07136476172 - 09172030360 [email protected]
افرادی که با علائم کرونا طولانی مدت زندگی می کنند، اغلب علائم ماندگاری از جمله اضطراب را حتی پس از جان به در بردن از یک مورد خفیف بیماری تجربه می کنند.
بدون درک کامل پیامدهای عصبی ناشی از کووید-19، کادر درمان ممکن است نگرانی های سلامتی بیماران طولانی مدت کرونا را نادیده بگیرند.

چه چیزی سبب بروز اضطراب در کرونا طولانی مدت میشود؟

در یک مطالعه جدید، محققان دانشگاه نورث وسترن دریافتند که التهاب مغز و آسیب سلول های عصبی در بیماران مبتلا به کووید طولانی مدت، از جمله کسانی که هرگز در بیمارستان بستری نشده اند، با ایجاد اضطراب مرتبط است.
دکتر باربارا هانسون، یکی از نویسندگان این مقاله و استاد نورولوژی در دانشگاه نورث وسترن، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «بسیاری از بیماران احتمالاً احساس می کنند که علائم آنها نادیده گرفته شده است یا ممکن است فکر کنند خودشان دارند اشتباه میکنند. یافتن شواهدی مانند این شواهد تجربی که نشان می‌دهد احتمالاً مبنای بیولوژیکی برای این نوع علائم وجود دارد – برای این بیماران بسیار معتبر و مهم است.»

نحوه انجام مطالعه

محققان 64 شرکت کننده را که شامل بیماران مبتلا به کووید طولانی مدت بستری شده در بیمارستان، بیمارانی که علائم خفیف داشتند، بیمارانی که به دلیل انسفالوپاتی (نوع شدید بیماری مغزی) بستری شده بودند، و همچنین افراد سالمی که به این بیماری مبتلا نشده بودند را بررسی کردند.
شرکت‌کنندگان ماه‌ها پس از بهبودی از عفونت کرونا به سؤالاتی درباره کیفیت زندگی خود پاسخ دادند. آنها همچنین آزمون های استاندارد شده ای را تکمیل کردند که شناخت، سرعت پردازش، توجه، عملکرد اجرایی و حافظه کاری آنها را آزمایش می کرد.
محققان دریافتند بیمارانی که به دلیل کووید-19 در بیمارستان بستری شده بودند، افت شناختی و کاهش کیفیت زندگی مشابه بیمارانی را که یک ابتلا خفیف‌تر داشتند، نشان دادند. هانسون گفت، بنابراین، پیامدهای شناختی به شدت بیماری وابسته نیستند.
برای درک علل زمینه ای، محققان دو نشانگر زیستی موجود در خون را بررسی کردند. اولین مورد نشان دهنده آسیب به سلول های عصبی و دیگری فعال شدن سلول های گلیال است، سیستمی از سلول ها که از نورون ها پشتیبانی می کنند. فعال شدن سلول های گلیال نشان دهنده التهاب مغز است و اغلب در بیماری های خودایمنی مانند مولتیپل اسکلروزیس دیده می شود.

محققان خون بیماران را برای این نشانگرهای زیستی یک بار، حداقل سه ماه پس از بهبودی از عفونت حاد کرونا یا هر زمان که بیمار شروع به تجربه علائم عصبی طولانی مدت کووید کرد، تجزیه و تحلیل کردند. به طور متوسط، محققان از شرکت کنندگان هفت ماه پس از شروع بیماری نمونه برداری کردند.

نتایج مطالعه

محققان دریافتند که نشانگر زیستی برای التهاب مغز در افرادی که اضطراب را تجربه می کردند، شایع تر بود. علاوه بر این، افرادی که اضطراب شدیدتر داشتند، نسبت به افرادی که اضطراب کمتری داشتند، نرخ نشانگر التهاب بالاتری داشتند.

این امر حتی زمانی که محققان تفاوت های جمعیت شناختی مانند سن، جنس و شاخص توده بدنی را در نظر گرفتند، صادق بود.

