07136476172 - 09172030360 [email protected]

افکار مزاحم تصاویر یا افکار غیرمنتظره ای هستند که به نظر می رسد در ذهن شما ظاهر می شود.  آنها اغلب عجیب یا ناراحت کننده هستند.  اما این افکار هر از گاهی برای همه اتفاق می افتد.

افکار مزاحم چیست؟

به نظر می رسد افکار مزاحم از ناکجاآباد بیرون می آیند.  این افکار و تصاویر ناخواسته و اغلب ناخوشایند هستند.  محتوا گاهی اوقات ممکن است تهاجمی یا جنسی باشد. یا ممکن است ناگهان به اشتباهات یا موارد نگران کننده فکر کنید.

ممکن است زمانی که این اتفاق می افتد احساس ناراحتی کنید. اما هر چند وقت یکبار داشتن یک فکر مزاحم بخشی معمولی از زندگی است.

در بیشتر موارد، افکار مزاحم معنای خاصی ندارند.  تا زمانی که تشخیص دهید که اینها فقط افکار هستند. و تمایلی به عمل به آنها ندارید، افکار مزاحم مضر نیستند.

با این حال، اگر اغلب اتفاق می‌افتد، باعث نگرانی قابل توجهی می‌شود. یا اگر در فعالیت‌های روزانه‌تان اختلال ایجاد می‌کند، بهتر است با یک پزشک صحبت کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چرا افکار مزاحم رخ می دهند و چگونه می توانید آنها را مدیریت کنید، ادامه مطلب را بخوانید.

انواع افکار مزاحم

انواع مختلفی از افکار مزاحم وجود دارد.  برخی از افراد ممکن است افکار مزاحم در مورد:

 • میکروب ها ، عفونت ها یا سایر انواع آلودگی ها
 • اعمال خشونت آمیز، پرخاشگری، یا آسیب رساندن به افراد دیگر
 • شک در انجام اشتباه یا ناتمام گذاشتن کارها
 • دین، توهین به مقدسات، یا فردی بد اخلاق بودن
 • اعمال یا موقعیت های جنسی
 • عمل کردن یا گفتن حرف نادرست در ملاء عام

همچنین ممکن است انواع دیگری از افکار مزاحم وجود داشته باشد که در این دسته بندی ها قرار نگیرند.

گاهی اوقات، افرادی که افکار مزاحم را تجربه می کنند، در مورد معنای آنها نگران می شوند.  این می تواند منجر به تلاش شخصی برای کنترل یا متوقف کردن افکار شود.  مردم همچنین ممکن است احساس شرم کنند. و بخواهند آنها را از دیگران مخفی نگه دارند.

به خاطر داشته باشید که تصویر یا فکر ممکن است آزاردهنده باشد، اما معمولاً معنای خاصی ندارد.  اگر هیچ تمایل یا قصدی برای عمل به این فکر ندارید و می توانید به راحتی روز خود را ادامه دهید، احتمالاً جای نگرانی نیست.

افکار صدمه زدن به خود یا دیگران دلیلی برای کمک گرفتن است.  اگر به صدمه زدن به خود یا شخص دیگری فکر می کنید، فورا مراقبت های اورژانسی دریافت کنید.  به نزدیکترین اورژانس بروید یا با خدمات اورژانس محلی خود تماس بگیرید.

آیا افکار مزاحم طبیعی هستند؟

معمول است که هر چند وقت یک بار یک فکر مزاحم داشته باشید.  در واقع، تقریبا برای همه اتفاق می افتد.  یک مطالعه در سال 2014 نشان داد که حدود 94 درصد از شرکت کنندگان حداقل یک فکر مزاحم در 3 ماه قبل از مطالعه داشتند.

در مطالعه سال 2014، “تردید” نفوذها – یا نگرانی در مورد انجام صحیح وظایف – رایج ترین موارد بود.  افکار مزاحم با ماهیت جنسی یا مذهبی کمترین احتمال را داشت که گزارش شود.

