07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه: افسردگی

آیا دوره‌هایی از افسردگی را تجربه کرده‌اید که در آن، مهم نیست که چه کاری انجام می‌دهید؟ مراقبت از خود، تغییرات تغذیه‌ای، مشاوره. گاهی به نظر می‌رسد هیچ چیز مؤثر نیست. به نوعی غمی تزلزل ناپذیر تمام وجودت را فرا گرفته است. شاید تا به حال به دنبال کمک حرفه ای بوده اید. اما مطمئن نیستید که چه نوع درمانی به شما کمک می کند تا این دوره از زندگی خود را پشت سر بگذارید. اگر به نظر شما اینطور است، ممکن است افسردگی مقاوم به درمان داشته باشید.

افسردگی مقاوم به درمان چیست؟

افسردگی مقاوم به درمان دقیقاً همان چیزی است که به نظر می رسد: افسردگی بالینی که از طریق روش های درمانی معمول قابل حل نیست. اگر افسردگی مقاوم به درمان را تجربه می کنید، ممکن است چندین دارو را همراه با گفتار درمانی یا سایر روش های بالینی امتحان کرده باشید.

شاید برای شما، گفتار درمانی بسیار طاقت فرسا به نظر می رسد. شما احساس می کنید که دارو نمی خواهید. یا حتی داروهای روانپزشکی را امتحان کرده اید و احساس می کنید که عوارض جانبی آن بیشتر از هر چیزی است که آنها می توانند به شما ارائه دهند.

افسردگی ای که تجربه می کنید می تواند احساس فلج بودن به شما بدهد. یا دیواری ایجاد کند که شما را از درگیر شدن با هر چیزی که ممکن است باعث شادی شود جدا می کند. وقتی شما در جستجوی درمان افسردگی هستید، اطلاعات زیادی به شما ارائه می شود. البته معمولا خاموش کردن رایانه و رفتن به رختخواب آسان تر از عبور از اقیانوس اطلاعات است. راه های زیادی برای کشف فراتر از درمان های معمول افسردگی وجود دارد. بحث در مورد چند گزینه مهم است.

گزینه های درمان طبیعی و جامع THC (ماری جوانا)

هنگامی که کلمه ماری جوانا وارد گفتگوی درمان سلامت روان می شود، بیشتر مردم هنوز تصاویری از نوجوانان دارای اعتیاد را متصور می شوند. اما ماری جوانا مصارف پزشکی ثابت شده ای نیز دارد. افراد گزارش کردند که ماریجوانای تجویز شده در پزشکی سطح افسردگی آنها را کاهش داده و کیفیت کلی زندگی آنها را بهبود بخشیده است.

تحقیقات انجام شده در سال 2015  نشان داد که ماری جوانا همان گیرنده هایی را در مغز فعال می کند که ماده شیمیایی به نام اندوکانابینوئید شناخته می شود. گیرنده های اندوکانابینوئید در بسیاری از فرآیندهای فیزیولوژیکی از جمله تقویت خلق و خوی نقش دارند. به دنبال این تحقیق، ایالت های بیشتری حشیش دارویی و تفریحی را قانونی کردند. به این ترتیب، استفاده از ماری جوانا پزشکی یک جایگزین درمانی مناسب برای افسردگی مقاوم به درمان است.

سیلوسایبین (قارچ):

سیلوسایبین ماده شیمیایی فعال در چیزی است که اغلب قارچ جادویی نامیده می شود. این ماده شیمیایی در دوزهای کوچک به نام “microdosing” مصرف می شود. وقتی افراد درگیر استفاده از سیلوسایبین می شوند، آنطور که هالیوود دوست دارد شما باور داشته باشید، به سفر کیهانی نمی روند. اثرات قارچ جادویی اغلب به عنوان تجربیات معنوی غرق در سعادت توصیف می شود.

هنگامی که سیلوسایبین با گفتگو درمانی یا روان درمانی ترکیب می شود، افراد کاهش قابل توجهی در علائم افسردگی گزارش می کنند. میکرودوز حتی می‌تواند باعث احساس سرحالی و شادی کلی شود.

