07136476172 - 09172030360 [email protected]

مشکل خواب دارم، کجا باید مراجعه کنم؟

افراد زیادی با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می کنند. بسیاری از آن ها نمیدانند که برای بررسی مشکل خواب خود باید به کجا مراجعه کنند! بیماران می گویند خوابم سبکه؛ دیرخواب میرم؛ خوابم نمیبره یا نفسم قطع میشه وقتی می خوابم! از کجا بدونم مشکلم چیه؟ آیا بررسی مشکل خواب به صورت تخصصی امکان پذیر هست؟ افراد زیادی هم این رو جستجو کردن: مشکل خواب دارم، کجا باید مراجعه کنم؟

برای اینکه تک تک پاسخ سوال هایتان را دریافت کنید این مطلب را کامل مطالعه کنید.

مروری بر آمار مشکلات خواب

بیش از یک سوم آمریکایی ها می گویند که خوب نمی خوابند. بیشتر بزرگسالان به 7 تا 9 ساعت خواب در هر شب نیاز دارند. نه تنها برای اینکه روز بعد احساس آرامش کنند، بلکه سلامت کلی را نیز ارتقا می دهند.

خستگی در طول روز می تواند نشانه ای از اختلال خواب مانند بی خوابی یا آپنه انسدادی خواب (OSA) باشد. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه شما ممکن است مشکل شما را تشخیص داده و درمان کند یا شما را به یک متخصص خواب ارجاع دهد. کسی که می‌تواند بفهمد که چرا خوب نمی‌خوابید و راه‌حل‌هایی برای کمک به شما برای استراحت مورد نیاز بیابد.

متخصصان خواب چه کسانی هستند؟

متخصص خواب پزشکی است که اختلالات خواب را تشخیص داده و درمان می کند. اکثر متخصصان خواب در طول دوره رزیدنتی در زمینه های داخلی، روانپزشکی، اطفال یا مغز و اعصاب آموزش می بینند. 

پس از اتمام دوره رزیدنتی، آنها یک برنامه فلوشیپ در پزشکی خواب را تکمیل می کنند. روانشناسان خواب نوع دیگری از متخصصان خواب هستند. آنها روی مسائل ذهنی و رفتاری که به مشکلات خواب کمک می کنند تمرکز می کنند.

متخصصان گوش و حلق و بینی، که به عنوان پزشکان گوش، حلق و بینی (ENT) نیز شناخته می شوند، ممکن است روش هایی را انجام دهند که برخی از مشکلات خواب را برطرف می کند، مانند ترمیم مشکلات ساختاری بینی، دهان یا گلو که باعث خروپف و OSA می شود.

برخی دیگر از پزشکان بعد از گذراندن فلوشیپ خواب یا قبل از آن برای درک مکانیسم های زیربنایی خواب و بررسی های دقیق تر و تخصصی تر می توانند در زمینه علوم اعصاب دوره تخصصی بگذرانند. در آمریکا معمولا یک تیم درمانی مشکلات خواب بیماران را بررسی می کند که متشکل از اعضاب ذکر شده است.

چه زمانی باید به متخصص خواب مراجعه کرد؟

قبل از مراجعه به متخصص خواب، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اولیه خود صحبت کنید اگر:

 • هنگام خواب خروپف کنید یا نفس نفس بزنید
 • به سختی به خواب می روید یا در طول شب به خواب رفته ولی در طول روز احساس خستگی کنید
 • حتی اگر شب قبل خوابیده باشید نمی توانید فعالیت های روزانه خود را انجام دهید زیرا خیلی خسته هستید.

پس از بررسی علائم، پزشک مراقبت های اولیه ممکن است شما را برای ارزیابی به یک متخصص خواب ارجاع دهد. متخصص خواب می تواند اختلالات خواب مانند OSA، سندرم پای بی قرار (RLS) یا بی خوابی را تشخیص داده و درمان کند.

پیدا کردن متخصص خواب

متخصصان خواب در مکان های مختلف کار می کنند. برخی در مطب خصوصی هستند. برخی دیگر در بیمارستان ها یا مراکز خواب کار می کنند.

یکی از راه‌های یافتن متخصص خواب این است که از ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی اولیه خود برای ارجاع درخواست کنید. همچنین می توانید یک مرکز خواب معتبر را جستجو کنید.

