07136476172 - 09172030360 [email protected]

کودکان نوپا موجودات کوچک پرمشغله ای هستند. آنها با کنجکاوی شگفت انگیز راه می روند. صحبت می کنند و دنیای اطراف خود را کشف می کنند. ممکن است متوجه شوید که رشد کودک شما با سرعت منحصر به فرد خود پیش می رود. و این اشکالی ندارد – حداقل بیشتر اوقات. با این حال، اگر نگران این هستید که کودک 2 ساله شما به اندازه همسالان خود صحبت نمی کند، یا اینکه او هنوز در مقابل گفتن کلمات واقعی حرف می زند، این نگرانی درستی است.

درک اینکه چه چیزی از نظر رشد در این سن مناسب است می تواند به شما کمک کند که بدانید آیا کودک شما در مسیر درستی قرار دارد یا خیر. در اینجا بیشتر در مورد نقاط عطف، مواردی که باید مراقب آنها باشید. و اینکه چگونه می توانید برای مشکلات احتمالی کمک بگیرید، آورده شده است.

نقاط عطف زبان و گفتار در 2 سالگی

تا سن 2 سالگی، نقاط عطف برای گفتار و زبان شامل داشتن دایره لغات 50 کلمه یا بیشتر است. حتی اگر آنها به طور کامل تلفظ یا توسط غریبه ها درک نشوند. نوزاد شما همچنین ممکن است غذاهای مورد علاقه خود را با نام صحیح صدا بزند. و در صورت درخواست صداهای حیوانات مختلف را در بیاورد.

عبارات دو کلمه‌ای نیز ظاهر می‌شوند (مثلاً «غذا می‌خواهم»). و همچنین استفاده از ضمایری مانند «من» در دومین تولد فرزندتان.

بین 2 تا 3 سالگی، کودک شما ممکن است بین 200 تا 1000 کلمه بداند. این یک جهش بزرگ در واژگان است! آنها ممکن است شروع به درک و صحبت در مورد مفاهیم فضایی، مانند “روشن” یا “در” کنند. آنها همچنین درک بهتری از ضمایر نشان می دهند. و کلماتی را برای توصیف افراد، مکان ها و چیزها، از جمله “شاد” یا “غمگین” و “بزرگ” یا “کوچک” می دانند.

سایر نقاط عطف عبارتند از:

 • استفاده از جملات دو تا سه کلمه ای (مثلاً “من بیشتر می خواهم” یا “من می بینم که”)
 • واضح تر صحبت کنید تا مراقبان بتوانند درک کنند
 • پاسخ دادن به سوالات ساده
 • استفاده از ضمایر بیشتر، مانند «من»، «تو» یا «او»
 • اضافه کردن عطف مناسب به سؤالات (مثلاً ” نوبت من ؟)
 • شروع به استفاده از کلمات جمع با افزودن “ها” به کلمات روزمره، مانند “اسباب بازی ها” یا “کفش ها”
 • شروع به استفاده از زمان گذشته برای افعال، مانند “راه افتاد” یا “پرید”

توجه به این نکته مهم است که کودکان در این سن هنوز ممکن است انتهای کلمات را ترک کنند. آنها همچنین ممکن است طوری صحبت نکنند که کاملاً توسط غریبه ها قابل درک باشد. هنگامی که آنها 2 ساله هستند، شما یا سایر مراقبین ممکن است فقط 50 درصد از کلماتی که فرزندتان می گوید را درک کنید.

همانطور که فرزند شما به سن 3 سالگی نزدیک می شود، صحبت های او ممکن است توسط افراد خانواده شما یا دیگرانی که به طور منظم از او مراقبت می کنند به خوبی درک شود.

تأخیر گفتار غیر اوتیستیک در مقابل تأخیر گفتار اوتیستیک

شاید شنیده باشید که تاخیر در گفتار با اوتیسم مرتبط است. این درست است، اما تاخیرها نیز می توانند به خودی خود وجود داشته باشند. به طور کلی، کودکان با تأخیر گفتار جدا شده تمایل دارند به نقاط عطف خود در سایر زمینه های رشد برسند – نه در گفتار یا زبان.

به عنوان مثال، فرزند شما ممکن است در صحبت کردن مشکل داشته باشد. اما زمانی که نام او خوانده می‌شود، پاسخ می‌دهد یا می‌تواند از راه‌های دیگری برای برقراری ارتباط استفاده کند. مانند تکان دادن سر خود به صورت بله یا خیر، استفاده از زبان اشاره یا صدا. کودک شما ممکن است دایره لغات زیادی نداشته باشد. اما می تواند دستورالعمل های مناسب سن را دنبال کند. یا از مهارت های اجتماعی مناسب سن استفاده کند.

کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم (ASD) ممکن است تاخیر در گفتار داشته باشند. و همچنین در برقراری ارتباط به طور کلی مشکل دارند. برای مثال، ممکن است متوجه شوید که فرزندتان به نام او پاسخ نمی‌دهد. یا دستورالعمل‌ها را دنبال نمی‌کند. نوزاد شما ممکن است به سمت اشیا اشاره نکند یا از حرکات دیگری استفاده نکند.

