07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

مقدمه

برای موفقیت در هر ورزشی، نیاز به تمرین زیادی است. دانشمندان خاطرنشان کردند که تجربه و آموزش برای ماهر شدن در یک زمینه خاص ضروری است. فوتبال نیز از این قاعده مستثنی نیست. تحقیقات علمی قبلی نشان داده است که برای تبدیل شدن به یک متخصص به حداقل 10 سال مشارکت در تمرین یا 10000 ساعت آموزش متمرکز نیاز است. متخصص بودن به عنوان توانایی انجام مداوم عملکرد فوق‌العاده در یک فعالیت تعریف می‌شود.

مطالعات روی تمرین در فوتبال و هاکی نشان داد که تمرین انباشته 10000 ساعت عنصر اصلی تمایز بین سطح تخصص ورزشکار (سطوح محلی، ملی و بین‌المللی) است. بنابراین، می توان استدلال کرد که برای تبدیل شدن به یک بازیکن برتر فوتبال، باید زمان زیادی را برای تمرین برای بهبود عواملی مانند وضعیت فیزیولوژیکی و دانش تاکتیکی اختصاص داد.

موفقیت و برتری

تبدیل شدن به یک بازیکن نخبه فوتبال پیچیده‌تر از جمع کردن زمان تمرین یا صرف چند ساعت در تمرین است. عوامل بسیار متنوعی وجود دارد که در تبدیل شدن به یک فوتبالیست بسیار ماهر نقش دارند. برخی از آنها قبلاً در متون علمی گزارش شده اند. به عنوان مثال عبارتند از:

  • توانایی فنی
  • دانش تاکتیکی
  • آمادگی جسمانی
  • تخصص ادراکی-شناختی.

مسیر دستیابی به موفقیت در فوتبال می تواند بسیار دشوار باشد. زیرا به تلاش قابل توجهی نیاز دارد و شامل چالش ها، موانع، اشتباهات و شکست ها می شود. بنابراین، در ادبیات بحث شده است که ویژگی های فردی پیش بینی کننده خوبی برای تبدیل شدن به یک بازیکن نخبه فوتبال است.

فرض می شود که عوامل شخصیتی می توانند تأثیر غیرمستقیم بر متخصص شدن داشته باشند. زیرا ممکن است افراد را مستعد انجام تمرین و حفظ سطح بالایی از تلاش در یک دوره طولانی کنند. این ایده در سال های اخیر مورد حمایت قرار گرفته است.

تاثیر شخصیت در موفقیت

ویژگی های شخصیتی منعکس کننده پشتکار و اشتیاق در دستیابی به اهداف بلندمدت است. این افراد بیشتر تمرین می کنند و سپس عملکرد  مثبتی خواهند داشت.

علاوه بر این، محققان دریافتند که اشتیاق، میل قوی برای چیزی تعریف می شود. ویژگی های شخصیتی ممکن است با کسب سطح بالایی از تخصص مرتبط باشد. با این حال، شور و اشتیاق در مطالعات به طور کامل توسط تفاوت های فردی در تمرین توضیح داده شد.

بنابراین، عوامل شخصیتی ممکن است توضیح دهند که چرا افراد نسبت به دیگران بیشتر درگیر تمرین هستند. اما به نظر می‌رسد که تفاوت‌ها در عملکرد فردی را مستقل توضیح نمی‌دهند. همچنین با توجه به تمرین در یک زمینه ورزشی، عواملی مانند جو انگیزشی، مربیان، تربیت، هم تیمی ها و سایر عوامل اجتماعی می توانند تا حد زیادی بر روند انگیزشی افراد تأثیر بگذارند.

مطالعات در ایران

دانشمندان در سال 2021 دریافتند که کشتی گیران مرد برتر ایرانی از نظر شور، سخاوت و طرز فکر رشد امتیاز بیشتری نسبت به گروه کنترل کسب کردند. همچنین، مقایسه موسیقی و عملکرد املایی با عملکرد در یک محیط تیم ورزشی مسلماً نادرست است. در محیط ورزشی، فرد به طیف وسیعی از مهارت‌ها نیاز دارد. به اشکال مختلف تمرین به تنهایی و در یک گروه تعاملی منسجم از اعضای تیم نیاز دارد. همین امر تمرین در ورزش‌های تیمی را دشوارتر می‌کند.

علاوه بر این، نیروهای انگیزشی که به تمرین پایدار کمک می کنند نامشخص است. عوامل دیگری مانند شروع در سنین پایین، استعداد ژنتیکی و هوش، همگی می توانند در احتمال متخصص شدن نقش داشته باشند.

