07136476172 - 09172030360 [email protected]

جدایی یا کات کردن می‌تواند آسیب جدی به سلامتی شما وارد کند. پایان یک رابطه نه تنها می‌تواند منجر به تغییرات عمده در زندگی درامور مالی و موقعیت های زندگی شود، بلکه عاطفی زیادی ایجاد می کند. برخی از جدایی ها راحت تر از بقیه هستند. ممکن استبتوانید آن را رها کنید و نسبتاً سریع ادامه دهید. در موارد دیگر، ممکن است احساس عصبانیت، ناراحتی، تلخی، اضطراب و دلشکستگی کنید.

همه این احساسات پس از جدایی عاشقانه می توانند کاملا طبیعی باشنداما اگر منجر به احساس غم و اندوه یا بی علاقگی طولانیمدت و اختلال قابل توجه در عملکرد زندگی شوند، ممکن است نشانه ای باشد که اتفاق جدی تری در حال وقوع است. رویدادهایاسترس‌زای زندگی مانند کات کردن یا طلاق گاهی اوقات می‌توانند باعث ناراحتی عاطفی طولانی و شدید شوند.

یک مطالعه نشان داد که حتی حالت‌های عاطفی عادی پس از جدایی بسیار شبیه افسردگی بالینی است

تجربه افسردگی و علائم دیگر پس از پایان یک رابطه گاهی اوقات به عنوان یک اختلال سازگاری با خلق افسرده تشخیص داده می شودکه گاهی اوقات به عنوان افسردگی موقعیتی نیز شناخته می شود. از آنجایی که این احساسات می‌تواند شش ماه تا دو سال طول بکشد،درک علائم و نشانه ها بسیار مهم است تا در صورت نیاز بتوانید کمک و حمایت پیدا کنید.

علائم افسردگی بعد از کات یا جدایی

احساس غم و اندوه پس از جدایی می تواند از خفیف تا شدید متفاوت باشد. گاهی اوقات این احساسات می توانند برای مدت نسبتاًکوتاهی شدید باشند. در موارد دیگر، افراد ممکن است طیفی از احساسات خفیف تا شدید غم و اندوه را احساس کنند که در نوساناست و برای مدت طولانی‌تری باقی می‌ماند.

از آنجایی که واکنش‌های عاطفی به جدایی می‌تواند بسیار متفاوت باشد، تشخیص اینکه چه زمانی باید به دنبال کمک یک متخصص،می‌تواند دشوار باشد.

علائم جدی تری که ممکن است نشان دهنده افسردگی باشند عبارتند از:

 • احساس ناامیدی یا درماندگی
 • کاهش یا افزایش وزن؛ تغییرات اشتها
 • خوابیدن زیاد یا کم
 • از دست دادن لذت و علاقه
 • احساس بی ارزشی
 • احساس غم، پوچی یا بی ارزشی
 • خستگی و کمبود انرژی
 • بی حوصلگی
 • افکار مرگ یا خودکشی

غم و اندوه پاسخ انسان به رویدادهای استرس زا و دردناک زندگی است. تحقیقات نشان داده است که جدایی یا کات کردن می‌تواندعمیقا بر افراد تأثیر بگذارد. پس از پایان یک رابطه، افراد تجربیاتی مانند پریشانی، تنهایی و از دست دادن عزت نفس را گزارشمی‌کنند.

به خود فرصت دهید. پاسخ ها ممکن است شامل دوره ای از سوگواری، اندوه، ناامیدی، چانه زنی، عصبانیت، انکار و پشیمانی باشد. این یک دوره سازگاری است، بنابراین شما به اندازه نیاز به خود زمان می‌دهید تا احساس کنید، پردازش کنید، و التیام پیدا کنید. درحالی که ناراحت کننده است، این احساسات معمولاً با گذشت زمان و با بهبودی ذهنی و عاطفی پس از جدایی شروع به تغییر می کنند.

اگر علائم شما جدی تر از غم عادی بعد از جدایی به نظر می رسد یا اگر به نظر می رسد علائم شما دارد بدتر می شود، با متخصصسلامت روان در مورد آنچه احساس می کنید صحبت کنید.