سایر ویژگی های اوتیسم عبارتند از:

 • مسائل ارتباطی اضافی: اینها شامل تکرار کلمات یا عبارات خاص و از دست دادن کلمات یا عباراتی است که زمانی در دایره لغات آنها بوده است. همچنین ممکن است متوجه شوید که وقتی فرزندتان صحبت می‌کند. این کار را با لحن رباتیک، آواز خواندن یا سایر لحن صدای غیرعادی انجام می‌دهد.
 • چالش های اجتماعی در کودکان مبتلا به اوتیسم. این موارد شامل مواردی مانند تماس چشمی محدود و مشکل در خواندن نشانه‌ها، مانند حالات چهره یا زبان بدن، از جمله چالش‌های دیگر است.
 • رفتارهای تکراری تکان دادن دست از دیگر علائم اوتیسم است. کوچولوی شما ممکن است به شدت روی علایق خاصی متمرکز باشد. فقط به روشی خاص با اسباب‌بازی‌های خود بازی کند. (مثلاً عروسک‌ها را ردیف کند یا مداد رنگی ها را  بچرخاند.)، یا حتی به نظر برسد که فقط به یک قسمت از یک اسباب‌بازی خاص علاقه دارد. مانند دکمه‌های روی یک اسباب‌بازی. لباس عروسک

این که به شدت با شکستن یک روال عادی مشکل داشته باشید.

در برابر اصرار برای تشخیص خود کودک خود مقاومت کنید. و هر گونه نگرانی را با پزشک اطفال در میان بگذارید. برخی از رفتارهای فوق ممکن است بخشی از شخصیت یا رشد کودک نوپا شما باشد. کارشناسان می گویند که تشخیص اوتیسم توسط پزشک در سن 2 سالگی می تواند ” صورت گیرد.  اما توجه داشته باشید که تشخیص نهایی اوتیسم در اغلب کودکان بیشتر طول می کشد.

علل تاخیر گفتار یا زبان

خارج از ASD، دلایل مختلفی وجود دارد که کودک شما ممکن است تاخیر گفتار یا زبان را تجربه کند. علل اولیه آنهایی هستند که نمی توان آنها را به شرایط دیگری که بر فرزند شما تأثیر می گذارد نسبت داد.

گفتار و زبان دو چیز متفاوت هستند. گفتار روشی است که کودک شما کلمات و صداها را شکل می دهد.در حالی که زبان نحوه به کار بردن معنی کودک شما برای آن کلمات و برقراری ارتباط است. کودکان ممکن است در گفتن کلمات، کنار هم قرار دادن آنها یا سایر مسائل مربوط به گفتار و زبان مشکل داشته باشند.

برخی از علل اولیه عبارتند از:

 • اختلال زبان بیانی رشدی (DELD) . کودکان مبتلا به این بیماری در بیان خود با گفتار، حرکات و نوشتن مشکل دارند. (اگرچه مشکل نوشتن در کودک نوپا قابل توجه نخواهد بود). علت این اختلال ناشناخته است.
 • اختلال زبان دریافتی. از طرف دیگر، کودکان مبتلا به اختلال زبان دریافتی در درک و پردازش زبانی که می شنوند مشکل دارند. این بچه ها ممکن است کلمات اطراف خود را بشنوند. اما در ارتباط دادن کلمات به معنی آنها مشکل دارند. مانند اختلال زبان بیانی، علت آن به طور کلی ناشناخته است .

سایر شرایط ثانویه که ممکن است باعث تاخیر در گفتار و زبان شوند. این به این معنی است که تاخیر ناشی از بیماری دیگری است که قسمت دیگری از بدن یا مغز کودک شما را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال، گوش یا کام نرم دهان.

آنها عبارتند از:

 • فلج مغزی
 • آپراکسی گفتار در دوران کودکی
 • دیزآرتری
 • کاهش شنوایی قبل یا بعد از گفتار ایجاد می شود
 • ناتوانی ذهنی
 • لالی انتخابی

درمان و کاهش علائم

این اختلال اغلب با تلاش جمعی والدین، معلمان، آسیب شناسان گفتار زبان و سایر متخصصان بهداشت درمان می شود.

معاینه پزشکی

اولین اقدام این است که برای معاینه فیزیکی کامل به پزشک مراجعه کنید. این به رد یا تشخیص سایر بیماری ها، مانند مشکل شنوایی یا سایر اختلالات حسی کمک می کند.

زبان درمانی

درمان رایج اختلال زبان گفتار و زبان درمانی است. درمان به سن کودک شما و علت و وسعت بیماری بستگی دارد. برای مثال، فرزند شما ممکن است در جلسات درمانی انفرادی با یک گفتاردرمانگر شرکت کند. یا در جلسات گروهی شرکت کند. گفتاردرمانگر کودک شما را با توجه به نقص های او تشخیص داده و درمان می کند.

روان درمانی

داشتن مشکل در درک و برقراری ارتباط با دیگران می تواند ناامید کننده باشد. و ممکن است باعث ایجاد قسمت هایی از بازیگری شود. ممکن است برای رسیدگی به مسائل عاطفی یا رفتاری به مشاوره نیاز باشد

واحد ارزیابی و تشخیص

آنچه باید در مورد اختلال گفتار بزرگسالان بدانید

گفتار درمانی چیست؟ آشنایی با انواع اختلالات گفتار