07136476172 - 09172030360 [email protected]

برخی از مردم دوست دارند که طبق یک برنامه روزمره عمل کنند، در حالی که برخی دیگر از فکر داشتن یک برنامه قابل پیش بینی فراری هستند. با این حال، در زمان های استرس بسیار زیاد، حفظ ساختار و روال می تواند به شما کمک کند احساس نظم و کنترل بیشتری داشته باشید.

داشتن روال در هر زمان می تواند مفید باشد، به خصوص اگر سعی در ایجاد عادات سالم دارید، اما وقتی که جنبه های زندگی شما گاهی با عدم اطمینان همراه است، این روال ها می تواند از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

اختلالات ناشی از بیماری همه گیر COVID-19 به طور چشمگیری روال عادی زندگی بسیاری از افراد را تغییر داده است، که مقابله با استرس هایی که افراد احساس می کنند، کار را بسیار مشکل تر می کند.

 

فقدان یک ساختار همیشگی به طور ناگهانی

بسیاری از افراد یا در منزل کار می کنند یا با دوره ناشناخته بیکاری روبرو هستند. کسانی که در خانه مشغول به کار هستند ممکن است به سرعت متوجه شوند که انزوای مداوم و نبود یک برنامه عادی می تواند از نظر ذهنی برای آن ها هزینه داشته باشد.

دکتر راشل گلدمن، روانشناس و استادیار بالینی در NYU توضیح می دهد: “وقتی افراد روتین و روال سازمان بندی شده ای نداشته باشند، این می تواند باعث افزایش استرس و اضطراب و همچنین احساسات بیش از حد و عدم تمرکز شود.”

این عدم ساختار و روال در واقع می تواند احساس پریشانی شما را تشدید کند و باعث شود شما توجه بیشتری به منبع مشکلات خود داشته باشید.

گولدمن توضیح می دهد: “اگر مردم ساختار خاصی نداشته باشند، احتمالاً خود را بیشتر در وضعیت استرس زا می بینند که می تواند منجر به استرس و اضطراب بیشتری نیز بشود.”

یکی از راه های خروج از این چرخه، حفظ برخی ساختارها و روال ها در طول روز است.

 

 

مزایای داشتن یک روال

تحقیقات به طور مداوم نشان داده اند که روالها و برنامه های منظم روزانه می توانند نقش مهمی در سلامت روان داشته باشند. برای مثال، در یک مطالعه، مشخص شد که داشتن روال و برنامه روتین به افراد کمک می کنند تا استرس و اضطراب را بهتر مدیریت کنند.

داشتن روال منظم می تواند در موارد زیر به شما کمک کند:

سطح استرس کمتر
عادت های خوب روزانه را شکل دهید
مراقب سلامتی خود باشید
به شما کمک می کند تا بیشتر کارآمد باشید
به شما کمک می کند تمرکز بیشتری داشته باشید
به شما در یافتن وقت بیشتر برای رفتارهای سالم مانند ورزش کمک کند و زمان بیشتری را برای لذت بردن از فعالیت های سرگرم کننده می توانید اختصاص دهید.

برخی از کارهایی که می توانید از این طریق انجام دهید به شما در حفظ روال زمانی که استرس دارید کمک می کند:

 

روی چیزهایی که می توانید کنترل کنید متمرکز شوید

 

مدیریت رفتارهای خود می تواند به شما کمک کند احساس کنترل بیشتری در اوضاع داشته باشید. گلدمن توصیه می کند برای کنترل چیزهایی که در اختیار شما هستند تمرکز کنید. وی پیشنهاد می کند: “مکان خوبی برای شروع کار جدید، تنظیم بیدار شدن از خواب و زمان خواب و همچنین زمان غذا و فعالیت اختصاص دهید.” نکته اصلی ایجاد روال است که می تواند ساختار و احساس پیش بینی را به روز شما اضافه کند.”

البته برنامه شما بسته به روز هفته ممکن است تا حدودی تغییر کند، اما تعهد به یک ساختار اساسی برای زمانی که شما از خواب بیدار خواهید شد، غذا می خورید، کار می کنید، فعالیت می کنید و خوابیدن به شما کمک می کند احساس استرس کمتری داشته باشید.

ساختار روزانه به شما کمک می کند که کارهای اصلی را که باید انجام شود انجام دهید و این باعث می شود تا شما فرصت برنامه ریزی برای موارد دیگر نیز داشته باشد.

شما با روال منظم، احساس نظم و سازماندهی بیشتری خواهید داشت و این امر به شما کمک می کند در صورت بروز شرایط استرس زا احساس کنترل بیشتری داشته باشید.

