07136476172 - 09172030360 [email protected]

با هم این مقاله را بشنویم:

اختلال دوقطبی یا بیماری دوقطبی یکی از اختلالات روانپزشکی است که با تغییر در خلق و خو رخ می‌دهد. علائم این بیماری شامل دوره‌های افسردگی شدید و دوره‌های مانیا یا شیدایی است. درمان و کنترل علائم این بیماری با استفاده از داروها، روش‌های روان‌درمانی و نوروتکنولوژِی امکان‌پذیر است. بنابراین، پیدا کردن بهترین دکتر اختلال دوقطبی در شیراز می‌تواند درمان موثری را برای بیمار رقم زند.

اگر بدنبال بهترین مرکز درمانی برای اختلال دوقطبی در شیراز هستید متخصصین ما متشکل از روانپزشکان، روانشناسان، نوروساینتیست ها با استفاده از روش های دارویی و نوروتکنولوژی می توانند به شما در این راه کمک کنند. همه شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان ویزیت خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

07136476172-09172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

در جستجوی بهترین دکتر اختلال دوقطبی در شیراز، ابتدا بهتر است به جستجوی متخصصین در این زمینه بپردازید. می‌توانید از سایت‌های مربوط به پزشکان و روانپزشکان و همچنین نظرات بیماران قبلی در مورد این متخصصین استفاده کنید. علاوه بر این، ارتباط با بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در شیراز و استفاده از مشاوره از افرادی که در مورد این موضوع تجربه دارند، نیز به شما کمک خواهد کرد.

در نهایت، با توجه به اینکه اختلال دوقطبی یک بیماری مزمن است، باید اطمینان حاصل کرد که پزشک انتخابی توانایی درمان بلندمدت شما را دارد. همچنین باید توجه داشت که ارتباط صمیمانه و اعتماد بین پزشک و بیمار در این بیماری بسیار حائز اهمیت است و بهبود درمان را تسریع می‌کند.

در نتیجه، پیدا کردن بهترین دکتر اختلال دوقطبی در شیراز امری مهم است که باید با جستجو و مشاوره، بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. با توجه به این که این بیماری نیاز به درمان بلندمدت دارد، باید به دنبال یک پزشک یا تیم متخصص با تجربه و دانش کافی باشید که قادر به ارائه درمان کامل و موثر باشد.

در ضمن، درمان اختلال دوقطبی نه تنها برای بیمار بلکه برای خانواده‌اش نیز مهم است. بنابراین، انتخاب پزشکی که توانایی ارتباط و ارائه پشتیبانی به خانواده‌های بیماران را دارد، بسیار مهم است. همچنین بهترین مراکز درمانی برای اختلال دوقطبی مراکزی هستنک که علاوه بر روانپزشکان متبحر، روانشناسان مرتبط نیز در آنجا حضور داشته باشند تا در صورت لزوم به بیمار یا خانواده کمک کنند روند درمان سریعتر انجام شود.

به علاوه، انتخاب پزشکی که با استفاده از روش‌های نوروتکنولوژی، مانند تحریک فراجمجمه ای مغز، و سایر روش های پیشرفته می تواند به بیماران کمک می‌کند، بسیار حائز اهمیت است.

با در نظر گرفتن این نکات، پیدا کردن بهترین دکتر اختلال دوقطبی در شیراز ممکن است کاری چالش‌برانگیز باشد، اما با تلاش و جستجوی دقیق، شما می‌توانید پزشکی را پیدا کنید که بتواند به بهترین شکل ممکن به بیماری شما رسیدگی کند.

برای پیدا کردن بهترین دکتر اختلال دوقطبی در شیراز، می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید. بهترین روش برای پیدا کردن پزشک مناسب برای شما، به ویژگی‌هایی که به دنبال آن‌ها هستید بستگی دارد. برخی از روش‌های ممکن عبارتند از:

 1. مشاوره با دوستان و خانواده: اگر کسی را در خانواده یا دوستان خود دارید که در گذشته با این نوع اختلال مواجه شده است، می‌توانید با او مشورت کنید و از تجربیاتشان استفاده کنید.
 2. مشاوره با پزشک عمومی: در ابتدا، می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید و از او درخواست کنید یک پزشک متخصص در این زمینه معرفی کند.
 3. مراجعه به سایت‌های دانشگاهی و مراکز درمانی: سایت‌های دانشگاهی و مراکز درمانی معمولاً لیستی از پزشکان و متخصصان موجود را دارند که شما می‌توانید از آنها استفاده کنید.
 4. جستجوی اینترنتی: شما می‌توانید از موتورهای جستجوی اینترنتی استفاده کنید و به دنبال بهترین پزشک اختلال دوقطبی در شیراز بگردید.

