07136476172 - 09172030360 [email protected]

شاید متوجه شده باشید که در کودکی دوست یابی برای شما آسان بود. اما، با رسیدن به بزرگسالی، لیست دوستان شما ممکن است کاهش یافته باشد. بنابراین، نه تنها ممکن است دوستان کمتری داشته باشید، بلکه ممکن است حتی در این مرحله از زندگی خود در پیدا کردن دوستان جدید با مشکل مواجه شوید. حتی ممکن است بگویید من هیچ دوستی ندارم.

این یک احساس آشنا در میان بزرگسالان است. اما چرا؟ چرا به نظر می رسد بزرگسالان نمی توانند افرادی را پیدا کنند که با آنها ارتباط برقرار کنند؟

افراد می خواهند مورد پسند واقع شوند و دوست دارند و نیاز دارند که دوستانی داشته باشند. به علاوه، دوست داشتن دیگران احساس خوبی دارد. اما گاهی اوقات، زندگی مانع می شود و بسیاری از افراد نمی توانند دوستان جدیدی پیدا کنند یا دوستی هایی را که از قبل وجود دارد حفظ کنند.

بنابراین، اگر احساس می کنید که “هیچ دوستی ندارم!”، چه کاری می توانید انجام دهید؟ این مقاله توضیح می‌دهد که چرا ممکن است در حال حاضر دوستان زیادی نداشته باشید و از مزایای داشتن یک زندگی اجتماعی، راه‌هایی برای پیدا کردن دوستان جدید و نحوه حفظ آنها پس از ایجاد دوستی می گوید.

دلایلی که ممکن است شما بگویید “هیچ دوستی ندارم”

دلایل بی‌شماری وجود دارد که چرا ممکن است هیچ دوستی نداشته باشید. البته این دلایل برای هر فردی منحصر به فرد است.

من هیچ دوستی ندارم! آیا نداشتن دوست طبیعی است؟

گزارش ها حاکی از آن است که بسیاری از بزرگسالان گزارش می دهند که دوستان کمی دارند یا اصلاً هیچ دوستی ندارند. در میان بزرگسالان 27 درصد گزارش می دهند که هیچ دوست صمیمی‌ای ندارند. به نظر می رسد روندهای اجتماعی در این امر نقش داشته باشد، اما عوامل فردی نیز وجود دارد که ممکن است در فقدان دوستی نقش داشته باشد.

اگر تعجب می کنید که چرا هیچ دوست صمیمی ای ندارید، تعدادی توضیح وجود دارد که ممکن است در مورد وضعیت شما صدق کند.

بیایید نگاهی به برخی از دلایل رایجی بیندازیم که چرا ممکن است هیچ دوستی نداشته باشید:

خجالتی هستید

برای برخی، شروع گفتگو با افرادی که نمی شناسند آسان نیست. بنابراین از موقعیت‌های اجتماعی دوری می‌کنید و به جای بیرون رفتن برای ملاقات با افراد جدید، در دایره محدود خودتان می مانید.

اضطراب اجتماعی دارید

اضطراب اجتماعی احساس ترس شدید در موقعیت های اجتماعی است. می تواند فلج کننده باشد و شما را از انجام کارهایی که ممکن است شما را خوشحال کند، مانند پیدا کردن دوست یا ملاقات با افراد جدید، باز دارد.

شما زیاد جابجا می شوید

اگر زیاد جابه جا می شوید، پیدا کردن و حفظ دوستان می تواند چالش برانگیز باشد. وقتی با یک گروه دوستان جدید احساس راحتی می کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که همه چیز را دوباره شروع کنید.

تنها بودن را ترجیح میدهید

شاید تنها بودن را ترجیح می دهید. برخی افراد (مخصوصاً درونگراها) احساس می کنند که باید دوستان بیشتری داشته باشند، اما در واقع وقتی احساس راحتی می کنند که زمان خود را تنها بگذرانند.

علایق شما با همکاران یا همسایگانتان مطابقت ندارد

شاید چای خوردن و کافه رفتن را به تماشای بازی های فوتبال ترجیح دهید.

نمی دانید کجا را نگاه کنید

ممکن است به دلیل شغل یا سبک زندگی خود فرصت های زیادی برای ملاقات حضوری با افراد نداشته باشید و ندانید کجا را جستجو کنید.

