07136476172 - 09172030360 [email protected]

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) پیچیده یا CPTSD

این مورد ارتباط نزدیکی با اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) دارد. PTSD یک اختلال روانپزشکی است که می تواند پس از تجربه یک رویداد آسیب زا ایجاد شود.

PTSD پیچیده، همچنین به عنوان CPTSD شناخته می شود. اگر فرد ضربه های طولانی یا مکرر را در طول ماه ها یا سال ها تجربه کند، می تواند ایجاد شود. فرد مبتلا به این بیماری ممکن است علائم دیگری را نسبت به علائمی که PTSD را تعریف می کنند، تجربه کند.

 در حال حاضر PTSD پیچیده به عنوان یک وضعیت جداگانه تایید نشده است. با این حال، طبقه‌بندی بین‌المللی بیماری‌های سازمان بهداشت جهانی، ویرایش یازدهم (ICD-11)، این وضعیت را تأیید می‌کند. همچنین برخی از پزشکان نیز آن را تشخیص می‌دهند. این مقاله به بررسی PTSD پیچیده می پردازد. علائم و رفتارهای مرتبط با آن را شرح می دهد. همچنین گزینه های درمانی و روند بهبودی را بررسی می کند.

استرس پس از سانحه پیچیده چیست؟

PTSD تقریباً 7٪ از افراد در ایالات متحده را در مقطعی از زندگی تحت تأثیر قرار می دهد. علائم ممکن است ناشی از تغییرات در مناطقی از مغز باشد که با احساسات، حافظه و استدلال سروکار دارند. مناطق آسیب دیده ممکن است شامل آمیگدال، هیپوکامپ و قشر جلوی مغز باشد. PTSD معمولی می تواند پس از یک اتفاق آسیب زا، مانند تصادف اتومبیل، زلزله، یا تجاوز جنسی ایجاد شود.

به طور کلی به یک رویداد آسیب زا مربوط می شود. از سوی دیگر، PTSD پیچیده به یک سری رویدادهای آسیب زا در طول زمان یا یک رویداد طولانی مرتبط است. علائم PTSD پیچیده می تواند مشابه اما پایدارتر و شدیدتر از علائم PTSD معمولی باشد.

آیا استرس پس از سانحه پیچیده یک وضعیت جداگانه است؟

ICD-11  این را به عنوان یک وضعیت جداگانه شناسایی می کند. اگرچه DSM-5 در حال حاضر اینطور نیست. برخی از متخصصان سلامت روان، علیرغم عدم راهنمایی DSM-5، شروع به تمایز بین این دو وضعیت کرده اند. تحقیقات همچنین از اعتبار تشخیص جداگانه PTSD پیچیده حمایت کرده است.

حداقل 29 مطالعه از بیش از 15 کشور به طور مداوم تفاوت در علائم را بین PTSD معمولی و پیچیده را نشان داده اند. یک مطالعه در سال 2016 انجام شد. شامل بیش از 1700 متخصص بهداشت روان شرکت کننده از 76 کشور بود. نشان داد که پزشکان می توانند بین این دو تشخیص تفاوت قائل شوند.

علائم استرس پس از سانحه پیچیده

فرد مبتلا به PTSD پیچیده ممکن است علاوه بر علائمی که مشخصه PTSD است، علائمی را نیز تجربه کند. علائم شایع PTSD و PTSD پیچیده عبارتند از:

 • اجتناب از موقعیت هایی که فرد را به یاد آسیب های روحی می اندازد.
 • سرگیجه یا حالت تهوع هنگام یادآوری تروما.
 • بیش از حد برانگیختگی، که به معنای قرار گرفتن در حالت هوشیاری مداوم است.
 • اعتقاد به اینکه دنیا مکانی خطرناک است.
 • از دست دادن اعتماد به خود یا دیگران.
 • مشکل در خواب یا تمرکز.

افراد مبتلا به استرس پس از سانحه یا PTSD پیچیده نیز ممکن است این موارد را تجربه کنند:

نگرش منفی به خود. PTSD پیچیده می تواند باعث شود که فرد به خود نگاه منفی داشته باشد. احساس درماندگی، گناه یا شرم کند. آنها اغلب خود را متفاوت از افراد دیگر می دانند.

تغییر در باورها و جهان بینی. افراد مبتلا به هر یک از این شرایط ممکن است دیدگاهی منفی نسبت به جهان و افراد در آن داشته باشند. یا به باورهای قبلی خود ایمان نداشته باشند.

مشکلات تنظیم عاطفی. این شرایط می تواند باعث شود افراد کنترل بر احساسات خود را از دست بدهند. آنها ممکن است خشم یا غم شدیدی را تجربه کنند. یا افکار خودکشی داشته باشند.

