07136476172 - 09172030360 [email protected]

اختلال دوقطبی یک اختلال خلقی است که با اپیزودهای خلقی بالا و پایین مشخص می شود. دوره های شیدایی، هیپومانیا و افسردگی در اختلال دوقطبی می تواند به طور قابل توجهی بر سطح عملکرد و کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد.

اختلال مصرف الکل (AUD) الگویی از مصرف الکل است که با ناتوانی در کنترل نوشیدن و سایر رفتارهایی که باعث اختلال قابل توجه می شود مشخص می شود. هنگامی که آنها با هم رخ می دهند، اختلال دوقطبی و مصرف الکل می توانند یکدیگر را تشدید کنند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد اختلال دوقطبی، اختلال مصرف الکل و ارتباط بین این شرایط ادامه این مطلب را از دست ندهید.

ارتباط بین اختلال دوقطبی و اختلال مصرف الکل چیست؟

هنگامی که اختلال دوقطبی و اختلال مصرف الکل با هم رخ می دهند، ترکیبشان  بدتر از وقوع هر کدام به صورت مستقل است.

تحقیقات نشان می دهد که فرد در صورت بروز همزمان این اختلالات، کاهش عملکرد، تشدید (بدتر شدنعلائم شیدایی یا افسردگی وخطر بالاتر  خودکشی را تجربه خواهد کردعلاوه بر این، تجربه اختلال دوقطبی و الکلیسم با  هم می‌تواند باعث علائم طولانی‌تر و پاسخ ضعیف‌تر به درمان شود.

حالات خلقی نیز با مصرف الکل مرتبط هستند، زیرا برخی از افراد ممکن است از  الکل برای مقابله با ناراحتی عاطفی یا احساساتی مانند اضطراب و  افسردگی استفاده کنند.

در اختلال دوقطبی، دوره شیدایی مهارها را کاهش می دهدالکل نیز همین اثر را  داردشیدایی همراه با مصرف الکل می تواند بازدارندگی را کاهش  دهد و منجر به رفتارهای خطرناک و عواقب دردناک شود.

ژنتیک

ژنتیک با اختلال دوقطبی مرتبط استافرادی که یک عضو درجه یک خانواده‌شان،  مانند والدین یا خواهر و برادر، دچار اختلال دوقطبی هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

به طور مشابه، یک جزء ژنتیکی مرتبط با اختلال مصرف الکل وجود داردمؤسسه ملی سوء مصرف الکل و الکلیسم آمریکا، وراثت‌پذیری این اختلال را در خانواده‌ها 60 درصد تخمین می‌زندبروز این اختلال همچنین می‌تواند تحت تأثیر عوامل دیگری مانند مشاهده مصرف زیاد الکل در والدین  باشد.

شناخت اختلال دوقطبی

اختلال دوقطبی شامل تغییرات در خلق و خو و سطح انرژی است. به انواع مختلفی از جمله دوقطبی 1 و دو قطبی 2 طبقه بندی می شود.

اختلال دوقطبی 1

دوقطبی 1 با حداقل یک دوره شیدایی که حداقل یک هفته طول می کشد، یا با علائم شیدایی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارد مشخص می شود.

علائم شیدایی عبارتند از:

افکار رقابتی
پرحرف شدن
اعتماد به نفس بالای غیرعادی
خلق و خوی سرخوشانه
کاهش نیاز به خواب
حواس پرتی
درگیر شدن در فعالیت هایی که ممکن است خطرآفرین باشد
روان پریشی، در برخی موارد

اختلال دوقطبی 2

اختلال دوقطبی 2 با دوره‌های افسردگی و هیپومانیا مشخص می‌شود، شکلی از شیدایی با شدت کمتر که می‌تواند حداقل برای چهار روز ادامه داشته باشد.

علائم افسردگی افراد مبتلا به دوقطبی 1 و دو قطبی 2 را تحت تاثیر قرار می دهد، اما در اختلال دوقطبی 2 اغلب بروز می کند و بیشتر طول می کشد.

با علائمی که حداقل دو هفته طول بکشد، یک دوره افسردگی می تواند به صورت زیر ظاهر شود:

افسرده یا بدخلق
عدم علاقه به فعالیت هایی که زمانی باعث شادی یا لذت می شدند
نوسانات در الگوی غذا خوردن
اختلال در عادات خواب
خستگی یا بی حالی
مشکل در تمرکز
احساس درماندگی یا بی ارزشی
انزوا و کناره گیری
افکار مرگ یا خودکشی

آیا من اختلال دوقطبی دارم؟ تست دوقطبی

علائم اختلال مصرف الکل

برای تشخیص اختلال مصرف الکل، فرد باید حداقل دو مورد از علائم زیر را در یک دوره 12 ماهه نشان دهد:

هوس یا میل شدید به نوشیدن
نوشیدن مقادیر قابل توجهی الکل یا نوشیدن الکل در دوره های طولانی تر
تلاش های ناموفق برای کاهش یا توقف نوشیدن
ادامه استفاده علیرغم پیامدهای منفی در خانه، مدرسه یا محل کار
به نوشیدن الکل با وجود عواقب در روابط بین فردی ادامه داد
نوشیدن در شرایطی که ممکن است خطرناک باشد
استفاده مکرر از الکل زمانی که فرد دارای مشکلات روانی یا جسمی است که با نوشیدن الکل بدتر می شود
علائم ترک (تهوع، لرزش، بی خوابی، اضطراب و غیره)

علائم شیدایی و الکل

الکل و شیدایی هر دو می توانند مهار را کاهش دهند.

تکانشگری (فکر نکردن قبل از اقدام) و درگیر شدن در موقعیت های پرخطر که ممکن است به عواقب دردناکی منجر شود می تواند با شیدایی همراه باشد. یکی از این خطرات مصرف بیش از حد الکل است.

برعکس، الکل می تواند علائم شیدایی را بدتر کند.

علائم افسردگی و الکل

در طول یک دوره افسردگی، فرد خلق و خوی ضعیف و شاید بی حالی را تجربه می کند. الکل یک عامل افسردگی است. مصرف الکل در هنگام احساس افسردگی می تواند بی حالی را تشدید کند و مهارها را کاهش دهد.

همچنین خطر خودکشی در افرادی که دارای اختلال دوقطبی و اختلال مصرف الکل هستند، بیشتر است.

روان پریشی و الکل

در موارد خاص، روان پریشی همراه با هذیان یا توهم می تواند در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی رخ دهد. نوشیدن الکل می تواند این علائم را تشدید کند.

تشخیص

تشخیص اختلال دوقطبی

برای تشخیص اختلال دوقطبی، یک روانپزشک یا متخصص سلامت روان داری مجوز از ویرایش پنجم راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5-TR)، برای تشخیص اختلالات سلامت روان و برای ارزیابی علائم فرد استفاده خواهد کرد.

آنها همچنین ممکن است یک ارزیابی سلامت جسمانی را برای رد هر گونه علل دیگر توصیه کنند.

(شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد: داشتن رابطه عاطفی سالم و ازدواج با فرد دچار دوقطبی)

تشخیص اختلال مصرف الکل

برای تشخیص الکلیسم، یک متخصص پزشکی یا سلامت روان یک ارزیابی کامل از جمله بررسی تاریخچه سلامت روانی و جسمی فرد انجام می دهد. آنها همچنین اطلاعاتی در مورد رفتار گذشته و فعلی فرد در مصرف الکل و مواد دیگر جمع آوری می کنند.

وقتی سوء مصرف الکل باعث تشخیص اشتباه BD می شود

تشخیص اختلال دوقطبی می تواند چالش برانگیز باشد. علائم سایر اختلالات سلامت روان مانند ADHD، افسردگی و اسکیزوفرنی ممکن است با علائم دوقطبی همپوشانی نشان دهند.

اگر دوقطبی و رفتار و افکار وسواسی دارید، این مطلب را از دست ندهید: OCD و اختلال دوقطبی: نحوه ارتباط آنها

همچنین این احتمال وجود دارد که علائم اختلال دوقطبی و اختلال مصرف الکل به طور همزمان ظاهر شوند. که بر پیچیدگی تشخیص اضافه می کند.

علاوه بر این، زمانی که فردی ترک الکل می کند، به طور بالقوه می تواند منعکس کننده برخی از علائم اختلال دوقطبی باشد.

چه کاری میتوان انجام داد؟

انتخاب یک رویکرد درمانی

علائم در هر فردی متفاوت است. به عنوان مثال، برخی از افراد ممکن است ابتدا به اختلال دوقطبی مبتلا شوند، در حالی که در برخی دیگر، الکلیسم ممکن است ابتدا ظاهر شود.

همچنین امکان ارائه درمان به صورت همزمان وجود دارد. بنابراین، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید یک ارزیابی کامل برای تعیین نحوه درمان هر فرد بر اساس تشخیص و علائم انجام دهند.

درمانگران ممکن است اختلال دوقطبی و اختلال مصرف الکل را به صورت متوالی (یکی قبل از دیگری)، مستقل (به تنهایی) یا با استفاده از یک رویکرد یکپارچه (با هم) درمان کنند. برای اطلاعات بیشتر سایت ما را ببینید.

انواع درمان

درمان برای الکلیسم

درمان فردی، خانوادگی یا گروهی ممکن است در یک محیط بستری یا سرپایی بسته به اینکه چه چیزی برای نیازهای فرد بهتر است انجام شود.

