07136476172 - 09172030360 [email protected]

آیا بخش مهارت‌های فرزندپروری را در دستورالعمل‌های مراقبت پس از زایمان از دست داده‌اید؟ نگران نباش، تو تنها نیستی. در حالی که خوب است نوزاد خود را با یک کتابچه راهنمای «فرزندپروری» به خانه بیاورید. بخشی از این فرآیند فرزندپروری تجربی است.

اگر نقشه‌ای (مانند چک لیستی از مهارت‌های اساسی والدین) داشته باشید که شما را در مسیر درست راهنمایی کند، عالی است.

ضروری ترین مهارت های فرزندپروری چیست؟

نباید تعجب آور باشد که برخی از تکنیک های فرزندپروری نتایج بهتری نسبت به سایرین دارند. به طور کلی، همه والدین می‌خواهند فرزندانشان شاد و سالم باشند. اما اهداف و شرایط خودمان نیز می‌تواند در جایی که به مهارت‌های فرزندپروری‌مان اهمیت می‌دهیم، تأثیر بگذارد.

رابرت اپستین، در تلاش برای فهمیدن مهمترین مهارت‌های فرزندپروری، داده‌های 2000 والدین (که در آزمون آنلاین مهارت‌های فرزندپروری شرکت کردند) را بررسی کرد. شیوه‌هایی توصیه شده که اغلب منجر به کودکانی شاد، سالم و موفق می‌شود.

بر اساس نتایج ، اپستین و تیمش 10 شایستگی را کشف کردند که والدین خوب را پیش‌بینی می‌کنند. به ترتیب اهمیت، طبق گفته اپستین و تیم او، 10 مهارت والدین در اینجا آورده شده است

1. عشق و محبت

نشان دادن عشق، شایستگی شماره یک است که نتایج خوب والدین را پیش بینی می کند. این شامل نشان دادن عشق، حمایت و پذیرش بی قید و شرط است. همچنین بر اهمیت گذراندن وقت تک به تک با فرزندتان تأکید می کند.

2. مدیریت استرس

نه تنها برای شما مهم است که استرس خود را مدیریت کنید، بلکه آموزش تکنیک های کنترل استرس و آرامش به فرزندتان نیز ضروری است.

3. مهارت های ارتباطی

موفقیت در این زمینه به این معنی است که شما مهارت های ارتباطی سالم با افراد دیگر (همسر، افراد مهم، همکار والدین، همکاران، خانواده و غیره) را الگوسازی کرده و حفظ می کنید.

4. خودمختاری و استقلال

وقتی والدین استقلال و خودمختاری را پرورش می دهند، به فرزندانشان می گوید که به توانایی های خود احترام می گذارند و به آنها اعتقاد دارند.

5. آموزش و یادگیری

آموزش به کودکان برای یادگیری مادام العمر از خانه آغاز می شود. این شامل ارزش گذاری برای آموزش، الگوبرداری از یادگیری، و ارائه غنی سازی است برای فرزند شما است.

6. مهارت های زندگی

تامین نیازهای کودک و برنامه ریزی برای آینده در این دسته قرار می گیرد. این شامل این است که به فرزندتان نشان دهید چگونه موانع و چالش‌ها را به طور مثبت ببیند. که به او کمک می‌کند انعطاف‌پذیری و پشتکار داشته باشد.

7. مدیریت رفتار

والدینی که از نظم و انضباط مثبت استفاده می کنند، بر تقویت مثبت تکیه می کنند. و دستورالعمل ها و بایده ها را به شیوه ای مهربانانه و محکم ارائه می دهند. و به کودک کمک می کنند احساس ارتباط، توانایی و احساس تعلق داشته باشد.

این همچنین فریاد زدن و انضباط کلامی خشن را به حداقل می رساند یا از بین می برد. در مطالعه ای در سال 2014 انجام شدنشان داده شد  این رفتار برای نوجوانان در حال رشد مضر است.

