07136476172 - 09172030360 [email protected]

یک مطالعه جدید شواهد عصبی را نشان می دهد که تغییر مداوم در گفتار باعث می شود تبعیض واج ها برای بزرگسالانی که از نقص خواندن، نوعی اختلال یادگیری رشدی، رنج می برند، بسیار مشکل و چالش برانگیز باشد. این ممکن است یادگیری واجهای زبان مادری را در سنین کودکی برای کودکانی که مبتلا به دیسلکسی می باشند، به خطر بیاندازد. به نظر می رسد که نقص در توانایی خواندن ناشی از مشکلات در پردازش واجی است. گفتار طبیعی دارای تنوع مداوم در تلفظ و تنوع در اصوات است، و واج ها بسته به متن یا هویت فردی که آن ها را ادا می کند، متفاوت است. برای درک بدون دردسر گفتار، واجها هنوز هم باید به طور دقیق تشخیص داده شوند.

دکتر پائولا ویرتالا از دانشگاه هلسینکی توضیح می دهد:

“در مطالعه ما، شرکت کنندگان در زمینه نقص در خواندن مشکلاتی داشتند، خصوصاً وقتی تغییرات صوتی به جریان صدای گفتار اضافه شد. در صورت عدم وجود این تغییر، پردازش صدای گفتار بین افراد دیسلکسیک و معمولی تفاوت ندارد. به نظر می رسد این نشان دهنده دشواری در طبقه بندی آواها در زبان بومی است، ”

شناخت مکانیسم های عصبی دیسلکسی در هدف گیری و طراحی توانبخشی کودکانی که مشکلات رشد زبان یا خواندن دارند و همچنین به جلوگیری از بروز مشکلات آینده در اوایل نوزادی و کودکی، کمک می کند.

 

 

EEG اختلافات را نشان می دهد

 

این مطالعه، که اخیراً در گزارشهای علمی منتشر شده است، با ثبت فعالیت عصبی 18 فردی که به دیسلکسیا مبتلا بودند و 20 فرد بزرگسال که مشکل خواندن داشتند، با الکترونسفالوگرافی (EEG) در حال خواندن انجام شده است.

شرکت کنندگان به یک جریان از اصطلاحات فنلاندی در درجات مختلف صدا گوش فرا می دادند، به طور فعال با فشار دادن یک دکمه هنگام تشخیص تغییر در صدای گفتار، پاسخ انجام می شد.

پتانسیلهای مربوط به تسک شنیداری در هر دو شرایط بین دو گروه تفاوت داشتند. نتایج نشان داد شرکت کنندگان دیسلکسیک در تشخیص تغییرات، دقت کمتری داشتند.

این نوع مطالعات انجام شده در بزرگسالان، امکان انجام جلسات ثبت طولانی تر و طیف وسیع تری از روش ها را در مقایسه با مطالعات در کودکان فراهم می کند. ما می توانیم از این یافته ها در مطالعه طولی DyslexiaBaby استفاده کنیم، ”

این امر به افزایش آگاهی و پیشرفت زبان کودکان به ویژه در خانواده هایی که واج ها را متفاوت تلفظ می کنند و کودکان آن ها دارای دیسلکسی هستند، کمک می کند. این تحقیق با همکاری بیمارستان دانشگاه هلسینکی و دانشگاه جیویسکلی انجام شده است.

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

 

“Poor neural and perceptual phoneme discrimination during acoustic variation in dyslexia”. by P. Virtala, S. Talola, E. Partanen & T. Kujala
Scientific Reports

به این مقاله امتیاز دهید