07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

استفاده از یک رابط تعاملی جدید نشان می دهد که شنوندگان موسیقی چگونه فکر می کنند که احساسات مختلف به عنوان موسیقی به نظر می رسد

 

یک رابط کامپیوتری جدید به شرکت کنندگان این امکان را می داد تا با تغییر عناصر آهنگ موسیقی. احساسات خود را از طریق موسیقی منتقل کنند.

 

منبع: دانشگاه دورهام

 

تحقیقات جدیدی که توسط کارشناسان دپارتمان موسیقی دانشگاه دورهام انجام شد. نشان داد که افراد می توانند با تغییر عناصر خاصی از آهنگ موسیقی. احساسات خاصی را از طریق موسیقی منتقل کنند.

 

محققان یک رابط کامپیوتری تعاملی به نام EmoteControl ایجاد کردند که به کاربران اجازه می دهد شش نشانه (تمپو. زیر و بم. بیان. پویایی. روشنایی و حالت) یک قطعه موسیقی را در زمان واقعی کنترل کنند.

 

یک پژوهش

 

از شرکت کنندگان خواسته شد نشان دهند که چگونه فکر می کنند هفت احساس مختلف (غم. آرامش. شادی. خشم. ترس. قدرت و تعجب) باید به عنوان موسیقی به نظر برسند. آن‌ها این کار را با تغییر نشانه‌های موسیقی در EmoteControl انجام دادند و اساساً به آن‌ها این امکان را می‌دادند تا تغییرات خود را از طیف وسیعی از قطعات موسیقی که احساسات متفاوتی را به تصویر می‌کشند ایجاد کنند.

 

 

به طور کلی. نشانه های موسیقی به روشی مشابه برای نشان دادن یک احساس خاص استفاده می شد. برای مثال. شرکت‌کنندگان با استفاده از تمپوی آهسته. حالت مینور. پویایی ملایم. بیان لگاتو. سطح زیر و بمی پایین و صدای تاریک. غم را در موسیقی منتقل کردند.

 

تمپو و حالت دو نشانه ای بودند که به شدت بر احساسات منتقل شده تأثیر گذاشتند. در حالی که نشانه های دینامیک و روشنایی کمترین تأثیر را در شکل دادن به احساسات مختلف در موسیقی داشتند.

 

غم و شادی

 

محققان همچنین دریافتند که غم و شادی یکی از دقیق ترین احساسات شناخته شده است که با مطالعات قبلی مرتبط است.

 

پروفسور Tuomas Eerola از دانشگاه دورهام گفت: «این رویکرد تعاملی به ما امکان می‌دهد تا از درک شرکت‌کنندگان در مورد اینکه چگونه احساسات متفاوت در موسیقی به نظر می‌رسد. بهره ببریم و به شرکت‌کنندگان کمک کرد تا انواع عاطفی خود را از موسیقی ایجاد کنند که محتوای عاطفی متفاوتی را در بر می‌گیرد.

 

این تحقیق و رابط EmoteControl برای سایر بخش‌هایی که محتوای احساسی از طریق موسیقی منتقل می‌شود. مانند برندسازی صدا (بازاریابی). موسیقی در فیلم و تلویزیون. موسیقی تطبیقی در بازی. و همچنین پتانسیل استفاده به عنوان یک ارتباط احساسی. پیامدهایی برای اهداف بالینی دارد.

 

موسیقی در مغز

 

از سال 2006. دو استاد UCF – عصب شناس کیمینوبو سوگایا و ویولونیست مشهور جهان آیاکو یونتانی – یکی از محبوب ترین دوره ها را در کالج Honors Burnett تدریس می کنند. «موسیقی و مغز» به بررسی این موضوع می‌پردازد که چگونه موسیقی بر عملکرد مغز و رفتار انسان تأثیر می‌گذارد. از جمله با کاهش استرس. درد و علائم افسردگی و همچنین بهبود مهارت‌های شناختی و حرکتی. یادگیری مکانی-زمانی و نوروژنز. که توانایی مغز برای تولید نورون‌ها است. . Sugaya و Yonetani می آموزند که چگونه افراد مبتلا به بیماری های عصبی مانند آلزایمر و پارکینسون به موسیقی واکنش مثبت نشان می دهند.

 

سوگایا می‌گوید: «معمولاً در مراحل پایانی. بیماران آلزایمر واکنشی نشان نمی‌دهند. اما وقتی هدفون‌هایی را که موسیقی [مورد علاقه‌شان] پخش می‌شود. قرار می‌دهید. چشمان آن‌ها روشن می‌شود. آنها شروع به حرکت می کنند و گاهی اوقات آواز می خوانند. حتی بعد از اینکه موسیقی را خاموش کردید. این اثر ممکن است 10 دقیقه یا بیشتر طول بکشد.

 

او می‌گوید این را می‌توان در MRI مشاهده کرد. جایی که «بخش‌های مختلف مغز روشن می‌شوند». با اساتید که زن و شوهر هم هستند به گفت و گو نشستیم و از آنها خواستیم توضیح دهند کدام قسمت های مغز با موسیقی فعال می شود.