با هر روشی که از آن استفاده کنید، حتماً قبل از انتخاب پزشک، با او ملاقات کنید و از او در مورد تجربیات و مهارت‌هایش در درمان اختلال دوقطبی سوال کنید.

همچنین، برای پیدا کردن بهترین دکتر اختلال دوقطبی در شیراز، می‌توانید به دنبال متخصصینی با مدرک تخصص روانپزشکی و تجربه کافی در این زمینه دارند، بگردید.

تشخیص اختلال دو قطبی

برای تعیین اینکه آیا اختلال دوقطبی دارید، ارزیابی شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه بدنی. پزشک شما ممکن است یک معاینه فیزیکی و تست های آزمایشگاهی برای شناسایی هر گونه مشکل پزشکی که می تواند باعث علائم شما شود انجام دهد.
 • ارزیابی روانپزشکی. ممکن است پزشک شما را به یک روانپزشک ارجاع دهد تا در مورد افکار، احساسات و الگوهای رفتاری شما با شما صحبت کند. همچنین می توانید یک خودارزیابی روانشناختی یا پرسشنامه را پر کنید. با اجازه شما، ممکن است از اعضای خانواده یا دوستان نزدیک خواسته شود که اطلاعاتی در مورد علائم شما ارائه دهند.
 • نمودار خلقی. ممکن است از شما خواسته شود که یک رکورد روزانه از خلق و خو، الگوهای خواب یا سایر عواملی که می تواند به تشخیص و یافتن درمان مناسب کمک کند، نگه دارید.
 • معیارهای اختلال دوقطبی روانپزشک شما ممکن است علائم شما را با معیارهای اختلالات دوقطبی و مرتبط در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده است، مقایسه کند.

تشخیص در کودکان

اگرچه تشخیص کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال دوقطبی شامل همان معیارهایی است که برای بزرگسالان استفاده می شود، علائم در کودکان و نوجوانان اغلب الگوهای متفاوتی دارند و ممکن است به طور منظم در دسته بندی های تشخیصی قرار نگیرند.

همچنین، کودکانی که دارای اختلال دوقطبی هستند اغلب با سایر بیماری‌های سلامت روان مانند اختلال نقص توجه/بیش‌فعالی (ADHD) یا مشکلات رفتاری نیز تشخیص داده می‌شوند که می‌تواند تشخیص را پیچیده‌تر کند. در این موارد ارجاع به روانپزشک کودک با تجربه اختلال دوقطبی توصیه می شود.

رفتار

درمان به بهترین وجه توسط یک متخصص روانپزشکی که در درمان اختلالات دوقطبی و اختلالات مرتبط با آن مهارت دارد، پیش می رود. ممکن است یک تیم درمانی وجود داشته باشد که شامل روانشناس، مددکار اجتماعی و روانپزشک و متخصصین نوروساینس نیز می شود.

اختلال دوقطبی یک بیماری مادام العمر است. درمان برای مدیریت علائم انجام می شود. بسته به نیاز شما، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروها، شما باید فوراً شروع به مصرف داروهایی برای متعادل کردن خلق و خوی خود کنید.
 • ادامه درمان. اختلال دوقطبی نیاز به درمان مادام العمر با داروها دارد، حتی در دوره هایی که احساس بهتری دارید. افرادی که درمان نگهدارنده را نادیده می گیرند در معرض خطر عود علائم یا تغییرات جزئی خلقی هستند که به شیدایی کامل یا افسردگی تبدیل می شوند.
 • درمان جدید تحریک مغز، تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال (tDCS)، یک درمان بالقوه خط اول برای افسردگی دوقطبی است. که می تواند به عنوان یک درمان برای دوقطبی همراه با دارو درنظر گرفته شود.
 • برنامه های درمانی روزانه پزشک شما ممکن است یک برنامه درمانی روزانه را توصیه کند. این برنامه ها پشتیبانی و مشاوره مورد نیاز را در زمانی که علائم را تحت کنترل دارید، ارائه می کنند.
 • درمان سوء مصرف مواد اگر الکل یا مواد مخدر مصرف می کنید، به درمان سوء مصرف مواد نیز نیاز خواهید داشت. در غیر این صورت، مدیریت اختلال دوقطبی می تواند بسیار دشوار باشد.
 • بستری شدن در بیمارستان اگر رفتار خطرناکی دارید، احساس خودکشی می کنید یا از واقعیت جدا می شوید (روان پریشی) ممکن است پزشک شما بستری شدن در بیمارستان را توصیه کند. دریافت درمان روانپزشکی در بیمارستان می تواند به شما کمک کند تا آرام و ایمن باشید و خلق و خوی شما را تثبیت کند، چه در حال داشتن یک دوره شیدایی یا افسردگی شدید.

