07136476172 - 09172030360 [email protected]

تفاوت های جنسیتی و نژادی در تشخیص اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی تاثیر می گذارد 2 تا 4 درصد  از جمعیت ایالات متحده این بیماری همه انسان ها را با نرخ های مشابهی تحت تاثیر قرار می دهد، اما تفاوت هایی در نحوه تجربه برخی از افراد خاص و دریافت تشخیص وجود دارد:

از نظر تشخیص بر اساس نژاد نیز اختلافاتی وجود دارد. برای مثال، سیاه‌پوستان در ایالات متحده معمولاً به اشتباه مبتلا به اسکیزوفرنی تشخیص داده می‌شوند. و به احتمال زیاد برای اختلال دوقطبی خود درمان‌های پایین‌تری دریافت می‌کنند.

مردم اسپانیایی تبار در ایالات متحده هستند احتمال بیشتری دارد  به اشتباه مبتلا به افسردگی تشخیص داده شود. و بنابراین احتمال دارد که درمان ناکافی برای اختلال دوقطبی دریافت کنند.

شیدایی مانی

تشخیص اشتباه

اختلال دوقطبی اغلب در مراحل اولیه، که اغلب در سال‌های نوجوانی است، به اشتباه تشخیص داده می‌شود. هنگامی که به عنوان چیز دیگری تشخیص داده شود، علائم اختلال دوقطبی می تواند بدتر شود. این معمولاً به دلیل ارائه درمان نادرست رخ می دهد.

سایر عوامل تشخیص نادرست ناهماهنگی در جدول زمانی اپیزودها و رفتار است. اکثر مردم تا زمانی که یک دوره افسردگی را تجربه نکنند به دنبال درمان نیستند.

بر اساس یک مطالعه در سال 2018 منتشر شده در آرشیو روانپزشکی شانگهای، اختلال دوقطبی دارای میزان 76.8 درصد  تشخیص نادرست است.

این بیماری در بسیاری از علائم مرتبط با سایر اختلالات روانی مشترک است. اختلال دوقطبی اغلب به صورت اشتباه تشخیص داده می شود:

  • افسردگی
  • اضطراب
  • اختلال وسواس فکری اجباری (OCD)
  • روان‌گسیختگی
  • یک اختلال شخصیت

برخی از چیزهایی که ممکن است به پزشکان در درست کردن آن کمک کند، دانش قوی از سابقه خانوادگی، دوره های تکرار شونده سریع افسردگی و پرسشنامه اختلال خلق است.

اگر فکر می کنید ممکن است علائم اختلال دوقطبی یا بیماری روانی دیگری را تجربه کنید، با پزشک صحبت کنید.

سایر سوالات متداول

انواع مختلف اختلال دوقطبی که می توانید برای آنها تشخیص دهید چیست؟

تشخیص اختلال دوقطبی به احتمال زیاد در یکی از این دسته بندی ها قرار می گیرد:

  • اختلال دوقطبی I :شامل یک یا چند دوره شیدایی یا دوره های مختلط (مانیک و افسردگی) است. و ممکن است شامل یک دوره افسردگی اساسی باشد. این اپیزودها به دلیل شرایط پزشکی یا مصرف مواد نیست.
  • اختلال دوقطبی II  :دارای یک یا چند دوره افسردگی اساسی شدید با حداقل یک دوره هیپومانیک (“شیدایی کمتر”) است. هیچ قسمت شیدایی وجود ندارد، اما ممکن است یک قسمت ترکیبی را تجربه کنید.
  • اختلال دوقطبی دوره ای سریع : شکل شدید اختلال دوقطبی است. زمانی اتفاق می‌افتد که در طول یک سال حداقل چهار دوره افسردگی اساسی، شیدایی، هیپومانیا یا حالت‌های مختلط داشته باشید.
  • مشخص نشده (NOS) : یک دسته برای علائم اختلال دوقطبی است که به وضوح در سایر انواع نمی گنجد. NOS زمانی تشخیص داده می شود که علائم متعددی از اختلال دوقطبی وجود داشته باشد. اما برای گنجاندن آن در هر یک از زیرگروه های دیگر کافی نباشد. این دسته همچنین می‌تواند شامل تغییرات سریع خلقی باشد که به اندازه کافی دوام نمی‌آورند تا دوره‌های شیدایی یا افسردگی واقعی باشند. NOS شامل اپیزودهای هیپومانیک متعدد بدون اپیزود افسردگی اساسی است.

برای تشخیص دقیق، پزشکان از ” راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM) ” استفاده می کنند.

