07136476172 - 09172030360 [email protected]

مردی اهل میسوری آمریکا به یک عفونت مغزی نادر تهدید کننده زندگی مبتلا شده است که مقامات بهداشتی معتقدند هنگام شنا در پارک ایالتی دریاچه Three Fires در شهرستان تیلور، آیووا به آن مبتلا شده است. اداره بهداشت عمومی آیووا روز جمعه اعلام کرد به عنوان یک واکنش احتیاطی، ساحلی که دسترسی به دریاچه را فراهم می کند و عامل عفونت آمیب را ممکن است داشته باشد به طور موقت به روی شناگران بسته خواهد شد.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا (CDC)، ناگلریا فولری، که معمولاً “آمیب مغزخوار” نامیده می شود، یک آمیب تک سلولی میکروسکوپی آزاد است که می تواند باعث عفونت مغزی به نام مننژوانسفالیت آمیب آغازی (PAM) شود. PAM بافت مغز را از بین می برد و در بیشتر موارد باعث تورم شدید مغز و مرگ می شود.

دکتر ویلیام شافنر، استاد پزشکی، در بخش بیماری های عفونی در مرکز پزشکی دانشگاه وندربیلت در نشویل، تنسی، می گوید: “خوشبختانه، PAM بسیار نادر است.”

بین سال های 2012 و 2021، 31 عفونت PAM در ایالات متحده گزارش شده است. 28 مورد ناشی از شنا در مکان های تفریحی مانند دریاچه ها، دو مورد به دلیل شستشوی بینی با دستگاه شتستشو و یک نفر توسط آب لوله کشی آلوده از حیاط خلوت آلوده شده است.

ناگلریا فاولری چیست؟

Naegleria fowleri در خاک و در آب های گرم شیرین مانند دریاچه ها، رودخانه ها و چشمه های آب گرم یافت می شود.

این ارگانیسم “گرما دوست” است که در دماهای بالاتر، تا 115 درجه فارنهایت، بهترین رشد را دارد و با کاهش دما، کمتر در آب یافت می شود.

در موارد نادر، باکتری‌ها را می‌توان در استخرهای بد نگهداری شده یا ضدعفونی نشده توسط کلر یا آب لوله کشی گرم و آلوده نیز یافت.

چه چیزی باعث مننژوانسفالیت توسط آمیب آغازی (PAM) می شود؟

دکتر شافنر می گوید: “عفونت اغلب با پریدن یا حرکات شدید در آب گرم دریاچه یا سایر تاسیسات آبی به دست می آید.” به این دلیل که آمیبی که باعث ایجاد PAM می شود از طریق بینی وارد بدن می شود. طبق گفته بیمارستان کودکان فیلادلفیا (CHOP) نمی توانید آن را با نوشیدن آب یا از شخص دیگری دریافت کنید.

به نظر می رسد که این خطر زمانی که آب تحت فشار وارد بینی می شود، بیشتر است. به عنوان مثال زمانی که فرد به داخل آب می پرد. شافنر می‌گوید: «بهترین راه پیشگیری این است که از شنا کردن شدید در آب گرم و شیرین اجتناب کنید و از گیره‌های بینی یا نگه داشتن بینی هنگام پریدن در آب استفاده کنید.»

علائم PAM چیست؟

علائم عفونت اغلب پنج روز پس از عفونت ظاهر می شود، اما دامنه آن بین یک تا نه روز است. در این نوع عفونت علائم اولیه شامل سردرد، تب، حالت تهوع و استفراغ است. علائم بعدی مغز را درگیر می کند و می تواند شامل گیجی، عدم توجه به افراد و اطرافیان، از دست دادن تعادل، تشنج و توهم باشد.

شافنر می گوید: تشخیص و درمان این عفونت های نادر دشوار است. طبق گزارش CDC، میزان مرگ و میر بیش از 97 درصد است. تنها 4 نفر از 154 فرد آلوده شناخته شده در ایالات متحده از سال 1962 تا 2021 زنده مانده اند.

MyArlingtonTX گزارش داد، در سپتامبر 2021، یک کودک در شمال تگزاس پس از ابتلا به N. fowleri توسط یک پد آب پاش جان خود را از دست داد. به گزارش نیویورک تایمز، در سال 2020، یک پسر بچه 6 ساله در دریاچه جکسون در تگزاس، پس از آلوده شدن به آمیب مغز خوار توسط آب فواره که در آن بازی می کرد، جان باخت.

اگر مشکوک هستید که شما یا فرزندتان در معرض آمیب مرگبار قرار گرفته است، چه باید کرد؟

به گفته CHOP، اگرچه نادر است، اما هر کسی می‌تواند به PAM مبتلا شود. معمولاً در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان جوان سالم رخ می‌دهد. شروع ناگهانی تب، سردرد، سفتی گردن و استفراغ باید بلافاصله توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی بررسی شود.

چرا و چگونه سردرد میگرن در تابستان تشدید میشود؟

 

منابع:

https://www.cdc.gov/parasites/naegleria/general.html

https://www.nbcnews.com/news/us-news/brain-eating-amoeba-swimmer-iowa-increasingly-found-north-rcna37868