07136476172 - 09172030360 [email protected]

اگر این فکر در سرتان میچرخد که “عاشق روانشناسم شدم”، تنها نیستید. در واقع، این یک اتفاق رایج است که متخصصان برای رسیدگی به آن آموزش دیده اند. این نیز قابل درک است: درمان فرآیندی صمیمی است که سه ویژگی کلیدی یک رابطه سالم را ارائه می‌دهد: دسترسی، پاسخگویی، و درگیری عاطفی.

با وجود محیط امنی که به وجود آمده و احساس پذیرفته شدن -به خصوص اگر این چیزها را در جای دیگری از زندگی خود نداشته باشید- درمانگر شما در واقع می تواند بسیار جذاب به نظر برسد. اگر فکر می کنید عاشق درمانگر خود شده اید، در اینجا می گوییم که چه کاری باید انجام دهید.

احساسات خود را بپذیرید

اول،  این را بدانید که چون به روانشناس خود علاقه مند شدیدی دیوانه نیستید و کار شرم آوری نکردید. این امر بسیار رایج است و در علم روانکاوی در واقع یک اصطلاح برای این پدیده وجود دارد: انتقال یا ترا-فِکَنی(transference)، این اصطلاح توسط روانکاو زیگموند فروید در مطالعات خود درباره هیستری که در سال 1895 منتشر شد ابداع شد.

انتقال یا ترا-فِکَنی

انتقال یا transference زمانی اتفاق می افتد که یک مراجع به طور ناخودآگاه احساسات خود را در مورد شخص دیگری به یک درمانگر القا می کند. این احساسات می توانند مثبت، منفی یا جنسی باشند.

انتقال اغلب بر حسب احساسات عاشقانه یا جنسی در نظر گرفته می شود، اما می تواند تقریباً هر احساسی را شامل شود، از خشم و نفرت گرفته تا تحسین و وابستگی. هر چیزی که نسبت به دیگری احساس می کنید. برای مثال، ممکن است ناخودآگاه احساسات خود را نسبت به والدین خود به درمانگر خود منتقل کنید.

در عشق در نگاه اول چه می گذرد؟!

انتقال متقابل

انتقال می تواند در جهت دیگری نیز انجام شود. درمانگران گاهی اوقات انتقال متقابل را تجربه می کنند، که در آن نسبت به مراجع خود احساس پیدا می کنند. یک درمانگر معتبر یا مراجع را به درمانگر دیگری ارجاع می دهد، یا این احساسات را بررسی می کند تا احساساتی را که بیمار سعی در برانگیختن آنها دارد درک کند.

بعد از اینکه متوجه شدید که انتقال بسیار رایج است و شرم آور نیست، در مورد احساسات خود با درمانگرتان صحبت کنید. ابراز عشق یا هر چیزی که احساس می‌کنید. ممکن است گفتن این حرف آسان‌تر از انجام دادن باشد، اما می‌تواند به درمانگر شما کمک کند تا مشکلات شما را درک کند و به شما کمک کند از درمان خود بیشترین بهره را ببرید.

اگر فکر میکنید:” عاشق روانشناسم شدم” این چه معنایی برای شما دارد

علاقه به درمانگر دلیلی برای قطع درمان نیست، تا زمانی که برای درک احساسات خود تلاش می کنید و قصد ندارید بر اساس آنها عمل کنید. در واقع، یک درمانگر ماهر از طریق آنها با شما کار می کند تا بینشی در مورد خواسته ها، نیازها، انگیزه ها و ترس های اساسی شما به دست آورد. این درک در نهایت می تواند شما را به سمت بهبودی و سلامت سوق دهد.

به عنوان مثال، یک درمانگر ممکن است متوجه شود که عاشق شدن با افراد غیرقابل دسترس یک الگوی دردناک و تکرارشونده در زندگی شما است و سپس به شما کمک می کند تا برای تغییر تلاش کنید. یا شاید شما هرگز صمیمیت و پذیرش را تجربه نکرده اید، که هر دو در رابطه درمانگر و مراجع امری ذاتی هستند. همانطور که درمانگر به شما کمک می کند تا بفهمید که چرا این احساسات را تا این حد مسموم کننده می بینید، احتمالاً رشد شخصی را تجربه خواهید کرد.