هنگامی که نام چند پزشک دارید، از خانواده، دوستان یا همکاران خود بپرسید که آیا قبلاً پزشکان را ملاقات کرده اند و آیا بازخورد مثبت یا منفی درمورد آنها دارند. همچنین می توانید پزشک خود را در اینترنت جستجو کنید تا دریابید که آیا او به جنبه خاصی از خواب علاقه دارد یا خیر. وقتی تصمیم می گیرید چه کسی را می خواهید ببینید، به نظرات سایر بیماران نگاه کنید.

انواع متخصصین خواب

برخی از متخصصان خواب دارای تخصص خاصی هستند. آنها می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • روانپزشکانی که افکار و رفتارهای مرتبط با خواب را درمان می کنند
 • متخصصان مغز و اعصاب که اختلالات مغز و سیستم عصبی را درمان می کنند
 • متخصصان اطفال که اختلالات خواب کودکان را درمان می کنند
 • متخصص گوش و حلق و بینی، که مشکلات گوش، بینی و گلو را که به اختلالات خواب کمک می کند، درمان می کنند.
 • دندانپزشکان و جراحان فک و صورت، که افراد را برای دستگاه های دهانی مناسب برای اصلاح مشکلات دهان و فک می کنند.
 • درمانگران تنفسی، متخصصین علوم اعصاب که با پزشکان خواب برای مدیریت و درمان اختلالات تنفسی کار می کنند

متخصصان خواب تعدادی از شرایط مختلف را درمان می کنند، از جمله:

 • بی خوابی یا مشکل در به خواب رفتن یا مشکل در خواب ماندن در طول شب
 • نارکولپسی، وضعیتی که اغلب باعث می شود افراد در طول روز به طور ناگهانی به خواب بروند
 • خروپف و OSA یا مکث در تنفس هنگام خواب
 • RLS یا هوس های غیرقابل کنترل برای حرکت یا احساساتی در پاها که شما را بیدار نگه می دارد

در کلینیک خواب سلامت مغز دانا بیش از 80 نوع اختلال خواب با بررسی تخصصی توسط تیم چند تخصصی متشکل از روانپزشک، متخصص علوم اعصاب، متخصص اختلالات خواب، روان شناس و غیره قابل تشخیص و ارائه درمان مناسب است. برای اطلاعات دقیق تر لینک زیر را ببینید.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

از متخصص خواب در خصوص مشکل خواب چه بپرسیم؟

هنگامی که برای اولین بار با یک متخصص خواب ملاقات می کنید، در اینجا چند موضوع وجود دارد که آنها پوشش خواهند داد:

 • آیا من اختلال خواب دارم؟
 • چه چیزی باعث این وضعیت من شده است؟
 • آیا نیاز به تست خواب دارم؟
 • چه آزمایشات دیگری باید انجام دهم؟
 • خطرات یا عوارض احتمالی وضعیت من چیست؟
 • گزینه های درمان من چه هستند؟
 • اگر اولین درمانی که امتحان کردم جواب ندهد چه؟
 • چه تغییراتی در شیوه زندگی ممکن است به علائم من کمک کند؟

 

بهترین کلینیک خواب شیراز

اگر علائمی مانند خروپف یا خواب‌آلودگی در طول روز را تجربه کرده‌اید، برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. پس از انجام معاینه، پزشک ممکن است شما را به یک متخصص خواب ارجاع دهد تا بتواند شما را از نظر OSA یا سایر اختلالات خواب ارزیابی کند.

در مرکزی که چند تخصصی باشد و امکان ارائه همه خدمات در یک فضا فراهم باشد، بیمار از سردرگمی نجات پیدا می کند. در کلینیک خواب سلامت مغز دانا در شیراز، شما به پکیج کامل چند تخصصی دسترسی دارید. d; تیم متشکل از متخصص اعصاب و روان، متخصص علوم اعصاب، فوق تخصص اختلالات خواب و همچنین درمانگران و ابزارهای استاندارد.

یک متخصص خواب یک سری آزمایشات را انجام می دهد تا بفهمد چه چیزی باعث اختلال خواب شما شده است. پس از تشخیص، متخصص می تواند درمان هایی را برای کمک به خواب بهتر توصیه کند.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان تخصصی با ما در تماس باشید.

چرا هنگام بیدار شدن از خواب سردرد دارید؟ ارتباط آن با “آپنه انسدادی خواب” چیست؟

متخصص خواب کودکان در شیراز

 

به این مقاله امتیاز دهید