07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

رفتار درمانی یک اصطلاح کلی برای انواع درمانی است که اختلالات سلامت روان را درمان می کند . این شکل از درمان به دنبال شناسایی و کمک به تغییر رفتارهای بالقوه خود ویرانگر یا ناسالم است. بر اساس این ایده است که همه رفتارها آموخته می شوند. و می توان رفتارها را تغییر داد. تمرکز درمان اغلب بر مشکلات فعلی و نحوه تغییر آنها است.

چه کسانی می توانند از رفتار درمانی سود ببرند؟

رفتار درمانی می تواند برای افراد مبتلا به طیف وسیعی از اختلالات مفید باشد. افراد بیشتر به دنبال رفتار درمانی برای درمان موارد زیر هستند:

 • افسردگی
 • اضطراب
 • اختلالات هراس
 • اختلالات شامل خشم بیش از حد، مانند اختلال انفجاری متناوب

همچنین می تواند به درمان شرایط و اختلالاتی مانند:

 • اختلالات اشتها
 • اختلال استرس پس از سانحه
 • فوبیا ، از جمله فوبیای اجتماعی
 • اختلال دو قطبی
 • اختلال نقص توجه و بیش فعالی (ADHD)
 • رفتار آسیب زننده به خود ، مانند بریدن
 • اختلال وسواس فکری عملی
 • اختلالات مصرف مواد

این نوع درمان می تواند برای بزرگسالان و کودکان مفید باشد.

انواع رفتار درمانی

انواع مختلفی از رفتار درمانی وجود دارد.

درمان شناختی رفتاری

درمان شناختی رفتاری بسیار محبوب است. این درمان رفتار درمانی را که بر الگوهای عمل متمرکز است و درمان شناختی که بر الگوهای فکری متمرکز است ترکیب می کند.

بنابراین درمان حول این است که چگونه افکار و باورهای شما بر اعمال و خلق و خوی شما تأثیر می گذارد. اغلب بر مشکلات فعلی شما و نحوه حل آنها تمرکز می کند. هدف بلندمدت ایجاد الگوهای تفکر و رفتاری است که به شما در دستیابی به کیفیت بهتر زندگی کمک می کند.

بازی درمانی رفتاری شناختی

بازی درمانی شناختی رفتاری معمولاً به عنوان درمانی برای شرایط سلامت روان در کودکان استفاده می شود. با تماشای بازی یک کودک، یک درمانگر می تواند بینشی در مورد آنچه که کودک از بیان آن ناراحت است یا قادر به بیان آن نیست به دست آورد.

کودکان ممکن است بتوانند اسباب بازی های خود را انتخاب کنند و آزادانه بازی کنند. ممکن است از آنها خواسته شود که یک نقاشی بکشند یا از اسباب‌بازی‌ها برای ایجاد صحنه‌هایی در جعبه شنی استفاده کنند. درمانگران ممکن است به والدین آموزش دهند که چگونه از بازی برای بهبود ارتباط با فرزندان خود استفاده کنند.

در این شکل از بازی درمانی، درمانگر با همکاری با کودک و مراقبان، رویکرد مستقیم تری را در پیش می گیرد. تا به کودک بیاموزد چگونه به خوبی کنار بیاید و به اهداف تعریف شده خود دست یابد. درمانگر بیشتر از تماشای بازی کودک انجام می دهد.

درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT)

ACT نوعی روان درمانی است که شامل تجزیه و تحلیل رفتاری است که توسط پزشک سلامت روان انجام می شود. در حالی که گاهی اوقات در مقایسه با CBT، ACT رویکرد خاص خود را دارد. ACT بر اساس نظریه چارچوب رابطه ای است که بر فرآیندهای ذهنی و زبان انسان تمرکز دارد.

در ACT به افراد مهارت های ذهن آگاهی و استراتژی های پذیرش با هدف افزایش انعطاف پذیری روانی آموزش داده می شود. علاوه بر این، از روش های تعهد و تغییر رفتار استفاده می شود.

رفتار درمانی دیالکتیکی (DBT)

DBT توسط دکتر مارشا لینهان برای کمک به درمان علائم اختلال شخصیت مرزی (BPD) ، یک اختلال تنظیم هیجانی که با رفتار خودکشی، افسردگی، روابط شخصی ناپایدار و سایر علائم مشخص می شود، ایجاد شد.

روشDBT همچنین می تواند برای شرایطی غیر از BPD مفید باشد.

DBT شامل چهار عنصر است که به عنوان ماژول شناخته می شوند:

 • تمرکز حواس
 • اثربخشی بین فردی، که برای بهبود روابط با دیگران و خودتان استفاده می شود
 • تنظیم عاطفی
 • تحمل پریشانی

به افرادی که DBT دریافت می کنند، مهارت ها و استراتژی های مقابله ای آموزش داده می شود تا به آنها کمک کند زندگی سالم تر و شادتری داشته باشند.

برخی از تکنیک های مورد استفاده در رفتار درمانی

حساسیت زدایی سیستماتیک

حساسیت زدایی سیستماتیک فرآیندی است که به شما کمک می کند نسبت به محرک های خاص حساسیت کمتری داشته باشید. این امر به شدت بر شرطی سازی کلاسیک ، نوعی یادگیری ناخودآگاه و خودکار که رفتار ایجاد می کند، متکی است. اغلب در درمان فوبیا استفاده می شود .

