07136476172 - 09172030360 [email protected]

چکیده مطالعه

میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی تولید شده به صورت الکترونیکی (EMF) که برای ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌شوند، نیروهای الکتریکی و مغناطیسی تولید می‌کنند. سبب فعال کردن کانال‌های کلسیم وابسته به ولتاژ (VGCC) در سلول‌های بدن می شوند. فعال سازی VGCC باعث ایجاد تغییراتی می شود که باعث افزایش سطح کلسیم داخل سلولی می شود. محققان قرار گرفتن در معرض EMF را به تغییراتی مرتبط می‌دانند که منجر به کلسیم بیش از حد درون سلولی می‌شود. این می تواند پیامدهایی برای ایجاد بیماری آلزایمر داشته باشد.

تلاقی دو یافته مهم منشأ این مقاله است.

یکی از این یافته‌ها این است که افزایش کلسیم داخل سلولی ممکن است برای ایجاد بیماری آلزایمر (AD) مرکزی و ضروری باشد. افزایش یون کلسیم در سلول‌های مغز باعث افزایش سطح آمیلوئید بتا می‌شود.
آمیلوئید بتا پروتئینی که توده های پروتئینی آن نقش ویژه و اساسی در ایجاد آلزایمر دارند. این فرضیه، فرضیه ی کلسیم آلزایمر نامیده شده است.
دومین یافته مهم این است که میدان‌های الکترومغناطیسی با شدت کم (EMFs) کانال‌های کلسیمی با ولتاژ (VGCCs) را فعال می‌کنند. این EMF‌ ها از طریق چین‌خوردگی‌ها برای ایجاد اثرات بیولوژیکی عمل می‌کنند.
دو مسیر مهم عملکردی که توسط آنها چنین EMF هایی پس از ارتفاع ایجاد می کنند، مسیر سیگنال دهی بیش از حد کلسیم و افزایش پراکسی نیتریت / رادیکال آزاد / استرس اکسیداتیو / فعال سازی / التهاب NF-kappaB هستند. 

شواهد مهمی برای ارتباط علی آلزایمر و EMF.

هر یک از این یافته ها در پایان این مقاله خلاصه شده است. در اینجا EMF ها تنها عامل شروع کننده آلزایمر هستند. سایر عوامل آغازگر شامل مواد شیمیایی مختلف و ضربه به سر، هر یک می تواند از طریق تولید بیش از حد NMDA اثرش را اعمال کند.

اهمیت یون کلسیم بیش از حد در ایجاد آلزایمر

تقریباً یک ربع قرن است که محققان در مورد تأثیر کلسیم بر بیماری آلزایمر مطالعه و منتشر کرده اند. تحقیقات منجر به ایجاد فرضیه کلسیم بیماری آلزایمر شده است. که استدلال می کند که آلزایمر ناشی از کلسیم بیش از حد درون سلولی است. انباشته شدن کلسیم در سلول ها منجر به تغییرات متنوعی در مغز می شود. دو تغییر مهم وجود دارد که شرایط را برای بیماری آلزایمر ایجاد می کند.
  1.  افزایش ویژه در پروتئین پیش ساز آمیلوئید، BACE1 و تجمعات پروتئین بتا آمیلوئید.
  2.  تغییرات نورودژنراتیو کمتر خاص از جمله پروتئین تائو هیپرفسفریله و درهم تنیدگی های نوروفیبریلاری. مرگ سلولی ناشی از آپوپتوز یا اتوفاژی مخرب. اختلال عملکرد سیناپسی ناشی از تغییرات در ساختارهای عصبی مورد نیاز برای سیناپس بین نورون های مغز. استرس اکسیداتیو و التهاب.

EMF و تولید کلسیم

میدان‌های الکترومغناطیسی پالسی تولید شده به‌صورت الکترونیکی (EMF) برای ارتباطات بی‌سیم استفاده می‌شوند. نیروهای الکتریکی و مغناطیسی قوی تولید می‌کنند. در سلول‌های بدن ما عمدتاً از طریق فعال‌سازی کانال‌های کلسیمی با ولتاژ (VGCC) عمل می‌کنند. فعال سازی VGCC باعث افزایش سریع سطح کلسیم داخل سلولی می شود.

