07136476172 - 09172030360 [email protected]

چرا یک فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است شما را تحت الشعاع قرار دهد؟

زندگی با زوال عقل می تواند باعث ایجاد احساس ناامنی و اضطراب در افراد شود. به همین دلیل است که آنها ممکن است به دنبال اطمینان خاطر باشند که تنها نیستند.

آنها همچنین ممکن است فراموش کرده باشند که کجا هستید و شما را دنبال کنند تا بررسی کنند هنوز آنجا هستید. یک فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است اعضای خانواده خود که فوت کرده اند را صدا بزند. یا بخواهد زودتر از زمانی که جایی هستند به خانه بروند. این می تواند به دلیل جابجایی زمان باشد.

یعنی زمانی که فرد باور می کند که در زمان اولیه زندگی خود زندگی می کند. اگر این اتفاق افتاد، سعی کنید احساسات آنها را درک و تصدیق کنید. به عنوان مثال، تمایل به رفتن به خانه ممکن است به دلیل نیاز به احساس امنیت و امنیت باشد. بنابراین حمایت از آنها در این زمینه می تواند کمک کننده باشد. اگر فرد به دنبال شخصی از گذشته خود است، سعی کنید در مورد این دوره از زندگی خود با او صحبت کنید. به احساساتی که شخص نشان می دهد پاسخ دهید.

فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است چیزهایی را پنهان کند.

ممکن است چیزهایی را برای مدت طولانی ذخیره کند یا آنها را گم کند. این می تواند برای فرد ناراحت کننده باشد. زیرا ممکن است فکر کند کسی چیزهایی را از او می گیرد. همچنین اگر مجبور باشید برای یافتن چیزهایی وقت بگذارید می تواند ناامید کننده باشد.

چرا یک فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است چیزهایی را پنهان کند، احتکار کند یا گم کند؟

افراد مبتلا به زوال عقل اغلب مواردی را در نتیجه از دست دادن حافظه خود از دست می دهند. آنها ممکن است اقلام معمولی مانند عینک یا کلید را به اشتباه قرار دهند. یا چیزی را برای نگهداری در جایی قرار دهند و سپس فراموش کنند که کجاست. آنها همچنین ممکن است اقلام را در مکان‌های غیرمعمول رها کنند. مثلاً کنترل از راه دور را در حمام یا کیسه‌های چای را در یخچال بگذارند.

اگر فرد فکر می‌کند که یک کالا باید در جایی باشد و اینطور نیست، ممکن است به این فکر کند که شخصی چیزهایی را از او پنهان کرده یا می‌دزدد. این یک نوع توهم است. هم برای فرد و هم برای اطرافیانش می تواند سخت باشد. این مورد می تواند کمک کننده باشد که سعی کنید چیزها را از دیدگاه آنها ببینید. فرد مبتلا به زوال عقل در تلاش است تا واقعیت خود و آنچه در حال وقوع است را درک کند.

با پنهان کردن و احتکار اشیا، فرد ممکن است سعی کند تا حدودی بر وضعیت خود کنترل داشته باشد. آنها ممکن است احساس کنند که نیاز به ذخیره اقلام دارند. همچنین مهم است که توجه داشته باشید که ممکن است در صحبت های شخص حقیقت وجود داشته باشد. آن را نادیده نگیرید زیرا آنها زوال عقل دارند.

چگونه می توانید به یک فرد مبتلا به زوال عقل که در حال پنهان کردن، احتکار یا از دست دادن چیزها است کمک کنید؟

 • سعی کنید وسایل را در جاهایی نگهداری کنید که فرد عادت کرده باشد. به عنوان مثال، کلیدها را روی یک قلاب خاص آویزان کنید. یا همیشه آنها را در یک کشو نگه دارید. کپی هایی از مواردی که مهم هستند یا اغلب در جای خود قرار نمی گیرند، مانند کلید، لیوان یا اسناد مهم را در نظر بگیرید.
 • اتاق ها و کشوها را مرتب نگه دارید. تا در صورت جابجایی اشیا، احتمال گم شدن آنها کمتر و راحت تر پیدا شود.
 • اقلامی را که اغلب استفاده می شود در جایی قرار دهید که دیده شوند و به راحتی در دسترس هستند. همچنین می تواند به شما اجازه دهد تا موارد مهمی مانند نامه های قرار ملاقات عمومی یا نتایج آزمایش را مجدداً بررسی کنید. تا زمانی که فرد با این کار موافقت کند.
 • از سرنخ‌های بصری برای توضیح اینکه اقلام کجا می‌روند استفاده کنید. مانند عکس‌ها یا عکس‌های چسبانده شده به درهای کمد به عنوان یادآوری آنچه در داخل آن‌ها است استفاده کنید.
 • یک دستگاه مکان یاب برای کمک به یافتن مواردی که اغلب گم می شوند، مانند کلیدها، در نظر بگیرید. برای اطلاعات بیشتر در مورد این موارد به استفاده از فناوری برای کمک به زندگی روزمره مراجعه کنید.
 • هنگامی که به دنبال یک کالای گم شده هستید، از دانش خود در مورد آن شخص استفاده کنید. تا به شما کمک کند فکر کنید او ممکن است چیزها را در کجا قرار داده باشد.
 • اگر فرد اقلامی را در مکان‌های غیرمعمول قرار می‌دهد اما برای هیچ‌کس در خانه خطری ایجاد نمی‌کند، ممکن است بهترین کار این باشد که چیزها را همانطور که هستند رها کنید.

