07136476172 - 09172030360 [email protected]

تعریق شبانه یک شکایت رایج است.  در یک مطالعه، 41 درصد از مردم گزارش کرده اند که اخیراً دچار تعریق شبانه شده اند، اما زنان بیشتر از مردان آن را تجربه می کنند.

بخشی از دلیل این تفاوت این است که تعریق شبانه همراه با پدیده یائسگی است. با این حال، بسیاری از فرایندهای فیزیولوژیکی دیگر و شرایط بهداشتی زمینه ای وجود دارد که می تواند باعث تعریق شبانه در مردان و زنان شود.

اگرچه بسیاری از افراد به دلیل وجود پتوهای سنگین تعریق میکنند و از خواب بیدار میشوند، اما عرق شبانه ناشی از محیط اتاق خواب نیست و علت درونی دارد.

تعریق شبانه لزوماً نشان نمی دهد که از نظر پزشکی مشکلی وجود دارد، اما ارتباط آنها با برخی شرایط جدی به این معنی است که لازم است با پزشک خود صحبت کنید.

تعریق شبانه نیز می تواند ناراحت کننده باشد و خواب را مختل کند، زیرا برخی از افراد به اندازه ای عرق می کنند که لباس خواب و تخت خواب خود را خیس کنند.

تعریق شبانه

علت تعریق شبانه در زنان چیست؟

در حالی که تعریق ممکن است یک واکنش ساده در برابر حرارت یا ورزش به نظر برسد، شامل یک سیستم پیچیده است که تحت تأثیر عوامل زیادی قرار دارد.

به دلیل این عوامل، هیچ پاسخ واحدی برای توضیح علت تعریق شبانه در زنان وجود ندارد، زیرا علت آن در افراد مختلف متفاوت است.

منطقه گرمایی خنثی

منطقه گرمایی خنثی محدوده دمایی است که بدن ما با آن راحت است. لرز برای گرم کردن ما و عرق کردن برای خنک کردن ما استفاده می شود تا بتوانیم در این محدوده بمانیم.  در حالی که اکثر مردم دارای یک منطقه گرمایی خنثی مشابه هستند، این محدوده پویا است که می تواند تحت تأثیر جنسیت، سلامتی و تناسب اندام باشد.

اگر ناحیه گرمایی خنثی شما در طول خواب افزایش پیدا کند، این تغییر می تواند باعث تعریق شبانه شود.

اگر نگران تعریق شبانه هستید یا خواب را برای شما مشکل می کند، اولین قدم شما باید صحبت با پزشک باشد.

اگرچه تعریق شبانه ناشی از یک بیماری زمینه ای نیست، اما پزشک می تواند دلیل تعریق شما در شب و نیاز به درمان را مشخص کند.

تعریق شبانه

یائسگی

هورمون ها می توانند بر نحوه تعریق ما تأثیر بگذارند. بیش از 80  درصد زنانی که در دوران یائسگی قرار دارند، دچار گرگرفتگی یا تعریق شبانه می شوند. در مجموع، این دو علامت به عنوان علائم یائسگی وازوموتور شناخته می شوند و می توانند باعث ناراحتی و کیفیت پایین زندگی برای زنانی شوند که آنها را تجربه می کنند.

علائم یائسگی هر آنچه باید در مورد یائسگی بدانید (قسمت اول)

علائم یائسگی وازوموتور می تواند در یائسگی شروع شود، دوره زمانی قبل از یائسگی با نوسانات هورمون ها مشخص می شود. علایم یائسگی وازوموتور علاوه بر تداوم در دوران یائسگی، می تواند برای زنان یائسه نیز دوباره ظاهر شود.

علائمی که نشان می دهد در حال ورود به دوران یائسگی هستید عبارتند از :

 • تغییر در چرخه عادت ماهیانه
 • خشکی واژن یا عفونت
 • بی اختیاری مثانه یا عفونت
 • مشکل خوابیدن
 • تغییر در میل جنسی
 • اختلالات خلقی
 • تغییرات فیزیکی، از جمله افزایش یا کاهش وزن

شدت علائم یائسگی وازوموتور می تواند به طور چشمگیری در افراد مختلف و در یک فرد در طول زمان متفاوت باشد. علاوه بر تعریق زیاد و گاهی شدید، تعریق شبانه یا گرگرفتگی ناشی از یائسگی اغلب با لکه های قرمز پوست، تعریق زیاد و لرز همراه است. معمولاً این حالات بین نیم دقیقه تا ده دقیقه طول می کشد، البته فرکانس آنها می تواند از چندین بار در ساعت تا چند بار در ماه متغیر باشد.