دکتر ایگور کورالنیک رئیس بیماری‌های عفونی عصبی و نورولوژی در بخش عصب‌شناسی Ken & Ruth Davee در دانشکده پزشکی Northwestern گفت: «این نشانگرها در سایر جمعیت‌های کووید مورد بررسی قرار گرفته‌اند، اما جمعیت مورد مطالعه ما منحصربه‌فرد بود، زیرا ما معیارهای شناختی و کیفیت زندگی را علاوه بر علائم معمول کرونا مانند تنگی نفس و خستگی مطابقت دادیم.»

پیامدهای عصبی از خود بیماری ایجاد می شود

هانسون گفت، برخی معتقدند که اضطراب یا افسردگی در بیماران مبتلا به کووید طولانی در نتیجه تغییرات محیطی در طول بیماری همه گیر یا نگرانی های مرتبط با آلوده شدن است. هانسون گفت، اما ارتباط بین علائم اضطراب و این بیومارکرها نشان می دهد که در برخی از بیماران تغییرات فیزیکی در مغز وجود دارد.

چرا این یافته ها ارزشمند است؟

هانسون گفت: این یافته ها دلگرم کننده است. “این به ما نشان می دهد که ممکن است یک دلیل ملموس برای آن علامت عصبی روانپزشکی اضطراب وجود داشته باشد.”

به گفته دکتر ژاکلین بکر عصب روانشناس بالینی در Mount Sinai Health System که در این مطالعه شرکت نداشت، تحقیق در مورد این رابطه در افرادی که فقط کووید-19 خفیف تا متوسط ​​را تجربه کرده اند، برای درک بهتر آنچه در سیستم عصبی مرکزی اتفاق می افتد، مهم است.

مدت‌هاست مطالعات نشان داده‌اند بیمارانی که به دلیل بیماری‌های بحرانی در بیمارستان بستری می‌شوند، گاهی به دلیل درمان‌هایی که نیاز به لوله‌گذاری یا محدود کردن اکسیژن به مغز دارند، دچار عواقب عصبی می‌شوند.
بکر گفت، مقایسه این گروه با کسانی که هرگز به دلیل کووید-19 در بیمارستان بستری نشده اند، نشان می دهد که چیزی خاص در ویروس کووید-19 وجود دارد که باعث ایجاد مشکلات عصبی می شود.

تاثیر کرونا بر تجربه بیمار

سامانتا لوئیس، 34 ساله، یک بیمار در کلینیک عصبی کووید-19 در بیمارستان نورث وسترن مموریال، در اکتبر 2020 به کووید-19 مبتلا شد. به گفته او، در حالی که بیماری او فقط “خفیف تا نسبتا متوسط” بود، علائم او طولانی بود.

لوئیس می‌گوید که اغلب احساس سردرگمی و خستگی می‌کند، و اینکه برای فردی هم سن و سالش عجیب است.

او افزود: “این یک روند بسیار ناامید کننده برای گذراندن دوره بهبودی بود.”

در حالی که مشکلات شناختی لوئیس فروکش کرده است، علائم او همچنان باقی مانده است. وقتی تمام انرژی خود را در یک روز مصرف می کند، احساس خستگی مفرط و درد در اندام های بدن می کند.

لوئیس گفت: “قبل از این تحقیقات زیاد به ما می گفتند که فقط افسرده هستیم یا فقط مضطرب هستیم. ضربان قلب ما بالا بود زیرا فقط مضطرب بودیم. و فقط خسته بودیم زیرا افسرده بودیم.” وی اضافه کرد که مطالعات جدید که تغییرات فیزیکی در مغز را تأیید می کند، می تواند برای بیمارانی مانند او امید بخش باشد.

بکر گفت، مطالعات در مورد کووید طولانی مدت باید برای گروه‌های کنترل سالم و همچنین بیماران بستری و غیر بستری در بیمارستان باشد، همانطور که مطالعه Northwestern انجام شده است.