بنابراین، قرار گرفتن در معرض EMF تغییراتی را ایجاد می کند که منجر به تولید بیش از حد کلسیم داخل سلولی می شود. این تجمع اثرات روی مغز در بیماری آلزایمر را توضیح می دهد.

این تغییرات ناشی از EMF در سطوح کلسیم درون سلولی در مدل های حیوانی بیماری آلزایمر نشان داده شده است. تحقیقات نشان داده است که دو مسیر منجر به بیماری آلزایمر می شود. هر یک از دو مسیری که اثرات پاتوفیزیولوژیکی را به دنبال قرار گرفتن در معرض EMF ایجاد می کنند در ایجاد آلزایمر مهم هستند. مسیر سیگنال دهی بیش از حد کلسیم و مسیر پراکسی نیتریت / استرس اکسیداتیو / التهاب.

پروفسور مارتین ال. پال در دانشگاه ایالتی واشنگتن به مدت یک دهه در حال مطالعه این پدیده بوده است.

پروفسور پال می‌گوید: «EMFها از طریق پیک‌های الکتریکی و نیروهای مغناطیسی متغیر با زمان در مقیاس زمانی نانوثانیه عمل می‌کنند.» چنین پیک‌هایی با هر افزایش در مدولاسیون پالس تولید شده توسط تلفن‌های همراه هوشمند، کنتورهای هوشمند، شهرهای هوشمند و رادار در وسایل نقلیه خودران به شدت افزایش می‌یابد. هر یک از اینها ممکن است کابوس نهایی را ایجاد کند. یعنی منجر به بیماری آلزایمر بسیار زودرس شود.

این یافته‌ها شواهد قدرتمندی ارائه می‌دهند که EMF می‌تواند باعث بیماری آلزایمر شود. مطالعات انسانی و حیوانی شواهد بیشتری را به فرضیه کلسیم بیماری آلزایمر اضافه می کند.

نگاهی به برخی شواهد دیگر

پروفسور پال شواهد را در یک بررسی اخیر در پژوهش فعلی آلزایمر خلاصه می کند. مطالعات ژنتیکی و فارماکولوژیک انسانی نشان می دهد که افزایش فعالیت VGCC باعث افزایش بروز آلزایمر می شود.

در نتیجه، فقط کلسیم نیست که مهم است. فعالیت VGCC که مستقیماً با قرار گرفتن در معرض EMF افزایش می‌یابد، در ایجاد آلزایمر نیز مهم است.

12 ارزیابی اخیر مواجهه شغلی نشان داده است که افرادی که در معرض EMF شغلی قرار دارند، بروز آلزایمر بالاتری دارند. برخی از مطالعات نشان می دهد که EMF ها دوره نهفتگی طبیعی 25 ساله بیماری آلزایمر را کوتاه می کنند. 

مطالعات قبلی

مطالعات گذشته (در دهه‌های 1970 و 1980) نشان داد که اثرات گزارش‌شده عصبی مرتبط با قرار گرفتن در معرض EMF، به‌طور تجمعی توسعه می‌یابد. به طوری که زمان طولانی‌تر قرار گرفتن در معرض همان EMFها، اثرات شدیدتری ایجاد می‌کند. این ها به موازات اثرات تجمعی در تخریب عصبی است.

سن شروع آلزایمر در طول 20 سال گذشته بیشتر کاهش یافته است. همچنین زمان بندی مربوط به مواجهه با EMF ارتباطات بی سیم، افزایش یافته است. مطالعات اخیر موارد آلزایمر را در سنین 30 تا 40 گزارش می دهند.

افراد بسیار جوانی ساعت های زیادی در روز در معرض امواج تلفن همراه یا وای فای قرار می گیرند. بنابراین ممکن است دچار زوال عقل دیجیتال شوند. دانشمندان در سال 2008 نشان دادند که 2 ساعت در روز تشعشعات با شدت بسیار کم ایستگاه پایه تلفن همراه (برج تلفن همراه) باعث تخریب عظیم عصبی در مغز موش های جوان می شود.