 

منظور ما از از دست دادن بازداری چیست؟

گاهی اوقات یک فرد مبتلا به زوال عقل می تواند مهارهای خود را از دست بدهد. ممکن است به گونه ای رفتار کند که برای دیگران خجالت آور باشند. این ها می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گستاخ بودن
 • گفتن چیزهایی که مناسب نیستند (مثلاً اینکه فردی اضافه وزن دارد).
 • صحبت با غریبه ها در ملاء عام.
 • در آوردن لباس
 • از دست دادن آشکار بازداری جنسی (به عنوان مثال، لمس نامناسب خود در جمع).
 • این موقعیت ها می تواند برای فرد مبتلا به زوال عقل و همچنین برای افراد نزدیک به آنها بسیار گیج کننده، ناراحت کننده یا خسته کننده باشد.

 

چرا یک فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است مهارهای خود را از دست بدهد؟

فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است درک نکند که چرا رفتارش نامناسب تلقی می شود. بسیار بعید است که آنها عمداً نامناسب باشند.

 • آنها ممکن است احساس می کنند که فقط نیاز به محبت را ابراز می کنند.
 • فکر کنید که آنها واکنش مناسبی از خود نشان می دهند. کسی را با شریک فعلی یا قبلی خود اشتباه گرفته اند و همانطور که معمولاً با او رفتار می کنند.
 • از دست دادن مهارها در انواع خاصی از دمانس، مانند زوال عقل فرونتومپورال (FTD) که باعث آسیب به لوب های فرونتال در مغز می شود، شایع تر است.

 

نحوه مدیریت موقعیت های شرم آور یا چالش برانگیز

نکاتی برای مراقبین اگر فرد به گونه ای رفتار کند که در ملاء عام به عنوان جنسی دیده شود، ممکن است احساس خجالت یا ناراحتی کنید.

 • ممکن است احساس کنید که می خواهید از آنها در برابر واکنش دیگران به رفتار محافظت کنید. برای مثال، اگر مردم می خندند یا شوکه می شوند.
 • توضیح اینکه چرا فرد مبتلا به زوال عقل به این شکل رفتار می کند، می تواند کمک کند. به عنوان مثال، می توانید کارت کمکی را نشان دهید که تشخیص فرد را توضیح می دهد. این می تواند به درک این نکته کمک کند که رفتاری که جنسی به نظر می رسد همیشه نشان دهنده میل جنسی نیست. در عوض، ممکن است فرد احساس کند یا سعی کند چیزی متفاوت را نشان دهد.
 • اگر بتوانید درک کنید که چرا فردی به روشی خاص رفتار می کند، ممکن است درک رفتار او آسان باشد. مثلا: ممکن است فردی که شروع به درآوردن لباس‌هایش در مکان‌های عمومی می‌کند بیش از حد گرمش باشد و سعی کند خودش را خنک کند.
 • یا ممکن است ناراحت باشند. برای مثال، اگر لباس‌هایشان خارش دارد یا تنگ است. سعی می‌کنند لباس‌شان را در بیاورند، در حالی که نمی‌دانند که این کار در یک مکان عمومی مناسب نیست.
 • همچنین ممکن است شخصی به اندام تناسلی خود دست بزند زیرا نیاز به استفاده از توالت دارد. آنها ممکن است آشفته یا بی حوصله باشند. همیشه به شخص و کرامت او احترام بگذارید و سعی کنید باعث ناراحتی او نشوید.

چنان چه از مشکلات مربوط به حافظه رنج می برید، ما در انستیتو سلامت مغز دانا در کنارتان هستیم.

منبع: Trailing, following, checking and dementia | Alzheimer’s Society (alzheimers.org.uk)

Dementia and hiding, hoarding or losing things | Alzheimer’s Society (alzheimers.org.uk)

مروری جامع بر همه انواع زوال عقل!

 

آیا افراد مبتلا به زوال عقل باید در زمان پاندمی کرونا از ماسک استفاده کنند؟