علل افسردگی پس از کات کردن یا جدایی

به عنوان نوعی از افسردگی موقعیتی، پایان یک رابطه چیزی است که این احساسات را تحریک می‌کند. جدایی می تواند نقطه تغییراساسی در زندگی یک فرد باشد. نه تنها به این معنی نیست که دیگر با کسی که زمانی دوستش داشتید درگیر نشوید، بلکه می‌تواندمنجر به یک آبشار کامل از تغییرات در زندگی شود.

دوستان مشترک ممکن است طرفی را انتخاب کنند که می تواند منجر به پایان روابط دیگر شود. ممکن است مجبور شوید وضعیت مالی ووضعیت زندگی خود را تنظیم کنید یا حتی با چالش های فرزندپروری مشترک با همسر سابق خود کنار بیایید.

جدایی‌ها همچنین می‌توانند بر نحوه نگرش شما نسبت به خودتان تأثیر بگذارند.

یک مطالعه نشان داد که پایان روابط عاشقانه بر احساس دانشجویان دانشگاه بر عملکرد تحصیلیشان، از جمله توانایی آنها برایتمرکز، انجام تکالیف و نمرات آزمون‌ها تأثیر می گذارد.

مطالعه دیگری نشان داد که کات یا جدایی‌ نه تنها خودپنداره را تغییر می‌دهند، بلکه افرادی که اختلال بیشتری در تصورشان از خودشاندارند، بیشتر احتمال دارد که پریشانی عاطفی پس از جدایی را تجربه کنند.

همه این تغییرات می تواند چالش برانگیز باشد. آنها می توانند باعث شوند که شما احساس سردرگمی، ناامنی، اضطراب و ناراحتیکنید. و در برخی موارد، ممکن است علائم شدیدتر و طولانی‌تر افسردگی را ایجاد کند.

تشخیص افسردگی بعد از جدایی

افسردگی بعد قطع یک رابطه یک اصطلاح پزشکی یا تشخیص واقعی نیست، اما این بدان معنا نیست که آنچه پس از جدایی احساسمی کنید یک وضعیت واقعی را نشان نمی دهد.

اگر تصمیم دارید با پزشک یا متخصص سلامت روان در مورد آن صحبت کنید، ممکن است تعدادی سوال در مورد علائم شما از جمله مدت زمان، فراوانی و شدت آنها بپرسند.

بسته به علائم شما، متخصص اختلال سازگاری را با خلق افسرده (که گاهی اوقات به عنوان افسردگی موقعیتی نامیده می شود) تشخیص می‌دهد. اختلالات سازگاری شرایطی هستند که ممکن است زمانی رخ دهند که به دنبال یک رویداد استرس‌زا در زندگی دچارپریشانی یا مشکل در عملکرد شدید.

برای تشخیص این عارضه طبق DSM-5 باید:

 • شروع به تجربه علائم در عرض سه ماه پس از استرس قابل شناسایی (در این مورد، جدایی) کنید
 • علائمی داشته باشید که با شدت تروما تناسبی ندارد و سایر موارد در زندگی شما را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد که ممکن است بر علائمشما تأثیر بگذارد.
 • علائمی دارید که نتیجه اختلال روانی دیگری نیست

درمان افسردگی بعد از جدایی یا کات کردن

خبر خوب این است که حتی اگر علائم افسردگی ناشی از جدایی را تجربه کنید، معمولاً تا شش ماه پس از واقعه شروع به بهبود خود بهخودی می کنید. با گذشت زمان، وضعیت شما بهبود می یابد و شروع به بهبودی می کنید. بعد از جدایی، در بیشتر موارد، به تدریجاحساس بهتری خواهید داشت.

اگر علائم شما خفیف تا متوسط است، ممکن است بتوانید به تنهایی با انجام مراقبت از خود و احاطه کردن خود با یک سیستم حمایتیقوی، آنها را کنترل کنید.

اگر علائم شما شدیدتر است یا احساس می کنید که برای مقابله با آن به کمک بیشتری نیاز دارید، با متخصص سلامت روان مرکزسلامت مغز دانا صحبت کنید. مشاوره می تواند برای کمک به شما در به دست آوردن دیدگاه مناسب، رسیدگی به الگوهای افکار منفی وایجاد مهارت های مقابله ای مفید باشد که می‌تواند هم اکنون و هم در آینده به شما کمک کند.