درمان های اولیه برای اختلال دوقطبی شامل داروها و مشاوره روانشناختی (روان درمانی) برای کنترل علائم است، و همچنین ممکن است شامل آموزش و گروه های حمایتی و استفاده از ابزار نوروتکنولوژی باشد.

داروها

تعدادی از داروها برای درمان اختلال دوقطبی استفاده می شود. انواع و دوزهای داروهای تجویز شده بر اساس علائم خاص شما است.

داروها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تثبیت کننده های خلق و خو شما معمولاً برای کنترل دوره های شیدایی یا هیپومانیک به داروهای تثبیت کننده خلق و خو نیاز دارید. نمونه هایی از تثبیت کننده های خلقی عبارتند از لیتیوم (Lithobid)، والپروئیک اسید (Depakene)، دیوالپروکس سدیم (Depakote)، کاربامازپین (Tegretol، Equetro،) و lamotrigine (Lamictal).
 • داروهای ضد روان پریشی اگر علائم افسردگی یا شیدایی علیرغم درمان با سایر داروها ادامه یافت، یک داروی ضد روان پریشی مانند اولانزاپین (Zyprexa)، ریسپریدون (Risperdal)، کوتیاپین (Seroquel)، آریپیپرازول (Abilify)، زیپراسیدون (Geodon)، لورازیدون (Latuda) اضافه می شود. یا آسناپین (سافریس) ممکن است کمک کند. پزشک ممکن است برخی از این داروها را به تنهایی یا همراه با یک تثبیت کننده خلق و خو تجویز کند.
 • داروهای ضد افسردگی پزشک شما ممکن است یک داروی ضد افسردگی برای کمک به مدیریت افسردگی اضافه کند. از آنجایی که گاهی اوقات یک داروی ضد افسردگی می‌تواند باعث یک دوره شیدایی شود، معمولاً همراه با یک تثبیت‌کننده خلق یا ضد روان پریشی تجویز می‌شود.
 • ضد افسردگی – ضد روان پریشی. داروی Symbyax ترکیبی از فلوکستین ضد افسردگی و اولانزاپین ضد روان پریشی است. به عنوان درمان افسردگی و تثبیت کننده خلق و خو عمل می کند.
 • داروهای ضد اضطراب. بنزودیازپین ها ممکن است به کاهش اضطراب و بهبود خواب کمک کنند، اما معمولاً به صورت کوتاه مدت استفاده می شوند.

پیدا کردن داروی مناسب

پیدا کردن دارو یا داروهای مناسب برای شما احتمالاً به آزمون و خطا نیاز دارد، پس صبور باشید. اگر یک دارو برای شما خوب کار نمی کند، چندین مورد دیگر وجود دارد که باید زیر نظر پزشک امتحان کنید.

این فرآیند نیاز به صبر دارد، زیرا برخی از داروها هفته ها تا ماه ها زمان نیاز دارند تا اثر کامل داشته باشند. به طور کلی زمان نیاز است تا پزشک شما بتواند تشخیص دهد که کدام داروها برای تسکین علائم شما با کمترین عوارض جانبی آزاردهنده عمل می کنند. همچنین ممکن است با تغییر علائم شما نیاز به تنظیم داروها باشد.

اثرات جانبی

عوارض جانبی خفیف اغلب با مصرف داروها و دوزهای مناسب برای شما بهبود می یابند و بدن شما با داروها سازگار می شود. اگر عوارض جانبی آزاردهنده ای دارید با پزشک یا متخصص سلامت روان خود صحبت کنید.

تغییراتی ایجاد نکنید یا مصرف داروهای خود را قطع نکنید. اگر داروی خود را قطع کنید، ممکن است عوارض ترک را تجربه کنید یا علائم شما بدتر شود یا عود کند. ممکن است بسیار افسرده شوید، احساس خودکشی کنید یا دچار یک دوره مانیک یا هیپومانیا شوید. اگر فکر می کنید باید تغییری ایجاد کنید، با پزشک خود تماس بگیرید.

