07136476172 - 09172030360 [email protected]

دانشگاه Rhode Island با همکاری سیستم سلامت BayCare در فلوریدا، در حال انجام یک کارآزمایی بالینی از فرآیندهای غربالگری شبکیه است که می تواند به پزشکان در تشخیص بیماری آلزایمر کمک کند. بیماری آلزایمر احتمالاً دو یا چند دهه قبل از بروز علائم بالینی تغییر دهنده زندگی در بیماران آلزایمر شروع می شود. 

اطلس پنج ساله، 5 میلیون دلاری تصویربرداری شبکیه در مطالعه آلزایمر (ARIAS) توسط بیمارستان سیستم درمانی BayCare Health System’s Morton Plant Hospital و St. Anthony’s Hospital حمایت مالی می شود.

محقق اصلی این تحقیق پیتر اسنایدر،  اظهار میکند: هدف، ایجاد یک بانک اطلاعاتی مرجع استاندارد تصویربرداری ساختاری، آناتومیکی و عملکردی شبکیه است تا امکان شناسایی و توسعه نشانگرهای حساس و قابل اعتماد اوایل بیماری آلزایمر و / یا پیشرفت خطر فراهم شود.

اکنون مشکل این است که یکی از ابزارهای اصلی تشخیصی بیماری آلزایمر، دستگاههای اسکن توموگرافی انتشار پوزیترون (PET)، که می تواند پلاک های پروتئین آمیلوئید (پروتئین سمی که در عملکرد طبیعی مغز اختلال ایجاد می کند) را تشخیص دهد، بسیار هزینه بر است.

 

 

 

 

در حالی که آنها می توانند آسیب شناسی مغز مربوط به بیماری آلزایمر را خیلی قبل از بروز علائم تشخیص دهند، هزینه های اینگونه ماشین ها به میلیون ها دلار می رسد و در حال حاضر یک آزمایش، 4500 دلار هزینه دارد. بنابراین، اسکنهای PET اغلب پس از علامت گذاری بیماران و وقتی داروهای درمانی ممکن است دیگر در کاهش سرعت بیماری در اولین مراحل آن مؤثر نباشد، انجام می شود. اسنایدر همچنین خاطرنشان می کند که بخش بزرگی از جمعیت جهان به اسکن های PET دسترسی ندارند.

وقتی مطالعه ما به پایان رسید، قصد داریم این فناوری را در دسترس قرار دهیم تا اپتومتریست ها و چشم پزشکان بتوانند نشانگرهای زیستی شبکیه را که معتقدیم با بیماری آلزایمر در ارتباط هستند، بررسی کنند. اگر پزشکان شاهد تغییراتی باشند، می توانند زودتر بیماران خود را به متخصصان ارجاع دهند.

“ما معتقدیم که این می تواند هزینه تست را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. ما ممکن است در اوایل مرحله بیماری تعداد بیشتری از افراد را شناسایی کنیم و درمانهای دارویی ما به احتمال زیاد در آن مرحله و قبل از دهه ها پیشرفت آهسته بیماری مؤثرتر خواهند بود. “

“مراقبت های بهداشتی مدرن شاید قربانی موفقیت خود باشد.” وی گفت: “با افزایش طول عمر بشر، با گروهی در حال گسترش از بیماری ها روبرو می شویم.”

برای ایجاد یک پانل زیست سنجی مقرون به صرفه که افراد را در اولین مراحل ابتلا به بیماری آلزایمر شناسایی کند، همکاری های زیادی مورد نیاز است. “

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید. 

منبع:

University of Rhode Island