8. سلامتی

شما انتخاب‌های سبک زندگی سالم را که شامل ورزش و انتخاب‌های تغذیه مناسب برای خانواده‌تان است، مدل می‌کنید.

9. مذهب

شما از رشد معنوی و/یا مذهبی حمایت می کنید.

10. ایمنی

شما کمک می کنید تا مطمئن شوید فرزندتان ایمن است. این شامل تعیین مرزها و آگاهی از فعالیت ها و دوستان آنها می شود. و همچنین چیزهای تاکتیکی است – همه چیز از ضد عفونی کردن خانه و استفاده از کلاه ایمنی هنگام دوچرخه سواری گرفته تا آموزش نحوه عبور هوشمندانه از خیابان.

چه کاری می توانید انجام دهید مهارت های فرزندپروری خود را بهبود بخشد؟

فرظایف متناسب با سن را تعیین کنید

 • اجازه دهید فرزندتان شکست بخورد . این به او می آموزد که چگونه انعطاف پذیر باشد.
 • محدودیت ها را تعیین کنید و با نظم و عواقببی نظمی  آنها را آشنا کنید.
 • تهدیدهای مکرر در مورد  کوتاهی از وظایف آنها را  گوشزد نکنید
 • احساسات خود را تصدیق و تأیید کنید
 • عمل را از کودک جدا کنید (یک رفتار بد است، کودک بد نیست)
 • با لحنی آرام و یکنواخت پاسخ دهید
 • نشان دادن عشق بی قید و شرط
 • رفتاری را که می خواهید نشان دهند مدل کنید
 • انضباط مثبت را تشویق کنید
 • فرزندتان را در حال انجام کار درست، تشویق کنید.

ارزیابی مهارت های فرزندپروری

دیویس می‌گوید به جای تزند شما ممکن است احساس نامطمئن، ناامنی نسبت به نحوه حرکت و پیشرفت در دنیا داشته باشد. اگرچه فهرست جامعی نیست، نکات زیر می تواند به شما در بهبود مهارت های فرزندپروری کمک کند.

 • گوش دادن فعال را با کودک خود تمرین کنید
 • هر روز عشق و محبت را نشان دهید
 • به آنها بیاموزید که چگونه احساسات خود را بیان کنند
 • برای فرزندتان وقت بگذارید
 • از فریاد زدن ، شرمساری و برچسب زدن بپرهیزید
 • و

مرکز بر یک جنبه از فرزندپروری، یا بدتر از آن، تلاش برای انجام همه آن‌ها به طور همزمان.

دیویس می گوید: با ارزیابی زیر شروع کنید، اما آن را بدون قضاوت انجام دهید. باید بدانید کجا هستید تا بتوانید ببینید به کجا می روید.

مهارت های فرزندپروری برای ارزیابی:

 • عشق بی قید و شرط
 • امنیت و ایمنی قابل اعتماد
 • تکنیک های مدیریت استرس
 • ارتباط مداوم
 • ابزارهایی برای ایجاد روابط سالم
 • مدل سازی انتخاب های سالم
 • توسعه مهارت های زندگی
 • حمایت از آموزش و پرورش
 1. با ارزیابی جایی که در حال حاضر هستید شروع کنید. فهرستی از تمام مهارت های والدینی که در بالا ذکر شده است تهیه کنید.
 2. هر یک را در مقیاس 1-10 (که در آن 1 = در حال ظهور، 5 = کافی، 8 یا بالاتر = یکی از نقاط قوت خود) برای تأثیر مثبت فعلی رتبه بندی کنید.
 3. اکنون زمان آن رسیده است که نیازهای فرزندتان را ارزیابی کنید.
 4. فهرست دومی از تمام مهارت های والدینی که در بالا ذکر شده است تهیه کنید.
 5. هر کدام را در مقیاس 1-10 (که در آن 1 = قطعاً نیاز است، 5 = نیازها را به اندازه کافی برآورده می کند، 8 = به کودک کمک می کند) رتبه بندی کنید. تا در حال حاضر بیشترین فایده را برای فرزند شما دارد.