اگرچه افکار مزاحم معمولاً جای نگرانی ندارند، اما گاهی اوقات می توانند در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد کنند.

افرادی که در مورد افکار مزاحم خود احساس ترس یا گناه می کنند، یا احساس می کنند باید برای کنترل افکار خود اقدام کنند، ممکن است چیز جدی تری را تجربه کنند.  اگر اینطور است، بهتر است با پزشک صحبت کنید.

چه چیزی باعث ایجاد افکار مزاحم می شود؟

افکار مزاحم ممکن است دلیلی نداشته باشند.  آنها می توانند به طور تصادفی اتفاق بیفتند.  برخی از افکار در مغز شما پرسه می زنند.  سپس به همان سرعت، آنها خارج می شوند و هیچ اثر ماندگاری از خود باقی نمی گذارند.

به ندرت، افکار مزاحم به یک وضعیت سلامت روانی زمینه ای، مانند اختلال وسواس فکری اجباری (OCD) یا اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) مرتبط هستند.  این افکار همچنین می تواند نشانه ای از یک مشکل دیگر سلامتی باشد، مانند:

علائمی که نشان می دهد ممکن است یک علت زمینه ای وجود داشته باشد شامل افکار مزاحم است که:

 • بیشتر از یک لحظه کوتاه طول بکشد
 • به مرور زمان باعث ناراحتی شود
 • باعث می شود احساس کنید که باید افکار خود را کنترل کنید

تغییراتی که در سلامت روان ایجاد می شود چیزی نیست که بتوان آن را ساده انگاشت.  علائم اولیه برخی از شرایط نیز ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تغییر در الگوهای فکری
 • افکار وسواسی
 • افکار مربوط به تصاویر آزاردهنده

این افکار جای شرمندگی ندارند، اما دلیلی برای تشخیص و درمان هستند تا بتوانید احساس بهتری داشته باشید.

چه شرایطی شامل افکار مزاحم می شود؟

افکار مزاحم همیشه نتیجه یک بیماری اساسی نیستند.  هر کسی می تواند آنها را تجربه کند.

اما شرایط متعددی وجود دارد که شامل افکار مزاحم به عنوان یک علامت است.  آنها عبارتند از:

OCD

در OCD ، افکار مزاحم باعث ناراحتی جدی می شوند.  یک فرد مبتلا به OCD اغلب تلاش های قابل توجهی برای سرکوب یا متوقف کردن افکار ناخواسته خود (وسواس) انجام می دهد.  این معمولاً شامل تکرار رفتارها یا عادات خاص است.

رفتارها و عاداتی که به عنوان اجبار شناخته می شوند، می توانند در کیفیت زندگی فرد اختلال ایجاد کنند.  اما این امکان وجود دارد که OCD با درمان به میزان قابل توجهی بهبود یابد.

PTSD

افرادی که با PTSD زندگی می کنند ممکن است افکار مزاحم مربوط به یک رویداد آسیب زا که تجربه کرده اند داشته باشند.  این افکار یا خاطرات می توانند علائم دیگری از PTSD مانند بی خوابی یا حالت ناخوشایند بیش هوشیاری را ایجاد کنند.

PTSD می تواند در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد کند.  با این حال، با درمان متمرکز بر تروما ، می توان از علائم تسکین یافت.

اختلالات اشتها

افراد مبتلا به اختلال خوردن ممکن است افکار مزاحم در مورد بدن خود، کاهش وزن یا آنچه می خورند تجربه کنند.  این می تواند شامل احساس گناه، شرم یا ترس مرتبط با غذا یا تصویر بدن باشد.  این نفوذها می تواند باعث ناراحتی جدی شود.

اختلالات خوردن نیز می تواند باعث تغییرات قابل توجهی در رفتارهای مربوط به غذا و خوردن شود.

اگر علائم اختلال خوردن دارید، مهم است که با پزشک صحبت کنید.  با درمان، می توان از عوارض جدی جلوگیری کرد.