درمانگر شما چگونه با آن برخورد خواهد کرد؟

یک درمانگر با اخلاق و آموزش دیده پذیرای بحث درباره احساسات شما خواهد بود. جلسه درمان مکانی امن برای بحث در مورد فرآیندهای بین فردی است و رشد شخصی زیادی از انجام آن حاصل می شود. درمانگر شما باید این حرف ها را با ظرافت مدیریت کند و آن را با شما بررسی کند.

برای مثال، آنها ممکن است آنچه را که به آنها گفته‌اید منعکس کنند و توضیح بخواهند: «به نظر می‌رسد که شما نگران احساس _____ نسبت به من هستید. به من بگو در حال حاضر چه چیزی را تجربه می کنی.» آنها ممکن است با شما همکاری کنند تا این احساسات را به سمت شخصی که در ابتدا برای او این احساس را داشتید هدایت کنند.

البته، اگر احساسات شما باعث ناراحتی درمانگرتان شود یا ممکن است مانع درمان شما شود، ممکن است به پزشک دیگری ارجاع شوید.

چگونه روانپزشک یا روانشناس خوب مناسب خودمان را پیدا کنیم؟

عاشق روانشناسم شدم! ملاحظات اخلاقی

روابط عاشقانه بین درمانگر و مراجع نامناسب است و این به درمانگر شما بستگی دارد که این مرز را حفظ کند.

آئین نامه اخلاقی انجمن مشاوره آمریکا بیان می کند: “تعاملات یا روابط جنسی و/یا عاشقانه در رابطه مشاور-مراجع با مراجعان فعلی، پارتنر آنها یا اعضای خانواده آنها ممنوع است. این ممنوعیت در مورد تعاملات یا روابط حضوری و مجازی اعمال می شود.

با در میان گذاشتن تجربیات احساسی و اسرار خود با درمانگرتان، آسیب پذیر می شوید. این برای این فرآیند بسیار مهم است – اما سوء استفاده از آسیب پذیری شما و پاسخ متقابل به هر طریقی یک نقض اخلاقی آشکار است. اگر این اتفاق افتاد، به رابطه درمانی خود پایان دهید و در نظر داشته باشید که این کار درمانگر را به هیئت مربوطه گزارش دهید.

چجوری به روانشناسم بگم عاشقش شدم؟

صادق باشید، هر چقدر هم که ممکن است سخت باشد. یک درمانگر مؤثر به شما کمک می کند تا احساسات خود را حل کنید و توضیح دهید که آنها از یک رابطه در گذشته شما ناشی می شوند، نه از این رابطه درمانی فعلی.

آیا علاقه به درمانگر خارج از پروسه درمان هم اتفاق می افتد؟

فرآیند انتقال احساسات که بالاتر توضیح داده شد، در واقع، هر روز در زندگی معمولی اتفاق می افتد، زمانی که آنچه در روابط گذشته یاد می گیریم و تجربه می کنیم، واکنش هایی را در زمان حال ایجاد می کند. به عنوان مثال، ممکن است بگویید نسبت به کسی که به تازگی ملاقات کرده اید، بدون اینکه دلیل آن را بدانید، احساس بیزاری شدید می کنید. ممکن است شما (ناخودآگاه) متوجه شده باشید که او شبیه کسی است که در گذشته شما را آزار داده است.

منابع:

  1. Levy KN, Scala JW. Transference, transference interpretations, and transference-focused psychotherapiesPsychotherapy (Chic). 2012;49(3):391-403. doi:10.1037/a0029371
  2. Jain S, Roberts LW. Ethics in psychotherapy: A focus on professional boundaries and confidentiality practices. Psychiatr Clin North Am. 2009;32(2):299-314. doi:10.1016/j.psc.2009.03.005
  3. American Counseling Association. ACA code of ethics.

 

به این مقاله امتیاز دهید