علل موفقیت

دانشمندان پنج عامل را ادغام می کنند که به برتری در زمینه / موضوع / مهارت خاص کمک می کند. آنها استدلال می کنند که عواملی که به موفقیت کمک می کنند عبارتند از:

  • تمرین و مربی خوب
  • طرز فکر – مجموعه ای از باورها به ویژگی های خود
  • سخاوت
  • اشتیاق.

آنها همچنین پیشنهاد می‌کنند که اشتیاق ممکن است با جلب توجه فرد در حوزه/موضوع/مهارتی که می‌خواهند توسعه دهند و در آن از انرژی خود استفاده کنند، جهت دستیابی به موفقیت را تعیین می‌کند.

در حالی که سخاوت با ادامه کار سخت در مدت زمان طولانی به موفقیت کمک می‌کند. بنابراین، اگر فردی درجه بالایی از شور و اشتیاق نشان دهد، به احتمال زیاد تلاش و زمان خود را برای تمرین و تمرین، و همچنین تحمل سختی‌ها و ادامه دادن با وجود ناملایمات اختصاص می‌دهد. از این نظر، ذهنیت رشد به عنوان یک عامل اساسی برای هم شور و اشتیاق دیده می شود. همچنین بهترین راه برای دستیابی به خودمختاری، داشتن ترکیبی از قدرت، طرز فکر رشد و اشتیاق است.

خلاصه مطالعه

برای کسانی که در زمینه حرفه ای خود “بهترین از بهترین ها” در نظر گرفته می شوند، علاقه به کاری که انجام می دهند کلید موفقیت آنها است. اشتیاق مطلقا بزرگترین عامل است. هرموندور زیگموندسون، پروفسور دپارتمان روانشناسی NTNU می گوید: این کلید اساسی موفقیت است.

محققان در NTNU با همکاری چندین مؤسسه دیگر، گروهی از بازیکنان فوتبال مرد با استعداد را برگزیده‌اند. تا ببینند چه ویژگی‌هایی تعیین می‌کنند که کدام یک از آنها به متخصص تبدیل می‌شوند.

آنها دریافتند که یک ویژگی خاص برجسته است: اشتیاق سوزان به فوتبال.

تیم Sogndal

شرکت کنندگان در این مطالعه بازیکنان تیم نخبه Sogndal و تیم منطقه ای پسران 14-15 ساله Sogn og Fjordane بودند. همه این بازیکنان فوتبالیست های بسیار ماهری هستند. محققان توسط یک تیم مربی که بهترین بازیکنان فوتبال با استعداد را انتخاب کردند، کمک گرفتند. بازیکنان به پرسشنامه ای در مورد اشتیاق، ظرافت و طرز فکر مثبت خود پاسخ دادند. نتایج مطالعه اخیراً در New Ideas in Psychology منتشر شده است.

بالاترین به پایین ترین

شرکت کنندگان در نظرسنجی شامل 25 بازیکن نخبه و 21 بازیکن منطقه ای در گروه سنی 14 تا 15 سال بودند. در گروه مسن‌تر، محققان هشت بازیکنی که بالاترین رتبه را داشتند و هشت بازیکنی که پایین‌ترین رتبه را داشتند، مقایسه کردند. در گروه جوان‌تر، محققان هفت بازیکن را که بالاترین رتبه‌ها را داشتند و هفت بازیکنی که کمترین رتبه را داشتند، مقایسه کردند.

ما هیچ تفاوتی در قدرت و طرز فکر مثبت بازیکنان پیدا نکردیم. زیگموندسون می‌گوید، درحالی که ما تفاوت را در اشتیاق آنها یافتیم. شایان ذکر است که تمامی بازیکنان این تحقیق مرد بودند. پیش از این، زیگموندسون و همکارانش دریافته بودند که اشتیاق برای مردان مهمتر از زنان است. اشتیاق لزوماً برای موفقیت زنان ضروری نیست.

اشتیاق سوزان

نتایج همچنین قابل تعمیم است. نه تنها به ورزش های دیگر، بلکه به زمینه های کاملاً متفاوت، مانند مدرسه و کار. به عبارت دیگر، سخاوت و طرز فکر مثبت می تواند شما را به مسیری طولانی در مسیر تعالی برساند. اما اگر واقعاً می‌خواهید در کاری بهترین باشید، پیدا کردن اشتیاق سوزان کلیدتان است.

منبع: Passion Is the Biggest Key to Success – Neuroscience News

رفتار کودکان و نوجوانان و آنچه اهمیت دارد.

آیا بازی های آموزشی مغز واقعا تاثیر دارند؟