07136476172 - 09172030360 [email protected]

در حالی که همه گاهی اوقات احساس غمگینی می کنند، افسردگی اساسی بسیار متفاوت است. اختلال افسردگی اساسی یا افسردگی بالینی باعث می شود که شما احساس غم، تنهایی یا از دست دادن علاقه به چیزهایی را که زمانی از آن لذت می بردید، تجربه کنید. هنگامی که این احساسات برای بیش از دو هفته رخ می دهد، پزشکان ممکن است این را به عنوان اختلال افسردگی اساسی تشخیص دهند. این علائم نشانه این است که شما باید به دنبال کمک متخصص باشید. اگر علائمی دارید که ممکن است نشان دهنده افسردگی باشد، با پزشک خود صحبت کنید.

علائم رایج افسردگی

علائم افسردگی می تواند متفاوت باشد. آنها ممکن است از فردی به فرد دیگر خود را متفاوت نشان دهند. با این حال، برای اکثر افراد، علائم افسردگی بر توانایی آنها برای انجام فعالیت های روزانه، تعامل با دیگران، یا رفتن به محل کار یا مدرسه تاثیر می گذارد. اگر از افسردگی رنج می برید، اغلب ممکن است چندین مورد از موارد زیر را تجربه کنید:

غمگینی

شایع ترین علامت افسردگی احساس غم و اندوه یا پوچی است که بیش از دو هفته طول می کشد. ممکن است فردی این علامت را به عنوان احساس «ناامیدی» توصیف کند. آنها ممکن است احساس کنند که زندگی بهتر نخواهد شد و این سطح شدید غم و اندوه برای همیشه ادامه خواهد داشت. اگر این احساس بیش از دو سال طول بکشد به آن دیستیمیا می گویند. این یک نوع افسردگی مزمن است که در آن خلق و خوی فرد به طور مداوم پایین است.

بی ارزشی

احساس مداوم بی ارزشی، گناه یا درماندگی اغلب با این وضعیت همراه است. مردم تمایل دارند بر کاستی های شخصی یا شکست های گذشته تمرکز کنند. آنها اغلب خود را سرزنش می کنند که زندگی آنها آنطور که می خواهند پیش نمی رود. نوجوانانی که افسردگی را تجربه می کنند معمولاً احساس بی ارزشی خود را گزارش می کنند. آنها ممکن است گزارش دهند که دچار سوء تفاهم شده اند و شروع به اجتناب از تعامل با دیگران کنند.

تحریک پذیری

افسردگی ممکن است باعث شود که افراد به راحتی ناامید یا عصبانی شوند، حتی در مورد مسائل کوچک یا بی اهمیت. این اغلب به فردی مربوط می شود که سطوحی از تنش و خستگی را تجربه می کند که گذراندن روز را دشوار می کند. مردان و زنان ممکن است علائم تحریک پذیری را متفاوت از یکدیگر نشان دهند. زنان اغلب گزارش می دهند که در یک لحظه احساس عصبانیت می کنند و در لحظه دیگر اشک می ریزند. مردان ممکن است به دلیل افسردگی خود فرار یا پرخاشگر به نظر برسند. نقش‌های سنتی مردانه در جامعه ممکن است به این معنی باشد که مردی به دلیل ناتوانی در کنار هم آوردن و غلبه بر علائم افسردگی، تحریک‌پذیری نشان می‌دهد.

خستگی

افراد مبتلا به افسردگی اغلب کمبود انرژی را تجربه می کنند یا همیشه احساس خستگی می کنند. کارهای کوچک، مانند دوش گرفتن یا بلند شدن از رختخواب، ممکن است به تلاشی بیش از آنچه که فرد می تواند انجام دهد، نیاز دارد. خستگی می تواند در سایر علائم مرتبط با افسردگی مانند گوشه گیری و بی تفاوتی نقش داشته باشد. ممکن است صرفاً با فکر کردن به تلاش یا بیرون رفتن احساس غمگینی کنید.

احساس گناه

افسردگی اغلب نتیجه مواد شیمیایی نامتعادل در مغز است. با این حال، افرادی که افسردگی را تجربه می کنند ممکن است در عوض خود را به خاطر علائمشان سرزنش کنند. جملاتی مانند “من نمی توانم هیچ کاری را درست انجام دهم” یا “همه چیز تقصیر من است” برای شما عادی می شود.

گریه مکرر

افرادی که افسردگی دارند ممکن است خود را در حال گریه مکرر بدون دلیل مشخص ببینند. گریه مکرر می‌تواند نشانه‌ای از افسردگی پس از زایمان باشد که می‌تواند در یک زن پس از زایمان رخ دهد.

بی تفاوتی

افراد مبتلا به افسردگی معمولاً علاقه خود را از دست می دهند یا از فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردند، از جمله رابطه جنسی لذت نمی برند.

