07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه

بسیاری از زنان سردرد های ناشی از تغییرات هورمونی را تجربه می کنند. با توجه به مرکز ملی میگرن، بیش از نیمی از زنانی که به میگرن مبتلا می شوند، متوجه ارتباط با دوره های  قاعدگی خود می شوند. این به اصطلاح “میگرن قاعدگی” به ویژه شدید است.

میگرن به احتمال زیاد در 2 روز منتهی به پریود یا 3 روز اول در طول دوره ایجاد می شود. دلیلش هم کاهش طبیعی سطح استروژن در این مواقع است. حملات معمولاً شدیدتر از میگرن در سایر مواقع ماه هستند. احتمال بازگشت آنها در روز بعد بیشتر است. پریودها تنها محرک سردردهای هورمونی نیستند.

علل دیگر سردرد عبارتند از:

 • قرص ترکیبی (قرص ضد بارداری خوراکی ترکیبی). برخی از زنان متوجه می‌شوند که سردردشان در حین مصرف قرص بهبود می‌یابد. اما برخی دیگر حملات مکرر را گزارش می‌کنند. به خصوص در هفته بدون قرص، زمانی که سطح استروژن کاهش می‌یابد.
 • یائسگی. سردرد معمولاً با نزدیک شدن به یائسگی بدتر می شود. تا حدی به این دلیل که دوره های قاعدگی بیشتر می شود. همچنین تا حدودی به این دلیل که چرخه طبیعی هورمون مختل می شود.
 • بارداری. سردرد می تواند در چند هفته اول بارداری بدتر شود. اما معمولا پس از گذشت 6 ماه بهبود می یابد. یا به طور کامل متوقف می شود. آنها به کودک آسیب نمی رسانند.

علائم سردرد هورمونی

ارزش آن را دارد که حداقل برای 3 دوره قاعدگی یک دفتر یادداشت داشته باشید. تا به شما کمک کند بررسی کنید که آیا میگرن شما با پریودهای شما مرتبط است یا خیر. اگر آنها مرتبط هستند، یک دفترچه یادداشت می تواند به شما کمک کند تا مشخص کنید در چه مرحله ای از چرخه خود به میگرن مبتلا می شوید.

نکات خودیاری برای سردردهای هورمونی

اگر یادداشت روزانه نشان می دهد که سردرد شما درست قبل از پریود ایجاد می شود، می توانید این نکات را برای کمک به پیشگیری از میگرن امتحان کنید:

 • میان وعده های کوچک و مکرر بخورید تا سطح قند خون خود را بالا نگه دارید. از دست دادن وعده‌های غذایی یا طولانی‌مدت بدون غذا می‌تواند باعث حملات سردرد شود. قبل از رفتن به رختخواب یک میان وعده کوچک بخورید. همیشه صبحانه بخورید.
 •  الگوی خواب منظمی داشته باشید. از خواب زیاد یا کم بپرهیزید.
 •  از استرس دوری کنید. اگر این کار دشوار است، راه‌هایی برای مقابله با استرس پیدا کنید. مانند ورزش منظم و استفاده از استراتژی‌های تمدد اعصاب.

درمان سردردهای هورمونی

درمان های میگرن

پزشک شما می تواند داروهای میگرن را برای شما تجویز کند تا در زمان پریود مصرف کنید. اینها حاوی هورمون نیستند. اما می توانند به جلوگیری از ایجاد سردرد کمک کنند. آنها شامل قرص هایی به نام تریپتان و نوعی مسکن به نام مفنامیک اسید هستند.

قرص های ضد بارداری مداوم

اگر فکر می کنید که قرص های ضد بارداری شما باعث بدتر شدن میگرن می شوند، با پزشک خود صحبت کنید. اگر در روزهایی که قرص را مصرف نمی‌کنید سردرد دارید، می‌توانید با مصرف مداوم چند بسته بدون وقفه از کاهش ناگهانی استروژن جلوگیری کنید.

درمان جایگزینی هورمونی

تغییرات هورمونی که با نزدیک شدن زنان به یائسگی اتفاق می افتد به این معنی است که انواع سردردها از جمله میگرن شایع تر می شوند. درمان جایگزینی هورمونی (HRT) می تواند برای درمان گرگرفتگی و تعریق مفید باشد.

اما اگر میگرن دارید، بهتر است از چسب ها یا ژل استفاده کنید. زیرا این نوع HRT سطح هورمون را نسبت به قرص ها پایدارتر نگه می دارد. درنتیجه احتمال بروز میگرن کمتر است.