34 درصد از سلول های مغز در 4 هفته مردند. 11 تغییر مغزی اندازه گیری شده و 4 تغییر رفتاری مشاهده شده هر کدام توسط آملودیپین مسدود کننده کانال کلسیم VGCC تا حد زیادی کاهش یافت.

این یافته‌ها نشان می‌دهد که اغلب ما هر روز در معرض EMF‌هایی قرار می‌گیریم. اینها از طریق فعال‌سازی VGCC برای ایجاد تخریب عصبی عظیم و فوق‌العاده سریع در موش‌های جوان عمل می‌کنند. محققان هیچ تغییر خاصی در مغز آلزایمری را بررسی نکردند.

سه نوع مطالعه برای انجام فوری توسط دانشمندان مستقل مورد نیاز است.

1. بررسی نشانگرهای مغزی بیماری آلزایمر و اسکن مغزی MRI برای ناهنجاری‌ها در میان جوانانی که علائم زوال عقل دیجیتالی را نشان می‌دهند. 2. ارزیابی قرار گرفتن در معرض EMF برای محیط های قبل از تشخیص برای افراد 30 تا 40 ساله که با شروع زودهنگام بیماری آلزایمر تشخیص داده شده اند. این ارزیابی‌ها باید تشعشعات دکل تلفن و تلفن همراه، تشعشعات Wi-Fi، کنتورهای هوشمند و سطوح تشعشعات برق را با کنترل‌های معمولی مقایسه کنند.

3. بررسی علائم اولیه بیماری آلزایمر در بین افرادی که به مدت یک سال یا بیشتر در نزدیکی آنتن های سلول کوچک زندگی می کنند.

پروفسور پال می‌گوید: «یافته‌های هر یک از این مطالعات باید با عموم مردم به اشتراک گذاشته شود. تا همه بتوانند اقدامات لازم را برای کاهش ابتلا به بیماری آلزایمر زودرس انجام دهند.»

خلاصه مطالعه

میدان‌های الکترومغناطیسی با شدت کم از طریق فعال‌سازی کانال کلسیمی وابسته به ولتاژ (VGCC) عمل می‌کنند. باعث شروع زودهنگام بیماری آلزایمر می‌شوند.

18 نوع شواهد متمایز میدان‌های الکترومغناطیسی تولید شده به‌صورت الکترونیکی (EMF)، از جمله آن‌هایی که در ارتباطات بی‌سیم مانند تلفن‌های همراه، وای‌فای و کنتورهای هوشمند استفاده می‌شوند، منسجم هستند. نیروهای الکتریکی و مغناطیسی بسیار بالایی تولید می‌کنند که بر روی سنسور ولتاژ کانال‌های کلسیمی ولتاژدار عمل می‌کنند. در نهایت منجر به افزایش کلسیم داخل سلولی می شوند.

مطالعات گسترده مدل های حیوانی نشان می‌دهد که EMF های با شدت کم باعث تخریب عصبی، از جمله آلزایمر می‌شوند. این ها منجر به تجمع آمیلوئید بتا و BACE1 می گردند.

نویسنده نگران است که ارتباطات بی‌سیم «هوشمند» با پالس‌های قوی‌تر و باهوش‌تر ممکن است باعث شروع بسیار بسیار زودرس بیماری آلزایمر در جمعیت‌های انسانی شود.

 

منبع: Could Pulsed Electronically Generated Electromagnetic Fields Cause Alzheimer’s? – Neuroscience News

Low Intensity Electromagnetic Fields Act <i>via</i> Voltage-Gated Calcium Channel (VGCC) Activation to Cause Very Early Onset Alzheimer’s Disease: 18 Distinct Types of Evidence | Bentham Science (eurekaselect.com)

بیماری آلزایمر در اوایل زندگی، پیش بینی زمان شروع؟

متفورمین در آلزایمر!

آیا ورزش هوازی می تواند عملکرد شناختی را افزایش و خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد؟