اضطراب

اضطراب احساس عذاب یا خطر قریب الوقوع است، حتی زمانی که دلیل موجهی وجود ندارد. افسردگی می تواند باعث شود که فرد همیشه احساس اضطراب کند. ممکن است فردی بگوید که دائماً در تنش است، اما هیچ تهدید مستقیم یا منبع قابل شناسایی برای این تنش وجود ندارد.

بی قراری

بی قراری ، از جمله قدم زدن، ناتوانی در نشستن، یا فشار دادن دست هنگام دست دادن، ممکن است همراه با افسردگی رخ دهد.

عدم تمرکز

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است در یادآوری، حفظ تمرکز یا تصمیم گیری مشکل داشته باشند. خستگی، احساس بی ارزشی، یا احساس «بی حسی» می تواند تصمیم گیری را به صحبتی تبدیل کند که انجام آن دشوار است. دوستان یا اعضای خانواده ممکن است در مورد تاریخ ها یا رویدادهای خاصی صحبت کنند. اما ممکن است شما لحظاتی بعد به دلیل عدم تمرکز تمرکز نکنید. این ناتوانی در تمرکز می تواند منجر به کناره گیری در یک فرد افسرده شود.

برداشت از حساب

بسیاری از افراد مبتلا به افسردگی خود را از دنیا دور می کنند. آنها ممکن است خود را منزوی کنند، به تلفن پاسخ ندهند یا از بیرون رفتن با دوستان خودداری کنند. شما احساس می کنید که “بی حس” هستید و هیچ چیز شما را شاد نمی کند.

مشکلات خواب

عادات خواب افراد احتمالاً در نتیجه افسردگی تغییر می کند. آنها ممکن است نتوانند بخوابند یا بخوابند. ممکن است نیمه شب از خواب بیدار شوند و اصلاً به خواب نروند. ممکن است برای مدت طولانی بخوابید و متوجه شوید که نمی خواهید از رختخواب بلند شوید. این علائم منجر به خستگی می شود که می تواند علائم اضافی افسردگی مانند عدم تمرکز را تشدید کند.

پرخوری یا از دست دادن اشتها

افسردگی اغلب می تواند باعث عدم علاقه به غذا و کاهش وزن شود. در سایر افراد، افسردگی منجر به پرخوری و افزایش وزن می شود. این به این دلیل است که یک فرد ممکن است آنقدر احساس ناامیدی یا بدبختی کند که به غذا به عنوان وسیله ای برای فرار از مشکلات خود روی بیاورد. با این حال، پرخوری می تواند منجر به افزایش وزن شود و باعث شود سطح انرژی پایینی از خود نشان دهید. کمبود غذا همچنین می تواند باعث شود که سطح انرژی پایینی داشته باشید و احساس ضعف کنید.

افکار خودکشی

فکر کردن یا خیال پردازی در مورد مرگ یک نشانه جدی است که باید فورا به آن پرداخته شود. طبق گفته کلینیک مایو، افکار خودکشی از علائم رایج در مردان مسن است. نزدیکان ممکن است در ابتدا متوجه این تفکر نشوند و علائم افسردگی فرد را با تغییرات سلامت روانی مرتبط با سن از بین ببرند. با این حال، افسردگی و به خصوص افکار خودکشی هرگز احساسات عادی نیستند.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان به آسیب رساندن به خود فکر می کنید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. در اورژانس، پزشک می‌تواند به شما کمک کند تا زمانی که این احساسات فروکش کنند، مراقبت‌های بهداشت روانی دریافت کنید.

درد جسمی

علائم فیزیکی مانند بدن درد، سردرد، گرفتگی عضلات و مشکلات گوارشی نیز ممکن است رخ دهد. کودکان کوچکتر مبتلا به افسردگی معمولا علائم درد فیزیکی را گزارش می کنند. آنها ممکن است به دلیل نگرانی در مورد دردهای خود از رفتن به مدرسه امتناع کنند یا رفتار خاصی داشته باشند.

پیشگیری از خودکشی

اگر فکر می کنید فردی در معرض خطر فوری آسیب رساندن به خود یا آسیب رساندن به شخص دیگری است:

  • با 115 یا شماره اضطراری محلی خود تماس بگیرید.
  • تا رسیدن کمک در کنار فرد بمانید.
  • هر گونه اسلحه، چاقو، دارو یا چیز دیگری که ممکن است باعث آسیب شود را بردارید.
  • گوش کنید، اما قضاوت نکنید، بحث نکنید، تهدید نکنید و فریاد نزنید.

نتیجه

وقتی افسردگی دارید، درمان علائم چیزی نیست که بتوانید به راحتی بر آن غلبه کنید. شما به سادگی نمی توانید آن را کنار بگذارید و “تصمیم بگیرید” یک روز احساس بهتری داشته باشید. در عوض، درمان افسردگی می‌تواند نیازمند مشارکت در روان درمانی یا مصرف دارو باشد. این درمان ها (یا ترکیبی از این درمان ها) می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید. اگر علائم افسردگی را تجربه کردید، با پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص سلامت روان خود صحبت کنید.

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

وگانیسم (گیاهخواری) و افسردگی: آیا رابطه ای وجود دارد؟