07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir
اختلال علائم جسمی رابطه‌ تنگا تنگ ذهن و بدن را نشان می‌دهد؛ مطمئناً این جمله به گوشتان خورده «درد (کمر، دست، معده و…) شما عصبی است» گاهی اوقات دردی در بدن حس می‌کنیم که منشا جسمی ندارد بلکه به ذهنمان برمی‌گردد. بعضی افراد به شکل وسواس گونه‌ای هر علامت درد یا تغییر فیزیکی را نوعی بیماری ناعلاج تصور می‌کنند و مدام از دکتری به دکتر دیگر می‌روند تا علت و درمان آن را پیدا کنند در این افراد منشا این احساسات اکثراً ذهنی است تا فیزیولوژیکی. پاسخ آنها به تغییرات جسمانی ساده به حدی شدید است که در اختلالی به نام اختلال علائم جسمانی جای می‌گیرند.

افراد مبتلا به اختلال علائم جسمی در حواس و علائم فیزیکی مانند درد، تنگی نفس یا ضعف وسواس دارند. این وضعیت قبلاً اختلال جسمی یا اختلال جسمانی نامیده می شد. این با این باور مشخص می شود که شما یک بیماری پزشکی دارید، حتی اگر چیزی برای شما تشخیص داده نشده باشد، و علیرغم اطمینان از پزشکتان مبنی بر اینکه هیچ مشکل سلامتی مسئول علائم شما نیست.

زمانی که پزشک و اطرافیانتان باور ندارند که علائم شما واقعی هستند، این می تواند منجر به استرس عاطفی شدید شود.

نشانه ها ی اختلال علائم جسمی چیست؟

علامت اصلی اختلال علائم جسمی این باور است که شما یک بیماری پزشکی دارید، که ممکن است در واقع نداشته باشید. این شرایط از خفیف تا شدید و عمومی تا بسیار خاص متغیر است.

ویژگی های اضافی عبارتند از:

 • علائمی که به هیچ وضعیت پزشکی شناخته شده مربوط نمی شود
 • علائمی که مربوط به یک وضعیت پزشکی شناخته شده است، اما بسیار شدیدتر از آن چیزی است که باید باشد
 • اضطراب مداوم یا شدید در مورد یک بیماری احتمالی
 • فکر می کنم که احساسات طبیعی بدن نشانه بیماری است
 • نگرانی در مورد شدت علائم خفیف، مانند آبریزش بینی
 • باور داشته باشید که پزشک شما معاینه یا درمان مناسبی برای شما انجام نداده است
 • نگران باشید که فعالیت بدنی به بدن شما آسیب برساند
 • به طور مکرر بدن خود را برای هر گونه علائم فیزیکی بیماری بررسی کنید
 • به درمان دارویی پاسخ نمی دهد یا به عوارض جانبی دارو بسیار حساس است
 • تجربه ناتوانی شدیدتر از آنچه که به طور کلی با یک بیماری مرتبط است

افراد مبتلا به اختلال علائم جسمی واقعاً معتقدند که یک بیماری پزشکی دارند. بنابراین تشخیص اختلال علائم جسمی از یک بیماری واقعی پزشکی که نیاز به درمان دارد دشوار است. با این حال، اختلال علائم جسمی تمایل به ایجاد نگرانی وسواسی در مورد علائمی دارد که اغلب در مسیر زندگی روزمره قرار می گیرند.

چه چیزی باعث  اختلال علائم جسمی می شود؟

محققان در مورد علت دقیق اختلال علائم جسمی مطمئن نیستند. با این حال، به نظر می رسد که با:

 • ویژگی های ژنتیکی مانند حساسیت به درد
 • داشتن عاطفه منفی، یک ویژگی شخصیتی که شامل احساسات منفی و تصور ضعیف از خود است
 • مشکل در مقابله با استرس
 • کاهش آگاهی عاطفی، که می تواند باعث شود بیشتر بر مسائل فیزیکی تمرکز کنید تا مسائل عاطفی
 • رفتارهای آموخته شده، مانند جلب توجه از داشتن یک بیماری یا افزایش بی حرکتی از رفتارهای دردناک

هر یک از این صفات، یا ترکیبی از آنها، می تواند به اختلال علائم جسمی کمک کند.

چه کسی اختلال علائم جسمی را دریافت می کند؟

در طول سال ها، محققان برخی از عوامل خطر احتمالی را شناسایی کرده اند که ممکن است خطر ابتلا به اختلال علائم جسمی را افزایش دهد. این شامل:

 • داشتن اضطراب یا افسردگی
 • تشخیص داده شدن یا بهبودی از یک وضعیت پزشکی
 • برای مثال، به دلیل سابقه خانوادگی، خطر ابتلا به یک بیماری جدی پزشکی وجود دارد
 • تجربیات آسیب زا قبلی

چگونه اختلال علائم جسمی تشخیص داده می شود؟

قبل از تشخیص اختلال علائم جسمی، پزشک شما را با معاینه فیزیکی کامل برای بررسی علائم بیماری فیزیکی شروع می کند.

