07136476172 - 09172030360 [email protected]

اثر ganzfeld زمانی اتفاق می‌افتد که مغز شما از تحریک بصری گرسنه است و جاهای خالی را خود به خود پر می‌کند. این ادراک شما را تغییر می دهد و باعث ایجاد الگوهای بینایی و شنیداری غیرعادی می شود. حتی می تواند منجر به توهم شود.

روانشناس Wolfgang Metzger مفهوم اثر ganzfeld را در سال 1930 معرفی کرد. “Ganzfeld” یک کلمه آلمانی است که به معنای “کل میدان” است.  این به یک فضای بدون ساختار و یکنواخت اشاره دارد که کل میدان بینایی شما را پوشش می دهد.

آزمایشات روی اثر ganzfeld برای بررسی حالت های تله پاتی و توهم استفاده شده است.  برخی افراد این کار را فقط برای تجربه انجام می دهند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثر ganzfeld، بی خطر بودن آن و مواردی که قبل از انجام این آزمایش باید در نظر بگیرید، ادامه مطلب را بخوانید.

چگونه اثر ganzfeld کار می کند

اگر بتوانید ببینید، مغز شما از ورودی بصری برای درک جهان استفاده می کند. برای ایجاد افکت ganzfeld، باید مغز خود را از اطلاعاتی که برای انجام این کار نیاز دارد، محروم کنید.

بدون سیگنال های دریافتی، درک شما از روشنایی به آرامی کاهش می یابد. به این می گویند محو شدن.

همانطور که سلول های شبکیه فعال تر می شوند، ممکن است شروع به دیدن رگ های خونی در چشمان خود کنید. در عرض چند دقیقه، همه چیز ممکن است خاکستری شود. سپس ممکن است خطوط زیگزاگ، نقاط یا یک لکه رنگی را ببینید. اثر کامل معمولاً 5 تا 7 دقیقه طول می کشد.

قرار گرفتن در معرض طولانی مدت ممکن است نتایج عجیب تری به همراه داشته باشد. مغز شما دیوانه وار به دنبال محرک های بیرونی است. با یافتن هیچ کدام، قشر بینایی بالاتر شروع به تقویت اطلاعات موجود می کند. و توهمات بینایی و شنوایی ایجاد می کند.

این شبیه به اتفاقی است که اگر در یک طوفان برف کور گم شوید. و چیزی جز دیواری سفید نبینید، اتفاق می افتد.

استفاده های عملی از اثر ganzfeld

اثر ganzfeld زمانی مورد توجه عموم قرار گرفت که از آن برای تحقیق در مورد ادراک فراحسی استفاده شد.

در آزمایش های تله پاتی، یک نفر به عنوان گیرنده عمل می کند. و در معرض نویز سفید و نور قرمز همگن قرار می گیرد. شخص دیگری، فرستنده، تلاش می کند اطلاعات را به گیرنده منتقل کند.

با نتایج متفاوت، این تحقیقات بحث برانگیز است و به شدت مورد بحث قرار گرفته است.

اثر ganzfeld همچنین برای تحقیق در مورد توهمات استفاده شده است.  اطلاعاتی در مورد نحوه عملکرد حواس ما، به ویژه بینایی، برای تشخیص تغییرات ارائه کرده است.

برخی افراد به آن به عنوان راهی برای القای پدیده های بصری و توهم بدون مصرف داروهای خطرناک نگاه می کنند. برخی از آن به عنوان نوعی مراقبه عمیق استفاده می کنند.

برای اکثر مردم، هیچ کاربرد عملی ندارد. اما می تواند به اقناع کنجکاوی شما در مورد نحوه عملکرد ذهن انسان کمک کند.

نحوه ایجاد افکت ganzfeld

برای دستیابی به اثر ganzfeld، باید آن میدان دید یکنواخت بسیار مهم را ایجاد کنید. این نیاز به توجه به جزئیات دارد.

یکی از راه های انجام این کار این است که یک توپ پینگ پنگ را از وسط نصف کنید. از هر نیمه برای پوشاندن یک چشم متفاوت استفاده خواهید کرد. توپ ها باید تمیز و بدون لکه یا نوشته باشند. نیمه ها باید متناسب با صورت شما باشند. تا هیچ شکافی برای ورود نور وجود نداشته باشد. برای اطمینان از حرکت نکردن آنها می توانید از چسب استفاده کنید.

راه دیگر برش کاغذ سفید ساده به شکل ماسک چشم است. یک نوار الاستیک ببرید و انتهای باند را به هر طرف ماسک منگنه کنید. از این برای نگه داشتن ماسک روی چشمان خود استفاده خواهید کرد. گلوله های پنبه ای را دور لبه ماسک بچسبانید تا نور وارد نشود.

حتی می توانید عینک ganzfeld بخرید.

هر طور که این کار را انجام دهید، نوری که به چشمان شما می رسد باید در همه جهات برابر باشد. اتاق نباید سایه یا نور سوسوزن داشته باشد. برخی از افراد برای تابش نور روشن، معمولاً قرمز، انتخاب می کنند تا اتاق را پر کند و نور را یکنواخت نگه دارد.