 

 

نحوه واکنش مغز به موسیقی

 

 • لب قدامی مغز

چی

 

در تفکر. تصمیم گیری و برنامه ریزی استفاده می شود.

 

چگونه

 

لوب فرونتال مهمترین عامل برای انسان بودن است. ما در مقایسه با سایر حیوانات لوب پیشانی بزرگی داریم. سوگایا می‌گوید با گوش دادن به موسیقی. می‌توانیم عملکردهای آن را افزایش دهیم

 

 • لوب تمپورال

چی

 

آنچه را که می شنویم پردازش می کند

 

چگونه

 

یونتانی می‌گوید: «ما از مرکز زبان برای درک موسیقی استفاده می‌کنیم که هر دو طرف مغز را در بر می‌گیرد. اگرچه زبان و کلمات در نیمکره چپ تفسیر می‌شوند در حالی که موسیقی و صداها در نیمکره راست تفسیر می‌شوند.»

 

 • منطقه بروکا

 

چی

ما را قادر به تولید گفتار می کند

 

چگونه

 

یونتانی می گوید: «ما از این قسمت از مغز برای بیان موسیقی استفاده می کنیم. «نواختن ساز ممکن است توانایی شما را در برقراری ارتباط بهتر بهبود بخشد

 • منطقه Wernicke

 

چی

زبان نوشتاری و گفتاری را درک می کند

 

چگونه

 

یونتانی می گوید: «ما از این قسمت از مغز برای تجزیه و تحلیل و لذت بردن از موسیقی استفاده می کنیم

 

 • لوب پس سری

 

چی

آنچه را که می بینیم پردازش می کند

 

چگونه

 

نوازندگان حرفه ای هنگام گوش دادن به موسیقی از قشر اکسیپیتال. که قشر بینایی است. استفاده می کنند. در حالی که افراد عادی. مانند من. از لوب گیجگاهی – مرکز شنوایی و زبان استفاده می کنند. این نشان می‌دهد که [نوازندگان] ممکن است هنگام گوش دادن به موسیقی یک موسیقی را تجسم کنند.

 

 • مخچه

 

چی

حرکت را هماهنگ می کند و حافظه فیزیکی را ذخیره می کند

 

چگونه

 

یک بیمار آلزایمر. حتی اگر همسرش را نشناسد. اگر در جوانی پیانو را یاد بگیرد. باز هم می‌تواند پیانو بنوازد. زیرا نواختن به یک خاطره ماهیچه‌ای تبدیل شده است. سوگایا می‌گوید. آن خاطرات در مخچه هرگز محو نمی‌شوند

 

 • هسته اکومبنس

 

چی

به دنبال لذت و پاداش است و نقش مهمی در اعتیاد دارد. زیرا انتقال دهنده عصبی دوپامین را آزاد می کند.

 

چگونه

 

سوگایا می‌گوید: «موسیقی می‌تواند یک ماده مخدر باشد – یک ماده مخدر بسیار اعتیادآور. زیرا در همان قسمت از مغز نیز مانند مواد مخدر غیرقانونی عمل می‌کند. «موسیقی مانند کوکائین. دوپامین را در هسته اکومبنس افزایش می دهد

 

 • آمیگدال

چی

 

احساسات را پردازش و تحریک می کند

 

چگونه

 

یونتانی می گوید: “موسیقی می تواند ترس شما را کنترل کند. شما را برای مبارزه آماده کند و لذت را افزایش دهد.” «وقتی احساس می‌کنید که لرز از ستون فقرات شما فرو می‌رود. آمیگدال فعال می‌شود.

 

 • هیپوکامپ

 

چی

خاطرات را تولید و بازیابی می کند. پاسخ های عاطفی را تنظیم می کند و به ما کمک می کند تا حرکت کنیم. این بخش که واحد پردازش مرکزی مغز در نظر گرفته می شود. یکی از اولین مناطق مغز است که تحت تاثیر بیماری آلزایمر قرار می گیرد و منجر به سردرگمی و از دست دادن حافظه می شود.

 

چگونه

 

یونتانی می گوید: «موسیقی ممکن است نوروژنز را در هیپوکامپ افزایش دهد و اجازه تولید نورون های جدید و بهبود حافظه را بدهد.

 

 • هیپوتالاموس

 

چی

وضعیت موجود بدن را حفظ می کند. سیستم غدد درون ریز و عصبی را به هم مرتبط می کند. و هورمون ها و مواد شیمیایی ضروری را تولید و آزاد می کند که تشنگی. اشتها. خواب. خلق و خو. ضربان قلب. دمای بدن. متابولیسم. رشد و میل جنسی را تنظیم می کند.

 

چگونه

 

به‌عنوان مثال. اگر موتزارت بازی می‌کنید. «ضربان قلب و فشار خون کاهش می‌یابد». سوگایا می‌گوید.

 

 • جسم پینه ای

چی

 

نیمکره چپ و راست را قادر می سازد تا با هم ارتباط برقرار کنند و به حرکت هماهنگ بدن و همچنین افکار پیچیده ای که نیاز به منطق (سمت چپ) و شهود (سمت راست) دارند اجازه می دهد.

