07136476172 - 09172030360 [email protected]

مطالعه ملی جدید در مرکز ملی تحقیقات در دانشگاه Aarhus BSS، دانشگاه اهروس، بر اساس اطلاعات ثبت شده از 7،4 میلیون نفر که بین سال های 1995 و 2015 در دانمارک زندگی می کردند، جامع ترین مطالعه ای است که تاکنون در مورد ارتباط بین اختلالات روانشناختی و مرگ و میر در افراد انجام شده است. 

دکتر اولگر پلانا-ریپول، پژوهشگر در مرکز ملی تحقیقات اظهار می کند:

 “نشان داده شده است که مبتلایان به اختلالات روانشناختی زودتر از جمعیت عمومی می میرند. با این حال، برای اولین بار، ما یک مطالعه جامع ارائه می دهیم که در آن مرگ و میر را در انواع خاصی از اختلالات روانشناختی بررسی می کنیم.”

ما از روش های جدیدی برای اندازه گیری این ارتباط استفاده کرده ایم که دقیق تر از روش های قبلی است. 

نتایج به تازگی در The Lancet منتشر شده است، که یکی از معتبرترین مجلات پزشکی در جهان است.

مطالعه جدید، مرگ و میر افراد مبتلا به انواع مختلف اختلالات روانشناختی را بررسی می کند. در این مطالعه محققان توانستند داده هایی را در پرونده های بهداشت دانمارک کشف کنند که این یافته ها بینش جدیدی را در مورد چگونگی تأثیر اختلالات روانشناختی بر زندگی افراد دارای اختلالاتی مانند افسردگی، اختلالات اضطراب و اختلالات مصرف مواد مخدر ارائه می دهد.

“اکثر مطالعات” نرخ مرگ و میر “را ارائه می دهند، که روشی برای تخمین خطر مرگ در افراد دارای اختلالات روانشناختی در مقایسه با افراد فاقد آن است. ما بررسی کردیم که چگونه میزان مرگ و میر برای هر نوع اختلال، برای هر سن، با توجه به جنسیت تغییر یافته است.”

علاوه بر بررسی مرگ و میر زودرس، توانستیم علل خاصی از مرگ مانند سرطان، دیابت و خودکشی را کشف کنیم. “

اولگوئر پلانا-ریپول می افزاید: “خطر مرگ زودرس برای مبتلایان به اختلالات روانشناختی بیشتر است.”

محققان با بررسی اختلافات در میزان طول زندگی مورد انتظار، دریافتند که مردان و زنان دارای اختلالات روانشناختی به طور متوسط، به ترتیب طول زندگی 10 و 7 سال کوتاهتر در مقایسه با یک فرد معمولی در همان سن دارند.

“به عنوان مثال، افراد مبتلا به افسردگی یا نوع دیگری از اختلال خلقی، که از شایع ترین اختلالات روانشناختی است، میزان مرگ و میر بالاتری داشتند. جدا از افزایش خطر مرگ در اثر خودکشی، ما همچنین خطر مرگ را به دلیل شرایط جسمی مانند سرطان، بیماری های تنفسی، دیابت و غیره تأیید می کنیم.

متوجه شدیم که زنان و مردان دارای اختلالات خلقی به ترتیب 7.9 و 6.2 سال طول زندگی کوتاهتری را تجربه کرده اند در مقایسه با فرد معمولی با همان سن. “

 این تحقیق با تأمین مالی بنیاد ملی تحقیقات دانمارک، جهت کشف روشهای نوآورانه مربوط به اپیدمیولوژی روانپزشکی است. طبق تحقیقات جان مک گرات، این تحقیق جنبه های نگران کننده ی افزایش مرگ و میر را در بین افراد دارای اختلالات روانشناختی نشان می دهد.

“به عنوان مثال: ما الگوی غیر معمول در مردان مبتلا به اختلال روانشناختی را پیدا کردیم. برخلاف انتظارات ما، با نگاه کردن به طول زندگی مورد انتظار، آنها در مقایسه با جمعیت عمومی، نسبتاً چند سال از زندگی را به دلیل مرگ ناشی از سرطان از دست دادند.

دلیل این امر این بود که اگرچه خطر مرگ و میر ناشی از سرطان در این افراد بیشتر بود، اما به احتمال زیاد در سن جوانی در اثر اختلال قلبی و عروقی و مشکلات ریوی، بسیار زودتر از جمعیت نرمال جان خود را از دست میدهند. این یک یافته جدید و بسیار ناامیدکننده است.

“مطالعه ما تأکید بر نیاز فوری به بهبود سلامت عمومی برای مبتلایان به اختلالات روانشناختی دارد.”

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید. 

منبع:

A comprehensive analysis of mortality-related health metrics associated with mental disorders: a nationwide, register-based cohort study”. Oleguer Plana-Ripoll et al.
The Lancet

به این مقاله امتیاز دهید