استروژن درمانی

اگر پریودهای منظمی دارید، پزشک می تواند ژل یا چسب استروژن را تجویز کند که قبل از اتمام پریود و برای چند روز در طول قاعدگی از آن استفاده می کنید. اما اینها معمولاً برای سردردهای هورمونی تجویز نمی شوند.

در حال حاضر هیچ درمانی برای میگرن وجود ندارد. اگرچه تعدادی از درمان ها برای کمک به کاهش علائم در دسترس هستند. ممکن است زمان ببرد تا بهترین درمان برای شما انجام شود. ممکن است لازم باشد انواع مختلف یا ترکیبی از داروها را قبل از یافتن موثرترین آنها امتحان کنید. اگر متوجه شدید که نمی توانید میگرن خود را با استفاده از داروهای بدون نسخه کنترل کنید، پزشک شما ممکن است داروی قوی تری تجویز کند.

در حین حمله

اکثر مردم متوجه می شوند که خوابیدن یا دراز کشیدن در یک اتاق تاریک بهترین کار هنگام حمله میگرن است. برخی دیگر متوجه می شوند که خوردن چیزی کمک می کند. یا زمانی که بیمار شده اند، احساس بهتری پیدا می کنند.

داروهای مسکن

بسیاری از افرادی که میگرن دارند متوجه می شوند که مسکن های بدون نسخه مانند پاراستامول، آسپرین و ایبوپروفن می توانند به کاهش علائم آنها کمک کنند. اگر در اولین نشانه‌های حمله میگرنی مصرف شوند، بسیار مؤثر هستند. زیرا به آنها زمان می‌دهد تا در جریان خون شما جذب شوند و علائم شما را کاهش دهند.

توصیه نمی شود قبل از مصرف داروهای مسکن صبر کنید تا سردرد بدتر شود. زیرا اغلب برای اثربخشی دارو دیر است. قرص هایی که در یک لیوان آب حل می کنید (مسکن های محلول) جایگزین خوبی هستند. زیرا به سرعت توسط بدن شما جذب می شوند. اگر به دلیل حالت تهوع یا استفراغ نمی توانید مسکن ها را قورت دهید، شیاف ها می توانند گزینه بهتری باشند.

هشدارها

هنگام مصرف مسکن‌های بدون نسخه، همیشه دستورالعمل‌های روی بسته‌بندی را بخوانید. همچنین توصیه‌های دوز را دنبال کنید. کودکان زیر 16 سال نباید آسپرین مصرف کنندو مگر اینکه تحت راهنمایی یک متخصص مراقبت های بهداشتی باشد.

آسپرین و ایبوپروفن نیز برای بزرگسالانی که سابقه مشکلات معده مانند زخم معده، مشکلات کبدی یا مشکلات کلیوی دارند، توصیه نمی شود. مصرف مکرر هر نوع مسکنی می تواند میگرن را بدتر کند. این گاهی اوقات سردرد مصرف بیش از حد دارو یا سردرد مسکن نامیده می شود. اگر متوجه شدید که نیاز به استفاده مکرر از مسکن ها دارید یا مسکن های بدون نسخه موثر نیستند، با پزشک خود صحبت کنید.

آنها ممکن است مسکن های قوی تری تجویز کنند یا استفاده از مسکن همراه با تریپتان ها را توصیه کنند.

تریپتان ها در درمان سردرد

اگر مسکن‌های معمولی به کاهش علائم میگرن کمکی نمی‌کنند، باید برای ملاقات با پزشک وقت بگیرید. آنها ممکن است مصرف مسکن ها را علاوه بر نوعی دارو به نام تریپتان و احتمالاً داروی ضد میکرن توصیه کنند.

داروهای تریپتان یک مسکن خاص برای سردردهای میگرنی هستند. تصور می شود که آنها با معکوس کردن تغییرات در مغز که ممکن است باعث سردردهای میگرنی شوند، کار می کنند. آنها باعث انقباض عروق خونی اطراف مغز می شوند.

این امر گشاد شدن رگ‌های خونی را که تصور می‌شود بخشی از فرآیند میگرن است، معکوس می‌کند. تریپتان ها به صورت قرص، تزریقی و اسپری بینی در دسترس هستند. عوارض جانبی رایج تریپتان ها عبارتند از:

 • احساسات گرما
 • مور مور
 • گرگرفتگی
 • احساس سنگینی در صورت، اندام ها یا قفسه سینه
 • برخی افراد نیز احساس بیماری، خشکی دهان و خواب آلودگی را تجربه می کنند.

 

 • این عوارض معمولاً خفیف هستند و به خودی خود بهبود می یابند. مانند سایر مسکن ها، مصرف بیش از حد تریپتان ها می تواند منجر به سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو شود. پزشک شما معمولاً پس از اتمام اولین دوره درمان با تریپتان ها، یک قرار ملاقات بعدی را توصیه می کند.