 MDMA

همچنین به عنوان Ecstasy، E یا Molly شناخته می شود. یک راه نسبتا جدید برای افسردگی مقاوم به درمان است. MDMA برای آزمایشات درمانی در سال 2017 تایید شد و نتایج در درمان افسردگی مطلوب بوده است. MDMA حامل مواد شیمیایی قوی است که به ترشح سروتونین – ماده شیمیایی شادی – در مغز کمک می کند.

هنگامی که MDMA با درمان های سنتی تر مانند گفتاردرمانی ترکیب می شود، می توان از آسیب های گذشته و در عین حال کنترل بیشتر بر احساسات، کار کرد.

خروج از روش‌های سنتی‌تر

درمان افسردگی با روش های ذکر شده جای بحث دارد. THC، Psilocybin، و MDMA.  استفاده از این سه درمان برای افسردگی ممکن است باعث ترس از انگ زدن و معتاد شدن به مواد مخدر شود.

علیرغم نظرات مخالف در مورد این سه درمان، تحقیقات ثابت می کند که THC، سیلوسایبین و MDMA همگی پتانسیل کاهش یا از بین بردن علائم ناشی از افسردگی مقاوم به درمان را دارند.

اکنون زمان تغییر نگرش جامعه از هر یک از درمان های ذکر شده است. جامعه پزشکی از دهه 1960 به دنبال داروهای روانگردان برای درمان مشکلات سلامت روان بوده است. با انجام مطالعات بیشتر، اطلاعات بیشتری در دسترس است که اثرات مثبتی بر سلامت روان نشان می دهد.

دیگر لازم نیست نگران عوارض جانبی مداوم و ناتوان کننده برخی داروها باشید. شما انتخاب هایی دارید این به شما بستگی دارد که خودتان را آموزش دهید و سؤال بپرسید. هر سه این گزینه‌ها نتایج مثبت ثابت شده‌ای در افسردگی مقاوم به درمان داشته‌اند. اما ممکن است در بررسی این راه‌ها راحت نباشید. و این اشکالی ندارد. لطفاً به خاطر داشته باشید که این مقاله برای تشویق شما به استفاده از THC، Psilocybin یا MDMA نوشته نشده است. این مقاله صرفاً قصد دارد به شما نشان دهد که درمان‌های جایگزین وجود دارند. درمان ها برای کسانی که افسردگی مقاوم به درمان را تجربه می‌کنند است.

این به شما بستگی دارد که خودتان را آموزش دهید و تصمیم بگیرید. با اطلاعاتی که دریافت می کنید، انتخاب با شماست.

جمع بندی

استفاده از داروهای روانگردان برای کمک به کاهش علائم سلامت روان اکنون یک گزینه است. توسط بسیاری از اعضای جامعه پزشکی پذیرفته شده است. با این حال، آنها ممکن است برای همه مناسب نباشند. اگر کنجکاو هستید که چگونه ماری جوانا، MDMA یا سیلوسایبین می تواند به کاهش علائم مرتبط با افسردگی مقاوم به درمان کمک کند، با پزشک خود صحبت کنید. به او اطلاع دهید که علاقه مند به کاوش در این راه ها هستید.

همانطور که بیشتر و بیشتر اعضای جامعه از برخی مواد برای مصارف شخصی، تفریحی و پزشکی استفاده می کنند، انگ های گذشته شروع به از بین رفتن می کنند. به خاطر داشته باشید که این روش‌های جایگزین هنوز هم زمانی بهترین هستند که همراه با گفتار درمانی یا سایر اشکال اصلی درمان استفاده شوند.

اگر به کاوش در این راه‌ها یا درمان‌های سنتی‌تر علاقه‌مند باشید، مرکز سلامت مغز دانا پشتیبانی و آموزش مورد نیاز را ارائه می دهد. متخصصان بسیار آموزش دیده می توانند به شما در یافتن مسیر درمانی مناسب برای شما کمک کنند.

منبع: Alternative Methods to Help Treatment Resistant Depression | Achieve Medical Center

آیا غذای ضد افسردگی وجود دارد؟ رژیم غذایی چقدر بر افسردگی تاثیر می گذارد؟

افسردگی! درون مغز چه می گذرد؟ (یک پژوهش جدید)

افسردگی در تابستان: علائم، علل، تشخیص و درمان