07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه

مراحل انتهایی زوال عقل می تواند زمان چالش برانگیزی هم برای فرد مبتلا به زوال عقل و هم برای افراد نزدیک به او باشد. ببینید چه چیزی می توانید انتظار داشته باشید و از کجا می توانید کمک و پشتیبانی دریافت کنید.
هنگامی که فردی در مراحل انتهایی زوال عقل است، احتمالاً بسیار ضعیف تر خواهد بود. این گاهی اوقات به عنوان زوال عقل شدید یا پیشرفته نیز شناخته می شود. تعریف مراحل انتهایی ممکن است سخت باشد و هرکسی به روش خود آنها را طی خواهد کرد.
با این حال، فرد در مراحل انتهایی احتمالاً از دست دادن حافظه شدید، مشکلات ارتباطی و فعالیت های روزانه و تغییرات رفتاری و مشکلات جسمی بیشتری را نسبت به مراحل اولیه تجربه می کند.
آنها احتمالاً برای بسیاری از مراقبت های خود به دیگران متکی خواهند بود. برخی از افراد ممکن است نخواهند بدانند که در مراحل انتهایی چه انتظاری دارند و مهم است که به این موضوع احترام بگذارید. با این حال، دانستن اینکه چه چیزی باید انتظار داشته باشید می‌تواند به فرد و کسانی که از او حمایت می‌کنند کمک کند تا برای درمان و مراقبتی که ممکن است بخواهند برنامه‌ریزی کنند.

این راهنما برای هر کسی است که از فردی در مراحل انتهایی زوال عقل حمایت می کند.

شامل اطلاعاتی در مورد علائم در مراحل انتهایی زوال عقل و مراقبت ها و پشتیبانی موجود است. همچنین شامل توصیه هایی در مورد نحوه حمایت از فرد و برنامه ریزی برای مراحل بعدی است. 

مراقبت از فردی در مراحل انتهایی زوال عقل

مراقبت از یک فرد در مراحل انتهایی زوال عقل می تواند پاداش دهنده باشد. اما همچنین بسیار چالش برانگیز است. هنگامی که یک فرد مبتلا به زوال عقل به مراکز درمانی منتقل می شود، می تواند تأثیر زیادی بر مراقب نیز داشته باشد. مهم است که برای هر احساسی که ممکن است داشته باشید به دنبال حمایت باشید. 

علائم در مراحل انتهایی

افراد در مراحل انتهایی زوال عقل به طور فزاینده ای ضعیف می شوند. و برای حمایت بیشتر به افراد دیگر وابسته هستند. با پیشرفت زوال عقل و ایجاد تغییراتی در مغز فرد، ممکن است برای انجام بسیاری از کارهایی که قبلا انجام می‌دادند دچار مشکل شوند. با این حال، حتی در مراحل بعدی، فرد ممکن است لحظاتی از شفافیت (آگاهی از موقعیت خود) را تجربه کند. و برخی از توانایی های او ممکن است به طور موقت بازگردد. واکنش های فرد احتمالاً تحت تأثیر محیط و احساس او قرار می گیرد. برای مثال، اگر در محیطی آشنا باشند یا در محیطی که احساس راحتی می کنند، ممکن است واکنش مثبت تری نشان دهند.

افرادی که در مراحل انتهایی زوال عقل هستند اغلب با مشکلات زیر مواجه می شوند:

  • حافظه و تمرکز
  • برنامه ریزی و جهت گیری ارتباط
  • تحرک
  • خوردن و کاهش وزن
  • مشکلات توالت و بی اختیاری
  • تغییرات در رفتار

حافظه در مراحل انتهایی زوال عقل

زمانی که فرد به مراحل انتهایی زوال عقل می رسد، احتمالاً از دست دادن حافظه و مشکلات شناختی قابل توجهی خواهد داشت. ممکن است خاطرات اخیر به طور کامل از بین برود (مثلاً آنچه برای صبحانه خورده اند یا آخرین باری که دوستی را دیده اند).  ممکن است فقط بخش هایی از خاطرات گذشته را به خاطر بسپارند. فرد ممکن است باور کند که در دوره زمانی قبلی از زندگی خود زندگی می کند. (مثلاً زمانی که در مدرسه بوده است). این می تواند به این معنی باشد که آنها چیزهایی می گویند و به گونه ای رفتار می کنند که برای اطرافیانشان منطقی نیست.

همچنین ممکن است فرد اطرافیان خود را با شخص دیگری اشتباه بگیرد (مثلاً فکر کند همسرش خواهرش است).

مشکلات دیگر

فرد ممکن است واکنش نشان دهد. احساسات مرتبط با احساس خود در گذشته را تجربه کند. عواطف فرد اغلب به نحوه مشاهده وضعیت خود در حال حاضر مربوط می شود. به عنوان مثال، آنها ممکن است مضطرب شوند. زیرا معتقدند باید بروند و فرزندان خود را از مدرسه جمع آوری کنند. اما از انجام این کار منع می شود. ممکن است فرد دیگر نتواند خود یا افراد دیگری مانند شریک زندگی، دوستان و خانواده خود را بشناسد.