دیویس می گوید شما اکنون یک شاخص عینی سریع از نقاط قوت و ضعف در فرآیند فرزندپروری خود دارید. با این اوصاف، او به ما یادآوری می‌کند که شما و فرزندتان افراد متفاوتی هستید. – با نیازها، شخصیت‌ها و نگرش‌های متفاوت به زندگی، بنابراین انتظار نداشته باشید که شماره 1 و 2 با هم مطابقت داشته باشند.

به عنوان مثال، حمام کردن کودک با عشق بی قید و شرط از طریق آغوش گرفتن مکرر برای کودکی که عاشق در آغوش گرفتن است عالی است، اما برای همه کودکان مناسب نیست. دیویس خاطرنشان می کند: «برخی از بچه ها از نزدیکی فیزیکی احساس ناراحتی می کنند. بنابراین ایجاد عشق بی قید و شرط باید به گونه ای باشد که بتوانند با آن ارتباط برقرار کنند.

اقدام کنید

اکنون که ارزیابی کرده اید که کجا هستید، زمان آن رسیده است که اقدام کنید. در اینجا نکات دیویس برای بهبود مهارت های فرزندپروری شما آورده شده است.

 1. با تقویت مهارت هایی که بالاترین رتبه را برای فرزندتان دارند شروع کنید. در حال حاضر کار می کند، بنابراین از آن برای تقویت خود با موفقیت بیشتر استفاده کنید. تمام هفته این کار را انجام دهید.
 2. هفته آینده، یک چیز را در قسمت های میانی (کافی) از هر یک از لیست ها انتخاب کنید و چیز جدیدی را امتحان کنید. اگر  بکارگیری روش جدید نتایج مورد نظر را ایجاد کند، قابلیت استفاده بیشتر را دارد. اگر نه، آن را دور بیاندازید و تاکتیک دیگری را در حوزه مهارت‌های فرزندپروری را امتحان کنید. وقتی یک تاکتیک را پیدا کردید که کار می کند، آن را به زرادخانه خود اضافه کنید. و غنی سازی را شروع کنید.
 3. با چند هفته فرزندپروری مطمئن، زمان آن رسیده است که مهارت فرزندپروری که قبلاً نادیده گرفته شده بود را انتخاب کنید که فرزند شما به آن نیاز بیشتری دارد. ابتدا یک مرحله کودک را برای امتحان کردن انتخاب کنید.
 4. هر هفته، روی یک مهارت متفاوت والدین تمرکز کنید. به خانواده خود بگویید که روی چه چیزی کار می کنید تا بتوانند شما را تشویق کنند، شما را مسئول کنند و تغییرات مثبت را تشخیص دهند.

در ادامه، هر هفته، دیویس توصیه می‌کند که بر آنچه کار می‌کند، تقویت مهارت‌های میانه راه، و چرخش در مناطقی که به بیشترین توجه نیاز دارند، تاکید می‌کند و هر بار یک استراتژی را امتحان کنید.

خلاصه

کارشناسان توافق دارند که مهارت های فرزندپروری با نتایج مثبت برای کودکان و والدین مرتبط است. شناسایی آن مهارت‌ها و اصلاح مهارت‌هایی که نیاز به کار دارند، به زمان، ابزار مناسب و صبر زیادی نیاز دارد.

خبر خوب؟ به احتمال زیاد شما در حال حاضر از بسیاری از این مهارت ها استفاده می کنید. اما اگر در مورد مهارت ها یا استراتژی های فرزندپروری سوالی دارید، با متخصص اطفال یا روانشناس کودک صحبت کنید.

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

ایجاد تعادل بین کار و فرزندپروری و مدرسه: نکات تاکتیکی و عاطفی برای والدین

چگونه والدین می توانند با مشکلات خواب 18 ماهگی نوزادشان کنار بیایند؟