07136476172 - 09172030360 [email protected]

اگر به دنبال درمان پانیک بدون دارو در شیراز هستید پیشنهاد می کنیم این مطلب را مطالعه کنید. اگر تا به حال دچار حمله پانیک شده اید، می دانید که چقدر می تواند ترسناک باشد. حملات پانیک ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد، اما این حملات اغلب غیرعادی است. آنها می توانند با علائم فیزیکی مانند درد قفسه سینه، ضربان قلب، حالت تهوع، احساس ضعف یا سرگیجه، تنگی نفس، لرزش همراه باشند. آنها می توانند 10 دقیقه یا بیشتر طول بکشند. زمان کافی برای بسیاری از افراد که به اورژانس رفتن فکر کنند زیرا گمان می‌کنند دچار حمله قلبی شده اند. پس از حمله پانیک، ممکن است چرخه‌ای از نگرانی و انتظار شروع شود. شما را مضطرب و نگران می کند که چه زمانی ممکن است دوباره اتفاق بیفتد.

اختلال پانیک

یکی از بارزترین علائم اختلال پانیک یا هراس، حمله پانیک است. یک حمله ناگهانی و طاقت فرسا از هراس و ترس که باعث واکنش های فیزیکی و همچنین پریشانی عاطفی کنترل نشده می شود و فرد مبتلا را گیج، دچار ترس و ناتوان می کند. در حالی که حملات پانیک از نظر علائم و مدت زمان متفاوت هستند، معمولا به سرعت رخ می دهند و به طور متوسط ​​ده دقیقه طول می کشند.

گاهی اوقات، حملات پانیک یک علت مستقیم و آشکار دارند، در حالی که به نظر می‌رسد حملات پانیک دیگر به طور غیرعادی ایجاد می‌شوند، که علاوه بر ترس، هنگام وقوع، فرد مبتلا را گیج می‌کند. حملات پانیک می‌تواند تأثیر بسیار منفی بر عملکرد روزانه فرد داشته باشد، زیرا فرد نمی‌داند حمله بعدی چه زمانی رخ می‌دهد و باعث می‌شود در ذهن و بدن خود احساس ناتوانی کند.

 علائم حملات پنیک می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • مشکل در تنفس/تنگی نفس
  • افزایش ضربان قلب
  • سرگیجه
  • لرزیدن
  • حساسیت به لمس شدن
  • حساسیت به صد
  • تعریق
  • گریه کردن
  • ترس بسیار زیاد

وقتی دچار حمله پانیک می شوید چه اتفاقی می افتد؟

حمله پانیک واکنش ذاتی بدن برای ستیز یا گریز است. این یک مکانیسم محافظتی است که بدن شما را برای فرار از یک تهدید، مانند تعقیب شدن توسط یک خرس، آماده می‌کند. اما وقتی مثلا در حال رانندگی یا آماده سوار شدن به هواپیما هستید، به صورت غیرعادی ممکن است رخ دهد.

آمیگدال، ساختاری در مغز شما که به تهدیدات و خطرات پاسخ می دهد، سیستم عصبی خودکارتان را تحریک می کند. اما گاهی اوقات، می تواند سیستم عصبی شما را بیش از حد فعال کند. هنگامی که سیستم عصبی شما بیش از حد تحریک می شود، یافتن تعادل یا هموستاز برای آن دشوار است. هنگامی که این اتفاق می افتد، حملات پانیک نشانه اختلال در نظم کلی سیستم عصبی شما است.

چرا حمله پنیک رخ می‌دهد؟

اختلال هراس یا پانیک اغلب ناشی از ناهنجاری‌هایی در عملکرد مغز است که در لحظات غیرضروری واکنش «ستیز یا گریز» بدن را تحریک می‌کند. این می تواند ناشی از رویدادهای آسیب زای زندگی باشد که استراتژی مغز را برای مقابله تغییر داده است. یا صرفاً به دلیل یک استعداد ژنتیکی است. رویدادهای استرس‌زای زندگی، مانند مرگ ناگهانی یکی از عزیزان، می‌توانند باعث حملات پانیک شوند که پتانسیل بازگشت و تبدیل به اختلال پانیک را دارند. علاوه بر این، اعتیاد می تواند در توانایی مغز برای پردازش استرس و اضطراب اختلال ایجاد کند.