سخت تلاش میکنید

ممکن است برای دوست یابی بیش از حد به خود فشار بیاورید و نتیجه معکوس داشته باشد زیرا مردم شما را نیازمند می بینند یا احساس می کنند خیلی زود اطلاعات شخصی خود را به اشتراک می گذارید.

دوستی را در اولویت قرار نمی دهید

ممکن است دوستان یا آشناهایی داشته باشید، اما واقعاً در تماس نیستید و در نهایت آنها نیز با شما تماس نمی گیرند.

دوستی های شما سطحی است

شما افراد زیادی را می شناسید، اما نمی گذارید کسی به شما نزدیک شود.

زندگی شما در حال حاضر به اندازه کافی “پر” است

شاید شما مشغول یک شغل سخت، تعهدات خانوادگی، مدرسه یا مسئولیت های دیگر هستید.

افرادی که هیچ دوستی ندارند ممکن است به عنوان افراد خجالتی، کم حرف، غیر اجتماعی یا تنها شناخته شوند. در واقعیت، ممکن است دلایل زیادی وجود داشته باشد که چرا افراد فاقد دوست هستند. برخی ممکن است خودشان دوستان بیشتری بخواهند، در حالی که برخی دیگر از ارتباطات اجتماعی کم راضی هستند.

فواید داشتن یک زندگی اجتماعی خوب

در صورت نیاز، دوستان می توانند منبع حمایت عاطفی باشند. دوست خوب در لحظات خوب کنارتان است، اما آنها در موقعیت های دشوار یا رویدادهای چالش برانگیز زندگی نیز با شما هستند. در زیر برخی دیگر از مزایای داشتن دوست آورده شده است.

افزایش شادی

مطالعات نشان داده‌اند که برون‌گرا بودن و در نتیجه داشتن دوستی‌ها و حمایت‌های اجتماعی بیشتر، می‌تواند منجر به افزایش شادی شود. خوشبختی از داشتن یک زندگی اجتماعی سالم ناشی می‌شود. این به معنای داشتن دوستان کافی است که تعاملات با کیفیتی را برای شما فراهم می کنند.

پیشرفت شخصی

دوستی ها به شما کمک می کند تا به عنوان یک فرد نیز پیشرفت کنید. افرادی که دوستی های نزدیک یا صمیمی بیشتری دارند، نسبت به کسانی که اصلاً دوستی ندارند، از نظر اجتماعی بهتر سازگار هستند. دوستی فرصت رشد مهارت های اجتماعی را فراهم می کند.

کاهش پریشانی

انزوای اجتماعی می تواند احساس پریشانی روانی را به ویژه در میان افراد مسن افزایش دهد. در مقابل، داشتن دوست می تواند به کاهش پریشانی روانی کمک کند. این ممکن است به ویژه در هنگام گذراندن مراحل استرس زا در زندگی مهم باشد.

هیچ دوستی ندارم چیکار کنم؟

افراد زیادی وجود دارند که می توانید به دنبال آنها باشید و دوستی های جدیدی ایجاد کنید. در زیر لیستی از نکاتی است که می توانید برای کمک به دوست یابی از آنها استفاده کنید.

از ملاقات با افراد جدید نترسید

سعی کنید در موقعیت هایی که فرصت تعامل با دیگران را دارید، مانند فروشگاه مواد غذایی، کتابخانه یا حتی آنلاین، خود را معرفی کنید. یک راه ساده برای ملاقات با افراد جدید، پیوستن به باشگاهی است که مورد علاقه شماست، مانند بازی های رومیزی، خیاطی، آشپزی و غیره.

از رد شدن نترسید

ممکن است با هر فردی که با او صحبت می کنید ارتباط برقرار نکنید. اشکالی ندارد! برخی از دوستی ها برای ماندگاری و تبدیل شدن به همراهان مادام العمر است، در حالی که برخی دیگر موقتی هستند.

افرادی را پیدا کنید که علایق مشابهی دارند

به این فکر کنید که دوست دارید چه کاری انجام دهید و با چه کسی می خواهید این کار را انجام دهید. مثلا آیا از خواندن کتاب لذت می برید؟ دوستی پیدا کنید که عاشق خواندن هم باشد.