داروها و بارداری

تعدادی از داروها برای اختلال دوقطبی می توانند با نقایص مادرزادی همراه باشند و می توانند از طریق شیر مادر به کودک شما منتقل شوند. برخی از داروها مانند والپروئیک اسید و دیوالپروکس سدیم نباید در دوران بارداری استفاده شوند. همچنین، داروهای ضد بارداری ممکن است زمانی که همراه با برخی از داروهای اختلال دوقطبی مصرف شوند، کارایی خود را از دست بدهند.

در صورت امکان، قبل از باردار شدن، گزینه های درمانی را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر برای درمان اختلال دوقطبی خود دارو مصرف می کنید و فکر می کنید ممکن است باردار باشید، فوراً با پزشک خود صحبت کنید.

روان درمانی

روان درمانی بخش مهمی از درمان اختلال دوقطبی است و می تواند در محیط های فردی، خانوادگی یا گروهی ارائه شود. چندین نوع درمان ممکن است مفید باشد. این شامل:

 • ریتم درمانی بین فردی و اجتماعی (IPSRT). IPSRT بر تثبیت ریتم های روزانه مانند خواب، بیداری و زمان غذا تمرکز دارد. یک روال ثابت به مدیریت بهتر خلق و خوی کمک می کند. افراد مبتلا به اختلال دوقطبی ممکن است از ایجاد یک برنامه روزانه برای خواب، رژیم غذایی و ورزش سود ببرند.
 • درمان شناختی رفتاری (CBT). تمرکز بر شناسایی باورها و رفتارهای ناسالم و منفی و جایگزینی آنها با باورهای سالم و مثبت است. CBT می تواند به شناسایی عواملی که باعث ایجاد دوره های دوقطبی شما می شود کمک کند. همچنین راهبردهای موثری برای مدیریت استرس و کنار آمدن با موقعیت های ناراحت کننده یاد می گیرید.
 • آموزش روانی. یادگیری در مورد اختلال دوقطبی (آموزش روانی) می تواند به شما و عزیزانتان در درک این بیماری کمک کند. دانستن اینکه چه اتفاقی در حال رخ دادن است می تواند به شما کمک کند تا بهترین پشتیبانی را دریافت کنید، مشکلات را شناسایی کنید، برنامه ای برای جلوگیری از عود ایجاد کنید و به درمان ادامه دهید.
 • درمان خانواده محور. حمایت خانواده و ارتباط می تواند به شما کمک کند تا به برنامه درمانی خود پایبند باشید و به شما و عزیزانتان کمک کند علائم هشدار دهنده نوسانات خلقی را تشخیص داده و مدیریت کنید.

سایر گزینه های درمانی

بسته به نیاز شما، درمان های دیگری ممکن است به درمان افسردگی شما اضافه شود.

تحریک مغز: در طول درمان با تحریک فراجمجمه ای مغز، جریان‌های الکتریکی ضعیفی از مغز عبور می‌کنند و عمداً باعث تنظیم سیستم عصبی می شود. به نظر می رسد تحریک مغز باعث تغییراتی در شیمی مغز می شود که می تواند علائم برخی از بیماری های روانی را معکوس کند. اگر با داروها بهبود نیافتید، به دلایل سلامتی مانند بارداری نمی توانید داروهای ضد افسردگی مصرف کنید یا در معرض خطر بالای خودکشی هستید، تحریک مغز ممکن است گزینه ای برای درمان دوقطبی باشد.

تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال (TMS) به عنوان یک گزینه برای کسانی که به داروهای ضد افسردگی پاسخ نداده اند، یا همراه با دارو می تواند موثر باشد.

کلام آخر

در نهایت، نباید فراموش کنید که اختلال دوقطبی یک بیماری جدی است و نیازمند تشخیص و درمان صحیح است. بهتر است هر چه زودتر با دکتر یا تیم درمانی مناسب مشورت کرده و درمان خود را آغاز کنید تا بتوانید بهبودی مطلوبی را تجربه کنید. انستیتو سلامت مغز با تیمی متشکل از روانپزشکان، روانشناسان، متخصصین علوم اعصاب به ارائه راهکار های دارویی و غیر دارویی و استفاده از تکنولوژی های عصبی، جهت بهبود و کنترل علائم دو قطبی شما می پردازد. با ما درتماس باشید.

بهترین روانپزشک شیراز – واقعیت چیست؟

به این مقاله امتیاز دهید