07136476172 - 09172030360 [email protected]

محققان در حال یافتن روشهای درمانی مؤثر برای کمک به بیماران جوان مبتلا به تومور مغزی هستند. صدها ارگانوئید مغز در آزمایشگاه های دانشگاه Trento تولید شده اند تا مکانیسم های ژنتیکی را که برای این بیماری ها مشکل است، درک کنند.

به این ترتیب، تیم تحقیقاتی با هماهنگی لوکا تیبری از آزمایشگاه ارمنیس – هاروارد از اختلالات مغزی و سرطان بخش سیبیو دانشگاه Trento، یک استراتژی جدید برای بررسی تومورهای مغزی در کودکی تهیه کردند.

ارگانوئیدها برای ایجاد مدلهای توموری آزمایشگاهی مورد استفاده قرار گرفتند. نتایج به دست آمده، امکان پیشبرد تحقیقات سرطان مغز را فراهم می آورد، زیرا در آینده نزدیک تولید در مقیاس بزرگ تومورهای آزمایشگاهی می تواند روشی کم هزینه برای غربالگری داروهای جدید در مقایسه با فن آوری های قبلی ارائه دهد.

“ایجاد ارگانوئیدهای تومور مغزی بسیار دشوار است.”

“ارگانوئیدها که از پوست یا سلولهای خونی تولید شده اند و به شکل کره های نامنظم به اندازه یک بادام زمینی کوچک شکل گرفته اند، توسط دانشگاه Trento پرورش داده شده و با دانشگاه ساپینزا رم مورد بررسی قرار گرفته و مشخص می شوند. این کار نشان می دهد که همکاری دانشگاهها و مؤسسات تحقیقاتی برای آغاز پروژه های نوآورانه چقدر مهم است. “

“ما همچنین سلولهای سالم ارگانوئیدها را پرورش داده ایم ” این موارد باعث میشود که ما درک بهتری نسبت به  مکانیسمهای ژنتیکی مسئول شروع و رشد تومورهای مغزی داشته باشیم. نقش اصلی دو پروتئین (Otx2 و c-Myc) و اثر بخشی تعدادی از گزینه های درمانی (بر اساس داروی Tazemetostat) “بررسی شده است.

 “این تومورهای آزمایشگاهی به ما کمک می کنند تا در مورد ژن های ایجاد کننده سرطان و راهکارهای پیشگیری و درمانی، به طور دقیق عمل کنیم، ارگانوئیدها به ما این فرصت را می دهند که تومورهای مغزی را بدون استفاده از حیوانات آزمایشگاهی مطالعه کنیم. آنها می توانند ابزاری مطمئن برای توسعه روشهای درمانی شخصی باشند”.

 

 

 

 

تومورهای مغزی در دوران کودکی

 

تومورهای مغزی اولین عامل مرگ و میر ناشی از سرطان در کودکان است. آنها بسیار تهاجمی هستند و نیاز به یک رویکرد چند رشته ای و هماهنگ دارند. در حالی که پیشرفت قابل توجهی در معالجه این تومورها حاصل شده است، بیماران زنده مانده ممکن است عوارض جانبی طولانی مدت داشته باشند که بطور قابل توجهی کیفیت زندگی آنها را به خطر می اندازد.

هنگامی که تومور بعد از مدتی دوباره ظاهر می شود، درمان ها معمولاً بی اثر هستند. Medulloblastoma،  شایعترین تومور بدخیم مغز سیستم عصبی مرکزی در کودکان مبتلا است. میزان زنده مانی در پنج سال از تشخیص مدولوبلاستوما، حدود 70٪ است.

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع: 

EurekAlert

 

به این مقاله امتیاز دهید