اگر علائم شما شدید است یا به نظر نمی رسد که بهبود یابد، روانپزشک ممکن است داروهایی مانند داروهای ضد افسردگی را نیز برایشما تجویز کند.

مقابله با افسردگی بعد از جدایی

چه غم و اندوه عادی پس از جدایی داشته باشید و چه چیزی جدی تر، کارهایی وجود دارد که می توانید پس از پایان یک رابطه راحت تربا آن کنار بیایید. در حالی که هیچ راهی برای پیش بینی اینکه چه کسی افسردگی جدایی را تجربه می کند وجود ندارد، کارهایی وجوددارد که می توانید انجام دهید تا خود را در برابر رویدادهای استرس زا انعطاف پذیرتر کنید.

برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید عبارتند از:

 • تشکیل یک شبکه پشتیبانی اجتماعی قوی از جمله در فضای آنلاین
 • مراقب خود و سلامتیتان باشید
 • مهارت های حل مسئله را بیاموزید
 • روی بهبود عزت نفس خود کار کنید
 • اهدافی را ایجاد کنید تا به سمت آنها پیش بروید
 • برای حل مشکلات خود قدم بردارید
 • در زندگی خود حس هدفمندی پیدا کنید

به خودتان زمان و مکان بدهید تا احساسات را به روش‌هایی پردازش کنید که برای شما واقعی، افتخارآمیز و حمایت‌کننده باشد (مانندهنر، موسیقی، رقص، نویسندگی و غیره).

تحقیقات همچنین نشان داده است که نوشتن در مورد آنچه که احساس می‌کنید یا تجربیات مثبت می‌تواند مقابله پس از یک رویدادآسیب‌زا را بهبود بخشد.

یافتن راه هایی برای مشغول ماندن نیز می تواند مفید باشد. در حالی که ممکن است وسوسه شوید، اما انجام کارهایی که ذهن و بدنشما را مشغول می کند، شما را از نشخوار افکار منفی دور می کند. سعی کنید پروژه جدیدی را ایجاد کنید یا سرگرمی جدیدی راشروع کنید که به آن علاقه‌مند بودید.

ورزش و گذراندن وقت با دوستان نیز می تواند راهی عالی برای بهبود خلق و خوی شما و مقابله با استرس پس از جدایی باشد.

جدایی‌ها می‌توانند حس عاملیت شخصی شما را مختل کنند و حتی خودپنداره شما را به چالش بکشند. تمرکز توجه شما بر جنبه‌هایی اززندگی‌تان که کنترل بیشتری در آن‌ها دارید، مانند کار یا سرگرمی‌هایتان، می‌تواند به شما کمک کند حس تسلط خود را بازیابی کنید. بهشما کمک می کند احساس قدرت بیشتری کنید.

حرف آخر

پایان یک پیوند صمیمانه می تواند نشان دهنده مجموعه ای از تغییرات در زندگی باشد. گاهی اوقات این تغییرات می تواند چیز خوبیباشدمی تواند منجر به رشد شخصی یا رفتن به رابطه ای شود که حمایت کننده تر و محبت آمیزتر باشد.

در برخی موارد، کات کردن یا جدایی می تواند منجر به احساس افسردگی طولانی مدت شود. در حالی که طبیعی است که برای مدتیپس از جدایی غمگین باشید یا حتی دل شکسته باشید، اگر علائم شما شدید‌تر یا طولانی‌تر از آنچه معمولاً انتظار دارید به نظر می‌رسد،باید با یک متخصص صحبت کنید. بر مراقبت از خود تمرکز کنید، برای حمایت با دوستان و خانواده تماس بگیرید و اگر به نظر می رسدعلائم شما در حال بدتر شدن است، از صحبت با متخصص سلامت روان انستیتو سلامت مغز دانا دریغ نکنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات ما، سایت انستیتو سلامت مغز دانا را ببینید یا با کارشناسان تماس بگیرید.

بهترین متخصص افسردگی در شیراز

به این مقاله امتیاز دهید