07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

روانشناسی پول

مانند بسیاری دیگر از رفتار های ما، اینکه چه طور با پول خود دست و پنجه نرم می کنیم دارای اجزای روانشناسی مهمی است.

 

خرج کردن پول

همه ی ما از هیجان انتخاب و خرید لذت می بریم. و معمولا آنچه می خریم به پولش می ارزد. اما گاهی، ما  از خرید به عنوان ابزاری برای کسب آن احساس هیجان استفاده می کنیم.اما این لذت می تواند مانند لذت کوکائین تنها چندین ثانیه عمر کند. در صورتی که عواقب آن می تواند دراز مدت تر باشد.

در زمان خرج کردن پول آگاه باشید.آیا به خاطر لذت در حال خرید کردن هستید؟ اگر این خرید را انجام ندهید از چه راه هایی می توانید این لذت را کسب کنید؟ آیا یک نمونه ی کم قیمت تر چیزی که در حال خرید آن هستید هم کار شما را راه می اندازد؟

یا آیا حتی می توانید از کار های بی هزینه برای کسب لذت استفاده کنید؟

  • صحبت با یک دوست
  • انجام یک کار ساده از لیست کار های روزانه تان
  • قدم زدن
  • بازی کردن با یک حیوان خانگی
  • وقت گذراندن با شریک عاطفی

 

 

 

پس انداز کردن پول

یک تست مشهور روانشناسی است که در آن از کودکان خواسته می شود بین یک مارشمالو همین الان یا دو مارشمالو بعدا انتخاب کنند. این آزمون روانشناسی، تفسیر های مهمی نیز مرتبط با بزرگسالان دارد.

حساب های بانکی معمولا سودی را برای پول شما در نظر می گیرند. بنابراین پول شما بعد از مدتی، بدون اینکه شما کاری انجام داده باشید؛ افزایش پیدا می کند.

یک سوگیری روانشناسانه وجود دارد که می تواند کمی آسیب زا باشد : دنباله رو دیگران بودن.

برای مثال در هفته ای که اوضاع بورس خوب است، احتمال اینکه افراد وارد بورس شوند بیشتر است.و در واقع ممکن است شما بهای واکنش احساسی را دریافت کنید.

و برعکس در هفته هایی که بورس وضع خوبی ندارد، نرخ فروش نیز بالاتر می رود.در صورتی که شرکتی که شما روی آن سرمایه گذاری کرده اید همان شرکت است و به احتمال زیاد سقوط سهمگینی نکرده است.  در نتیجه دوباره ممکن است در دام واکنش های ناگهانی قرار بگیرید.

فرمول طلایی ای وجود ندارد اما بسیاری از متخصصان تکنیک میانگین گیری دلار-قیمت را پیشنهاد می دهند.این تکنیک  می گوید بدون توجه به بازار و بورس، یک خرید در طول هفته انجام دهید.(برای مثال X دلار)یا ترتیبی قرار دهید که به طور اتوماتیک از حساب شما کم شود.

و در طول هفته اگر نیاز پیدا کردید سهام خود را بفروشید. و همچنین اگر یک سهام 10 درصد یا بیشتر سقوط کرد، احتمال ادامه دار بودن این سقوط بیشتر است. به قول وارن بافت، هیچ وقت یک چاقوی در حال افتادن را نگیرید.

آیا روز بهتری برای خرید و فروش وجود دارد؟ پاسخ این است که گستردگی های بسیاری در این مسئله دخیل است اما می توان از قوانینی نیز پیروی کرد. یک راه حل استفاده از “تاثیر آخر هفته” است.روز دوشنبه بخرید و جمعه بفروشید. در طول بازه های زمانی طولانی مشاهده شده است که قیمت سهام در دوشنبه ها کمی ارزان تر و در جمعه ها کمی بالاتر است. (این آمار، جهانی است و بررسی مشخصی روی ایران در دست نگارنده نیست)

وسوسه ها برای خرج پول زیاد در بورس و شرکت در سرمایه گذاری های خطرناک معمولا بالا است. می توانید از راه های زیر برای مدیریت این وسوسه ها استفاده کنید :

  • یک هدف را متصور شوید. خانه ی مناسب، ماشین، هزینه ی تحصیل، آرامش بعد از بازنشستگی و … . تنها آرامش روانشناختی را تصور کنید که در صورت امنیت مالی خواهید داشت. در صورتی که هزینه های نا به هنگام سر راه شما سبز شود.
  • سرمایه گذاری تا به این جا به شما کمک کرده است بدون تلاش زیاد و صرفا با تحلیل موقعیت ها پول به دست آورید.
  • دیدن افزایش ذخیره ی مالی شما احساس خوبی در شما ایجاد می کند. اگر روش های عاقلانه ای را انتخاب کرده باشید در نهایت پول شما افزایش پیدا می کند.

 

 

جمع بندی

آگاه بودن به فاکتور های روانشناختی ای که خرج کردن و پس انداز کردن ما را تحت تاثیر خود قرار می دهند؛ می تواند همزمان استرس شما را کاهش دهد و به شما امنیت مالی و قدرت خرید بیشتری هدیه کند.این خودآگاهی در نهایت به پیشرفت شما کمک خواهد کرد.

منبع:

psychologytoday.com

 

بازاریابی و فروش به کمک دانش مغز! بخش اول

بازاریابی و فروش به کمک دانش مغز! بخش دوم

بازاریابی و فروش به کمک دانش مغز! بخش سوم