07136476172 - 09172030360 [email protected]

انگیزه دائمی به معنای هجوم مداوم انتقال دهنده های عصبی مغز از طریق مسیرهای عصبی شماست. یکی از انتقال دهنده های عصبی که نقش حیاتی در ایجاد انگیزه دارد دوپامین است. اما مشکل انتقال‌دهنده‌های عصبی این است که دائماً جریان ندارند، در عوض فوران می‌کنند و سپس خاموش می‌شوند.

علاوه بر این، وقتی مغز شما با چیزهای مختلف آشنا می شود، دوپامین در مغزتان آزاد نمی شود. به همین دلیل است که انگیزه هرگز دوام نمی آورد. و برای همین است که پس از چند روز تکرار رژیم غذایی و یا باشگاه، تمام برنامه ریزی های آینده خود را کنار می گذارید.

بنابراین، آیا انگیزه دائمی ممکن است؟ اگر بله، چگونه؟

شروع کنیم…

انگیزه چیست و چگونه کار می کند؟

یک روز یک فیلم از آرنولد شوارتزنگر یا دواین جانسون را تماشا می کنید و در مورد هیکل آنها خیال پردازی می کنید. آرزو داری که مثل آنها هیکل خوبی داشته باشید یا حداقل هیکل سالمی داشته باشید. تا بتوانید کمی بهتر زندگی کنید.

فقط تصور کنید، به خودتان بگویید وقتی شکم، عضله دوسر و پوستی سالم دارید، اوضاع چگونه خواهد بود. این تصویر آینده شما به شما انگیزه می‌دهد. و همچنین وقتی برخی از نقل قول‌های انگیزشی را می‌خوانید یا یک ویدیوی انگیزشی را تماشا می‌کنید که در آن مربیان هر چیزی که رویای شما باشد فریاد می‌زنند و می گویند هر چیزی که در ذهنتان باشد ممکن است.

می گویند شما فوق العاده هستید، شما استثنایی هستید، و این کار را انجام خواهید داد زیرا می دانید که این کار را انجام خواهید داد. هیچ چیز دیگری لازم نیست. شما قرار است ورزشگاه را خراب کنید. همان روزی که به بهترین باشگاه می روید و عضویت سالانه می گیرید.

شما از همان روز پذیرش شروع به تمرین می کنید

اگر بودجه دارید از یک مربی شخصی استفاده می کنید و از همان روز اول شروع به تمرین کردن با همه ماشین ها، هالتر، دست آزاد و غیره می کنید.

البته، ضربه زدن به همه چیز در روز اول، به دلیل درد عضلانی، چیز بدی است، اما چه کسی اهمیتی می‌دهد، شعار شما «بدون درد، بدون سود» است.

این اتفاق برای چند هفته ادامه می یابد، شما با افراد جدیدی آشنا می شوید و با تمام مکمل هایی که برای رشد بیشتر نیاز دارید آشنا می شوید. شیک های پروتئینی و مولتی ویتامین می خرید و به تمرینات سخت ادامه می دهید.

بعد از یک ماه، به جز روزهای استراحت، هیچ روزی را از دست نداده اید. شما شب برنامه ریزی می کنید، روز بعد در باشگاه چه کاری انجام می دهید، ویدیوهای یوتیوب در مورد بدنسازی را تماشا می کنید و احساس شادی، آرامش و مثبت تری دارید. اکنون اوضاع بهتر خواهد شد و جز این نیست.

یک روز شما جلسه ورزش خود را از دست دادید. با خودتان می گویید این مشکلی ندارد زیرا گرفتگی شدید عضلانی داشتید. بعد از چند روز دو روز متوالی را از دست دادید و این به این دلیل است که باید با دوستان از ایستگاه بیرون می رفتید.این یک دلیل واقعی است.

دوباره بعد از چند روز متوجه می‌شوید که حتی از روی کاناپه بلند شده و به باشگاه بروید. امروز حوصله رفتن به باشگاه را ندارید. می خواهید استراحت کنید، تلویزیون تماشا کنید و پیتزا بخورید. خدایا خیلی وقته پیتزا نخوردی روز بعد، کیف باشگاه خود را می بندید، اما باشگاه آنقدر کسل کننده است، نمی توانید دوباره دو تا سه ساعت کار کنید. و آن مربی دیوانه فریاد می زند که چرا دیروز را از دست دادید.

 در حال حاضر نمی توانید با آن کنار بیایید

بنابراین تلفن خود را خاموش می کنید و بازی های ویدیویی را روی رایانه خود انجام می دهید. ظرف چند روز آینده، ورزشگاه را ترک می کنید و می گویید، بعد از چند هفته شروع می کنید زیرا ذهن شما کار نمی کند و نیاز به استراحت دارید. اما هرگز به آن ملحق نمی شوید.

با خودتان می گویید بدنسازی برای شما مناسب نیست شما فقط با رژیم غذایی سالم خود اندام خود را حفظ خواهید کرد. اما، همه ما می دانیم که رژیم غذایی شما چقدر سالم خواهد بود. بنابراین، چرا این اتفاق برای شما یا بیشتر ما افتاد؟ انگیزه کجا می رود؟ چرا محو می شود؟

 

بیایید در مورد انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین صحبت کنیم

جان داگلاس پتیگرو، استاد بازنشسته فیزیولوژی در دانشگاه کوئینزلند، استرالیا دریافت که مغز ما دنیای بیرونی را به دو ناحیه مجزا تقسیم می‌کند، یعنی: محیطی و فرافردی که اساساً به معنای نزدیک و دور است.

فراشخصی همان چیزی است که در آغوش شماست. شما می توانید آن را در حال حاضر بدون اتلاف وقت کنترل کنید. هر چیزی فراتر از دست شما، فراشخصی است. اگر باید بسته آب سیب را که در فریزر آشپزخانه است بردارید، باید از پشت میز مطالعه خود بلند شوید، به فریزر بروید، آن را باز کنید و سپس آن آب میوه را بنوشید. بین خواسته و هدف شما فاصله وجود دارد.

اگر آب سیب در فریزر شما نیست، باید به بازار بروید و آن را بخرید و سپس می توانید آن را بنوشید. بین خواسته و هدف شما فضای بیشتری وجود دارد. هر زمان که فضا وجود داشته باشد، برای مدیریت فضا به زمان نیاز دارید. شما رویاها و اهدافی دارید و برای رسیدن به اهدافتان نیاز به زمان دارید. دوپامین یک ماده شیمیایی عصبی است که با فضا یا به عبارت دیگر پاداش های آینده سروکار دارد. این باعث می شود آنچه را که در حال حاضر ندارید، یک پاداش بالقوه در آینده بخواهید و شما را به دنبال آن سوق می دهد.

اینها به خاطر دوپامین است

به خاطر دوپامین است که شما آن هیکل خوب را می خواهید. به دلیل دوپامین است که شما آن انفجار انرژی و انگیزه را برای رسیدن به هر چیزی احساس می کنید.  دوپامین است که قصد دارید به هدف بالقوه خود برسید. به دلیل دوپامین است که وقتی به عشق خود یا هیجان ملاقات با بهترین دوست خود پس از مدت ها فکر می کنید، احساس خوشحالی می کنید. به همین دلیل است که دوپامین به عنوان یک مولکول لذت نیز شناخته می شود.

در مطالب بعدی با همین عنوان درباره حفظ انگیزه صحبت می کنیم.

این مطلب ادامه  دارد…

 

منبع: https://basicideaz.com/constant-motivation/

به این مقاله امتیاز دهید