مسائل مربوط به رابطه. روابط ممکن است به دلیل مشکلات اعتماد و تعامل، و به دلیل دیدگاه منفی نسبت به خود دچار مشکل شوند. یک فرد با هر یک از این بیماری ها نیز ممکن است تمایل به ایجاد روابط ناسالم داشته باشد.

جدا شدن از تروما. برخی از بازماندگان، فراموشی کامل تروما را گزارش می دهند.

مشغله‌ی ذهنی با فرد آزارگر. تمركز بر فرد آزارگر، رابطه با فرد آزارگر یا انتقام گرفتن از آزار، غیرمعمول نیست.

علائم PTSD پیچیده می تواند متفاوت باشد. ممکن است در طول زمان تغییر کند. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است علائمی غیر از موارد فوق را نیز تجربه کنند.

محرک های استرس پس از سانحه پیچیده

افرادی که دچار PTSD یا PTSD پیچیده هستند می توانند به موقعیت های مختلف زندگی واکنش نشان دهند. گویی در حال احیای تروما هستند. موقعیت خاصی که یک فرد را تحریک می کند می تواند تصادفی باشد و بسته به سابقه ترومای خاص او متفاوت است. یک فرد می تواند توسط موقعیت ها، تصاویر، بوها، گفتگو با دیگران و موارد دیگر تحریک شود.

این تحریک می تواند به عنوان یک پاسخ جنگ یا گریز که توسط آمیگدال که مسئول پردازش احساسات در مغز است، ایجاد می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، مغز یک فرد می تواند درک کند که در خطر است، حتی اگر اینطور نباشد. این به عنوان ربودن آمیگدال شناخته می شود و همچنین می تواند منجر به چیزهایی مانند فلاش بک، کابوس، یا به راحتی مبهوت شدن شود.

رفتارهای مقابله ای افراد مبتلا به PTSD یا PTSD پیچیده

ممکن است رفتارهای خاصی را در تلاش برای مدیریت علائم خود از خود نشان دهند. نمونه هایی از این رفتارها عبارتند از:

 • سوء استفاده از الکل یا مواد مخدر.
 • اجتناب از موقعیت های ناخوشایند با تبدیل شدن به “خشنود کننده مردم”.
 • انتقادات جزئی خود آزاری.

این رفتارها می توانند به عنوان راهی برای مقابله یا تلاش برای فراموش کردن آسیب اولیه و علائم ناشی از آن در زمان حال ایجاد شوند. دوستان و خانواده افراد مبتلا به PTSD پیچیده باید مراقب باشند. بدانند که این رفتارها ممکن است نشان دهنده مکانیسم های مقابله ای و تلاش برای به دست آوردن کنترل بر احساسات باشد.

برای بهبودی از PTSD یا PTSD پیچیده، فرد می‌تواند به دنبال درمان باشد. یاد بگیرد که این رفتارها را با رفتارهایی جایگزین کند که بر درمان و مراقبت از خود متمرکز هستند.

علل PTSD پیچیده

اغلب، افراد مبتلا به استرس پس از سانحه پیچیده ترومای طولانی مدت مانند سوء استفاده مداوم فیزیکی، عاطفی یا جنسی را تجربه کرده اند. نمونه های دیگری از تروما که می تواند باعث PTSD پیچیده شود عبارتند از:

 • تجربه قاچاق انسان.
 • اسیر جنگی بودن.
 • زندگی در منطقه ای متاثر از جنگ.

به عنوان مثال، در یک مطالعه در سال 2021 در مورد پناهندگان و پناهجویان انجام شد. 19.4٪ از شرکت کنندگان با معیارهای تشخیصی استرس پس از سانحه و 49.5٪ با معیارهای استرس پس از سانحه پیچیده مطابقت داشتند.

از آنجایی که ترومای پیچیده طولانی است، اغلب می تواند در اوایل کودکی شروع شود. تجارب تروماتیک دوران کودکی، که به عنوان تجربیات نامطلوب دوران کودکی (ACEs) نیز شناخته می شود، می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • قرار گرفتن در معرض خشونت، سوء استفاده یا بی توجهی در دوران کودکی.
 • مرگ بر اثر خودکشی.
 • وابستگی به مواد.
 • اختلالات روانی در خانواده.
 • داشتن اعضای خانواده زندانی.
 • فقر مزمن یا بی توجهی.
 • بی ثباتی مسکن.
 • بزرگ شدن در محیطی ناامن.

چنان چه از مشکلات مربوط به اختلالات خلقی-رفتاری رنج می برید، ما در انستیتو سلامت مغز دانا در کنارتان هستیم.

منبع: Complex PTSD (CPTSD): Causes, symptoms, behaviors, recovery (medicalnewstoday.com)

استرس، خودآزاری، خودکشی!

چگونه با تمرینات تنفسی استرس را کاهش دهیم

میگرن استرسی : هرآنچه باید بدانید