07136476172 - 09172030360 [email protected]

محققان هنوز در حال کشف رابطه پیچیده بین  صرع و خواب از مله پاراسومنیا هستند.  تشخیص برخی از اشکال صرع از پاراسومنیا دشوار است. و بسیاری از افراد مبتلا به صرع نیز به پاراسومنیا مبتلا هستند.

پاراسومنیاهای مرتبط با صرع

پاراسومنیاهای مرتبط با NREM:

  •  این گروه از اختلالات شامل راه رفتن در خواب، وحشت خواب و اختلالات برانگیختگی است.  برخی از انواع صرع، مانند صرع لوب فرونتال شبانه، اختلالات برانگیختگی آینه ای و تمایز بین این شرایط می تواند چالش برانگیز باشد.  علاوه بر پیچیده‌تر کردن این تمایز، اختلالات برانگیختگی در سابقه خانوادگی تا یک سوم بیماران مبتلا به صرع لوب فرونتال شبانه یافت می‌شود.

پاراسومنیاهای مرتبط با REM:

  • اختلال رفتاری خواب REM ، یکی از انواع پاراسومنیا مرتبط با REM، شامل صداها و حرکات ناگهانی بدن در طول خواب است.  این وضعیت اغلب تشخیص داده نمی شود و ممکن است در 12 درصد از افراد مسن مبتلا به صرع رخ دهد.

صرع و کودکان

دوران کودکی زمان رشد و تکامل بسیار زیاد است.  خواب در این دوران بسیار مهم است. و در همه چیز از رشد گرفته تا یادگیری و حافظه نقش دارد.  مشکلات خواب در کودکان مبتلا به صرع شایع است.  در تحقیقاتی که کودکان مبتلا به صرع را با خواهر و برادرهای سالم خود مقایسه کردند. مشخص شد کودکان مبتلا به صرع برای به خواب رفتن و خواب ماندن، اختلالات خواب بیشتر و خواب آلودگی در طول روز مشکل‌تر هستند.

مدیریت مشکلات خواب در کودکان مبتلا به صرع مهم است.  اختلالات تنفسی مرتبط با خواب مانند OSA در 30 تا 60 درصد از کودکان مبتلا به صرع وجود دارد. و پاراسومنیا معمولاً با انواع خاصی از صرع دوران کودکی دیده می شود.

در حالی که استراتژی‌های بهبود اختلالات خواب در کودکان مبتلا به صرع هنوز در حال مطالعه است. چندین محقق به مزایای مداخلات مبتنی بر والدین در کودکان مبتلا به سایر بیماری‌هایی که بر خواب تأثیر می‌گذارند اشاره می‌کنند.  والدین کودکان مبتلا به صرع می توانند از صحبت با تیم پزشکی کودک برای شخصی سازی رویکردی برای درمان مشکلات خواب به منظور کاهش تشنج و به حداقل رساندن عوارض طولانی مدت بهره مند شوند.

مدیریت صرع

درمان صرع می تواند به بسیاری از افراد در مدیریت دفعات تشنج کمک کند.  درمان معمولاً شامل داروهایی به نام ضد تشنج یا ضد صرع است.  سایر گزینه های درمانی شامل جراحی و تحریک عصب واگ است. که ممکن است در زمانی که تشنج با دارو به خوبی کنترل نمی شود کمک کند.

افرادی که مبتلا به صرع تشخیص داده می شوند از تغییرات سبک زندگی نیز بهره مند می شوند. که به آنها کمک می کند تا مسئولیت سلامت خود را بر عهده بگیرند. و به طور بالقوه تشنج را کاهش دهند.  استراتژی های خود مدیریتی، مانند خواب کافی و ایجاد تغییرات در رژیم غذایی، می تواند بخش مهمی از مدیریت صرع باشد.

داروها و صرع

داروهای ضد صرع می توانند بر خواب تأثیر بگذارند. اگرچه تعیین اینکه آیا مشکلات خواب به دلیل داروها یا اثرات فیزیکی و اجتماعی ابتلا به صرع است، اغلب دشوار است.  عوارض جانبی این داروها ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد.  برخی از داروها ممکن است باعث ایجاد احساس خواب آلودگی در افراد شوند. در حالی که برخی دیگر ممکن است باعث احساس هوشیاری بیشتر در آنها شوند.

پزشکان ممکن است از اثرات بالقوه داروهای ضد صرع برای سودمندی بیماران مبتلا به مشکلات خواب استفاده کنند.  به عنوان مثال، پزشکان ممکن است استفاده شبانه از داروهای ضد صرع را تجویز کنند. که باعث خواب آلودگی در بیماران مبتلا به بی خوابی می شود.  آنها ممکن است استفاده روزانه از داروهای ضد صرع با اثرات محرک را برای بیماران مبتلا به خواب آلودگی روزانه تجویز کنند.