سپس به هدفون های حذف کننده نویز، استاتیک بدون وقفه یا نوعی نویز سفید نیاز دارید.

هدفون و پوشش چشم را روی آن قرار دهید، اما چشمان خود را باز نگه دارید. سپس ساکن شوید، آرام باشید و اجازه دهید آزمایش شروع شود.

تولید اثر ganzfeld برای اکثر افراد بی خطر است.

عوارض جانبی بالقوه توهم گانزفلد

در حالی که این تجربه برای اکثر افراد بی ضرر است، اما برای برخی افراد می تواند باعث سردرگمی و بیش از حد شدید شود.

با قرار گرفتن در معرض 10 تا 20 دقیقه، ممکن است از دست دادن متناوب بینایی را تجربه کنید. برخی افراد حتی نمی توانند تشخیص دهند که چشمانشان باز است یا بسته. این اثرات می توانند ناراحت کننده باشند، اما موقتی هستند.

همچنین ممکن است توهمات آزاردهنده ای را تجربه کنید. در حالی که ممکن است این هدف در واقع برای برخی افراد باشد. توهم می تواند ترسناک باشد. اگر شرایط سلامت روانی دارید که ممکن است با محرومیت حسی یا توهم تشدید شود، نباید این آزمایش را امتحان کنید.

نکات تکمیلی

لبته این روش ایجاد توهم تنها به تصاویر ختم نمی‌شود و معمولا افراد صداهایی مانند خنده، فریاد و یا هر صدای آشنا و عجیب دیگری را می‌شنوند.

در واقع چنین کاری بر اساس اصول علمی انجام می‌شود که علاقه‌مندان آن را با نام پدیده «اثر گانزفلد» (Ganzfeld effect) می‌شناسند. بر اساس اطلاعات موجود در مورد اثر گانزفلد، وقتی میدانی پیوسته مانند نور مداوم و ملایم سفید و یا تاریکی مطلق در جلوی چشمان قرار بگیرد و صداهایی ثابت مانند صدای برفک تلویزیون‌های قدیمی در گوش‌ها پخش شوند، مغز انسان به دنبال الگوهایی در این تصاویر و صداها می‌گردد.

وقتی الگوی خاصی پیدا نمی‌شود، مغز شروع به ایجاد توهم کرده و خود به خود الگوهایی را می‌سازد تا به شرایط بدون تحریک و پیوسته‌ی اطراف خود نوعی منطق اضافه کند.

البته همان‌طور که می‌دانیم مغز تمامی ما با هم یکسان نبوده و هرکسی در چنین شرایطی بسته به خاطرات، تفکرات، ترس‌ها و باورهای خود توهمات مختلفی را تجربه می‌کند.

با این وجود روش دیگری هم برای محروم کردن مغز از حواس معمولی وجود دارد؛ همان‌طور که در ویدیو پایین خواهید دید، اتاقی به نام «محفظه ضد اکو» (anechoic chamber) در آمریکا وجود دارد که به عنوان ساکت‌ترین نقطه روی زمین شناخته می‌شود و رکورد بیشترین زمان دوام آوردن یک شخص در آن 45 دقیقه است.

خلاصه

گانزفلد فضایی بدون ساختار و یکنواخت در کل میدان بینایی شماست. با تغییر حس بینایی و صدا، مغز خود را از ورودی حسی که برای درک دنیای بیرون به آن نیاز دارد، محروم می کنید.

همانطور که مغز شما برای اطلاعات جستجو می کند، شروع به پر کردن قطعات از دست رفته می کند که می تواند توهمات بینایی و شنوایی ایجاد کند.

اگر می خواهید بفهمید مغز شما چه چیزی را تداعی می کند، می توانید سعی کنید اثر ganzfeld را خودتان ایجاد کنید. این تجربه  برای اکثر مردم مضر نیست.

به خاطر داشته باشید که این پدیده یک تجربه ذهنی است. این بدان معناست که برای همه متفاوت است. و ممکن است انتظارات شما  را برآورده نکند.

 

منابع

 • Bem DJ و همکاران (2000). آیا psi وجود دارد؟ شواهد قابل تکرار برای فرآیند غیرعادی انتقال اطلاعات.
  cia. gov/library/readingroom/docs/CIA-RDP96-00789R003200110001-4. pdf
 • بیرمن دی جی و همکاران (2016). آزمایش روش‌های تحقیق مشکوک در یک متاآنالیز: نمونه‌ای از فراروان‌شناسی تجربی. DOI:
  10. 1371/journal. pone. 0153049
 • اشمیت تی تی و همکاران. (2019). تجربه گانزفلد – یک حالت تغییر یافته آگاهی القایی پایدار: اثرات همگن سازی های مختلف شنیداری. DOI:
  10. 1002/pchj. 262
 • واکرمن جی و همکاران. (2008). تجربه توهم ناشی از گانزفلد، پدیدارشناسی آن و الکتروفیزیولوژی مغزی. DOI:
  10. 1016/j. cortex. 2007. 05. 003
 • Zdravković S. (2015). گانزفلد. DOI:
  10. 1007/978-3-642-27851-8_347-1

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

هر آنچه باید در مورد توهمات بدانید

توهمات لمسی haptic hallucination