در طول درمان، به شما آموزش داده می شود که پاسخ های ترس خود را با پاسخ های آرام سازی جایگزین کنید، که با یادگیری تکنیک های آرامش و تنفس آغاز می شود .

هنگامی که بر این تکنیک‌ها تسلط پیدا کردید، درمانگر شما را مجبور می‌کند در حین استفاده از این تکنیک‌ها با ترس یا ترس‌های خود در سطوحی که به آرامی افزایش می‌یابد مواجه شوید.

بیزاری درمانی

درمان بیزاری اغلب برای درمان اختلالاتی مانند اختلال مصرف مواد و اختلال مصرف الکل استفاده می شود. این کار با آموزش افراد برای مرتبط کردن یک محرک (چیزی که باعث واکنش می شود) که خوشایند اما ناسالم است با یک محرک بسیار ناخوشایند کار می کند.

محرک ناخوشایند ممکن است چیزی باشد که باعث ناراحتی شود. به عنوان مثال، یک درمانگر ممکن است به شما یاد دهد که الکل را با یک خاطره ناخوشایند مرتبط کنید.

آیا رفتار درمانی موثر است؟

رفتار درمانی با موفقیت برای درمان تعداد زیادی از شرایط استفاده شده است. بسیار موثر در نظر گرفته شده است.

حدود 75 درصد از افرادی که وارد درمان شناختی رفتاری می شوند برخی از مزایای این درمان را تجربه می کنند.

در یک مطالعه در سال 2012 دریافتند که درمان شناختی رفتاری در درمان:

 • اختلالات اضطرابی
 • استرس عمومی
 • بولیمیا
 • اختلالات مرتبط با خشم
 • اختلالات جسمی ، مانند اختلال علائم جسمی ، که در آن علائم بدنی بدون علت فیزیکی زمینه ای تجربه می شود.
 • افسردگی
 • اختلالات مصرف مواد

مطالعات نشان داده است که بازی درمانی در کودکان 3 تا 12 سال بسیار موثر است. اما این درمان به طور فزاینده ای در افراد در هر سنی مورد استفاده قرار می گیرد.

رفتار درمانی برای کودکان

رفتار درمانی کاربردی و بازی درمانی هر دو برای کودکان استفاده می شوند. درمان شامل آموزش روش های مختلف به کودکان برای پاسخ مثبت تر به موقعیت ها است.

بخش مرکزی این درمان، پاداش دادن به رفتارهای انطباقی است که برای عملکرد کودک مفید است. و از رفتارهای ناسازگارانه جلوگیری می کند، یا رفتارهایی که با بهترین عملکرد ممکن کودک تداخل دارند.

این درمان اغلب به افراد متعددی در محیط کودک نیاز دارد که به این فرآیند متعهد باشند، از جمله والدین، معلمان و دیگر شخصیت‌های مهم.

ممکن است کمی طول بکشد تا کودکان به مشاور خود اعتماد کنند. این انتظار می رود.

با گذشت زمان، صبر و تمرکز بر اعتمادسازی، کودک ممکن است تا حدی گرم شود که بتواند خود را به طور کامل بیان کند. این نیز به شدت به سن کودک بستگی دارد.

کودکان اوتیستیک مبتلا به ADHD اغلب از رفتار درمانی سود می برند.

چگونه یک رفتار درمانگر پیدا کنیم

پیدا کردن یک درمانگر می تواند بسیار دشوار باشد، اما منابع زیادی وجود دارد که می تواند آن را آسان تر کند.

هنگام پیدا کردن یک درمانگر یا متخصص سلامت روان، می توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 • مددکاران اجتماعی
 • مشاوران مبتنی بر ایمان
 • مشاوران غیر مذهبی
 • روانشناسان
 • روانپزشکان

باید مطمئن شوید که درمانی که انتخاب می کنید دارای گواهینامه ها و مدارک لازم است. برخی از درمانگران بر روی درمان برخی شرایط مانند اختلالات خوردن یا افسردگی تمرکز می کنند.

اگر نمی دانید چگونه با یافتن یک درمانگر شروع کنید، می توانید از یک پزشک عمومی، پزشکی که طیف وسیعی از بیماری ها را درمان می کند، توصیه بخواهید. اگر برای شما مناسب است، پزشک عمومی ممکن است یک روانپزشک را توصیه کند.

روانپزشکان اگر فکر می کنند ممکن است شما از آن سود ببرید، می توانند نسخه هایی برای دارو بنویسند

یک درمانگر به منظور ارزیابی دقیق نگرانی های شما و تدوین یک برنامه درمانی خاص، سوالات مفصل زیادی از شما می پرسد.

وقتی با او راحت صحبت کنید و دستاوردها یا پیشرفت هایی را که به دنبالش بودید تجربه کنید، متوجه خواهید شد که درمانگر مناسب را پیدا کرده اید. ممکن است لازم باشد قبل از پیدا کردن درمانگر مناسب، با چندین درمانگر ملاقات کنید.

منبع:

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

درمان شناختی رفتاری (CBT) چیست: هر آنچه باید بدانید

درمان بین فردی