07136476172 - 09172030360 [email protected]

سردرد های دوره یائسگی با هم بشنویم:

بسیاری از زنان سردردهای ناشی از تغییرات هورمونی را تجربه می کنند.

با توجه به گزارش مرکز میگرن، بیش از نیمی از زنانی که به میگرن مبتلا می‌شوند، در دوره‌های قاعدگی‌شان حملات میگرن تشدید می شود. این به اصطلاح “میگرن قاعدگی” به ویژه بسیار هم شدید است. میگرن به احتمال زیاد در 2 روز منتهی به پریود یا 3 روز اول در طول دوره ایجاد می شود. این اتفاق به دلیل کاهش طبیعی سطح استروژن در این مواقع است. حملات تها معمولاً شدیدتر از میگرن در سایر مواقع ماه است و احتمال بازگشت آن در روز بعد بیشتر است. پریودها تنها محرک سردردهای هورمونی نیستند.

علل دیگر عبارتند از:

  • قرص ترکیبی (قرص ضد بارداری خوراکی ترکیبی). برخی از زنان متوجه می‌شوند که سردردشان در حین مصرف قرص بهبود می‌یابد. اما برخی دیگر می گویند که حملات میگرنشان به خصوص در هفته ای که قرص مصرف نمی کنند و زمانی که سطح استروژن کاهش می‌یابد، تشدید می شود.
  • یائسگی. سردرد معمولاً با نزدیک شدن به یائسگی بدتر می شود. تا حدی به این دلیل که دوره های قاعدگی بیشتر می شود و تا حدودی به این دلیل که چرخه طبیعی هورمون مختل می شود.
  • بارداری. سردرد می تواند در هفته های اول بارداری بدتر شود. اما معمولاً در 6 ماه بهبود می یابد یا به طور کامل متوقف می شود. این سردردها به کودک آسیب نمی رسانند.

علائم سردرد هورمونی

مهم است که حداقل برای 3 سیکل قاعدگی یک دفتر خاطرات داشته باشید. دفتری که به شما کمک کند بررسی کنید که آیا میگرن شما با پریود شما مرتبط است یا خیر.

اگر آنها به هم مرتبط هستند، یک دفترچه خاطرات می تواند مشخص کند که در چه مرحله ای از چرخه شما به میگرن مبتلا می شوید. اینجا کلیک کنید.

نکات کمکی برای سردردهای هورمونی

اگر یادداشت روزانه نشان می دهد که سردرد شما درست قبل از عادت ماهانه ایجاد می شود، می توانید این نکات را برای جلوگیری از میگرن امتحان کنید:

  • میان وعده های کوچک و مکرر بخورید تا سطح قند خون خود را بالا نگه دارید. از دست دادن وعده‌های غذایی یا طولانی‌مدت خوردن غذا می‌تواند باعث حملات شود. قبل از رفتن به رختخواب یک میان وعده کوچک بخورید. یادتان باشد که همیشه صبحانه بخورید.
  • الگوی خواب منظمی داشته باشید و از خواب زیاد یا کم خودداری کنید.
  • از استرس دوری کنید. اگر دشوار است، راه‌هایی برای مقابله با استرس پیدا کنید. مانند ورزش منظم و استفاده از استراتژی‌های تمدد اعصاب.

 

 10 تکنیک ضد استرس

اگر استرس دارید، چه به خاطر شغلتان باشد چه چیزهای شخصی تر، اولین قدم برای احساس بهتر، شناسایی علت آن است.

ناخوشایندترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به سراغ چیزهای ناسالم بروید، مانند سیگار کشیدن یا نوشیدن الکل.

کنترل نکردن موقعیت و انجام هیچ کاری می تواند مشکلات شما را بدتر کند. برخی از کلیدهای مدیریت خوب استرس عبارتند از:

  • ایجاد قدرت عاطفی
  • کنترل موقعیت
  • داشتن یک شبکه اجتماعی خوب
  • اتخاذ یک دیدگاه مثبت.
فعال باش

ورزش باعث از بین رفتن استرس شما نمی شود، اما می تواند مقداری از فشار عاطفی را که احساس می کنید کاهش دهد. افکار شما را پاک کند و به شما اجازه دهد با مشکلات خود با آرامش بیشتری برخورد کنید.

کنترل شرایط و احساسات

اگر فکر می کنید نمی توانید کاری برای مشکل خود انجام دهید، استرس شما می تواند بدتر شود. این احساس از دست دادن کنترل یکی از دلایل اصلی استرس و عدم رفاه است. به دست گرفتن کنترل به خودی خود قدرت بخش است و بخش مهمی از یافتن راه حلی است که شما را راضی کند نه شخص دیگری.

با مردم ارتباط برقرار کنید

یک شبکه پشتیبانی خوب از همکاران، دوستان و خانواده می تواند مشکلات کاری شما را کاهش دهد و به شما کمک کند تا چیزها را به گونه ای متفاوت ببینید. فعالیت‌هایی که با دوستان انجام می‌دهیم می‌تواند به ما کمک کند آرامش داشته باشیم و استرس را از بین ببریم. صحبت کردن با یک دوست ممکن است به شما کمک کند تا راه حل هایی برای مشکلات خود پیدا کنید.

