07136476172 - 09172030360 [email protected]

به گفته محققان، زندگی در نزدیکی فضاهای سبز علاوه بر بهبود سلامت روان، سرعت پردازش، عملکرد شناختی و توجه را بهبود می بخشد.

 

منبع: دانشگاه بوستون

 

عملکرد شناختی در میانسالی یک پیش‌بینی‌کننده قوی است که نشان می‌دهد ممکن است فرد در آینده به زوال عقل مبتلا شود یا خیر.

 

اکنون، یک مطالعه جدید به رهبری یک محقق دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه بوستون (BUSPH) نشان داده است که افزایش فضای سبز در مناطق مسکونی می تواند به بهبود عملکرد شناختی در زنان میانسال کمک کند و این ارتباط را می توان با کاهش افسردگی توضیح داد. همچنین یک عامل خطر برای زوال عقل است.

 

یک پژوهش

 

این مطالعه که در مجله JAMA Network Open منتشر شد، نشان داد که قرار گرفتن در معرض فضای سبز در اطراف خانه و محله اطراف می تواند سرعت پردازش و توجه را بهبود بخشد و همچنین عملکرد شناختی کلی را تقویت کند.

 

نتایج همچنین نشان داد که کاهش افسردگی ممکن است به توضیح ارتباط بین فضای سبز و شناخت کمک کند و تحقیقات قبلی را تقویت کند که قرار گرفتن در معرض پارک‌ها، باغ‌های اجتماعی و سایر فضای سبز را با بهبود سلامت روان مرتبط می‌داند.

 

دکتر Marcia Pescador Jimenez، سرپرست این مطالعه و نویسنده مسئول، می‌گوید: برخی از راه‌های اصلی که طبیعت ممکن است سلامتی را بهبود بخشد، کمک به افراد برای بهبودی از استرس روانی و تشویق افراد به خارج از معاشرت با دوستان است، که هر دو باعث افزایش سلامت روان می‌شوند.

 

شواهد

 

این مطالعه در میان معدود مطالعاتی است که شواهدی ارائه می دهد که فضای سبز ممکن است برای عملکرد شناختی در سنین بالاتر مفید باشد. یافته های ما نشان می دهد که فضای سبز باید به عنوان یک رویکرد بالقوه در سطح جمعیت برای بهبود عملکرد شناختی مورد بررسی قرار گیرد.

 

برای این مطالعه، Pescador Jimenez و همکارانش از BUSPH، Harvard T.H. دانشکده بهداشت عمومی چان، بیمارستان بریگهام و زنان، دانشکده پزشکی هاروارد و کالج پزشکی راش فضای سبز مسکونی را با معیاری مبتنی بر تصویر ماهواره‌ای به نام شاخص گیاهی تفاوت عادی شده (NDVI) تخمین زدند.

آنها سرعت روانی حرکتی، توجه، یادگیری و حافظه کاری را در بین 13594 زن 61 ساله به طور متوسط ​​و در درجه اول سفیدپوست از سال 2014 تا 2016 اندازه گیری کردند.

 

این زنان در «مطالعه سلامت پرستاران II» شرکت کردند، دومین مطالعه از سه مطالعه که یکی از بزرگترین تحقیقات در مورد عوامل خطر بیماری‌های مزمن در میان زنان آمریکایی است.

 

محققان با تنظیم سن، نژاد و وضعیت اجتماعی-اقتصادی فردی و محله ای دریافتند که قرار گرفتن در فضای سبز با سرعت و توجه روانی حرکتی مرتبط است، اما نه یادگیری یا حافظه فعال.

 

افسردگی و فضای سبز

 

علاوه بر افسردگی، محققان نقش بالقوه آلودگی هوا و فعالیت بدنی را در توضیح ارتباط بین فضای سبز و عملکرد شناختی نیز بررسی کردند و از یافتن شواهدی مبنی بر افسردگی به عنوان یک عامل میانجی شگفت زده شدند.

 

ما تئوری می کنیم که افسردگی ممکن است مکانیسم مهمی باشد که از طریق آن فضای سبز ممکن است زوال شناختی را به ویژه در بین زنان کاهش دهد، اما تحقیقات ما برای درک بهتر این مکانیسم ها ادامه دارد.

 

بر اساس این نتایج، پزشکان و مقامات بهداشت عمومی باید قرار گرفتن در معرض فضای سبز را به عنوان یک عامل بالقوه برای کاهش افسردگی و در نتیجه تقویت شناخت در نظر بگیرند. سیاست گذاران و برنامه ریزان شهری باید بر افزودن فضای سبز بیشتر در زندگی روزمره برای بهبود عملکرد شناختی تمرکز کنند.

در حالی که این مطالعه شواهدی از این ارتباط را نشان می دهد، متریک فضای سبز که محققان برای اندازه گیری قرار گرفتن در معرض فضای سبز استفاده کردند، بین انواع خاصی از پوشش گیاهی تفاوتی قائل نمی شود. در یک پروژه جدید، Pescador Jimenez الگوریتم های یادگیری عمیق را بر روی تصاویر Google Street View اعمال خواهد کرد تا بهتر بفهمد کدام عناصر خاص سبزی، مانند درختان یا چمن، می توانند عوامل محرک برای سلامتی باشند.

 

محققان همچنین امیدوارند که مطالعه آنها در میان سایر جمعیت های نژادی/قومی تکرار شود و ارتباط با زوال شناختی را در دوره های زمانی طولانی تر ارزیابی کند.

 

پسکادور جیمنز می گوید: «توزیع فضاهای سبز در شهرها یکنواخت نیست. افزایش دسترسی روزانه به پوشش گیاهی در میان گروه‌های آسیب‌پذیر در شهرهای شهری گام بعدی حیاتی برای دستیابی به عدالت سلامت است.

https://neurosciencenews.com/green-space-cognition-20493/

 

استرس کمتری می خواهید؟ میوه و سبزیجات روزانه را فراموش نکنید!

 

همه چیز الهام گرفته از طبیعت است! ارتباط آلزایمر و تعادل مغزی!