خود را دور چشم خود ببندید تا یک دید تونلی داشته باشید و فقط به کتاب درسی خود نگاه کنید.

قرار دادن دستان به دور چشم، محیط اطراف شما را مسدود می کند تا به معنای واقعی کلمه “از دید خارج از ذهن” خارج شوند.

به اهمیت این نکات فکر کنید وسعی در تمرین آن ها داشته باشید تا بتوانید با تمرکز بهتر، قادر به دستیابی به موفقیت های بیشتری باشید.

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید. 

منبع:

VeryWellMind

 

به این مقاله امتیاز دهید