اگر فکر می کنید ممکن است در دوران پیش از یائسگی باشید، پزشک می تواند اطلاعات و پشتیبانی بیشتری ارائه دهد. در حالی که این مراحل زندگی، بخشی طبیعی از روند پیری است، درمان هایی وجود دارد که می تواند به کاهش علائم مانند تعریق شبانه کمک کند.

بسته به شدت علائم و عوامل دیگر، این درمانها ممکن است شامل تغییر شیوه زندگی، مکمل های غذایی و داروهای هورمونی یا غیرهورمونی باشد.

 

نوسانات هورمونی یائسگی

گرچه گرگرفتگی یا تعریق شبانه یائسگی بیشتر شناخته شده است ، این علائم همچنین می تواند ناشی از نوسانات هورمونی طبیعی چرخه قاعدگی یا حاملگی باشد.

برخی از زنان در مراحل مختلف چرخه قاعدگی خود عرق شبانه را تجربه می کنند.  زنان مبتلا به اختلال دیسفوریک پیش از قاعدگی (PMDD) اغلب اختلالات خواب و کیفیت خواب نامناسب را تجربه می کنند. علائم دیگر PMDD شامل تغییرات خلقی، اضطراب، افسردگی، از دست دادن تمرکز و کمبود انرژی است.

تعریق شبانه

 بارداری  و تعریق شبانه

بیش از یک سوم زنان باردار گزارش می دهند که دچار گرگرفتگی یا تعریق شبانه می شوند و 29 درصد از آنها بعد از زایمان همچنان به آن مبتلا می مانند. به نظر می رسد تعریق مربوط به بارداری حدود هفته 30 به اوج خود می رسد، در حالی که تعریق پس از زایمان دو هفته پس از زایمان به اوج خود می رسد. عوامل خطر برای تعریق ناشی از بارداری شامل علائم افسردگی و وزن زیاد بدن است.

نارسایی زودرس تخمدان

نارسایی زودرس تخمدان می تواند باعث بروز علائم یائسگی در برخی از زنان شود، از جمله تعریق شبانه و گرگرفتگی، در سنین بسیار زودتر از آنچه که در یائسگی توضیح داده شد.

این عارضه (نارسایی زودرس تخمدان) که قبلاً نارسایی تخمدان نامیده می شد، زمانی رخ می دهد که تخمدان ها قبل از 40 سالگی به طور عادی کار خود را متوقف کرده و باعث بروز علائم یائسگی و کاهش باروری می شوند. این بیماری با یائسگی زودرس متمایز است، زیرا زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان هنوز ممکن است دوره های عادت ماهیانه داشته باشند. برخی از زنان مبتلا به نارسایی زودرس تخمدان همچنان قادر به باردار شدن هستند.

علاوه بر تعریق شبانه، علائم نارسایی زودرس تخمدان مشابه با یائسگی می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • عادت های ماهیانه نامنظم یا تغییر در چرخه عادت ماهیانه معمول
 • تغییرات میل جنسی، به ویژه کاهش میل جنسی
 • خشکی و درد واژن در هنگام رابطه جنسی
 • تمرکز ضعیف و تحریک پذیری

محققان هنوز در حال تلاش برای درک علت نارسایی زودرس تخمدان هستند. 90 درصد علل نارسایی زودرس تخمدان ناشناخته هستند. این بیماری کمتر تشخیص داده می شود و می تواند خطر ناباروری، پوکی استخوان و بیماری های قلبی را در زنان افزایش دهد. بنابراین در صورت مشاهده علائم نگران کننده، باید با پزشک خود مشورت کنید.  نارسایی زودرس تخمدان یک بیماری مزمن است، اما درمان هایی وجود دارد که می تواند به کاهش علائم ناراحت کننده مانند تعریق شبانه کمک کند.

علت تعریق شبانه در زنان چیست؟ (قسمت دوم)

دلایل متداول تعریق شبانه و نحوه رفع آنها

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)