07136476172 - 09172030360 [email protected]

افسردگی پس از زایمان شایع است و بین 10 تا 20 درصد از زنان را تحت تأثیر قرار می دهد. اما تا کی ادامه دارد و افسردگی پس از زایمان چقدر طول میکشد؟

پس از زایمان، بعضی مادران افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند، که یک اختلال خلقی رایج پس از زایمان است که شامل علائم ناراحتی، احساس نگرانی و خستگی است. افسردگی پس از زایمان معمولا دو هفته یا کمتر طول می کشد و علائم به طور مستقل برطرف می شوند. با این حال، اگر این طور نشد، ممکن است افسردگی پس از زایمان را تجربه کنید.

افسردگی پس از زایمان، یکی از اختلالات خلقی پری ناتال جدی است و نیاز به درمان دارد. افسردگی پس از زایمان به عنوان یک اختلال افسردگی اساسی در نظر گرفته می شود که معمولاً در هشت هفته اول پس از زایمان خود را نشان می دهد، اما می تواند در هر زمانی در سال اول پس از زایمان رخ دهد.

علائم و نشانه های افسردگی پس از زایمان

موارد زیر برخی از علائمی است که اغلب در افسردگی بالینی وجود دارد – هم در افسردگی پس از زایمان هم موارد دیگر:

  • تحریک پذیری
  • احساس ناامیدی یا درماندگی
  • مشکل در خوابیدن یا بی حرکت نشستن
  • احساس اضطراب یا غمگین بودن
  • از دست دادن علاقه به فعالیت هایی که معمولاً از آنها لذت می بردید
  • مشکل در تمرکز
  • تغییرات غیر طبیعی در اشتها، رژیم غذایی یا وزن
  • مشکلات گوارشی، مانند گرفتگی عضلات یا سردرد
  • تجربه افکار خودکشی یا مرگ

علائم دیگر موجود در افسردگی پس از زایمان

با افسردگی پس از زایمان، ممکن است از نظر عاطفی نیز از نوزاد جدید خود جدا شوید. ممکن است در رابطه با مسئولیت های فرزندآوری احساس اضطراب یا استرس داشته باشید، یا نگرانی بیش از حد در مورد سلامت یا رفاه فرزندتان از جمله علائم دیگر شما باشد.

اگر افسردگی پس از زایمان یا اختلال خلقی یا اضطرابی دیگر در دوران بارداری را تجربه می کنید، نباید به تنهایی از آن رنج ببرید و باید به متخصص سلامت روان مراجعه کنید.

اگر در شیراز زندگی می کنید و به دنبال بهترین کلینیک درمان افسردگی پس از زایمان هستید، شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

0713647617209172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

افسردگی پس از زایمان چقدر طول میکشد؟

Emma Basch، روانشناس بالینی، می گوید که پزشک شما می تواند افسردگی پس از زایمان را 10 تا 14 روز پس از زایمان تشخیص دهد. در آن زمان، اگر هنوز در بیشتر روزها علائم خلق و خوی خود را تجربه می کنید، و اگر این علائم بر عملکرد شما تأثیر می گذارد، پزشک می تواند افسردگی پس از زایمان را تشخیص دهد.

هر چه زودتر افسردگی پس از زایمان تشخیص داده شود، بهتر است. هنگام مواجهه با افسردگی پس از زایمان، مداخله زودهنگام برای سلامت روان مادر و رشد شناختی کودک بسیار مهم است. اگر افسردگی مادر درمان نشود، می تواند بر رشد شناختی کودک تأثیر بگذارد.

با این حال، مدت زمان ادامه افسردگی به عوامل زیادی بستگی دارد، از جمله، اما نه محدود به: سابقه سلامت روانی زن، تغییرات هورمونی، ناراحتی روانی یا اجتماعی، یا استرس‌های زندگی مانند یک تولد آسیب‌زا یا تروما از قبل.

پس از تشخیص و درمان، علائم به سرعت بهبود می یابند. دکتر باش می گوید ممکن است در عرض چند هفته پس از تشخیص، احساس بهتری داشته باشید. با این حال، این ممکن است برای همه صادق نباشد. درمان سلامت روان نیاز به یک رویکرد فردی دارد زیرا نیازهای هر فرد متفاوت است. بنابراین در حالی که ممکن است دوست شما دو ماه پس از تشخیص خود احساس بهتری داشته باشد، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا احساس مشابهی داشته باشید.