اگر هیچ مدرکی دال بر یک وضعیت پزشکی پیدا نکردند، احتمالاً شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع می دهند که با پرسیدن سؤالاتی در مورد موارد زیر شروع می کند:

 

 • علائم، از جمله مدت زمانی که آنها را داشته اید
 • سابقه خانوادگی
 • منابع استرس
 • سابقه سوء مصرف مواد، در صورت وجود

آنها همچنین ممکن است از شما بخواهند که یک پرسشنامه در مورد علائم و سبک زندگی خود پر کنید. یک متخصص سلامت روان بیشتر بر نحوه تفکر شما در مورد علائم خود تمرکز می کند تا خود علائم واقعی.

به احتمال زیاد اختلال علائم جسمی در شما تشخیص داده می شود اگر:

 • یک یا چند علامت فیزیکی را تجربه کنید که باعث ناراحتی یا اختلال در فعالیت های روزمره شما می شود
 • افکار بیش از حد یا بی پایان در مورد جدی بودن علائم خود داشته باشید، که باعث می شود زمان و انرژی زیادی برای ارزیابی سلامت خود اختصاص دهید.
 • به مدت شش ماه یا بیشتر علائم را تجربه کنید، حتی اگر این علائم در طول زمان تغییر کنند

اختلال علائم جسمی چگونه درمان می شود؟

درمان اختلال علائم جسمی معمولاً شامل درمان، دارو یا ترکیبی از هر دو برای بهبود کیفیت زندگی و کاهش اضطراب ناشی از سلامت جسمانی شما است.

روان درمانی

روان درمانی که گفتگو درمانی نیز نامیده می شود، اولین قدم خوب در درمان اختلال علائم جسمی است. درمان شناختی رفتاری (CBT) یک نوع روان درمانی مفید برای اختلال علائم جسمی است. این شامل کار با یک درمانگر برای شناسایی افکار و الگوهای منفی یا غیرمنطقی است.

هنگامی که این افکار را شناسایی کردید، درمانگر شما با شما همکاری می کند تا راه هایی برای حل آنها و پاسخ موثرتر به موقعیت های استرس زا ارائه دهد. همچنین راه های مختلفی برای مدیریت اضطراب در مورد سلامتی خود و همچنین سایر شرایط سلامت روان مانند افسردگی خواهید آموخت .

داروها

داروهای ضد افسردگی همچنین می توانند به اختلال علائم جسمی و کاهش اضطراب کمک کنند. آنها زمانی که با نوعی روان درمانی ترکیب شوند، بهترین کار را دارند. اگر پزشک شما دارو را پیشنهاد کند، ممکن است فقط به مصرف موقت آن نیاز داشته باشید. با یادگیری ابزارهای مقابله ای جدید در درمان، ممکن است بتوانید به تدریج دوز مصرفی خود را کاهش دهید.

دانستن این نکته مهم است که بسیاری از داروهای ضد افسردگی در اولین شروع مصرف آنها عوارض جانبی ایجاد می کنند. اگر اختلال علایم جسمانی دارید، مطمئن شوید که پزشک تمام عوارض جانبی احتمالی را با شما بررسی می کند تا باعث اضطراب بیشتر نشود. به خاطر داشته باشید که ممکن است مجبور شوید قبل از پیدا کردن دارویی که برای شما مفید است، چند دارو را امتحان کنید.

آیا عوارضی اختلال علائم جسمی دارد؟

اگر اختلال علائم جسمی درمان نشود، می تواند منجر به عوارضی هم برای سلامت کلی و هم برای سبک زندگی شما شود. نگرانی مداوم در مورد سلامتی می تواند فعالیت های روزانه را بسیار دشوار کند.

افراد مبتلا به این اختلال اغلب در حفظ روابط نزدیک مشکل دارند. برای مثال، دوستان نزدیک و اعضای خانواده ممکن است تصور کنند که شما به دلایل مخرب دروغ می‌گویید.

ویزیت‌های مکرر پزشک در مورد علائم شما نیز می‌تواند منجر به هزینه‌های پزشکی بالا و مشکلات حفظ یک برنامه کاری منظم شود. همه این عوارض می توانند باعث ایجاد استرس و اضطراب در کنار سایر علائم شما شوند.

زندگی با اختلال علائم جسمی

داشتن اختلال علائم جسمی می تواند بسیار طاقت فرسا باشد.  اما با درمانگر مناسب، و در برخی موارد دوز مناسب دارو، می توانید کیفیت زندگی خود را بهبود بخشید.

علائم شما ممکن است هرگز به طور کامل از بین نرود. اما می توانید یاد بگیرید که چگونه به طور موثر آنها را مدیریت کنید تا زندگی روزمره شما را مصرف نکنند.

 منابع:

American Psychiatric Association. (2016). What is somatic symptom disorder?
psychiatry.org/patients-families/somatic-symptom-disorder/what-is-somatic-symptom-disorder

 

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

اختلال افسردگی مداوم (دیستیمیا) PDD

اختلال شخصیت نمایشی یا هیستریونیک (HPD) : از خوشه B اختلالات شخصیت