07136476172 - 09172030360 [email protected]

سکته مغزی زمانی رخ می دهد که خون رسانی به مغز قطع شود. نحوه تأثیر سکته مغزی بر مغز بستگی به این دارد که کدام قسمت از مغز آسیب ببیند و تا چه حد. ساقه مغز با قرار گرفتن درست بالای نخاع، تنفس، ضربان قلب و فشار خون انسان را کنترل می کند. همچنین گفتار، بلع، شنوایی و حرکات چشم فرد را کنترل می کند.

تکانه های ارسال شده توسط سایر قسمت های مغز از طریق ساقه مغز در مسیر خود به قسمت های مختلف بدن حرکت می کنند. ما برای بقا به عملکرد ساقه مغز وابسته هستیم. سکته مغزی عملکردهای حیاتی بدن را تهدید می کند و آن را به یک وضعیت تهدید کننده زندگی تبدیل می کند.

دو نوع شایع سکته مغزی

شایع ترین نوع سکته مغزی سکته مغزی ایسکمیک است که در اثر لخته شدن خون ایجاد می شود. لخته می تواند در سرخرگی تشکیل شود که خون را به مغز می رساند. لخته‌ای که در جای دیگری تشکیل می‌شود می‌تواند از طریق رگ‌های خونی عبور کند تا زمانی که در رگ‌هایی که خون را به مغز می‌رساند گیر کند. وقتی خون نمی تواند به بخشی از مغز برسد، بافت مغز در آن ناحیه از بین می رود زیرا اکسیژن دریافت نمی کند.

جدای از لخته شدن خون، پارگی شریانی نیز می تواند باعث سکته مغزی ایسکمیک شود. دیسکسیون شریانی پارگی در شریان است که خون را به مغز می رساند. در نتیجه پارگی، خون می تواند در دیواره رگ شریانی جمع شود و باعث انسداد جریان خون شود. این فشار همچنین می تواند منجر به ترکیدن، پارگی یا نشتی دیوار شود.

نوع دیگر سکته مغزی سکته هموراژیک نام دارد. این زمانی است که یک رگ خونی ضعیف می ترکد و باعث تجمع خون و ایجاد فشار در مغز می شود.

نوروفیدبک در سکته مغزی، سرگذشت واقعی یکی از بیماران

علائم شایع سکته مغزی

علائم سکته مغزی بستگی به این دارد که کدام ناحیه از مغز تحت تاثیر قرار گرفته است. سکته مغزی در ساقه مغز می تواند در عملکردهای حیاتی مانند تنفس و ضربان قلب اختلال ایجاد کند. عملکردهای دیگری که بدون فکر انجام می دهیم، مانند حرکات چشم و بلع نیز می توانند تغییر کنند. سکته مغزی همچنین می تواند گفتار و شنوایی شما را مختل کند و باعث سرگیجه شود.

تمام سیگنال های مغز شما از طریق ساقه مغز حرکت می کند تا به قسمت های مختلف بدن شما برسد. سلول های عصبی که از بخش های مختلف مغز می آیند این سیگنال ها را مستقیماً از طریق ساقه مغز به نخاع می رسانند.

هنگامی که جریان خون در ساقه مغز قطع می شود، مانند سکته مغزی، سیگنال های مغزی نیز مختل می شوند. به نوبه خود، قسمت های مختلف بدن که این سیگنال ها کنترل می کنند نیز تحت تأثیر قرار می گیرند. به همین دلیل است که برخی افراد دچار بی حسی در یک یا هر دو طرف بدن یا فلج در بازوها یا پاهای خود می شوند.

عوارض سکته مغزی

سکته مغزی می تواند باعث از دست دادن حس بویایی و چشایی شما شود.

سایر عوارض نادر سکته مغزی عبارتند از کما و سندرم قفل شده. سندرم قفل شده وضعیتی است که در آن تمام بدن شما به جز عضلات چشم فلج می شود. افراد می توانند از طریق حرکات چشم مانند پلک زدن فکر کنند و ارتباط برقرار کنند.

چه کسانی احتمال سکته مغزی دارند؟

هر کسی ممکن است دچار سکته شود، اما خطر ابتلا به آن با افزایش سن افزایش می یابد. سابقه خانوادگی سکته مغزی یا سکته کوچک، که حمله ایسکمیک گذرا نیز نامیده می شود، خطر ابتلا را افزایش می دهد. افراد دارای سن 65 و بالاتر  دو سوم کل سکته ها را تشکیل می دهد.

مردان و افراد آفریقایی-آمریکایی، اسپانیایی، آسیایی یا جزایری اقیانوس آرام نیز در معرض خطر بیشتری هستند. با این حال، احتمال مرگ در اثر سکته مغزی در زنان بیشتر از مردان است.