چگونه افکار مزاحم را مدیریت کنیم

افکار مزاحم قدرتمند هستند زیرا به نظر می رسد که در ذهن شما “چسبیده اند”.

بهترین راه برای مدیریت افکار مزاحم این است که حساسیت خود را نسبت به فکر و محتوای آن کاهش دهید.  استراتژی های زیر ممکن است کمک کند.

راه های مدیریت افکار مزاحم

درمان شناختی رفتاری (CBT).

 •   در CBT ، شما با یک درمانگر کار خواهید کرد تا روش های تفکری را بیاموزید که می تواند به شما کمک کند نسبت به افکار مزاحم کمتر حساس شوید.  در یک محیط کنترل‌شده، درمانگر شما ممکن است شما را در معرض محرک‌هایی برای افکار مزاحمتان قرار دهد. تا بتوانید یاد بگیرید که به آنها واکنش متفاوتی نشان دهید.

دارو.

 •   گاهی اوقات، از داروها برای درمان بیماری هایی مانند OCD و PTSD استفاده می شود.  مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) معمولاً برای درمان این شرایط سلامت روان تجویز می شوند.

مراقبت از خود.

 •  یک گام خوب برای درمان افکار مزاحم، شناخت این است که آنها چیستند: فقط افکار.  شما می توانید یاد بگیرید که وقتی اتفاق می افتد به آنها برچسب بزنید و تشخیص دهید که افکار با قصد یا رفتار یکسان نیستند.  این ممکن است به کاهش دفعات یا شدت افکار ناخواسته کمک کند.

افکار مزاحم چگونه تشخیص داده می شوند؟

اولین قدم برای تشخیص، صحبت با پزشک است.  آنها علائم و سابقه پزشکی شما را بررسی خواهند کرد.  آنها ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهند و در برخی موارد، از پرسشنامه یا آزمایش برای یافتن اطلاعات بیشتر در مورد علائم شما استفاده کنند.

اگر آنها هیچ مشکل فیزیکی که می تواند منجر به افکار مزاحم شود، پیدا نکردند، ممکن است شما را به یک روانشناس یا روانپزشک مجاز ارجاع دهند.  این افراد برای تشخیص علائم و نشانه های علل احتمالی افکار مزاحم، از جمله OCD و PTSD آموزش دیده اند.

یک روانشناس یا روانپزشک می تواند با شما همکاری کند تا افکار را در زمان وقوع و نحوه واکنش شما به آنها شناسایی کند.  این به آن‌ها کمک می‌کند تا تشخیص دهند و تصمیم بگیرند که آیا علت احتمالی دیگری وجود دارد یا خیر.

اگر افکار مزاحم داشته باشید، چشم انداز چیست؟

این افکار ممکن است ناراحت کننده باشند، اما اگر هر چند وقت یک بار به ذهنشان خطور کند، احتمالاً جای نگرانی نیست.  در بسیاری از موارد، آنها توسط چیز خاصی ایجاد نمی شوند.  با درک اینکه این فقط یک فکر است، می توانید به خود کمک کنید تا از آن عبور کنید.

هنگامی که افکار مزاحم به یک بیماری زمینه ای مانند OCD یا PTSD مربوط می شوند، شروع تشخیص و درمان ممکن است کمی طول بکشد.

اما پایبندی به برنامه درمانی می تواند به کاهش علائم و کاهش تکرار افکار کمک کند.  گزینه‌هایی مانند دارو و CBT می‌توانند به شما کمک کنند با افکاری که اتفاق می‌افتند کنار بیایید.

اگر افکار مزاحم شما در زندگی روزمره شما اختلال ایجاد می کند، در مورد تجربیات خود با پزشک صحبت کنید.  دریافت درمان می تواند به مدیریت بیشتر افکار مزاحم کمک کند.

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

افکار منفی چرا قبل از خواب به سراغمان می‌آید؟

افکار منفی پی در پی منجر به افزایش خطر زوال عقل و آلزایمر در دوران پیری می شود