07136476172 - 09172030360 [email protected]

شاید شما که این مقاله را می خوانید به دنبال این هستید که بدانید چطور می توانید به صورت علمی استعداد فرزندتان را کشف کنید؟ می خواهید بدانید آیا مرکز معتبری وجود دارد تا به طور دقیق به شما کمک کند یا خیر! در این مقاله با جزییات به آن خواهیم پرداخت. 

همه افراد احساس می کنند برای کار خاصی به دنیا آمده اند! فکر می کنند در زمینه خاصی استعداد بیشتری دارند! می دانیم که توانمندی افراد با هم متفاوت است، اما کشف به موقع استعداد و توانمندی افراد بسیار حیاتی است. کشف استعداد افراد کمک می کند تا بتوانیم آن توانمندی را در زمان مناسب و در جهت مناسب و تخصصی هدایت کنیم.

در مرکز استعدادیابی شیراز از به روزترین ابزار ارزیابی های شناختی زیر نظر متخصصین علوم اعصاب، روانپزشکی و روانشناسی برای پی بردن به نقاط ضعف یا قوت افراد استفاده می شود.

آیا بدنبال بهترین مرکز استعدادیابی بزرگسالان شیراز هستید؟ همه شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172 – 09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

آیا احساس می کنید برای انجام کاری به دنیا آمده اید؟

فقط یک مهارت خاص مانند نواختن یک ساز یا ورزش، یا یک موضوع خاص، مانند ریاضیات هستند که طبیعتاً در آن مهارت دارید؟ اگر بخواهید در زمینه استعداد ذاتی اتان پیشرفت کنید؛ دو نکته مهم وجود دارد: یکی اینکه استعداد شما شناسایی شود و دوم اینکه برای موفقیت شاید لازم باشد به روشی که مغز شما سیم کشی شده است آن مهارت را انجام دهید.

افراد مختلف استعدادهای متفاوتی دارند. مخازن این ها در قسمت های مختلف مغز و همانطور که دانشمندان روز به روز بیشتر می آموزند، در اتصالات یا اتصالات بین مناطق قرار دارند.

امروزه، دانشمندان علوم اعصاب می توانند هوش فرد را از طریق اسکن مغزی، به اندازه صداهای علمی تخیلی، تعیین کنند. نه تنها این موضوع، بلکه فقط یک مسئله زمان است که آنها بتوانند مجموعه استعدادها و کاستی های هر فرد را به سادگی از اسکن مغز خود بگویند.

محققان دانشگاه ییل این مطالعه را رهبری کردند. آنها در این مورد هوش را به عنوان استدلال انتزاعی تفسیر کردند که به عنوان هوش سیال نیز شناخته می شود. این توانایی تشخیص الگوها، حل مشکلات و شناسایی روابط است. هوش سیال به عنوان یک پیش بینی ثابت عملکرد تحصیلی شناخته شده است. با این حال، آموزش استدلال انتزاعی دشوار است و آزمون های استاندارد اغلب آن را از دست می دهند.

استفاده از fMRI

محققین در این مطالعه می‌توانند با اسکن مغز با fMRI، نحوه عملکرد یک شرکت‌کننده در یک آزمایش خاص را به دقت پیش‌بینی کنند. 126 شرکت‌کننده، که همگی بخشی از پروژه ارتباط انسانی بودند، به کارگرفته شدند. پروژه Teh Human Connectome نقشه برداری از تمام اتصالات داخل مغز است تا درک بهتری از نحوه کار سیم کشی و معنای آن برای چیزهایی مانند عقل، احساسات و موارد دیگر داشته باشید. برای این مطالعه، محققان دانشگاه ییل شرکت‌کنندگان را در یک سری آزمون‌های مختلف برای ارزیابی حافظه، هوش، مهارت‌های حرکتی و تفکر انتزاعی قرار دادند.

آنها توانستند اتصالات را در 268 ناحیه جداگانه مغز ترسیم کنند. محققین می‌توانستند بگویند که ارتباطات چقدر قوی است، چقدر فعال است و چگونه فعالیت‌ها بین مناطق هماهنگ شده است. دانشمندان دریافتند اتصالات مغزی هر فرد به اندازه اثر انگشت او منحصر به فرد است. آنها می‌توانستند یک شرکت‌کننده را  با دقت 99 درصد از دیگری با کمک اسکن مغزشان شناسایی کنند.

عمدتاً، هوش سیال با اتصالات بین لوب های فرونتال و پریتال ارتباط داشت. ارتباط قوی تر و سریعتر بین این دو منطقه، منجر به نمره بهتری در آزمون تفکر انتزاعی می شد. اینها برخی از آخرین مناطقی هستند که در مغز تکامل یافته اند. آنها عملکردهای سطح بالاتری مانند حافظه و زبان را در خود جای می دهند که اساساً ما را به عنوان انسان از سایر موجودات متمایز می کنند.