بکر گفت: عوامل زیادی در همه‌گیری وجود دارد که می‌تواند بر عملکرد شناختی تأثیر بگذارد، مانند انزوای اجتماعی، استرس و افسردگی. “اگر ما بتوانیم دو گروه را پیدا کنیم که هر دو این بیماری همه گیر را تجربه کرده اند و یک گروه از قبل این اختلالات سلامت روان را داشته باشند و گروه دیگر نداشته باشند و هنوز هم نشان می داد که تفاوت وجود دارد، نتایج مهمی به دست می آید.”

قطعه ای دیگر در معمای طولانی کووید

بکر گفت: این مطالعه نسبتاً کوچک است. او افزود برای اینکه این یافته‌ها برای عموم مردم قابل اجرا باشد، باید تحقیقات بیشتری با شرکت‌کنندگان بیشتری از جمله بیمارانی که بدون علائم عصبی از کرونا بهبود یافته‌اند، انجام شود.

با این حال، این مطالعه به مجموعه ای از دانش در حال رشد در مورد پیامدهای عصبی روانپزشکی طولانی مدت کرونا کمک می کند. هانسون گفت که حتی ممکن است به محققان کمک کند تا اضطراب مزمنی را که با کرونا مرتبط نیست درک کنند.

بیش از نیمی از بازماندگان کرونا ممکن است دچار عوارض درازمدت شوند. با نزدیک به 80 میلیون مورد ثبت شده ابتلا به کرونا در ایالات متحده، پیامدهای سلامتی می تواند بسیار زیاد باشد.

دانشمندان هنوز چیزهای زیادی در مورد مکانیسم‌های دقیقی که منجر به پیامدهای طولانی کرونا می‌شوند باید بیاموزند.

کووید طولانی مدت بعید است که به تنهایی مورد توجه قرار گیرد. هنسون میگوید: به احتمال زیاد ارائه‌های بسیار متفاوتی وجود دارد و توسط چندین عامل مختلف در تعداد زیادی از افراد ایجاد می‌شود.

این چه معنایی برای شما دارد

دانشمندان هنوز دقیقاً نمی دانند که چگونه باید از بسیاری از پیامدهای عصبی طولانی مدت کرونا اجتناب کنید. با این حال، برخی از مراکز بهداشتی، منابعی را برای توانبخشی شناختی برای برخی بیماران فراهم می کنند.

اگر شما هم جزو کسانی هستید که از آسیب های طولانی مدت کرونا بر سلامت روان رنج می‌برید، انستیتو سلامت مغز دانا با ارائه بهترین و موثرترین تکنیک های درمانی میتواند به شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر سایت ما را ببینید یا با کارشناسان تماس بگیرید.

بی خوابی و کرونا، یک سوم از بیماران دچار اختلالات عصبی می شوند

چرا برخی بی‌دلیل اضطراب دارند؟

در شرایط کرونا مانند یک درمانگر از خود مراقبت کنیم

 

منابع

  1. Hanson BA, Visvabharathy L, Ali ST, et al. Plasma biomarkers of neuropathogenesis in hospitalized patients with COVID-19 and those with postacute sequelae of SARS-CoV-2 infectionNeurol Neuroimmunol Neuroinflamm. 2022;9(3):e1151. doi:10.1212/NXI.0000000000001151
  2. Honarmand K, Lalli RS, Priestap F, et al. Natural history of cognitive impairment in critical illness survivors. A systematic reviewAm J Respir Crit Care Med. 2020;202(2):193-201. doi:10.1164/rccm.201904-0816CI
  3. Groff D, Sun A, Ssentongo AE, et al. Short-term and long-term rates of postacute sequelae of SARS-CoV-2 infection: a systematic reviewJAMA Netw Open. 2021;4(10):e2128568. doi:10.1001/jamanetworkopen.2021.28568
  4. Centers for Disease Control and Prevention. Trends in number of COVID-19 cases and deaths in the US reported to CDC, by state/territory