گزینه های درمانی عبارتند از:
درمان علائم ترک

بسته به مصرف الکل فرد، نظارت پزشکی ممکن است برای درمان علائم ترک مورد نیاز باشد.

داروها

درمان های کمک پزشکی (استفاده از داروهای خاص تجویز شده در ترکیب با مشاوره و درمان های رفتاری) برای اختلال مصرف الکل ممکن است توصیه شود.

درمان شناختی رفتاری

تحقیقات نشان می‌دهد که درمان شناختی رفتاری به عنوان یک روش درمانی مؤثر برای کمک به افراد در شناسایی محرک‌ها، کشف افکار و احساسات درباره خود و رابطه‌شان با الکل و جلوگیری از عود بیماری است.

مصاحبه انگیزشی

مصاحبه انگیزشی، که دوسوگرایی در مورد تغییر رفتار را بررسی می‌کند و از انگیزه‌های فرد برای تغییر استفاده می‌کند، می‌تواند به تنهایی یا علاوه بر درمان‌های دیگر استفاده شود.

گروه درمانی

گروه درمانی انجام شده در یک محیط بالینی می تواند به افراد کمک کند  افکار و رفتارهای بهبودی را شناسایی کنند و مهارت های بهبودی را توسعه دهند.

درمان های روانشناختی برای اختلال دوقطبی

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی می‌توانند از تکنیک‌های درمان شناختی رفتاری، مانند ایجاد روش‌های سالم‌تر برای تفکر درباره خود و وضعیتشان و توسعه مهارت‌های مقابله و حل مسئله بهره‌مند شوند.


مهارت‌هایی برای کمک به افراد در تنظیم احساسات خود در رفتار درمانی دیالکتیکی آموزش داده می‌شود که می‌تواند به افراد در مدیریت احساس ناراحتی کمک کند.
درمان بین فردی و اجتماعی می تواند به افراد کمک کند خلق و خوی خود را بهبود بخشند، چرخه خواب و بیداری خود را تنظیم کنند، عادت هایی ایجاد کنند که بهزیستی را پرورش می دهند و روابط خود را مدیریت کنند.

نحوه درمان اختلال دوقطبی

تثبیت کننده های خلق و خو

تثبیت کننده های خلق و خو، درمان اصلی اختلال دوقطبی هستند. پزشک ممکن است تثبیت کننده های خلق و خو را برای درمان علائم اختلال دوقطبی، به ویژه دوره شیدایی یا مانیا تجویز کند.

الکل و تثبیت کننده های خلق و خو

ترکیب الکل با تثبیت کننده های خلق و خو توصیه نمی شود، زیرا این فعل و انفعالات می تواند باعث افزایش خواب آلودگی، مشکلات حافظه، اختلال در قضاوت یا مشکلات کبدی شود.

افراد مبتلا به اختلال دوقطبی و اختلال مصرف الکل باید از نزدیک با یک متخصص سلامت روان برای تعیین بهترین رژیم دارویی برای مدیریت علائم همکاری کنند.

حرف آخر

اگر با اختلال دوقطبی و اختلال مصرف الکل دست و پنجه نرم می کنید، تنها نیستید. شما میتوانید از انستیتو سلامت مغز دانا در این راه کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که با خود مهربان باشید و با تیم درمانی خود همکاری کنید. بازیابی سلامت روان یک فرآیند فعال و تدریجی است، اما همیشه امکان پذیر است.

6 راهکار برای کنترل علائم اختلال دوقطبی

آیا من اختلال دوقطبی دارم؟ تست دوقطبی

داشتن رابطه عاطفی سالم و ازدواج با فرد دچار دوقطبی

منابع

  1. Farren CK, Hill KP, Weiss RD. Bipolar disorder and alcohol use disorder: a reviewCurr Psychiatry Rep. 2012;14(6):659-666. doi:10.1007/s11920-012-0320-9
  2. Depression and Bipolar Support Alliance. Bipolar disorder statistics.
  3. National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism. Understanding alcohol use disorder.
  4. SAMHSA Center for Behavioral Health Statistics and Quality. 2019 national survey on drug use and health.
  5. National Institute of Mental Health. Bipolar disorder.
  6. https://www.verywellhealth.com/bipolar-disorder-and-alcohol-5208833
  7. Cleveland Clinic. Hypomania.
  8. American Psychiatric Association. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders. Fifth Edition, Text Revision (DSM-5-TR). American Psychiatric Association; 2022. doi:10.1176/appi.books.9780890425787
  9. Magill M, Ray L, Kiluk B, et al. A meta-analysis of cognitive-behavioral therapy for alcohol or other drug use disorders: Treatment efficacy by contrast conditionJ Consult Clin Psychol. 2019;87(12):1093-1105. doi:10.1037/ccp0000447