اضطراب ناشی از حملات پانیک چگونه بر کیفیت زندگی تاثیر می‌گذارد

اضطراب، که حالتی از نگرانی یا انتظار اتفاقی بد است، احساسی است که از ناحیه قشر پیشانی مغز شما سرچشمه می گیرد. این منطقه ای است که مسئول برنامه ریزی و پیش بینی است. پس از یک حمله پانیک، فرد می تواند به راحتی وارد الگوی استرس و اضطراب شود و نگران این باشد که حمله بعدی چه زمانی رخ خواهد داد. تحمل این عدم اطمینان که نگرانی را افزایش می دهد دشوار است. چرخه معیوبی که می تواند زندگی را سخت کند. در صورت درمان نشدن، اضطراب می تواند به مرور زمان ایجاد شود و باعث اختلال در خواب، تنش عضلانی، خستگی، هوشیاری بیش از حد و واکنش شدید وحشتناک شود.

خیلی نگرانم، خوابم نمیبره!: چگونه با وجود اضطراب به خواب برویم

نوروفیدبک چگونه به درمان اختلال پانیک کمک می‌کند؟

نوروفیدبک، که نوعی بیوفیدبک است، راهی آسان و غیر تهاجمی برای تنظیم مجدد سیستم عصبی و پایان دادن به چرخه استرس، نگرانی و اضطراب است.

درمان نوروفیدبک قسمت‌هایی از مغز را هدف قرار می‌دهد که علت این واکنش هستند. تا به مغز دوباره آموزش دهد کارآمدتر عمل کند. و پاسخ «ستیز یا گریز» ایجاد نشود. مغز یاد می گیرد که چگونه در طول جلسات نوروفیدبک به طور مناسب با اضطراب و ترس کنار بیاید که منجر به کاهش کلی در اضطراب، بهبود خلق و خو و افزایش عملکرد می شود.

نوروفیدبک برای درمان حملات پانیک چگونه انجام می‌شود؟

شروع کار آسان است و راهی راحت برای کمک به مغز شما برای آموزش یک عادت جدید در حین استراحت و تماشای یک ویدیو است. یک دوره درمانی شامل نقشه مغزی یا الکتروانسفالوگرام کیفی (qEEG) برای دیدن جایی است که امواج مغزی شما ممکن است از تعادل خارج شده باشند. به طور معمول، مغزهایی که به وحشت و اضطراب واکنش نشان می دهند، امواج بتا زیادی دارند.

درباره نقشه برداری مغز بیشتر بدانید:

هزینه نقشه برداری مغز یا qEEG چقدر است؟+تعریف،روش انجام و کاربردها

پس از مشخص شدن این موضوع، یک پروتکل آموزشی ایجاد می‌شود که شامل جلسات 30 دقیقه‌ای استراحت در یک محیط ساکت و تماشای ویدیو است که در حال ارسال نشانه‌های بصری به مغز شما از طریق یک ویدیو است. هنگامی که مغز شما به طور غریزی کنترل تصویر را یاد می گیرد، تصویر درون و بیرون محو می شود. این معادل تمرین در باشگاه (بدون اینکه عرق بکنید!) است و به سیستم عصبی شما آموزشی می دهد که برای تنظیم بهتر خود در مواجهه با ترس ها و نگرانی ها نیاز دارد. از آنجایی که نوروفیدبک مستلزم یادگیری است، به این معنی است که بر خلاف داروهایی که اثرشان از بین می‌رود، اثرات درمان برای مدت طولانی و گاهی به طور نامحدود باقی می‌ماند.

ما می توانیم به شما کمک کنیم

اگر حملات پانیک و اضطراب  را پشت سر می گذارید، مجبور نیستید با علائم طاقت فرسای اضطراب به زندگی ادامه دهید. در انستیتو سلامت مغز دانا، ما با روش های استاندارد و به روز، برای بهبود مشکلات سلامت روان مانند اختلال پانیک و اضطراب به افراد کمک می کنیم. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تیم  متخصصان ما به شما کمک می کند تا از علائم حملات پانیک و اضطراب رهایی یابید تا بتوانید دوباره در زندگی شکوفا شوید و از زندگی لذت ببرید. اگر وحشت و اضطراب زندگی شما را غیرقابل تحمل کرده است و توصیه های تمرکز حواس و خودیاری به شما کمکی نکرده است، نوروفیدبک و دیگر روش های نوین درمان اختلالات اضطرابی را امتحان کنید.

بهترین مرکز نوروفیدبک در شیراز

نوروفیدبک چیست؟تعریف،انواع و کاربرد آن و مرکز ارائه دهنده در شیراز

نوروفیدبک درمانی غیرتهاجمی برای اضطراب و افسردگی در شیراز

تاثیر روش میدان الکترومغناطیسی پالسی(PEMF)بر اضطراب و افسردگی

 

 

به این مقاله امتیاز دهید