 

یک روال را دنبال کنید که از سلامت شما پشتیبانی کند

مواردی وجود دارد که می توانید بخشی از کارهای روزمره خود را برای کمک به مدیریت سطح استرس انجام دهید. این شامل:

فعال بودن و ورزش منظم روزانه
مطمئن شوید که شما به خوبی استراحت کرده اید
خوردن وعده های غذایی سالم در یک برنامه منظم
تعیین اهداف واقع بینانه
تلاش برای مثبت ماندن
آماده شدن برای چالش ها
با دوستان و اعضای خانواده در تماس باشید
وقت خود را برای فعالیتهایی که از آن لذت می برید کنار بگذارید

البته وضعیتی که شما شخصاً با آن روبرو هستید نیز می تواند تعهد به روال روزانه را آسان یا سخت کند. ماندن در خانه به دلیل COVID-19 بسیاری از افراد را با برنامه های خالی رها کرده است که می تواند برای بسیاری از افراد یک چشم انداز دلهره آور باشد. مهم است که مواردی را برای پر کردن وقت خود بیابید، بنابراین شما درگیر رفتارهای غیرمستقیم یا ناسالم نخواهید شد.

 

 

لیست خود را تهیه کنید

یکی از فعالیتهای مفید تهیه لیست کارهایی است که معمولاً در طول روز انجام می دهید. همه چیز را از کار تا تهیه غذا تا کارهای خانگی لیست کنید. هنگامی که ایده ای از وظایف اساسی برای رسیدن به اهداف خود داشته باشید، می توانید یک طرح کلی را برای آنچه ممکن است شما برای انجام آن هر روز نیاز داشته باشید برای پیگیری کار خود شروع کنید.

استرس می تواند تمرکز را دشوار کند، بنابراین تشریح فعالیت های روزانه می تواند به شما کمک کند تا بر روی مهمترین موارد تمرکز کنید.

در حالی که انجام این کار ضروری است، حتماً مواردی را پیدا کنید که می توانید در انتظار آنها باشید، خواه این برنامه تماشای یک برنامه تلویزیونی مورد علاقه باشد یا با یک دوست تماس بگیرید. انجام این پاداش های جزئی در بخشی از کارهای روزمره شما می تواند به شما کمک کند در هنگام کاری که ممکن است به همان اندازه از آن لذت نبرید، خوشحال و متمرکز شوید.

 

پیدا کردن آنچه در مورد شما کار می کند؟

 

آیا بهتر است یک برنامه روزانه سازمان یافته یا فقط یک لیست کلی برای کارهای روزانه داشته باشید؟ برخی از افراد ممکن است با یک برنامه روزانه کاملاً سازمان یافته که فعالیتها را در واحد های مشخص زمان است، راحت باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با یک لیست قابل انعطاف، خوب عمل کنند.

چگونه تصمیم می گیرید کدام روش برای شما مناسب است؟ انگیزه های خود و همچنین کارهایی را که باید انجام دهید در نظر بگیرید. گلدمن توصیه می کند: “اگر این کاری است که از اهمیت بالایی برخوردار است و باید در یک روز خاص انجام شود، پس برنامه ریزی آن را به روال معمول خود اختصاص دهید و آن زمان را به پایان برسانید.”

به عبارت دیگر، عمداً زمان مشخصی را برای انجام وظایف با اولویت بالا برنامه ریزی کنید. دانستن اینکه شما آن زمان را برای آن کارها کنار گذاشته اید، شما را به این سمت رها می کند تا بتوانید روی بقیه وقت خود به طور مؤثر تمرکز کنید.

او همچنین پیشنهاد می کند که برنامه ریزی برای کارهایی که ممکن است انگیزه انجام آنها را نداشته باشید، مفید می باشد. وی توضیح می دهد: “هنگامی که ما احساس انگیزه در انجام کارها نداریم، بسیار آسان است که آنها را به تعویق بیندازیم و آنها را به روز بعد موکول کنیم.” دانستن اینکه شما باید در یک روز معین در یک زمان مشخص کارهایی را انجام دهید به شما کمک می کند تا مسیر خود را حفظ کنید و بر ترغیب به عقب انداختن آنها غلبه کنید.

 

 

به یاد داشته باشید که این کار به زمان و تمرین نیاز دارد

درست مثل تلاش برای ایجاد یک عادت جدید، شروع و چسبیدن به یک روال جدید، وقت و تلاش می طلبد. شما خودتان را به بهترین وجه می شناسید، بنابراین اگر به نظر نمی رسد که کارایی خوبی دارید، برنامه خود را تغییر دهید.

گلدمن توصیه می کند تا به این نکته توجه کنید که در طول روز چه احساسی دارید تا مشخص کنید که کدام ساعات روز بیشترین میزان کارآمدی را دارید.

“اگر هر روز احساس می کنید در یک زمان خاص احساس بی تحرکی و بی حالی می کنید، این نشانه آن است که ممکن است در آن زمان به یک استراحت کوچک نیاز دارید.”

روز خود را بسازید تا از منابع طبیعی و جریان انرژی خود نهایت استفاده را ببرید. کارهای بیشتری انجام دهید و اطمینان حاصل کنید که آنچه را که برای استراحت و آرامش خود نیاز دارید، به دست می آورید.

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

Very Well Mind

به این مقاله امتیاز دهید