07136476172 - 09172030360 [email protected]

بیماری ویروسی کورونا (COVID-19) همچنان میلیون ها نفر را در سراسر جهان تهدید می کند، و به نظر می رسد که در بسیاری از کشورها و در میان افزایش شمار مرگ و میر، ممکن است همچنان به قوت خود باقی بماند، زیرا دولت ها تصمیم می گیرند محدودیت هایی را برای کاهش ویروس گسترش دهند یا خیر. اکنون، یک مطالعه جدید نشان می دهد که کورونا ویروس جدید حداقل به 30 نوع مختلف ژنتیکی جهش یافته است و بر مناطق مختلف جهان تأثیر می گذارد.

تیم محققان به سرپرستی دانشمندان چینی، در یک جمعیت کوچک از بیماران جهش های زیادی را یافته اند که قبلاً گزارش نشده است. این جهش ها شامل تغییرات نادر است که دانشمندان هرگز تصور نمی کردند ممکن است اتفاق بیفتد.

coronavirus، که اکنون رسماً ویروس تنفسی حاد شدید نامیده می شود (SARS-CoV-2)، یک ویروس از نوع RNA است، درست مانند ویروس هایی که باعث ایجاد سرخک و آنفولانزا می شوند. این ویروس ها در مقایسه با ویروس های DNA بیشتر مستعد تغییر و جهش هستند.

هنگامی که SARS-CoV-2 در سراسر جهان موج می زند، دانشمندان نگران هستند که ویروس به چیزی کشنده تر تبدیل شود و به یک تهدید مهم تر برای بشریت تبدیل شود.

جهش و گسترش سریع

 

محققان برای دستیابی به یافته های خود، سویه های 11 بیمار COVID-19 را که به طور تصادفی از هانگژو در چین انتخاب شده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها آزمایش کردند که چگونه ویروس می تواند سلولهای بدن را به طور مؤثر آلوده کرده و از بین ببرد. این تیم بیش از 30 جهش مختلف ویروس را شناسایی کرد، که 19 نوع در آن ها قبلاً هرگز مشاهده نشده بود.

برخی از جهش ها توانایی انتشار ویروس را افزایش داده است، در حالی که برخی دیگر توانایی حمله به سلول ها را تقویت می کنند. این تیم دریافتند که کشنده ترین جهش ها در آنهایی که در اروپا و نیویورک پخش می شوند دیده شده است. از طرف دیگر، سویه های ضعیف تر در برخی از مناطق ایالات متحده، مانند ایالت واشنگتن دیده می شود.

“داده های فعلی بررسی ژنومی نشان می دهد که انواع تک نوکلئوتیدی (SNV) فراوان هستند. با این حال، هیچ جهشی با تغییرات عملکردی بیماری زایی ویروسی ارتباط مستقیمی ندارد. “

این مقاله، نشان می دهد که چگونه مطالعه جهش ها می تواند به فراهم آوردن پایه ای برای توسعه واکسن کمک کند. قسمت دشوار با جهش های بیشتری اتفاق می افتد. مدتی طول خواهد کشید تا واکسن ایجاد شود.

این اولین مطالعه برای ارائه بینشی در مورد چگونگی تأثیر جهش بر شدت بیماری است. به عنوان مثال، ویروس در نیویورک قوی تر و شدیدتر است و بیشترین تعداد عفونت را در این کشور دارد.

جهش در coronavirus  آن را خطرناک تر می کند

با این حال، جهش ضعیف تر به معنای خطر کمتری برای جمعیت نبود. به عنوان مثال، دو بیمار در مطالعه در ژجیان، که در دهه 30 و 50 زندگی خود قرار دارند، به نوع ضعیف تر ویروس مبتلا شده بودند اما به شدت بیمار شدند. اگرچه بیماران بهبود یافته بودند، اما نیاز به بستری در بخش مراقبت های ویژه (ICU) داشتند.

این تیم همچنین نشان داد که برخی از تهاجمی ترین سویه های کروناویروس قادر به تولید 270 برابر بار ویروسی نسبت به سویه های ضعیف تر بودند. علاوه بر این، سویه های قوی سلول های انسانی را سریعتر می کشند.

این تیم اضافه کرد: “بنابراین، ما شواهد مستقیمی ارائه می دهیم که SARS-CoV-2 جهش هایی را ایجاد کرده است که قادر به تغییر قابل توجهی در بیماری زایی آن هستند.”

این تیم معتقد است که جهش های قبلی که گزارش نشده است می تواند دلیل افزایش تلفات در برخی مناطق اروپا و نیویورک باشد. در حال حاضر ایالات متحده با 840.897 و 46.611 به ترتیب بیشترین تعداد موارد تایید شده و فوت را داشته است.

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا و  Senses Cultural Academy of Health مراجعه کنید.

منابع:

COVID-19 Dashboard by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU) – https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6

به این مقاله امتیاز دهید