سایر شرایطی که خطر سکته مغزی را افزایش می دهد عبارتند از:

 • فشار خون بالا
 • کلسترول بالا
 • دیابت
 • بیماری قلب و عروقی
 • اختلالات خونی خاص
 • بارداری
 • سرطان
 • بیماری های خود ایمنی

عوامل خطر سبک زندگی

برخی از عواملی که خطر سکته مغزی را افزایش می دهند، خارج از کنترل شما هستند. اما بسیاری از انتخاب‌های سبک زندگی که می‌توانند احتمال سکته مغزی را افزایش دهند، نیستند. اینها شامل استفاده از درمان های جایگزین هورمونی طولانی مدت و قرص های ضد بارداری است. زنان بالای 35 سال که سیگار می کشند نیز در معرض خطر بالایی هستند.

رفتارهایی که خطر سکته را افزایش می دهند عبارتند از:

 • سیگار کشیدن
 • عدم تحرک بدنی
 • سوء مصرف الکل
 • مصرف مواد مخدر مانند کوکائین، هروئین و آمفتامین ها

انواع سکته مغزی : سکته کوچک، سکته ایسکمیک و سکته هموراژیک

سکته مغزی چگونه تشخیص داده می شود؟

سکته مغزی یک اورژانس پزشکی تهدید کننده زندگی است. اگر علائمی دارید که نشان دهنده سکته مغزی است، احتمالاً پزشک آزمایش های تصویربرداری مانند اسکنMRI ، سی تی اسکن، سونوگرافی داپلر یا آنژیوگرافی را تجویز می کند. آزمایش عملکرد قلب ممکن است شامل نوار قلب و اکوکاردیوگرام باشد. روش های تشخیصی اضافی ممکن است شامل آزمایش خون، و همچنین آزمایش عملکرد کلیه و کبد باشد.

درمان سکته مغزی

در صورت سکته مغزی ایسکمیک، اولین خط درمان حل کردن یا حذف لخته خون است. اگر سکته به اندازه کافی سریع تشخیص داده شود، می توان داروهای لخته کننده را تجویز کرد. در صورت امکان می توان از کاتتر برای برداشتن لخته در روشی به نام آمبولکتومی استفاده کرد. در برخی موارد از آنژیوپلاستی و استنت گذاری برای گشاد کردن شریان و باز نگه داشتن آن استفاده می شود.

برای سکته هموراژیک، خونریزی باید متوقف شود. گاهی اوقات یک گیره یا سیم پیچ روی آنوریسم قرار می گیرد تا خونریزی را متوقف کند. همچنین ممکن است به دارو برای کاهش لخته شدن نیاز باشد.

در این بین، تیم پزشکی شما ممکن است نیاز به اقدامات بیشتری برای حفظ عملکرد قلب و ریه‌های شما داشته باشد.

چشم انداز بلند مدت

سکته مغزی می تواند منجر به مشکلات جدی طولانی مدت شود. دارو و درمان مداوم ممکن است لازم باشد. فیزیوتراپی می تواند به افراد کمک کند تا مهارت های حرکتی بزرگ را بازیابند و کاردرمانی می تواند به انجام کارهای روزمره کمک کند. گفتار درمانی می تواند به شما کمک کند تا کنترل خود را بر نحوه صحبت کردن و قورت دادن خود دوباره به دست آورید.

برخی از بازماندگان سکته مغزی با ناتوانی های شدید باقی مانده اند. در این موارد، مشاوره روانشناسی می تواند به آنها کمک کند تا سازگار شوند.

سکته ساقه مغز

پیشگیری از سکته مغزی

علیرغم خطراتی که نمی توانید از آنها اجتناب کنید، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال سکته مغزی انجام دهید. برخی از دستورالعمل های کلی که باید دنبال شوند عبارتند از:

 • از یک رژیم غذایی کم چرب و کم سدیم سرشار از میوه ها، سبزیجات و ماهی استفاده کنید.
 • به طور منظم تمرین کن.
 • سیگار نکش
 • از الکل یا مواد مخدر سوء استفاده نکنید.

درمان بستگی به شدت سکته مغزی و علائم شما دارد. اگر خونریزی مغزی وجود داشته باشد، پزشک شما برای کنترل خونریزی و کاهش تورم مغز شما کار خواهد کرد. در صورت درمان زودهنگام، احتمال بهبودی از سکته مغزی زیاد است. با این حال، بهبودی کامل می تواند زمان ببرد. ممکن است احتمال آسیب دیدگی دائمی وجود داشته باشد. در مورد حالات و نگرانی های خود با پزشک تان صحبت کنید. اگر چاق هستید یا فشار خون بالا، دیابت، کلسترول بالا یا نوعی بیماری مزمن دارید، توصیه های پزشک خود را برای کنترل آنها دنبال کنید.

واحد ارزیابی و تشخیص

به این مقاله امتیاز دهید