بهترین سن استعدادیابی و ضرورت استعدادیابی چه سنی است؟

یک شیوه اشتباه در زمان های نه چندان دور، روش آزمون و خطا برای کشف استعداد ها بود. به این معنا که افراد به کلاس های آموزشی  مختلف می رفتند تا مشخص گردد میزان ارتباطشان و عملکرشان به چه صورت است. اما امروز بدلیل هزینه های بالا و مشکلات متعدد مانند تنوع رشته ها امکان چنین اقدامی فراهم نیست و بهترین اقدام پیدا کردن پتانسیل های مغزی فرد در سن مشخص و هدایت آنها به سمت مسیر رشد و پیشرفت است. معمولا هر چقدر استعدادیابی در سنین پایین تر انجام شود، بهتر است. اما هیچ سنی نیز برای استعدادیابی دیر نیست.

استعدادیابی در انستیتو سلامت مغز دانا به چه صورت است؟

ما بر اساس سن، جنس و کارکرد مغز هر نفر برنامه ای فردی سازی شده داریم. به طور کلی استعدادیابی عصب روانشناختی، بصورت تک جلسه ای و یا تنها با انجام یک تست نخواهد بود، چرا که استعدادیابی یک فراینده چندوجهی و نیازمند زمان است که هر فرد بر اساس رویکرد های عصب روانشناختی مورد بررسی کامل توسط متخصصین واحد استعدادیابی قرار گیرد.

مرحله اول : مشاوره اولیه با متخصص روانشناس:

در این جلسه ابتدا تمام اهداف و نیاز ها، براساس سن و شخصیت شما یا فرزندتان بررسی می شود. بعلاوه بر اساس یک پروتکل مشخص، روانشناسان واحد استعدایابی، بخشی از مسیر را برای شما یا فرزندتان شروع خواهند کرد. ممکن است در همین جلسه به فرد تکالیفی داده شود که نیاز باشد تا قبل از جلسه ارزیابی و تشخیص (جلسه دوم) نسبت به تکمیل آن اقدام نماید.

یکی از مزایای جلسه مشاوره اولیه کشف و تغییر یک سری باور ها و تعاریف افراد در مورد استعداد توسط روانشناس است که در ادامه مسیر بسیار تعیین کننده می باشد.

مرحله دوم: ارزیابی روانشناختی و عصب شناختی:

در جلسه دوم بر اساس یافته های جلسه قبلی و نظر متخصص آزمون ها و تست های تشخیصی مورد نیاز از قبیل تست های شناختی، هوش، استعداد، شخصیت و نقشه برداری مغز … انجام می شود که ممکن است یک تا دو جلسه طول بکشد اما در اکثر مواقع چنانچه همکاری لازم و دقت کافی صورت گیرد در همان جلسه، فرایند ارزیابی تکمیل می گردد.

یکی از فرآیند های مهم در ارزیابی های عصب روانشناختی استفاده از نقشه برداری مغز است.

 نقشه مغزی (qEEG)

یک تکنولوژی پیشرفته است که با استفاده از فعالیت های الکتریکی مغز، نقشه ای از فعالیت های مغزی فرد ارائه می دهد. این تکنولوژی به عنوان یکی از روش های مهم استعدادیابی در کشور های پیشرفته دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. با تحلیل نقشه مغزی، می توان به شناخت بهتری از ساختار و فعالیت های مغزی فرد دست پیدا کرد که می تواند در تشخیص استعدادهای فردی و همچنین پیش بینی عملکرد آن در حوزه های مختلف مفید باشد. همچنین، از نقشه مغزی می توان برای تشخیص مشکلات توجه و تمرکز، اختلالات رفتاری و حتی بیماری های مغزی استفاده کرد. در کل، نقشه مغزی یک ابزار مهم و موثر در استعدادیابی است که به افراد، دانش آموزان و سازمان های مختلف کمک می کند تا بهترین تصمیمات را درباره استخدام و توانمندی های فردی بگیرند.

مرحله سوم : تفسیر نتایج و اراِئه نقشه راه

در این جلسه بر اساس یافته های جلسات قبل و گزارش آزمون های استعدادیابی به شما یک کارنامه ارائه می شود و این کارنامه نیز توسط متخصص برای شما تفسیر می گردد و همچنین یکی از مزیت های این کارنامه آشنایی افراد با موانع احتمالی عصب روانشناختیشان است که کشف و مانع زدایی آن ها می تواند مسیر رشد استعدادها را هموار کند. بعد از دریافت کارنامه شما می توانید با توجه به استعداد و توانایی هایتان یک انتخاب هوشمندانه تر داشته باشید. همچنین متخصصین استعدادیابی ما نیز به شما روش هایی برای پرورش و یا بهبود استعداد ها و توانایی هایتان ارائه خواهد کرد.

جمع بندی

متخصصین واحد استعدادیابی انستیتو سلامت مغز دانا با هدف کمک به شما برای شناسایی و توسعه استعدادهایتان تلاش می کنند. با استفاده از روش های دقیق علمی، ما به شما کمک می کنیم تا استعدادهایتان را کشف کنید و انتخابی راهبردی برای آینده خود داشته باشید. ما  برای شناسایی استعدادهایتان به شما روشهایی علمی و تخصصی ارائه می دهیم، تا بتوانید بهترین نتیجه را در زندگی شخصی و حرفه ای خود داشته باشید.

منبع: https://bigthink.com/surprising-science/yale-neuroscientists-can-now-determine-human-intelligence-through-brain-scans/

مرکز تست هوش بزرگسالان شیراز

 

استعدادیابی عصب روانشناختی

به این مقاله امتیاز دهید