آشناها را به دوست تبدیل کنید

شما می توانید با صحبت کردن با آنها، اطلاعات بیشتر در مورد علایق آنها و به اشتراک گذاشتن افکار خود با آنها، آشنایان را به دوستان تبدیل کنید.

کارهای داوطلبانه انجام دهید

کارهای داوطلبانه راهی عالی برای ملاقات با افراد جدیدی است که به همان چیزهایی که شما علاقه مند هستید علاقه مند هستند! شما متوجه خواهید شد که آنها به چه چیزهایی علاقه مند هستند، از آنها سؤال خواهید کرد و در مورد سبک زندگی آنها بیشتر خواهید آموخت.

روی کمرویی یا اضطراب اجتماعی خود کار کنید

اگر با کمرویی یا اضطراب اجتماعی زندگی می کنید، راه هایی برای غلبه بر این مسائل وجود دارد. چیزهای جدیدی در مورد خودتان پیدا خواهید کرد و حتی با افرادی آشنا خواهید شد که مشکلاتی مشابه شما دارند.

روشن فکر بودن

برخی از افرادی که ملاقات می کنید ممکن است با شما متفاوت باشند، اما این بدان معنا نیست که آنها افراد هیجان انگیزی نیستند. به جای اینکه آنها را قضاوت کنید، بیشتر بدانید که چه چیزی باورهای آن ها را ساخته است.

با مردم در مورد اینکه چه کسی هستید روراست باشید

اگر کسی از شما سوالی در مورد خودتان پرسید، صادقانه پاسخ دهید. اگر نمی خواهید در مورد چیزی صحبت کنید، آن را بگویید. برای تحت تاثیر قرار دادن افراد سعی نکنید مانند دیگران رفتار کنید. در نهایت با افرادی مواجه خواهید شد که به دلایل اشتباه شما را دوست دارند.

رفتار دوستانه داشته باشید

لبخند زدن و “سلام” کردن با دیدن یک فرد جدید راه خوبی برای دوست یابی است. اگر در دانشگاه یا مدرسه هستید، این کار را امتحان کنید!

از بقیه تعریف کنید

می تواند چیزی به سادگی اظهار نظر در مورد یک لباس جدید یا تعریف از مدل موی جدید یک فرد باشد.

اطلاعات تماس آنها را بخواهید

این را می توان بعد از یک کلاس، در پایان یک چت آنلاین و غیره انجام داد. گاهی اوقات ممکن است خیلی زود به نظر برسد، اما برای همیشه منتظر نمانید چون ممکن است هرگز اتفاق نیفتد.

اگر می خواهید دوستان جدیدی پیدا کنید، افراطی رفتار نکنید.

ممکن است متوجه شوید که دیگر دارید شورش را در می آورید، بیش از حد وابسته می‌شوید، یا حتی با نیاز شدیدتان او را از خود دور می‌کنید.

راحت و صادق باشید.

اگر فکر می کنید کسی باحال است، به او بگویید! علاقه نشان دهید که چه کسانی هستند و چه چیزی را دوست دارند. مردم دوست دارند در مورد خودشان صحبت کنند.

شانس خود را با تیپ های “ساکت” یا درونگرا امتحان کنید

اگرچه درونگراها ممکن است خیلی اجتماعی نباشند، اما این بدان معنا نیست که آنها نمی خواهند دوست پیدا کنند. به همین ترتیب، فقط به این دلیل که کسی ساکت است و خود را حفظ می کند، لزوماً به این معنی نیست که او غیر دوستانه است. بنابراین، به هر حال یک مکالمه را شروع کنید.

البته، نیازی به استفاده از همه این پیشنهادها نیست، بنابراین سعی کنید از نکاتی استفاده کنید که برای شما معتبرتر است و ببینید به کجا می‌رسید!

هیچ دوستی ندارم: کجا با افراد جدید ملاقات کنیم

اگر مطمئن نیستید که کجا با افراد جدید ملاقات کنید، در اینجا چند ایده وجود دارد:

در یک جلسه باشگاهی یا انجمن ها شرکت کنید

سعی کنید در جلسات انجمن هایی که به موضوع کارشان علاقه دارید شرکت کنید و ببینید آیا چیزی وجود دارد که شما را جلب کند یا خیر.

در یک کلاس شرکت کنید

این یک راه خوب دیگر برای ملاقات با افراد جدید است. می توانید از کسی کمک بخواهید یا فقط با او صحبت کنید.

