07136476172 - 09172030360 [email protected]

اگر فقط گاهی اوقات با شدت کم خورخور می کنید معمولا جای نگرانی نیست. اما اگر به طور مرتب هر شب خورخور می کنید کیفیت خواب شما و همسرتان کاهش می یابد. باور غلط عموم مردم بر این است، افرادی که خواب در حال خورخور کردن هستند دارند یک خواب عمیق را تجربه می کنند و خواب با کیفیتی دارند. این درحالی است که خورخور های حین خواب می تواند تاثیر جدی بر کیفیت خواب داشته باشند و آن را مختل کنند. این کاهش کیفیت خواب می تواند فعالیت روزانه فرد را تحت تاثیر قرار دهد. اگر خورخور شما باعث بیداری همسرتان شود می تواند مشکلات جدی در روابط شما ایجاد کند. خوشبختانه خوابیدن در اتاق های جدا تنها راه درمان خروپف نیست. راه حل های موثری وجود دارند که به کمک آنها می توانید شما و همسرتان خواب باکیفیتی را تجربه کنید بدون آنکه در رابطه شما مشکلی ایجاد شود.

 

 

چه چیزی باعث می شود ما خروپف کنیم؟

 

خورخور زمانی ایجاد می شود که در حین خواب شما نمی توانید هوا را به راحتی از بینی و گلوی خود عبور دهید. تلاش برای نفس کشیدن باعث می شود که بافت های اطراف راه هوایی بلرزند و صدای آشنای خروپف را ایجاد کنند. افرادی که خروپف می کنند معمولا گردن کوتاه، زبان بزرگ، فک کوچک دارند و ممکن است چاق هم باشند.

 

از آنجایی که افراد به دلایل مختلف خورخور می کنند مهم است که دلیل خورخور آنها مشخص شود تا درمان به درستی انجام شود. هنگامی که متوجه شدید که چرا خورهور می کنید می توانید راه حلی مناسب را برای یک خواب عمیق و باکیفیت پیدا کنید.

 

علل رایج خروپف

 

سن، با رسیدن به میانسالی مقداری راه های هوایتان باریکتر می شود که این باعث عبور سخت هوا از بینی، گلوی تا ریه شما می شود. درحالی که شما نمی تواند جلوی افزایش سن خود را بگیرید اما می توانید با تغییر سبک زندگی، تغییر در نحوه خوابیدن و حتی تمریناتی برای تقویت ماهیچه های گلو، می توانید جلو خورخور را بگیرید.

 

داشتن اضافه وزن بافت چربی و عضلات ضعیف باعث افزایش خورخور می شود. حتی اگر شما اضافه وزن نداشته باشید چربی بیش از حد در اطراف گردن و گلو می تواند باعث خروپف شود. ورزش کردن و کاهش وزن می تواند به کاهش خورخور کمک کند.

 

مشکلات راه هوایی. مردان دارای راه های هوایی باریکتری نسبت به زنان هستند و احتمال بیشتری دارد که خورخور کنند اکثر خصوصیات فیزیکی مثل گردن باریک ارثی هستند. با این وجود باز هم باوجودی که شما هیچ کنترلی بر ژنتیک خود نداشتید می تواند خروپف خود را با تغییر سبک زندگی و روش های کاهش خورخور، کنترل کنید.

 

الکل، سیگار و مصرف داروها. مصرف الکل، کشیدن سیگار و بعضی از دارو ها مانند داروهای آرام بخش ( لورازپام (Ativan) و دیازپام (والیم)) می تواند باعث خورخور شوند.

 

حالت خواب خوابیدن به پشت می تواند باعث شود راه های هوایی تنگ شود که خود یکی از دلایل خروپف است. روش های وجود دارد که باعث می شود شما عادت کنید موقیت خود را در خواب تغییر دهید، تغییر در موقعیت شما  در حین خواب، می تواند به کاهش خورخور کمک کند.

 

علل جدی تر خروپف

 

خروپف می تواند نشان دهنده آپنه حین خواب باشد. آپنه یک نوع مهم از اختلالات خواب  است که فرد در حین خواب به طور ناگهانی دچار وقفه یا قطع تنفس می شود. معمولا خورپف نمی تواند به اندازه آپنه باعث کاهش کیفیت خواب شما شود. اگر در طی روز دچار خستگی شدید یا خواب آلودگی هستید این می تواند نشان دهنده آپنه حین خواب یا دیگر مشکلات تنفسی مرتبط با خواب باشد. اگر شما یا شریک زندگیتان متوجه هرکدام از علائم زیر در هنگام خواب شدید حتما لازم است با متخصص خواب در این مورد صحبت کنید این موارد پرچم های قرمزی هستند که اگر برای درمان آن تلاش نکنید در درازمدت عوارض شدیدی بهمراه خواهند داشت:

 

صدای خورخور بلند و شدید و همچنین خستگی در طول روز.

در طول خواب دچار قطع تنفس، تلاش برای نفس کشیدن و احساس خفگی می شوید.

شما در زمان های نامناسب بخواب میرود مثلا درحال غذا خوردن یا زمان هایی که به طور معمول بقیه افراد بخواب نمی روند.

 

برای دیدن راهکارهای موسسه سلامت مغز دانا برای مقابله با خور خور کلیک کنید

به این مقاله امتیاز دهید