07136476172 - 09172030360 [email protected]

خلاصه: قدرت بویایی و شنوایی ما، نقش مهمی در تصویری که از خودمان داریم و درک بدنی مان، دارد.
منبع: Acoustical Society of America
یک بوی شبیه لیمو و صدا های آرام می توانند شیوه ای که شما خودتان را احساس می کنید را تغییر دهند.

در گذشته، پژوهشگران نشان داده اند که تحریک بینایی و لامسه، می تواند درک یک فرد از وزنش را تغییر دهد.
این پژوهش  که به تازگی انجام شده است، نشان می دهد قدرت شنوایی و بویایی نیز، می توانند نگاه ما به تصویر خودمان را تغییر بدهند و این امر می تواند به بهبود رفتار های سالم منجر شود.

برای بررسی این موضوع که آیا صدا ها می توانند تصویر ما از بدنمان را تغییر بدهند، پژوهشگران از هدفون هایی استفاده کردند، تا به طور همزمان، صدایی که افراد آزمایش شونده از گام های خود می شنوند را تغییر دهند. بدن های سنگین تر، صداهای با فرکانس کمتری نسبت به بدن های سبک تر تولید می کنند بنابراین پژوهشگران این موضوع را بررسی کردند که آیا تغییر فرکانس صدای گام های پا، روی تصویر افراد از بدنشان تغییری ایجاد می کند یا خیر.

تصویر بدنی

زمانی که پژوهشگران، صداهایی را پخش کردند که مانند صدای کفش های پاشنه بلند بود، افراد مورد آزمایش با سرعت بیشتری درمقایسه با زمانی که صداهایی با فرکانس پایین تر می شنیدند(برای مثال صدایی شبیه صدای پوتین) حرکت می کردند.

پژوهشگران این آزمایش همچنین اثر بویایی بر ادراک انسان از بدن خویش را بررسی کردند. آن ها مشاهده کردند که در معرض بوی لیمو قرار گرفتن، به افراد مورد آزمایش حس سبکی بیشتری نسبت به حالتی می داد که بوی وانیل را دریافت می کردند.

پژوهش های اینچنینی در مورد اثر بوها و صداها بر تصور ما از خودمان، همچنان مورد مطالعه هستند اما هم اکنون اثر صدا بر تصویر بدنی، کاربرد های پرفایده ای پیدا کرده است.
از آنجایی که داشتن تصویر بدنی منفی، ریسک بیماری هایی مانند اختلالات خوردن ، دوری گزینی اجتماعی و استرس احساسی را به دنبال دارد، پیدا کردن راه هایی برای کنترل این تصویر، و بهبود آن می تواند اثرات مثبتی بر سلامتی داشته باشد.

پژوهشگران این آزمایش عقیده دارند تحریک چند حسی، از طریق صدا و بو، به طور خاص می تواند نقش مهمی در درمان بیماری های مرتبط با تصویر بدنی، مانند اختلالات پرخوری، داشته باشد.
نتایج این تحقیقات به تازگی در یک گردهمایی Acoustical society of America ارائه شده است

 

منبع:

neurosciencenews

به این مقاله امتیاز دهید