در محل کار با افراد ملاقات کنید

برخی از همکاران شما نیز ممکن است به دنبال دوستی باشند، و شما در حال حاضر نقاط مشترکی دارید. ببینید آیا کسی مایل به ملاقات خارج از محل کار است یا خیر.

به یک گروه در رسانه های اجتماعی بپیوندید

اگر از آن دسته افرادی نیستید که دوست دارید به باشگاه بپیوندید یا شخصاً با افراد ملاقات کنید، رسانه های اجتماعی راه خوبی برای برقراری ارتباط با افراد جدید و ایجاد ارتباطات پایدار است. اگر خیلی خجالتی هستید و نمیتوانید شخصاً با افراد صحبت کنید، ابتدا پیدا کردن آنها به صورت آنلاین راهی عالی برای شروع است.

بیشتر بیرون بروید

در حالی که رسانه های اجتماعی راه خوبی برای ارتباط با افراد جدید است، بیرون رفتن و کاوش در مکان های جدید (شاید رفتن به یک موزه، رستوران یا پارک محلی) به طور خودکار شما را با مجموعه وسیعی از مردم آشنا می کند.

چگونه دوستی هایی را که ایجاد می کنید حفظ کنید

بعد از اینکه دوستان جدیدی پیدا کردید، به احتمال زیاد به این فکر می کنید که چگونه می توانید این دوستی ها را حفظ کنید. در اینجا چند راه برای حفظ روابط دوستانه آورده شده است:

برای دوستانتان وقت بگذارید

هر چند وقت یکبار ملاقات با افراد مفید است، اما حفظ این دوستی مستلزم این است که به طور مداوم ملاقات کنید. این بدان معنا نیست که شما باید 24 ساعت از روز را با هم بگذرانید. به سادگی برای ملاقات هایی در طول ماه برنامه ریزی کنید و به آنها پایبند باشید.

دوست بهتری باشید

اگر می خواهید دوست پیدا کنید، باید دوست خوبی نیز برای آنها باشید. به این معنی که برنامه ها را کنسل نکنید، به موقع حاضر شوید، به هنگام صحبت کردن گوش دهید و غیره.

در تماس باشید

زندگی در جایی دیگر به این معنا نیست که دیگر دوستان قدیمی خود را نبینید. می‌توانید از طریق رسانه‌های اجتماعی به آن‌ها پیام دهید تا از وضعیت آنها باخبر شوید.

حرف آخر

نیازی نیست دورتان پر از آدم‌های جورواجور باشد. گاهی اوقات، ممکن است فقط به یک یا دو دوست خوب نیاز داشته باشید. یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانیم برای سلامت روان‌مان انجام دهیم، پذیرش خودمان و یافتن راه‌هایی برای احساس ارتباط بیشتر با دیگران است. هر مسیری که برای شما مناسب است، مطمئن شوید که نوعی ارتباط با افراد دیگر را در اولویت قرار داده اید.

کمک حرفه ای دریافت کنید

اگر با تنهایی دست و پنجه نرم می کنید و نمی دانید چه کاری باید انجام دهید، ممکن است بخواهید به دنبال کمک حرفه ای باشید.

صحبت کردن با یک متخصص سلامت روان میتواند به شما کمک کند ارتباطات معنی‌داری با مردم ایجاد کنید و همچنین میتواند به شما کمک کند تا راهبردهایی را برای کنار آمدن با تنهایی به روشی سالم کشف کنید.

علاوه بر این، یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا دلایل اصلی تنهایی خود را کشف کنید. به عنوان مثال در یک رابطه یا ازدواج احساس تنهایی می کنید، یا پس از جدایی احساس تنهایی می کنید، یا اگر احساس تنهایی و افسردگی می کنید.

اگر افسردگی به تنهایی شما کمک می‌کند، یک متخصص سلامت روان می‌تواند راه‌های درمانی مانند شرکت در درمان شناختی رفتاری (CBT) را برای اصلاح افکار منفی و در برخی موارد، مصرف دارو یا درمان با روش های جدید را پیشنهاد کند. که به درمان علائم شما کمک می کند.

روش های نوین در درمان افسردگی

“من خیلی تنهام چیکار کنم؟” اگر احساس میکنید تنها هستید این 10 راهکار را ببینید

 

به این مقاله امتیاز دهید