بهترین راه برای نظارت بر افسردگی پس از زایمان، توجه به کاهش شدت و مدت علائم است.

اگر برای بازگشت به فعالیت‌هایی که زمانی از آن لذت می‌بردید انگیزه دارید، این نشانه خوبی است که سلامت روان شما بهبود یافته است. از آنجا که افسردگی می تواند روز به روز تغییر کند، مهم است که علائم خود را پیگیری کنید و با پزشک یا درمانگر خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برنامه درمانی شما به طور موثر عمل می کند.

وقتی افسردگی تشخیص داده نمی شود

اگر افسردگی پس از زایمان تشخیص داده نشود، می‌تواند برای ماه‌ها یا سال‌ها ادامه یابد، یعنی مدت‌ها پس از دوره یک ساله پس از زایمان.

یک مطالعه در سال 2020 روی بیش از 4500 زن نشان داد که 5 درصد از زنان مورد مطالعه، سطوح بالای علائم افسردگی پس از زایمان را به مدت سه سال پس از زایمان گزارش کردند.

خبر خوب این است که افسردگی پس از زایمان بسیار قابل درمان است و طول دوره افسردگی پس از زایمان با درمان فوری کوتاه می شود.

اگر بیمار در معرض خطر ابتلا به افسردگی پس از زایمان باشد، انجام مراقبت های پیشگیرانه می تواند علائم افسردگی پس از زایمان را کوتاه کند یا حتی از بین ببرد.

از 4 آگوست 2023، سازمان غذا و داروی آمریکا زورانولون را به عنوان اولین درمان خوراکی برای افسردگی پس از زایمان تایید کرد. زورانولون یک داروی یک بار در روز برای افسردگی پس از زایمان است که طی دو هفته مصرف می شود

مدیریت افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان می تواند با خواب ضعیف، عدم حمایت اجتماعی یا حمایت خانواده، انزوا، و انگ بدتر شود.

زندگی پس از زایمان، بسته به شرایط شما، می تواند از نظر عاطفی دشوار باشد. حتی اگر از حضور فرزند جدید خود احساس هیجان و خوشحالی می کنید، باز هم می توانید افسردگی پس از زایمان را تجربه کنید.

علاوه بر درمان، می‌توانید روی بهبود خواب، خوردن وعده‌های غذایی مغذی، برنامه‌ریزی زمانی برای فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برید، و درخواست کمک از عزیزان یا اعضای جامعه کار کنید. همچنین گروه های حمایتی برای والدینی که افسردگی پس از زایمان را تجربه می کنند وجود دارد.

مراقبت از سلامتی جسمانی و روانی خود به ویژه به عنوان والدین بسیار مهم است. بهترین کاری که می توانید در این مدت انجام دهید این است که به خودتان لطف کنید.

اگر افسردگی پس از زایمان شما حتی با وجود دریافت درمان در حال بدتر شدن است، یا اگر افکار خودکشی یا آسیب رساندن به فرزندتان را تجربه می کنید، برای حمایت و کمک گرفتن از یک مشاور آموزش دیده با خط ملی پیشگیری از خودکشی تماس بگیرید.

حرف آخر

هنگامی که صحبت از مقابله با افسردگی پس از زایمان می شود، مهم است که به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید. این یک بیماری شایع است که قابل درمان است. در صورت داشتن هر گونه نگرانی باید با پزشک خود صحبت کنید تا درمان ایمن و مؤثر را شروع کنید. افسردگی قابل درمان است و دریافت کمک برای مادران باردار ضروری است. اگر در مورد استفاده از داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری نگران هستید، و به دنبال بی خطر ترین درمان افسردگی پس از زایمان هستید، بهتر است بدانید که درمان‌های جایگزین دیگری برای افسردگی مانند درمان tES, TMS، رواندرمانی، نوروفیدبک، تنظیم سیستم اتونم ، بایوفیدبک و مدیتیشن وجود دارد.

همین الان می توانید وقت ارزیابی خود را تعیین کنید! روی لینک زیر کلیک کنید:

اگر در شیراز زندگی می کنید و به دنبال بهترین کلینیک درمان افسردگی پس از زایمان هستید، شما شایسته دریافت بهترین ها هستید. همین امروز زمان مشاوره خود را تنظیم کنید! با ما در تماس باشید.

0713647617209172030360

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

بی خطر ترین درمان افسردگی پس از زایمان!

جدیدترین دارو برای درمان افسردگی پس از زایمان تایید شده توسط FDA

 

 

به این مقاله امتیاز دهید