این به این دلیل است که می توانید در مورد اثربخشی آنها و اینکه آیا عوارض جانبی داشته اید صحبت کنید. اگر دارو مفید بود، درمان معمولا ادامه می یابد. اگر آنها مؤثر نبودند یا عوارض جانبی ناخوشایندی ایجاد می کردند، پزشک شما ممکن است سعی کند نوع دیگری از تریپتان را تجویز کند. زیرا نحوه پاسخ افراد به این دارو می تواند بسیار متغیر باشد.

داروهای ضد بیماری

داروهای ضد بیماری که به عنوان ضد استفراغ شناخته می شوند. می توانند با موفقیت میگرن را در برخی افراد درمان کنند. حتی اگر احساس بیماری یا درد نداشته باشید. اینها توسط پزشک تجویز می شوند و می توان آنها را در کنار مسکن ها و تریپتان ها مصرف کرد.

همانند داروهای مسکن، داروهای ضد بیماری نیز اگر به محض شروع علائم میگرن مصرف شوند، بهتر عمل می کنند. آنها معمولاً به شکل قرص هستندو اما به صورت شیاف نیز در دسترس هستند. عوارض جانبی داروهای ضد استفراغ شامل خواب آلودگی و اسهال است.

داروهای ترکیبی

شما می توانید تعدادی از داروهای ترکیبی برای میگرن را بدون نسخه از داروخانه محلی خود خریداری کنید. این داروها هم حاوی داروهای مسکن و هم داروهای ضد بیماری هستند. اگر مطمئن نیستید که کدام یک برای شما بهترین است، از داروساز خود بپرسید.

همچنین ترکیب تریپتان با مسکن دیگری مانند ایبوپروفن می تواند بسیار موثر باشد. بسیاری از مردم داروهای ترکیبی را راحت می‌دانند. اما دوز مسکن ها یا داروهای ضد بیماری ممکن است برای تسکین علائم شما به اندازه کافی بالا نباشد. اگر چنین است، بهتر است مسکن ها و داروهای ضد بیماری را جداگانه مصرف کنید. این به شما امکان می دهد به راحتی دوزهای هر کدام را کنترل کنید.

جدیدترین درمان برای پیشگیری و کنترل سردرد

در اوایل مارس 2014، FDA برای استفاده از دستگاه تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست برای پیشگیری از میگرن، به نام Cefaly، تایید کرد. از زمان تایید FDA، بسیاری از خبرگزاری ها در مورد در دسترس بودن این دستگاه گزارش داده اند. بسیاری از بیماران در مورد کارایی دستگاه و اینکه آیا برای آنها مناسب است یا خیر جویا شده اند.

FDA سفالی را به عنوان یک واحد تحریک الکتریکی عصب از طریق پوست (TENS) طبقه بندی کرد. اما به طور خاص یک واحد تحریک خارجی عصب سه قلو (eTNS) است. فرضیه Cefaly شبیه به سایر محرک‌های عصبی است که برای درمان میگرن آزمایش می‌شوند. از آنجایی که عصب سه قلو در میگرن نقش دارد، این نظریه وجود دارد که تحریک آن می تواند به پیشگیری از میگرن کمک کند.

این دستگاه مانند یک هد بند به نظر می رسد که در سراسر پیشانی بسته می شود و الکترودی در تماس با پیشانی است. این دستگاه به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای یک جلسه 20 دقیقه ای، هر روز یک بار در روز در نظر گرفته شده است.

 

تاییدیه FDA بر اساس مطالعاتی است که ایمنی و تحمل دستگاه را نشان می دهد. یک مطالعه نظرسنجی بزرگتر روی 2313 بیمار مبتلا به میگرن که دستگاه را برای یک دوره 40 روزه اجاره کرده بودند، انجام شد. این مطالعه نشان داد که 54 درصد از بیماران از دستگاه راضی بوده و مایل به خرید آن بودند.

در مرکز سلامت مغز دانا، بیماران مبتلا به سردردهای آزاردهنده میگرنی، تحت درمان با کمک سفالی قرار می گیرند و نتایج خوبی را دریافت میکنند.

منبع: Migraine – Treatment – NHS (www.nhs.uk)

Cefaly for Migraine Prevention | American Migraine Foundation

Hormone headaches – NHS (www.nhs.uk)

9 نکته برای پیشگیری از حمله سردرد میگرن در تابستان

چرا و چگونه سردرد میگرن در تابستان تشدید میشود؟