شیدایی

آیا باید نظر دومی در مورد تشخیص اختلال دوقطبی داشته باشید؟

گرفتن نظر دوم در مورد تشخیص هرگز ضرری ندارد. اما اگر تشخیصی را از یک روانپزشک مورد اعتماد دریافت کردید و معتقدید که درست است، نیازی به دریافت آن ندارید. یک تشخیص از یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط باید برای هر گونه ادعای بیمه یا ناتوانی کافی باشد.

آیا می توانید تشخیص اختلال دوقطبی را رد کنید؟

تشخیص اختلال دوقطبی معمولاً حذف نمی شود زیرا این یک اختلال مادام العمر است.

اما اگر احساس می‌کنید که بیماری شما به اشتباه تشخیص داده شده است، در دفاع از خود دریغ نکنید و از نظر پزشکی تشخیص تائیدی دوم بخواهید. متخصصان مراقبت های بهداشتی اضافی ممکن است بتوانند تشخیص نادرست اختلال دوقطبی را رد یا اصلاح کنند.

فرآیند تشخیص اختلال دوقطبی چقدر طول می کشد؟

از آنجایی که اختلال دوقطبی ممکن است اشتباه تشخیص داده شود، گاهی اوقات ممکن است سال ها طول بکشد تا تشخیص مناسب داده شود. اما هنگامی که یک متخصص مراقبت های بهداشتی را پیدا کردید که مایل است شما را از نظر اختلال دوقطبی ارزیابی کند، این روند فقط چند هفته طول می کشد.

چه زمانی می توانید تشخیص اختلال دوقطبی را دریافت کنید؟

شما می توانید در هر دوره ای از زندگی خود تشخیص اختلال دوقطبی را دریافت کنید. کودکان، نوجوانان و بزرگسالان تشخیص اختلال دوقطبی را نیز دریافت می کنند.

برای تشخیص اختلال دوقطبی چه کسی را می توانید ببینید؟

اگر فکر می کنید ممکن است اختلال دوقطبی داشته باشید، با یک پزشک عمومی قرار ملاقات بگذارید. آنها شما را معاینه خواهند کرد تا دلایل احتمالی پزشکی برای علائم شما را رد کنند.

اگر آنها مشکوک به اختلال دوقطبی هستند، شما را برای ارزیابی به روانپزشک معرفی می کنند.

آیا اختلال دوقطبی در خانواده وجود دارد؟

بله، سابقه خانوادگی اختلال دوقطبی تاثیرگذارترین عامل خطر برای اختلال دوقطبی است. اگر در مورد علائم سلامت روان خود نگران هستید، مطمئن شوید که از پدربزرگ و مادربزرگ یا اعضای بزرگتر خانواده بپرسید که آیا آنها به یاد دارند که فرد دیگری در خانواده با مشکلات مشابه روبرو شده است یا خیر.

پزشک شما در مورد سابقه سلامت روانی خانواده شما در طول تشخیص شما می پرسد.

آیا تشخیص اختلال دوقطبی واجد شرایط ناتوانی است؟

بله، اختلال دوقطبی بر اساس قانون آمریکایی‌های دارای معلولیت (ADA) یک معلولیت در نظر گرفته می‌شود و کارفرمای شما باید «مطابقات معقول» را برای شما ارائه دهد.

چگونه تشخیص اختلال دوقطبی خود را بپذیرم؟

اختلال دوقطبی چیزی نیست که بتوان از آن خجالت کشید. همانطور که بسیاری از مردم انجام می دهند، می توانید با یک درمانگر در مورد راه هایی برای ایجاد صلح با تشخیص خود کار کنید. پیوستن به یک گروه حمایت از اختلال دوقطبی می تواند به شما کمک کند کمتر احساس تنهایی کنید.

خلاصه

اگر علائم اختلال دوقطبی را دارید، قابل درک است که ممکن است در مورد چگونگی ادامه آن تردید داشته باشید. اما نباید منتظر ارزیابی شدن باشید.

زندگی با اختلال دوقطبی می تواند چالش برانگیز باشد، اما تشخیص درست شما را در مسیر احساس بهتر و داشتن یک زندگی شادتر و سالم تر قرار می دهد. شما سزاوار آن هستید.

برای مشاوره با همکاران ما در انیستیتو سلامت مغز دانا تماس بگیرید.

منابع:

Minsky S, et al. (2003). Diagnostic patterns in Latino, African American, and European American psychiatric patien
ncbi.nlm.nih.gov/labs/pmc/articles/PMC5936046/

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

راهنمای تشخیص اختلال دوقطبی (قسمت اول)

آنچه باید درباره مانیا (شیدایی) و هیپومانیا در اختلال دوقطبی بدانید