بسیاری از افراد مبتلا به صرع از خود می پرسند که آیا داروهای کمکی خواب می توانند به خواب با کیفیت بهتر و به حداقل رساندن تشنج کمک کنند.  تا به امروز، تأثیر ملاتونین بر کیفیت خواب در بیماران مبتلا به صرع قطعی نیست.  هر فرد مبتلا به صرع که علاقه مند به استفاده از داروهای خواب آور است باید برای مشاوره با پزشک خود صحبت کند.

نکاتی برای خواب بهتر

از دست دادن خواب می تواند بر خلق و خو و کیفیت زندگی افراد مبتلا به صرع تأثیر بگذارد.  در واقع، یکی از شایع ترین شکایات در افراد مبتلا به صرع، خواب آلودگی بیش از حد در طول روز است.  مشکلات خواب در افراد مبتلا به صرع احتمالاً به دلیل ترکیبی از عوامل، از جمله اثرات تشنج های شبانه، عوارض جانبی داروهای ضد صرع، و استرس و اضطراب است. که اغلب با مدیریت صرع و مقابله با انگ اجتماعی همراه است.

افراد مبتلا به صرع می توانند از همکاری نزدیک با تیم پزشکی خود و برقراری ارتباط در مورد مشکلات مربوط به خواب که تجربه می کنند، بهره مند شوند.  در اینجا چندین موضوع وجود دارد که ممکن است برای گفتگو با پزشک مفید باشد:

در مورد اختلالات خواب بپرسید :

صحبت با پزشک در مورد یک اختلال خواب بالقوه تشخیص داده نشده، که اگر درمان شود، می تواند به شما در مدیریت بهتر صرع کمک کند.  به عنوان مثال، درمان اختلالات خواب مانند OSA ممکن است به کاهش تشنج تا 50٪ کمک کند.

صحبت در مورد عوارض جانبی داروها :

برای پزشکان مهم است که بدانند آیا داروهای ضد صرع موثر هستند. و آیا عوارض جانبی غیرمنتظره ای وجود دارد یا خیر.  از پزشک خود در مورد عوارض جانبی که باید انتظار داشته باشید بپرسید. و پزشک خود را از عوارض جانبی که تجربه می کنید مطلع کنید.

در مورد استرس و اضطراب بحث کنید :

زندگی با صرع می تواند زندگی فرد را متحول کند و از نظر جسمی و احساسی خسته کننده باشد.  طبیعی است که احساسات مختلف را احساس کنید و احساسات تغییر کنند.  صحبت کردن با یک پزشک، گروه پشتیبانی یا مشاور در مورد احساسات شما ممکن است مفید باشد.  این متخصصان می‌توانند حمایت کنند و به شما کمک کنند تا با استرس و اضطرابی که می‌تواند خواب با کیفیت را مختل می‌کند مقابله کنید.

در حالی که با تیم پزشکی برای مدیریت مشکلات خواب کار می کنید، افراد مبتلا به صرع نیز می توانند از بهبود بهداشت خواب خود بهره مند شوند.  بهداشت خوب خواب با تمرکز بر عاداتی که بر خواب تأثیر می گذارند، باعث ارتقای کیفیت استراحت می شود.  در اینجا چند نکته برای بهبود بهداشت خواب وجود دارد:

برای خواب خود برنامه ریزی کنید:

داشتن یک برنامه خواب ثابت به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که خواب کامل مورد نیاز خود را دارید.  خواب را در اولویت قرار دهید. و سعی کنید هر روز در یک ساعت مشخص به رختخواب بروید و از خواب بیدار شوید، حتی در آخر هفته ها.

یک روال شبانه بسازید :

ایجاد یک روال شبانه می تواند به بدن شما کمک کند قبل از خواب آرام شود. و شما را آماده کند تا سریعتر بخوابید.  سعی کنید قبل از خواب برای 30 تا 60 دقیقه زنگ هشدار تنظیم کنید. تا به شما یادآوری کند که وسایل الکترونیکی را خاموش کنید، نورهای کم نور را خاموش کنید. و تکنیک های آرام سازی را تمرین کنید.

بهبود عادات روز :

کاری که در بیداری انجام می دهیم می تواند به طور قابل توجهی بر خواب ما تأثیر بگذارد.  سعی کنید در طول روز فعالیت بدنی سالم و نور طبیعی داشته باشید. و از سیگار کشیدن، الکل، کافئین و وعده های غذایی خیلی نزدیک به زمان خواب خودداری کنید.