این ممکن است به این دلیل باشد که آنها معتقدند در دوره زمانی متفاوتی هستند. پس می تواند برای فرد و اطرافیانش بسیار سخت باشد. فرد ممکن است وقتی در آینه به خود نگاه می کند ناراحت شود. یا مثلاً فکر کند در خانه غریبه ای وجود دارد. زمانی که فرد مبتلا به زوال عقل نتواند خانواده یا دوستان نزدیک خود را به خاطر بیاورد. اینها می تواند بسیار دشوار باشد.

این را شخصی نگیرید

از دست دادن حافظه ناشی از پیشرفت زوال عقل است. حتی اگر فرد مبتلا به زوال عقل نتواند شخصی را در جای خود قرار دهد. باز هم احتمالاً احساساتی را که با آن شخص مرتبط می کند تجربه می کند. به عنوان مثال، ممکن است همچنان با دیدن شخصی آشنا در اطراف خود احساس امنیت و خوشحالی کنند. حفظ ارتباط با افرادی که می شناسند. در صورت امکان به آنها کمک می کند تا این احساسات مثبت را ادامه دهند.  از همراهی خود لذت ببرند.

چگونه زوال عقل بر تمرکز، برنامه ریزی و سازماندهی تأثیر می گذارد؟

فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است با سایر توانایی های ذهنی مانند تمرکز، برنامه ریزی و سازماندهی دچار مشکلات فزاینده ای شود. به عنوان مثال، آنها ممکن است فقط قادر به انجام فعالیت های ساده باشند. یا نتوانند برای مدت طولانی تمرکز کنند. آنها ممکن است به طور فزاینده ای سرگردان باشند. در تشخیص اینکه کجا هستند مشکل داشته باشند. آنها ممکن است درک محدودی از زمان داشته باشند.

فعالیت های معنادار

فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است همچنان از سرگرمی ها، علایق و فعالیت های گذشته لذت ببرد. فرصت هایی را برای معنی دار کردن این موارد پیدا کنید. این می تواند انجام هر کاری باشد که فرد از آن سود می برد. خواه لذت، رضایت یا آسایش باشد. حتی اگر با آنچه می توانند مدیریت کنند محدود باشند، باز هم می توانند از احساسات و احساسات یک فعالیت لذت ببرند.

برای مثال، ممکن است از احساس لمس بافتنی لذت ببرند، حتی اگر دیگر نتوانند بافندگی کنند. یا از گوش دادن به آهنگ های مورد علاقه خود لذت ببرند حتی اگر نمی توانند با هم بخوانند. در مراحل بعدی، افراد ممکن است بیشتر به چیزهایی که حواس آنها را تحریک می کند (بینایی، شنوایی، بویایی، لامسه و چشایی) واکنش نشان دهند تا به کلمات. به راه هایی فکر کنید که حواس فرد را تحریک کنید. به احساس او در آن لحظه کمک کنید. برای مثال، ممکن است از نوازش حیوان خانگی، چشیدن غذای مورد علاقه خود یا تماشای عکس های آشنا لذت ببرند.

چگونه زوال عقل بر سلامت جسمانی تأثیر می گذارد؟

تحرک

زوال عقل احتمالاً در مراحل بعدی بیماری تأثیر فیزیکی زیادی روی فرد خواهد داشت. آنها ممکن است به تدریج توانایی راه رفتن، ایستادن یا بلند شدن خود را از روی صندلی یا تخت از دست بدهند. همچنین ممکن است احتمال سقوط آنها بیشتر باشد. این مشکلات می تواند ناشی از زوال عقل، دارو، سایر شرایط پزشکی (به عنوان مثال سکته مغزی)، از دست دادن بینایی، مشکلات تعادل و محیط باشد. با این حال، همه افراد با تحرک مشکل نخواهند داشت.

زخم بستر

بسیاری از افراد مبتلا به زوال عقل (به خصوص در مراحل انتهایی) متوجه می شوند که برای مدت طولانی در یک وضعیت (مانند نشستن روی صندلی) می مانند و زیاد حرکت نمی کنند. این بدان معنی است که آنها در معرض خطر زخم های فشاری (زخم بستر) هستند. اگر متوجه زخم بستر شدید یا نگرانی دارید با پزشک یا پرستار صحبت کنید. پیشگیری از آنها در مراحل اولیه آسان است. اما اگر نادیده گرفته شوند، می توانند بدتر شوند و دردناک و عفونی شوند.

عفونت و لخته شدن خون

با کاهش تحرک، افراد در معرض خطر عفونت و لخته شدن خون نیز قرار دارند. فرد باید حمایت شود و تشویق شود تا آنجا که می تواند حرکت کند. به عنوان مثال از طریق حمایت از راه رفتن یا تمرینات مبتنی بر صندلی. یک کاردرمانگر یا فیزیوتراپیست می تواند در این مورد کمک کند. در مورد بهترین راه ها برای حمایت از فرد برای حرکت بدون آسیب رساندن به خود، راهنمایی بخواهید. برای مشاوره بیشتر با پزشک، یا یک پرستار، کاردرمانگر یا فیزیوتراپیست صحبت کنید. یک کاردرمانگر می تواند در مورد تجهیزات و سازگاری برای کمک به تحرک توصیه کند.

منبع: Mental and physical abilities in the later stages | Alzheimer’s Society (alzheimers.org.uk)

چه سبزی بخوریم تا خطر آلزایمر را کم کنیم؟

 

نتایج پیش بالینی واکسن جدید آلزایمر بسیار امیدوار کننده است.

بیماری کرونا باعث می شود زودتر به آلزایمر مبتلا شویم؟