07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه، بررسی علائم فرسودگی شغلی

در این مقاله به عواملی که منجر به کلافگی و بی حوصلگی در ما می شود می پردازیم. علل بی حوصلگی و کلافگی و چیست؟ چرا گاهی به شدت کلافه و بی حوصله ایم؟

این مطلب در ادامه مقاله قبلی ما است که در مورد کلافگی، بی حوصلگی و فرسودگی شغلی است. درست است که اکثر ما اغلب نگران پول هستیم. اما اگر این نگرانی دائماً در ذهن شماست و دلیل آن این نیست که شما یک خریدار هستید، شاید به اندازه کافی دستمزد دریافت نمی کنید.

اگر مدت زمان زیادی در کار فعلی خود بوده اید، در این مورد با مدیریت صحبت کنید. مطمئن شوید که استدلال شما در مورد اینکه چرا باید حقوق بیشتری به شما پرداخت شود گفتگو کنید. اگر شرکت موافق نیست که باید متناسب با حجم کاری خود دستمزد دریافت کنید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که شرکتی را پیدا کنید که به شما این احساس را ندهد که با پرداخت دستمزد به شما لطفی می کنند.

به عبارت دیگر، مطمئن شوید که مقداری که حقتان است را دریافت می کنید و اگر نه، سپس دریابید که آیا شرکت آماده پاسخگویی به نیازهای مالی شما در آینده نزدیک است یا خیر. اگر معلوم شد که این یک بن بست است، پس کار شما هم همینطور است. و وقت آن رسیده که کارتان را رها کنید.

فرسودگی شغلی

شما بدبین می شوید

اوه بدبینی سخت است اما بدبینی هرگز در قلب سالم جایی ندارد. اگر متوجه شدید که بدبینی شما با سرعتی سریع در حال پیشرفت است، ممکن است نشانه‌ای از فرسودگی شغلی، بی حوصلگی یا کلافگی باشد.

همه ما می دانیم که گاهی اوقات باید هر چیزی را که می توانیم برداریم. مدتی آن را کنار بگذاریم و امیدواریم ثابت کنیم که توانایی مدیریت مسئولیت های بیشتری را داریم. اما اگر مدتی است که این کار را انجام می‌دهید و هنوز در موقعیتی گیر کرده‌اید که به شما اجازه نمی‌دهد از مهارت‌های خود در روانشناسی استفاده کنید، وقت آن است که گزینه‌های دیگر را در نظر بگیرید.

هیچ چیز شما را راضی نمی کند

یکی از سخت ترین جنبه های فرسودگی شغلی برای من این بود که به نظر نمی رسید هیچ چیز مرا راضی کند. خواب نداشتم. تفریحی در کار نبود. مرخصی نداشتم. کار نمیکردم. غذا نمیخوردم. این ها نشانه افسردگی است و همچنین نشانه ای از فرسودگی شغلی است. 

شما نمی توانید درست فکر کنید

وقتی در حال نابودی هستید، قلبتان با مغزتان هماهنگ عمل نمی کند. شما توانایی درست فکر کردن را از دست می دهید. به یاد دارم که به اندازه کافی در مورد بحران های میانسالی و فرسودگی شغلی خوانده بودم و به اندازه کافی به آن گوش داده بودم. و می خواستم بدانم مردم زمانی که در حال نابودی هستند چه تصمیمات احمقانه ای می گیرند. احساساتم باعث شد فکر کنم همیشه همینقدر بد خواهم بود. اینکه من یک شکست خورده بودم. امیدی نبود. بعضی روزها، اجتناب از یک کار احمقانه، خود یک پیروزی است.

بهره وری شما در حال کاهش است

یکی از نشانه هایی که می دانستم در فرسودگی شغلی هستم این بود که بهره وری ام فوق العاده پایین بود. من معمولاً یک رهبر و شخص نسبتاً سازنده هستم (بعضی می گویند بسیار سازنده).

