07136476172 - 09172030360 [email protected]

وقتی سردردی دارید که کمی دردناکتر از حد معمول به نظر می رسد، ممکن است از خود سؤال کنید که آیا این نشانه ای از جدی بودن سردرد است. حتی ممکن است از خود بپرسید ممکن هست تومور مغزی داشته باشم؟

اما بخاطر داشته باشید که بیشتر سردردها ناشی از تومورهای مغزی نیست. در حقیقت ، سالانه کمتر از 90 هزار نفر در ایالات متحده مبتلا به تومور مغزی تشخیص داده می شوند.

اکثر تومورهای مغزی در واقع از جایی دیگر بدن شروع شده و به مغز گسترش می یابد. این نوع تومور ها به عنوان تومورهای متاستاتیک مغز شناخته می شوند. توموری که در مغز شکل می گیرد ، تومور اولیه مغز نامیده می شود.

بنابراین ، بیشتر سردردها جای نگرانی جدی ندارند. اما باید توجه داشت که اگر تومور مغزی وجود داشته باشد ، سردردشایعترین علامت است .

درک تفاوت بین سردرد استاندارد و آنچه ممکن است سردرد تومور مغزی باشد می تواند کمی باعث آرامش فرد شود.

با این حال ، عاقلانه است که هر زمان که نگرانی جدیدی مانند سردرد و علائم همراه دارید با پزشک خود صحبت کنید. در بسیاری موارد ، وجود سایر علائم است که می تواند به شما و پزشکتان کمک کند تا جدی بودن وضعیت شما را تعیین کنند.

برای اینکه انواع سردرد را بشناسید اینجا  را ببینید

همینطور اگر به دنبال راهی برای تشخیص و درمان سردرد خود هستید می توانید به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه نمایید

 

علائم سردرد های مرتبط با تومور مغزی

در مراحل اولیه خود ، تومور مغزی ممکن است علائم قابل توجهی نداشته باشد. و زمانی که به اندازه کافی بزرگ شود که به مغز یا اعصاب در مغز فشار بیاورد،می تواند باعث سردرد شود.

ماهیت سردرد توموری با سردرد تنشی یا سردرد میگرنی متفاوت است.

به عنوان مثال، بیدار شدن غالباً با سردرد می تواند نشانه تومور مغزی باشد. البته بخاطر داشته باشید که سایر شرایط ، مانند وقفه انسدادی حین خواب و اختلالات خواب، نیزمی تواند باعث سردردهای صبحگاهیشود.

اما اگر سردرد های مکرر دارد، انواع مختلف سردرد را تجربه می کنید و  یا شدت سردرد شما تغییر می کند، توجه داشته باشید. اینها ممکن است نشانگر وجود تومور مغزی باشد.

به همین ترتیب ، اگر فردی نیستید که معمولاً سردرد داشته باشید، اما شروع به تجربه سردردهای مکرر و دردناک می کنید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

سایر علائم سردرد مرتبط با تومورهای مغزی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • سردردهایی که شما را در شب بیدار می کنند
 • سردردهایی  که هنگام تغییر موقعیت بدن رخ می دهد.
 • سردردهایی که به داروهای تسکین دهنده استاندارد مانند آسپرین ، استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (Advil) پاسخ نمی دهد.
 • سردردهایی که به مدت یک روز یا هفته ها طول می کشد

از آنجا که درد بسیار شدید است ، سردردهای تومور مغزی گاهی اوقات با میگرن اشتباه گرفته می شوند. با این حال ، حمله میگرنی همچنین می تواند باعث حالت تهوع و حساسیت شدید به نور شود. سردردهای تومور مغزی معمولاً با علائم دیگری همراه هستند.

