07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

مدیتیشن افسردگی شما را درمان نمی کند، اما می تواند کمک بزرگی باشد. افسردگی یک بیماری شایع سلامت روان است که می تواند به طرق مختلف خود را نشان دهد.

اگر با افسردگی زندگی می کنید، ممکن است علائم مزمن داشته باشید، مانند خلق و خوی ضعیف که نمی توانید آن را تغییر دهید. یا ممکن است چند بار در سال دچار اپیزودهای افسردگی شدید شوید. همچنین ممکن است متوجه تغییر یا بدتر شدن علائم در طول زمان شوید.

گاهی اوقات، درمان های افسردگی خیلی سریع شروع به کار می کنند.

شما ممکن است:

  • یک درمانگر عالی پیدا کنید
  • داروی ارزشمندی داشته باشید
  • تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که به تسکین علائم کمک می کند

علائم افسردگی حتی با درمان ممکن است باقی بماند. اگر روش‌های بالا آنطور که انتظار داشتید کمک نکردند، ممکن است بخواهید مدیتیشن را به ترکیب اضافه کنید.

چگونه می تواند کمک کند؟

 

مدیتیشن برای افسردگی؟ اگر در این پیشنهاد کمی شک دارید، تنها نیستید. حتی ممکن است فکر کنید که توصیه افرادی است که می گویند اگر فقط “بیشتر لبخند بزنید” افسردگی بهبود می یابد. یا “مثبت فکر کن!”

مطمئناً، مدیتیشن به تنهایی علائم شما را از بین نمی‌برد، اما می‌تواند آنها را قابل کنترل‌تر کند.

مدیتیشن می تواند:

 

به تغییر پاسخ شما به تفکر منفی کمک می کند.

افسردگی می تواند افکار تاریک زیادی را در برگیرد. ممکن است از زندگی (یا حتی خودتان) احساس ناامیدی، بی ارزشی یا عصبانیت کنید. این می تواند مدیتیشن را تا حدی غیرقابل درک به نظر برساند، زیرا شامل افزایش آگاهی در مورد افکار و تجربیات است.

اما مدیتیشن به شما می آموزد که بدون قضاوت یا انتقاد از خود به افکار و احساسات توجه کنید.

مدیتیشن شامل کنار زدن این افکار یا تظاهر به این نیست که آنها را ندارید. در عوض، متوجه می شوید و آنها را می پذیرید، سپس آنها را رها می کنید. به این ترتیب، مدیتیشن می تواند به مختل کردن چرخه های تفکر منفی کمک کند.

بگویید که در حال به اشتراک گذاشتن لحظاتی آرام با شریک زندگی خود هستید. شما احساس شادی و عشق می کنید. سپس فکر “آنها مرا ترک خواهند کرد” به ذهن شما خطور می کند.

مدیتیشن می تواند به شما کمک کند به جایی که می توانید برسید

  • به این فکر توجه کنید
  • آن را به عنوان یک احتمال بپذیرید
  • تصدیق کنید که این تنها امکان نیست

به جای دنبال کردن این فکر با چیزی مانند “من لایق یک رابطه خوب نیستم”، مدیتیشن می تواند به شما کمک کند اجازه دهید این فکر از آگاهی شما عبور کند – و ادامه دهید.

این برگی است که در کنار رودخانه شناور است، نه گردابی که شما را می مکد. شما می توانید بدون گیر افتادن در چرخه ای از افکار ناراحت کننده به لذت بردن از لحظه برگردید.

این به شما کمک می کند یاد بگیرید که چگونه افسردگی را به طور مؤثرتری مدیریت کنید

یادگیری حضور در لحظه می تواند شما را مجهز کند تا علائم هشدار دهنده یک دوره افسردگی را در اوایل متوجه شوید.

مدیتیشن می تواند توجه به احساسات خود را در زمان ظهور آسان تر کند. بنابراین، زمانی که شروع به تجربه الگوهای افکار منفی می کنید یا متوجه افزایش تحریک پذیری، خستگی یا علاقه کمتری به کارهایی می شوید که معمولاً دوست دارید انجام دهید، ممکن است تصمیم بگیرید که بر روی مراقبت از خود تمرکز کنید تا از بدتر شدن اوضاع جلوگیری کنید.

 

نتایج تحقیقات

بر اساس تحقیقات سال 2016، درمان شناختی مبتنی بر ذهن آگاهی، رویکردی به روان درمانی که شامل شیوه های مراقبه ذهن آگاهی است، می تواند به کاهش احتمال عود افسردگی شما کمک کند.

سایر تحقیقات اخیر منبع مورد اعتماد نشان می دهد که تمرینات مدیتیشن می تواند به بهبود علائم افسردگی کمک کند، زمانی که شما همچنان آنها را در زندگی خود وارد کنید. به عبارت دیگر، ممکن است به عنوان یک تمرین مداوم، مزایای بیشتری نسبت به رفع موقت داشته باشد.

احتمالاً شنیده اید که ورزش به کاهش علائم افسردگی کمک می کند. در حالی که مطمئناً یک منبع معتبر تحقیقاتی برای حمایت از این یافته وجود دارد، یک مطالعه منبع معتبر در سال 2017 از 181 دانشجوی پرستاری شواهدی را یافت که نشان می‌دهد مدیتیشن می‌تواند مزایای بیشتری برای مدیریت افسردگی داشته باشد.

 

واحد مدیتیشن مرکز سلامت مغز دانا، اماده ی خدمت رسانی به مراعین محترم می باشد.

 

https://www.healthline.com/health/meditation-for-depression#takeaway

مدرسین رسمی مدیتیشن هندسی مبتنی بر دینامیک مغز (BBFGM)