 

چگونه

 

سوگایا می‌گوید: «به‌عنوان یک موسیقی‌دان. می‌خواهید سمت راست و سمت چپ مغز را با هم هماهنگ کنید. بنابراین آنها با یکدیگر صحبت می‌کنند. این به پیانیست‌ها اجازه می‌دهد. برای مثال. نت‌های یک برگه را به کلیدهایی که انگشتانشان برای تولید موسیقی ضربه می‌زنند ترجمه کنند.

 

 • پوتامن

چی

 

ریتم را پردازش می کند و حرکت و هماهنگی بدن را تنظیم می کند

 

چگونه

 

یونتانی می گوید: «موسیقی می تواند دوپامین را در این زمینه افزایش دهد و موسیقی پاسخ ما به ریتم را افزایش می دهد. با انجام این کار. موسیقی به طور موقت علائم بیماری پارکینسون را متوقف می کند. به عنوان مثال. از موسیقی ریتمیک برای کمک به عملکرد بیماران پارکینسونی مانند بلند شدن و پایین رفتن و حتی راه رفتن استفاده شده است. زیرا بیماران پارکینسونی برای حرکت به کمک نیاز دارند و موسیقی می تواند مانند عصا به آنها کمک کند. متأسفانه پس از توقف موسیقی. آسیب دوباره برمی گردد.

 

بهترین موسیقی کدام است؟

 

نت های موسیقی معلوم است. چه راک اند رول. جاز. هیپ هاپ یا کلاسیک. ماده خاکستری شما همان موسیقی را ترجیح می دهد. یونتانی می گوید: «این به پیشینه شخصی شما بستگی دارد. مدتی محققان بر این باور بودند که موسیقی کلاسیک فعالیت مغز را افزایش می دهد و شنوندگانش را باهوش تر می کند. پدیده ای به نام اثر موتزارت. سوگایا و یونتانی می گویند لزوماً درست نیست. در مطالعات اخیر. آنها دریافته اند که افراد مبتلا به زوال عقل به موسیقی که با گوش دادن به آن بزرگ شده اند. واکنش بهتری نشان می دهند. سوگایا توضیح می‌دهد: «اگر موسیقی مورد علاقه کسی را پخش کنید. بخش‌های مختلف مغز روشن می‌شود. این بدان معناست که خاطرات مرتبط با موسیقی. خاطرات عاطفی هستند که هرگز محو نمی شوند – حتی در بیماران آلزایمر.

 

موسیقی می تواند…

 

 •     توانایی خود را در درک زمان تغییر دهید
 •     به ترس اولیه ضربه بزنید
 •     تشنج را کاهش دهید
 •     از شما ارتباط بهتری بسازد
 •     شما را قوی تر کند
 •     سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید
 •     کمک به ترمیم آسیب مغزی
 •     شما را باهوش تر کند
 •     خاطرات را زنده کنید
 •     به بیماران پارکینسونی کمک کنید

آیا می دانستید؟

 

از آن استفاده کنید یا آن را از دست بدهید همه ما با نورون های بیشتری از آنچه واقعاً نیاز داریم متولد می شویم. به طور معمول در سن 8 سالگی. مغز ما یک تخلیه نورون اصلی را انجام می دهد. و هر سیناپس غیرضروری را حذف می کند. به همین دلیل است که آموزش زبان و موسیقی به کودکان کوچکتر آسان تر است. سوگایا می‌گوید: «اگر در کودکی موسیقی بیاموزید. مغز شما برای موسیقی طراحی می‌شود.

 

قدیمی‌ترین ساز طبق گزارش نشنال جئوگرافیک. فلوت کرکس با استخوان 40000 ساله قدیمی‌ترین ساز موسیقی جهان است.

 

سلول های مویی گوش تنها دارای 3500 سلول موی داخلی است. در مقایسه با بیش از 100 میلیون گیرنده

نوری موجود در چشم. با این حال مغز ما به طور قابل توجهی با موسیقی سازگار است.

 

Sing Along در زبان سسوتو. فعل آواز خواندن و رقصیدن یکسان است (هو بینا). زیرا فرض می شود این دو عمل با هم انجام می شوند.

 

پرندگان آوازخوان فصلی

 

SongbirdSugaya همچنین مطالعات عصبی روی پرندگان آوازخوان انجام داده است. تحقیقات او نشان داده است که “قناری ها هر پاییز وقتی سلول های مغزی مسئول تولید آهنگ می میرند. آواز خواندن را متوقف می کنند.” با این حال. نورون‌ها در طول ماه‌های زمستان دوباره رشد می‌کنند و پرندگان آوازهای خود را دوباره در بهار یاد می‌گیرند. او این را نشانه ای می داند که موسیقی ممکن است نوروژنز در مغز را افزایش دهد.

 

https://neurosciencenews.com/music-emotion-19994/

https://www.ucf.edu/pegasus/your-brain-on-music/

 

تاثیر موسیقی در بهبود مهارتهای حرکتی بیماران مبتلا به پارکینسون!

 

اشکالی ندارد اگر موسیقی غمگین را دوست داریم!