تومور مغزی

 

علائمی که با سردرد توموری همراه است

اگر سردرد تنها علامت شماست ، احتمال ابتلا به تومور مغزی کمتر است و احتمالا شما به دلایل دیگری سردرد دارید. برخی از علائم متداول تومور مغزی عبارتند از:

 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
 • ضعف در بینایی ، تاری دید یا از بین رفتن دید
 • افزایش فشار در قسمت پشت 
 • سرگیجه و از دست دادن تعادل
 • تشنج
 • ناتوانی ناگهانی در صحبت کردن
 • از دست دادن شنوایی
 • ضعف یا بی حسی که به تدریج در یک طرف بدن بدتر می شود
 • خستگی و خشم غیرمعمول

برخی از این علائم ممکن است نشان دهنده سکته مغزی باشد که در اثر تومور مغزی ایجاد نمی شود. بلکه سکته مغزی وقفه جریان خون به درون عروق خونی مغز است

چه زمان به پزشک مراجعه کنیم

اگر در جای دیگر بدن به مبتلا به سرطان شده اید و شروع به سردردهای شدید می کنید ، به پزشک خود بگویید. سرطان ممکن است در مغز شما گسترش یافته باشد. برای توصیف همه علائم خود آماده باشید. ماهیت سردردهای شما به پزشک شما کمک می کند تا یک برنامه درمانی بهتری داشته باشد.

اگر سابقه سرطان ندارید ، اگر سردرد به مدت چند روز یا هفته بدون کاهش  و یا هیچ تسکینی ادامه پیدا کند ، به پزشک خود مراجعه کنید.

کاهش وزن ، بی حسی عضلات و تغییرات حسی (بینایی یا کاهش شنوایی) که همراه سردرد است نیز باید سریعاً بررسی شود.

درمان تومور مغزی

درمان مناسب برای تومور مغزی به اندازه و محل آن و همچنین نوع آن بستگی دارد.

بیش از 120 نوع تومور مغزی و سیستم عصبی وجود دارد . آنها از نظر سلولهای سرطانی یا خوش خیم هستند و یا بدخیم.

در صورت تشخیص سرطان مغز ، سن و سلامت عمومی شما نیز درمان شما تعیین کننده است.

درمان تومورهای مغزی شامل موارد زیر است:

 • جراحی برای برداشتن تومور. پیشرفت های جدید در فن آوری و تکنیک های جراحی این امکان را به جراحان می دهد که از طریق برش های ریز و ابزارهای تخصصی به مغز برسند و نیازی به برش بزرگ نباشد که میتواند آسیب جدی به مغز بزند.
 • پرتو درمانی ، که از پرتوهای اشعه X یا سایر اشکال تشعشع برای از بین بردن سلولهای سرطانی و کوچک کردن تومور استفاده می کند. پرتودرمانی همچنین با انتقال ماده رادیواکتیو به طور مستقیم در مغز برای مدت زمان کوتاهی قابل اجرا است.
 • شیمی درمانی ، که به ویژه برای تومورهای مغزی می تواند چالش برانگیز باشد. دلیل این امر وجود یک سد خونی مغزی است که از بافت مغز در برابر مواد موجود در خون محافظت می کند. محققان در حال کار بر روی داروهای شیمی درمانی هستند که می توانند از سد خونی مغز به راحتی عبور کند و وتومور را از بین ببرد.

اگر هیچ درمان تهاجمی برای سرطان انجام نشود ، پزشک ممکن است سعی کند علائم سردرد تومور مغزی شما را با استروئیدها کنترل کند تا التهاب و تورم را کاهش دهد و از این طریق فشار را بر اعصاب کاهش دهد. در صورت بروز تشنج ، پزشک ممکن است داروهای ضد تشنج یا ضد صرع تجویز کند.

چشم انداز 

یک تومور خوش خیم همچنین می تواند باعث سردرد دردناک شود و ممکن است برای از بین بردن آن نیاز به جراحی داشته باشد ، اما به خاطر داشته باشید که همه تومورهای مغزی سرطانی نیستند.

مهمترین چیزی که باید به خاطر بسپار این است که به علائم خود توجه کنید و سردرد های غیر معمول را جدی بگیرید.

جهت ارزیابی آنلاین توسط پزشک متخصص از طریق لینک زیر وقت خود را رزرو کنید:

[maxbutton id=”3″ ]

به این مقاله امتیاز دهید