اما وقتی دچار فرسودگی شغلی شدم، حتی نوشتن یک ایمیل ساده ممکن بود یک ساعت طول بکشد. نمی توانستم درست فکر کنم. سرعتم آهسته شده بود و احساس می کردم ابری بین من و هر کاری که می‌خواستم انجام دهم وجود دارد. اگر ساعت های طولانی کار می کنید اما ارزش کمی تولید می کنید، ممکن است در حال نابودی باشید.

شما در حال خوددرمانی هستید

در مراحل اولیه فرسودگی شغلی، بسیاری از افراد برای کم کردن درد، به خوددرمانی روی می آورند. خواه پرخوری، کار بیش از حد، اعتیاد جنسی، مشروبات الکلی، خرج کردن ناگهانی یا حتی مواد مخدر باشد.

شما مسیر خود درمانی را به جای مراقبت از خود انتخاب کرده اید. از نوشیدن، مواد مخدر یا رابطه جنسی پرهیز کردم. از قضا، سهم من کار بیشتر بود، که فقط همه چیز را به سمت پایین می برد. افرادی که در حال فرسودگی هستند تقریباً همیشه خود درمانی را به مراقبت از خود ترجیح می دهند.

تو دیگه نمیخندی

این یک چیز کوچک است که در واقع بزرگ و مهم است. اگر در حال نابودی هستید، زیاد نمی خندید. یادم می آید که در دوران نقاهت یک روز پس از گوش دادن به چیزی در رادیو بلند بلند خندیدم. آن موقع بود که به من برخورد کرد. ماه ها بود که بلند بلند خندیده بودم. وقتی در حال فرسودگی شغلی هستید، هیچ چیز سرگرم کننده یا خنده دار به نظر نمی رسد. و در بدترین حالت، از افرادی که از زندگی لذت می برند هم حتی خوشتان نمی آید.

خواب و استراحت

دیگر چیزی به شما انرژی نمی دهد. اگر فقط خسته هستید، یک خواب خوب شبانه یا یک یا دو هفته استراحت به بیشتر افراد سالم کمک می‌کند تا با انرژی تازه ای بازگردند.

اگر در حال نابودی هستید، خواب و استراحت دیگر به شما انرژی نمی دهد. شما می توانید یک ماه مرخصی داشته باشید و اگر دچار فرسودگی شغلی شده اید در ادامه هیچ تفاوتی احساس نمی کنید.

در طول تابستان که دچار فرسودگی شغلی شدم، سه هفته مرخصی گرفتم. در پایان نسبت به زمانی که شروع کردم، احساس بدتری داشتم. انرژی نگرفتن در هنگام مرخصی یک علامت هشدار دهنده بزرگ است که نشان می دهد در حال نابودی هستید.

پس آیا شما بیش از حد خسته هستید؟

پس چگونه متوجه می شوید که در حال نابودی هستید؟ شناسایی تنها تعدادی از این موارد ممکن است فقط نشانه ای از خستگی شما باشد. اگر شما نیمی از موارد را شناسایی کنید، ممکن است به لبه نزدیک شده باشید.

اگر با بیشتر یا همه، همذات پنداری کنید، خوب، ممکن است در همان جایی باشید که من خودم را پیدا کردم. فرسودگی شغلی. و اگر فکر می کنید در حال فرسودگی هستید، من شما را تشویق می کنم که فوراً به دنبال کمک حرفه ای باشید. یک متخصص یا تیم تخصصی آموزش دیده می تواند به شما کمک کند. برای دریافت مشاوره رایگان و اطلاع از جدیدترین درمان ها با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

من همچنین شما را تشویق می کنم که با حلقه نزدیکی از دوستان و اطرافیانتان صحبت کنید.

خجسته رحیمی جابری

پژوهشگر دکتری تخصصی علوم اعصاب

منبع: 11 Signs You’re More Than Just Tired…You’re Burning Out – CareyNieuwhof.com

حالم از همه چی بهم میخوره، نشانه های فرسودگی شغلی!

آیا استرس باعث سرطان می شود؟ علت سرطان چیست

چیکار کنم دلم اروم بگیره؟

به این مقاله امتیاز دهید