کمی “وقت برای خود” داشته باشید

بسیاری از ما ساعت های طولانی کار می کنیم، به این معنی که اغلب وقت کافی برای انجام کارهایی که واقعاً از آن لذت می بریم صرف نمی کنیم. مهم است که مدتی را برای معاشرت، آرامش یا ورزش اختصاص دهید. می توانید سعی کنید چند شب در هفته را برای “زمان خود” با کیفیت دور از کار کنار بگذارید.

خودت را به چالش بکش

تعیین اهداف و چالش‌ها، چه در محل کار و چه در خارج، مانند یادگیری یک زبان جدید یا یک ورزش جدید، می‌تواند به ایجاد اعتماد به نفس کمک کند. این ممکن است به شما در مقابله با استرس کمک کند. همچنین می تواند شما را به انجام کارها و فعال بودن وادار کند.

از عادات ناسالم خودداری کنید

به الکل، دخانیات و کافئین به عنوان راه های مقابله خود تکیه نکنید. آنها ممکن است تسکین موقتی ایجاد کنند، اما در دراز مدت، این ها مشکلات شما را حل نمی کنند. آنها فقط مسئله جدید ایجاد خواهند کرد. بهتر است با علت استرس خود مقابله کنید.

به افراد دیگر کمک کنید

شواهد نشان می‌دهد افرادی که از طریق فعالیت‌های داوطلبانه یا کار اجتماعی به دیگران کمک می‌کنند، اغلب انعطاف‌پذیرتر می‌شوند. اگر برای داوطلب شدن وقت ندارید، سعی کنید هر روز به کسی لطفی کنید. این می تواند چیزی به کوچکی کمک به شخصی برای عبور از جاده یا دعوت به یک قهوه برای همکاران باشد.

هوشمندانه تر کار کن نه سخت تر

هوشمندانه‌تر کار کردن به معنای اولویت‌بندی کارتان و تمرکز روی کارهایی است که تفاوت واقعی ایجاد می‌کند. کم اهمیت ترین کارها را باقی بگذارید. بپذیرید که برای همه چیز وقت نخواهید داشت.

سعی کنید مثبت باشید

به دنبال نکات مثبت زندگی و چیزهایی باشید که برای آنها سپاسگزار هستید. سعی کنید در پایان هر روز 3 موردی را که خوب پیش رفتند یا به خاطر آنها سپاسگزار هستید را یادداشت کنید.

چیزهایی را که نمی توانید تغییر دهید بپذیرید

تغییر یک موقعیت دشوار همیشه ممکن نیست. سعی کنید روی کارهایی که انجام می‌دهید تمرکز کنید. به عنوان مثال، اگر شرکت شما در حال تعدیل نیرو است، می توانید روی چیزهایی تمرکز کنید که می توانید کنترل کنید، مانند جستجوی شغل جدید.

درمان سردردهای هورمونی

درمان های میگرن

پزشک شما همچنن می تواند داروهای میگرن را برای شما تجویز کند تا در زمان پریود مصرف کنید.

اینها حاوی هورمون نیستند، اما می توانند به توقف سردرد کمک کنند. شامل قرص هایی به نام تریپتان و نوعی مسکن به نام مفنامیک اسید هستند.

قرص های ضد بارداری به صورت پیوسته

اگر فکر می کنید که قرص های ضد بارداری شما باعث بدتر شدن میگرن می شوند، با پزشک خود صحبت کنید. اگر در روزهایی که از قرص‌ها استفاده نمی‌کنید دچار سردرد می‌شوید، می‌توانید با مصرف چندین بسته بدون استراحت، از کاهش ناگهانی استروژن جلوگیری کنید.

درمان جایگزینی هورمونی

تغییرات هورمونی که با نزدیک شدن زنان به یائسگی اتفاق می افتد به این معنی است که انواع سردردها، از جمله میگرن، شایع تر می شوند.

درمان جایگزینی هورمونی (HRT) می تواند برای درمان گرگرفتگی و تعریق مفید باشد. اما اگر میگرن دارید، بهتر است از چسب ها یا ژل استفاده کنید. زیرا این نوع HRT سطح هورمون را نسبت به قرص ها پایدارتر نگه می دارد و احتمال بروز میگرن کمتر است.

استروژن درمانی

اگر پریودهای منظمی دارید، پزشک می تواند یک ژل یا چسب استروژن تجویز کند که قبل از پریود شدن و برای چند روز در طول پریود از آن استفاده می کنید. اما اینها معمولاً برای سردردهای هورمونی تجویز نمی شوند.

برای اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان تخصصی در خصوص جدیدترین روش های درمان میگرن، با ما در انستیتو سلامت مغز دانا در تماس باشید.

منبع: https://www.nhs.uk/conditions/hormone-headaches/#:~:text=The%20hormone%20changes%20dat%20happen,treat%20hot%20flushes%20and%20sweats. 

https://www.nhs.uk/mental-health/self-halp/guides-tools-and-activities/tips-to-reduce-stress/

بی خطر ترین درمان افسردگی پس از زایمان!

 

افزایش حافظه و تمرکز با تحریک مغز : فناوری نوین تحریک الکتریکی غیرتهاجمی مغز

 

به این مقاله امتیاز دهید